Asamax

Preparat jest wskazany do stosowania:
- w łagodnej lub umiarkowanej postaci wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, zarówno w fazie ostrej jak i w fazie remisji choroby
- w chorobie Leśniowskiego i Crohna w obrębie okrężnicy, zarówno w fazie ostrej jak i w fazie remisji choroby.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
subzero
Aktywny ✽✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: śląskie

Re: Asamax

Post autor: subzero » 04 maja 2014, 18:45

Mam parę pytań (chyba do Mamci głównie)
Pisałam w innym wątku, że lekarz zamienił mi Asamax na Sulfasalazynę en ze względu na bóle stawów. No ale dawkowanie zostało takie samo jak brałam Asamax. Doczytuję teraz, że
Mamcia pisze: Pacjent z objawami towarzyszącymi ze strony stawów toleruje sulfę w ilości 3/dobę (co odpowiada 1,15 g maesalazyny). Przy większych dawkach ma objawy niepożądane. Da dawka pomaga na stawy, ale jest niewystarczająca na jelita.
Z jakiś powodów (rozległość zmian) dopełnieniem leczenia nie może być leczenie doodbytnicze.
taką dawkę Sulfy biorę od tygodnia, dziś i wczoraj flak mi dokuczał i wydaje mi się, że to właśnie przez to, że zmniejszyła się dawka samej tylko mesalazyny, którą wcześniej brałam w dawce 3g/doba, a teraz mimo, że sulfy przyjmuje tyle samo, bo 3 g to samej mesalazyny zapodaję sobie mniej niż kiedy brałam Asamax.
Dodam jeszcze, że wychodzę z (można powiedzieć) małego zaostrzenia, które zafundowały mi tabletki hormonalne - miałam OB ponad 20 plus niskie żelazo plus mnóstwo objawów brzuchowych (kibelek, parcia, wzdęcia, bóle) no i po niecałych 2 miesiacach brania Asamaxu mam OB 10 - brzuch sie fajnie uspakajał, ale bóle stawów zostały (stąd zmiana leków)

Myślałam o tym, aby dodać sobie do mojego obcecnego dawkowania Sulfy (3g na dobe) jeszcze Asamax - 2 g na dobę. Czy takie cos sie praktykuje?

Poza tym zaczęłam odczuwać skutki uboczne sulfy - źle śpię, sikam na słomkowo-żółto, nie mam apetytu, trochę mnie mdli, jakaś otępiała jestem.

Awatar użytkownika
ulka1986
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CU
województwo: łódzkie

Post autor: ulka1986 » 04 maja 2014, 19:04

Może nie jestem mamcią ;) ale się wypowiem. Minimalna dawka sulfy to 2 g , czyli 4 tabletki. Dawkę 3 g. Stosuje się w łagodnych zaostrzeniach i myślę że jeśli ty już z takiego wychodxisz to dawkowanie jest ok. Jeśli chodzi o zabarwienie moczu to jest to wsumie norma przy tym leku , bezsenność i mdłości mogą się zwiększyć( a to nie dobrze bo wtedy lepiej zmniejszyć dawkę, lub zrezygnować z niej) a równie dobrze mogą zniknąć, trzeba się przełamać i pobrać trochę dłużej.ja na początku leczenia sulfasalazyną miałam straszne bóle głowy i duszności ale w ciągu ok 1.5 miesiąca ustały :) .
Co do włączenia asamaksu to chyba najlepiej skonsultować to z lekarzem bo to jednak może nie najlepiej się skończyć :smutny:
A w których częściach jelita masz zmiany? Może lepiej by było dołączyć leczenie miejscowe, czopki lub wlewki?
sulfalazin en 2x2tab, ortanol w razie potrzeby,folio,tran,wit b kompleks,pentasa2x1gr(czopki) wymienne na salofalk 4g/60 ml(wlewka na noc)

Bądź takim typem człowieka,że gdy rano wstajesz, twoja stopa dotyka podłogi, diabeł w piekle mówi "O k... wstał"

Awatar użytkownika
subzero
Aktywny ✽✽✽

Post autor: subzero » 04 maja 2014, 19:10

Zmiany były w esicy i chyba ciut wyzej tez... Boli z lewej strony. Chętnie bym dołączyła wlewki, ale odpłatność za nie na 100% chyba nie przejdzie.
Boję się, że dzialania niepożądane nie znikną, a zalezy mi, zeby ulżyło w bólach stawów, no ale zobaczymy.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 04 maja 2014, 19:32

2g na dobę to zalecana dawka przy RZS oraz w CU w celu podtrzymania remisji, przy czym zalecaną dawką mesalazyny jest 2g, co odpowiada 3 g sulfy. Tu chodzi zarówno o podtrzymanie remisji jak i działania chemoprewencyjne.
Nie widzę przeciwwskazań do stosowania sulfy razem z mesalazyną szczególnie w sytuacji, gdy pomaga na bóle stawowe, a wykazuje także te niepożądane działania. Gdyby chodziło o moje dziecko to ustawiłabym dawkę sulfy na minimalnym skutecznym poziomie i uzupełniała np wlewkami lub mesalazyną doustną w zależności od stanu jelita i rozległości zmian.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
subzero
Aktywny ✽✽✽

Post autor: subzero » 04 maja 2014, 20:01

Czyli mogłabym spróbować sulfę zmniejszyć z 3 do 2g na dobę (biorąc np 2x2 tbl dziennie) a reszte uzupełnić asamaxem - powiedzmy 2x2 tbl na dzien? - albo zamiast asamaxu spróbować wlewek (miałam je kiedys i pomagały)

Dziękuje za odpowiedzi

Awatar użytkownika
ulka1986
Aktywny ✽✽✽

Post autor: ulka1986 » 04 maja 2014, 20:13

Lepiej by było spróbować wlewki :) i nie mieszać tych doustnych leków.
Chybaże skutki uboczne będą ciągle dokuczaly... To wtedy poradz się lekarza, naprawdę lepiej się poradzić niż samemu kombinować, chociaż telefonicznie :roll:
sulfalazin en 2x2tab, ortanol w razie potrzeby,folio,tran,wit b kompleks,pentasa2x1gr(czopki) wymienne na salofalk 4g/60 ml(wlewka na noc)

Bądź takim typem człowieka,że gdy rano wstajesz, twoja stopa dotyka podłogi, diabeł w piekle mówi "O k... wstał"

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 04 maja 2014, 20:17

Zawsze lepiej wlewki niż doustne. natomiast jak napisałam nie widzę przeciwwskazań do przyjmowania sulfy z mesalazyną. Ulka 1986 - przeciż ty sama tak mieszasz.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
ulka1986
Aktywny ✽✽✽

Post autor: ulka1986 » 04 maja 2014, 20:29

Mamciu nie mieszam :)
Sulfe mam doustna
Salofalk we wlewkach
Pentasa w czopkach
Więc tak jak wcześniej napisałam nie mieszam doustnych a leczenie mam dope
lniane miejscowo.
Muszę zmienić opis w stopce bo faktycznie jest on dwuznaczny ;)

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 05 maja 2014, 13:03

To masz OK, ale to i tak nie zmienia mojego stanowiska w sprawie doustnych. Po prostu nie wiedzę przeciwskazań.

Awatar użytkownika
ulka1986
Aktywny ✽✽✽

Post autor: ulka1986 » 05 maja 2014, 13:21

Bo nie ma przeciwwskazań, masz rację mamciu :)
Mi chodzi o to że każdy lek ma działania uboczne a biorąc ich wiele ciężko określić który daje takie;)
Choć tu subzero, ma już doświadczenia z asamaxem i wie jak na niego reaguje.
Jednakże takie decyzje należy konsultować z lekarzem :mrgreen:

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 05 maja 2014, 13:33

ulka1986 pisze:Mi chodzi o to że każdy lek ma działania uboczne a biorąc ich wiele ciężko określić który daje takie;)
no właśnie,łatwo się wkręcić w takie "podwójne" leki jednocześnie,tyle że później trudno znaleźć przyczynę skutków ubocznych.
U mnie sulfa dawała zawsze niedobre działania uboczne,pomimo działania korzystnego na jelito.
Przy samym asamaxie nie było tego problemu,ale długo trwalo zanim odstawiłem sulfę z równoczesnego brania.
To takie nakręcanie,biorę bo jelito ok.,tyle,że czemu mnie boli..to albo to...
szukanie przyczyny było gorsze od leczenia jelita.
Ja osobiście takiej łączonej formy bym nie polecał,tak z doświadczenia.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 05 maja 2014, 19:49

Muszę wrócić do ponownego wyjaśnienia co to jest sulfosalazyna
to amidem kwasu 5-aminosalicylowego (mesalazyny) z sulfapirydyną. Nie wchłania sie praktycznie z przewodu pokarmowego, pod wpływem baterii w jelicie grubym rozkładana jest na kwas 5-aminosalicylowy (mesalazynę) i sulfapiridynę. Ta ostania pomaga na stawy i niestety daje więcej działań niepożądanych. Nie ma tu więc mowy o interakcji leków i ich większej liczbie, tylko o znalezieniu najniższej dawki sulfapirydyny pomagającej na stawy, a nie wywołującej działań niepożądanych.
Teraz wróćcie do dawek w poszczególnych chorobach i zobaczycie, że aby osiągnąć skuteczną dawkę w NZJ trzeba więcej sulfazalazyny niż dawka skuteczna w RZS.

Awatar użytkownika
ulka1986
Aktywny ✽✽✽

Post autor: ulka1986 » 06 maja 2014, 07:07

Mamciu nadal masz rację, ale mi chodzi o to że na każdy lek organizm toleruje inaczej. To że sulfa daje więcej działań ubocznych wie i powie każdy lekarz, nie mniej jednak są wyjątki. Ja nim jestem jak brałam asamax to miałam straszną biegunkę i wymioty, po sulfie czuje się dobrze. Pewnie gdybym brała oba leki naraz to pomyslalabym ze to sulfa to powoduje i dalej bym się męczyła bo bym została na asamaxie.

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 06 maja 2014, 20:47

Ale opisywana sytuacja jest odwrotna tu po zmianie pojawiły się objawy niepożądane (z tego co pamiętam). Jan ktoś świetnie reaguje na sulfę nie ma potrzeby zmiany.

Awatar użytkownika
subzero
Aktywny ✽✽✽

Post autor: subzero » 06 maja 2014, 21:01

póki co jestem nadal na 3g sulfy, obserwuje czy działania niepożądane będą mijać dorzucilam tez 1g asamaxu
jeść - jem choć bez szału, żeby mi smakowało, nadal źle śpię przez co dziś w pracy głowa mi leciała na klawiaturę momentami, myślałam, że zasnę jak jakiś narkoleptyk

ale może to minie...Asamax na samym początku też znosiłam z paroma dzialaniami niepożądanymi, ale poprawiło się później
zobaczymy

ODPOWIEDZ

Wróć do „Asamax”