Czemu sterydy?

Wraz z sulfasalazyną i preparatami 5-ASA, kortykosteroidy są najczęściej stosowane jako leki podstawowe zarówno w Wzjg jak i ChL-C. Główne działanie lecznicze glikokortykosteroidów polega na wykorzystaniu ich właściwości przeciwzapalnych.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
gosqa
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: kujawsko-pomorskie
Kontakt:

Czemu sterydy?

Post autor: gosqa » 20 mar 2008, 13:23

Choruje od 2 lat,przez rok krwawiłałm z jelita grubego.Spokój był rok i znow pojaiwło sie krwawienie.Biore na stałe asamax salofalk czopki,byłam w szpitalu podawano mi wlewki z hydrocortisonu.PO nich na tydzien krwawienie ustapiło i znów sie pojawiło.Niedawno miałam wizyte u lekarza .Dodatkowo musze przyjmowac metronidazol.Jesli do kwietnia mi nie ustapi krwawienie a nawte jelsi bedzie mała ilosc zaplanowano juz sigmoskopie i mowa jest o STERYDACH!!Fakt nie czuje sie super ,ale nie na tyle jestem chyba w złym stanie żeby przyjmować sterydy doustnie.Jest to dla mnie dziwne .Czy jets taka konieczność?
'Dobry stan zdrowia jest lepszy niż największe bogactwo'

Piciu
Znawca ❃❃
województwo: wielkopolskie

Re: Czemu sterydy?

Post autor: Piciu » 20 mar 2008, 17:14

@gosqa,sterydy mają za zadanie uśpić - wytłumić naszą chorobe.
Generalnie to ja dzięki sterydom moge wmiare funkcjonować i zapomnieć na jakiś czas o bólu i biegunkach, wyspać się itp .
Skudki uboczne mogą wystąpić lecz nie muszą. Zależy od organizmu ,dawki , i długości brania.

Awatar użytkownika
Agnieszka2
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: podlaskie
Kontakt:

Post autor: Agnieszka2 » 20 mar 2008, 17:30

Ja tez biore sterydy i to juz od roku.Gdyby nie one, to pewnie nie wychodzilabym z bolu z domu. A tak chodze do pracy, prowadze dom i zajmuje sie coreczka. Oczywiscie czuje pewne efekty dodatkowe:jestem bardziej nerwowa i czasem bola mnie stawy. Udalo mi sie dzieki nim nawet przytyc 4 kg!Wiec glowa do gory!
Aga
Przyjazn jest najdelikatniejszym kwiatem, ktory rozwija sie z wzajemnych kontaktow miedzyludzkich. Jezeli nie dbamy o niego cierpliwie i niestrudzenie,więdnie i usycha, zanim otworzy wszystkie swe paki.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 20 mar 2008, 20:21

Pamiętajcie, że mając CU ograniczone do lewej strony najlepiej przyjmowac sterydy we wlewkach. Mniej działań niepożądanych, a leczenie skuteczne. To, że mniej wygodne - coś za coś.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

gosqa
Debiutant ✽
województwo: kujawsko-pomorskie
Kontakt:

Post autor: gosqa » 20 mar 2008, 20:27

Wszystko ok może ja za bardzo przezywam,ale skoro wyniki z krwi są OK hemoglobina ,Ob wszytko w normie .To mnie bardoz dziwi.

Właśnie ja mam umiejscowione z lewej strony w okrężnicy i podawano mi wlewki z hydrocortisonu i nic nie pomogło a wyniku z krwi ok.

edytuj posty zamiast pisać jeden pod drugim w krótkim odstępie czasu
Ostatnio zmieniony 20 mar 2008, 20:49 przez gosqa, łącznie zmieniany 1 raz.
'Dobry stan zdrowia jest lepszy niż największe bogactwo'

slonko
Początkujący ✽✽
województwo: świętokrzyskie
Kontakt:

Post autor: slonko » 21 mar 2008, 08:56

Ja od półtora miesiąca biorę pierwszy raz sterydy i broniłam się przed nimi rękami i nogami przez dwa lata. W końcu doszło do takiego stanu, że lekarz powiedział, że albo biorę sterydy albo on odmawia leczenia mnie, bo nie widzi innej możliwości. Przez miesiąc brałam stałą dawkę 40 mg dziennie i wtedy postawiły mnie na nogi, skutków ubocznych nie było, oprócz tego, że mam policzki jak chomik. Od dwóch tygodni odstawiam je po 5 mg tygodniowo i zauważyłam, że muszę częściej chodzić :wc: , boli mnie często brzuch, bolą mnie nogi, mam jakieś alty w buzi, no i sprawy kobiece posypały mi się doszczętnie. Właśnie idę dzis do ginekologa żeby mnie poratował, bo kaplica. Ale mówiąc szczerze nie wiem czy te gorsze skutki mają związek ze sterydami czy nie. Zbyt mało doświadczenia mam w tej kwestii :wink:
Ważę: 50kg
Mierzę: 164 cm
Stan: remisja?
Biorę: asamax 500mg 3x2, azatiopryna 50mg 1x2

Kocham Was za to, że jesteście, dajecie mi siłę...

Wiola.

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 21 mar 2008, 09:48

Może masz sterydozależną postać. Lekarz powinien zastanowić się nad wprowadzeniem immunosupresji. Jaką częśc jelita masz zajętą??
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

slonko
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: slonko » 21 mar 2008, 10:09

Mamciu nie wiem czy ostatnie pytanie jest do mnie czy do gosqa? :roll:

Wiola.

slonko
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: slonko » 21 mar 2008, 11:41

Aha
:roll:
Mamcia pisze:Lekarz powinien zastanowić się nad wprowadzeniem immunosupresji.
Nie mam pojęcia o czym Mamcia pisze, nie wiem co to jest?
Padło pytanie jaką cześć jelita mam zajętą: a więc napisze to prostym językiem, bo inaczej nie umiem: z dwóch stron - od "wejścia" czyli odbytu, około 10 cm i z drugiej strony na samym końcu jelita grubego jakies 4-5 cm. Przepraszam za takie "obrazowe" pisanie, ale nie znam tych nazw fachowych jeszcze :roll:

Wiola.

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: Raysha » 21 mar 2008, 11:44

slonko pisze:Nie mam pojęcia o czym Mamcia pisze, nie wiem co to jest?
http://nzj.iimcb.gov.pl/leki_dzialajace ... iczny.html < zapraszam do lektury

slonko
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: slonko » 21 mar 2008, 11:45

Dobra, już czytam :roll: dziękuje bardzo, właśnie próbowałam sama coś znależć, ale nie umiem jeszcze biegam po forum :roll:

-edit-
Poczytałam i włos mi sie zjeżył na głowie. Mam nadzieję, że to mnie nie dotyczy :cry:
Torvik -edit-
Proszę nie pisać posta pod postem, a edytować.
Ostatnio zmieniony 21 mar 2008, 11:53 przez slonko, łącznie zmieniany 1 raz.

Wiola.

Olek

Post autor: Olek » 21 mar 2008, 11:56

Pierwszy lek jaki zacząłem brać na tą chorobę to właśnie sterydy. Przy schodzeniu z nich jednak były zaostrzenia, za każdym razem gorsze. Lekarze mówią że jestem sterydozależny. Inne leki oprócz właśnie sterydów mi nie pomagały. Dopiero teraz remicade pomógł. Ale od sterydów mam dużo skutków ubocznych...

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 21 mar 2008, 12:10

Słonko, a kto postawił diagnozę CU??? Cechą CU jest ciągłość zmian od odbytu w górę.

slonko
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: slonko » 21 mar 2008, 12:28

Diagnozę postawił lekarz specjalista po kolonoskopii i pobraniu wycinków z obu miejsc i badaniu histo. Lekarz mówi, że to dość rzadkie, by było tak rozłożone, ale spotkał się juz z takimi przypadkami.

Wiola.

nemezis
Początkujący ✽✽

Post autor: nemezis » 21 mar 2008, 19:35

Wiesz co, ja tez miałam przez rok niby zdiagnozozwana nietypowa postać CU, lekarz tez mi tłumaczył, że u mnie to nietypowo wygląda, ale to się zdarza... Dopiero jak wylądowałam w szpitalu z koszmarnym zaostrzeniem z wynikiem kolonoskopii od tego lekarza, z którego wynikało, że jelito grube w stanie idealnym, czyli endoskopowa remisja, a jednak CRP 140, rumień na nogach, ból koszmarny, sranie i opuchnięte kostki, to sie okazało, że to raczej nie nietypowa postac CU, ale jednak Crohn. Także może warto skonsultowac się z innym specjalistą, najlepiej od razu w MSWiA. Nauczyło mnie to, że nie należy ufać lekarzom (niektórym) ślepo. Bo ja się zwijałam z bólu i biegunek, a on utrzymywał, że sterydy sa zbędne, bo na jego oko mam klasyczna remisję. Cholera wie, coby było, gdybym jego wersje przyjęła i sobie jeszcze poczekała ze szpitalem, pewnie bym sie przekręciła... Więc może się jeszcze gdzieś dla pewności udaj od razu

Zablokowany

Wróć do „Ogólnie o Kortykosteroidach”