Strona 1 z 1

Choroba Leśniowskiego- Crohna. Pentasa

: 26 sie 2010, 10:38
autor: nestetin93
Witam

Mam 16 lat. 3 lata temu wykryto u mnie podejrzenie choroby leśniowskiego-crohna. Chciałem dodać ze od 7 roku życia choruje na chorobe agammaglobulinemia brutona (niedobór odporności). Przed wykonaniem badania kolonoskopii i gastroskopii czułem się bardzo zle: byłem słaby, nie wychodziłem z domu tylko do szkoły, ważyłem zaledwie 30 kg chociaż nie miałem jadłowstrętu. To pociągło lekarzy do tego aby wykonać te badania. Po wykonaniu tych badań zastosowano u mnie sulfasalazyne ale to nie przynosiło efektu. Jedynym efektem było to że przytyłem 3 kg. Następny lekarstwem były sterydy a dokładnie ( encorton ). Tu już były widoczne efekty: przytyłem 10 kg i pogrubienie sciany jelita zmniejszyło sie az tak ze lekarze postanowili odstawić encorton z czego ja byłem bardzo nie zadowolony. Po 1,5 roku od odstawienia encortonu moje jelita znowu zaczęły wariować sciana jelita znowu się pogrubiła i znowu wykonano badania kolonoskopii i gastroskopii. Zastosowano u mnie lekarstwa takie jak:
Pentasa 3 x 500mg
Imuran ( brałem go od momentu zastosowania u mnie encortonu ) początkowo 2 x 50 mg a teraz 1 x 50 mg
Hemofer 2 x na dzien
Kwas foliowy 1 x 5 mg
Polprazol 1 x 20 mg
Pentase zazywam juz od kwietnia. I mam czeste problemy z wzdeciami od momentu zażywania pentasy. Co chwile musze wietrzyć pomieszczenie bo wydalam wręcz smierdzące gazy co dla niektórych może wydawać się śmieszne. Co moglibyście mi na to poradzić. Jakie potrawy mam spożywać. Czy mogę uprawiać sport ?

Pozdrawiam

Re: Choroba Leśniowskiego- Crohna. Pentasa

: 26 sie 2010, 10:59
autor: izo.sim
Gazy to raczej nie skutek przyjmowania Pentasy - mój syn bierze to od wielu lat, a gazy raz są, a raz nie.

Re: Choroba Leśniowskiego- Crohna. Pentasa

: 26 sie 2010, 11:06
autor: nestetin93
izo.sim pisze:Gazy to raczej nie skutek przyjmowania Pentasy - mój syn bierze to od wielu lat, a gazy raz są, a raz nie.
Czyli to wina choroby ??
Teraz podczas przechodzenia choroby Leśniowskiego-Crohna od samego początku nie mam wogóle bólów brzucha, w kale nie krwi, nie mam krwioplucia.

Mogłaby pani polecić jakąś dietę ?

Pozdrawiam

Re: Choroba Leśniowskiego- Crohna. Pentasa

: 27 sie 2010, 18:17
autor: CatAnn
nestetin93 pisze:Mogłaby pani polecić jakąś dietę ?
Na forum zwracamy się do siebie per "ty", bez względu na wiek ^^
Dieta? Mam tylko jedną radę - unikać pokarmów wzdymających, czyli cebuli, kapustnych etc.
A, i jeszcze jedno. W zasadzie wystarczy w jednym miejscu zamieścić swój temat i prośbę, znajdziemy i spróbujemy pomóc, nie musisz zamieszczać ich w dwóch różnych działach ;)

Re: Choroba Leśniowskiego- Crohna. Pentasa

: 27 sie 2010, 18:33
autor: CatAnn
...praszam, Niszko. Nie wiem jak to się stało :oops: