Strona 1 z 1

Czy asamax to dobry pomysł??

: 30 sty 2011, 19:32
autor: radziq86
Witam wszystkich na forum.
Od 3 lat mam rozpoznane CU na całym odcinku jelita, oto wynik badania:
"badanie wykonano do kątnicy uwidaczniając końcowy odcinek jelita krętego z nadmiernie pogrudkowaną błona śluzową - hist-pad I. Kątnica, wstępnica, poprzecznica, zstępnica, esica, odbytnica z obrzękiem i zatarciem siatki naczyń błony śluzowej, krwawieniem kątaktowym śluzówki, wybroczynami, złogami włóknika. Pobrano wycinki z kątnicy - II, oraz odbytnicy - III. "
Problem polega na tym, ze jestem leczony od długiego czasu asamaxem, wcześniej była sulfosalazyna, jednak w moim odczuciu te leki nie przynoszą pożądanego skutku. Jeżeli pojawi się delikatna biegunka, to że tak powiem nie ma ratunku. Na poczatku luźniejszy stolec jes 1-2 razy dziennie, potem jego liczba zwiększa się aż do pojawienia się krwi. Dawka asamaxu 3x2 tabl 500mg nic mi nie pomaga, skutek jest dopiero po włączeniu sterydów (metypred). Od tych 3 lat jestem praktycznie cały czas na sterydach, ze średnio 2-3 miesięcznymi przerwami. Przestrzegam diety, a jeśli zdarzy mi się jakiś odstępek, to już jest mogiła, nie da się zatrzymać biegunek. Gdy sie pogarsza stosuje Laremid/Loperamid oraz desputalin, ale to nie rozwiązuje problemu, ewentualnie odwleka krwawienie w czasie. Czytałem , że Asamax działa na schorzenie w jelicie grubym, a u mnie z diagnozy wynika, ze mam zaatakowana również część jelita cienkiego. Zastanawiam się czy można włączyć coś, co będzie leczyło również ta część jelita. Ale co?? I w jakiej dawce??

Re: Czy asamax to dobry pomysł??

: 30 sty 2011, 20:18
autor: Mamcia
Wg standartow powinieneś już dawno mieć włączoną immunosupresję - czyli azatioprynę. Oczywiście przy zachowaniu kalendarza badań kontrolnych. To powinno pozwolić na redukcję sterydów.
Z kiedy jest to kolonko - z momentu diagnozy czy już po leczeniu???