Asamax

Preparat jest wskazany do stosowania:
- w łagodnej lub umiarkowanej postaci wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, zarówno w fazie ostrej jak i w fazie remisji choroby
- w chorobie Leśniowskiego i Crohna w obrębie okrężnicy, zarówno w fazie ostrej jak i w fazie remisji choroby.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Re: Asamax

Post autor: maggie0278 » 18 kwie 2012, 09:37

Leila, zawsze warto skonsultować to z lekarzem. Choćby telefonicznie.

Czy czopek , czy może wlewka - wszystko to zależy od tego gdzie masz najsilniejsze zmiany zapalne w jelicie. Gdy w samej bańce odbytnicy to czopek powinien wystarczyć.
W ogóle słyszałam od lekarza, że jest tendencja aby -tak jak bierze się mesalazynę w ramach chemoprewencji "od góry" żeby włączyć też mesalazynę przewlekle "od dołu".
Moja córka na stale ma włączone wlewki z Pentasy, co drugi dzień by działać na jelitko miejscowo i do tego Asamax 2x3 tabl.
Póki co, sprawdza się taki model leczenia. Zobaczymy jak długo, gdyż schodzimy że sterydów....ale to już inna bajka :wink:
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

Piciu
Znawca ❃❃
Choroba: CU

Post autor: Piciu » 18 kwie 2012, 14:11

Zgodzę się z tym co napisała powyżej Maggie, ewentualnie lekarz może zmienić lek na Sulfasalazin EN i zobaczyć jaka będzie reakcja w dawce 3X2 lub 4X2.
Osobiście na mnie Asamax nie działał.
Wlewki z Salofalku też byłby dobry pomysłem,ponoć skuteczniejsze od wlewek z Pentasy.
Co do czopków, to one u mnie się nie zdały egzaminu, lecz to jest sprawa oczywiście indywidualna, na każdego dany lek może zadziałać lub nie.

Awatar użytkownika
TigeR
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD
województwo: śląskie

Post autor: TigeR » 18 kwie 2012, 14:57

Na temat innych lekow tutaj sie nie wypowiadam, bo nie bralem, nie mam doswiadczenia, a lekarzem nie jestem. Temat jest jednak o asamaxie. Z wlasnego doswiadczenia wiem, ze zwiekszenie dawki asamaxu mi pomaga.

Ja sam biore 4x2, mimo ze lekarz przepisal 3x2. Po prostu mniejsza dawka na mnie nie dziala, tak jak powinna. Mimo wszystko, poinformowalem o tym fakcie lekarza.
"Life without change might be called anything except life, it's nothing more than experience"

"Happiness is like glass. It may be all around you, yet be invisible. But if u change your angle of viewing a little, then it will reflect light more beautifully than any other object around you."

"The pain you feel today is the strenght you feel tomorrow."

Awatar użytkownika
ulennia
Debiutant ✽
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: ulennia » 01 maja 2012, 21:35

Ja biorę asamax od 5-ciu miesięcy i nigdy nie narzekałam na ten lek.Udało mi się nawet osiągnąć remisję(jakieś dwa miesiące),ale ostatnio mam zaostrzenie i wydaje mi się,że jest więcej krwi niż w wcześniej.Ale zaostrzenie zawdzięczam tylko sobie,bo trochę sobie pofolgowałam z jedzonkiem:/I zauważyłam,że nie wchłaniam asamaxu,biorę go 2x2tbl,nieraz wydalam dwie tabletki a nieraz 1.Niedługo mam wizytę u lekarza,ale mam też receptę na asamax,ale nie wiem czy opłaca mi się ją wykupywać,bo może zamienić mi na jakiś inny.Może przy wizycie w aptece poprosić o jakiś zamiennik?Dodam,że po badaniu histopatologicznym napisali:"wskazania bardziej na aktywną chorobę Crohna niż colitis ulcerosa"

[ Dodano: 01-05-2012 ]
Czytam cały czas o tych wlewkach.Co to jest i w jakim celu i w jakich przypadkach się je stosuje?
Co Nas nie zabije,to Nas wzmocni...
asamax 2x3tabl,azathioprine 1x2tabl.+debutir 1x2tabl
trochę gorzej,ale to chyba jeszcze remisja:)

Awatar użytkownika
Mimi2
Aktywny ✽✽✽
Choroba: inna choroba jelita
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: Mimi2 » 27 lip 2012, 21:11

Czy ktoś miał anemie aplastyczną po Asamaxie? Bo chyba dostałam prezent po miesiącu mesalazyny- trochę to dziwne, lek brałam raptem miesiąc, mam już miesiąc przerwy i dopiero teraz byłyby powikłania?Zaraz po przerwaniu Asamaxu morfologia była ok, a teraz mam bajzel na całego. Czym i czy Wam to leczono?
K55.2 Angiodysplazje jelita grubego&dolichocolon
Waga 54kg Wzrost 166cm stan: remisja :)
Łykam probiotyka i nic się flaka nie tyka!

beret
Debiutant ✽
Choroba: mikroskopowe zap. j.

Post autor: beret » 03 sie 2012, 15:39

Mam pytanie, czy Asamax mozna brac razem z sulfasalazyna i ktos tak przyjmuje te leki ? mam rozpoznanie colitis microscopica lymphocytica, poczatkowo przepisali mi sama sulfasalazyne (najpierw 3x2, pozniej 2x2). Przyznam, ze nawet pomogla, ale dolegliwosci nie minely calkowicie i teraz do tego przepisali mi Asamax 2x1 (500mg)
Dodam jeszcze, ze biore controloc (20mg), poniewaz w gastroskopii wyszedl stan zapalny zoladka

Moj pierwszy post, z gory dziekuje za odpowiedz:)

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: maggie0278 » 03 sie 2012, 15:55

Sulfasalazyna i Mesalazyna (składnik Asamaxu) to podstawowe leki przeciwzapalne, bakteriostatyczne stosowane w NZJ.
Z reguły jest tak ,że bierze się albo Sulfasalazynę albo Mesalazynę (Asamax, Salofalk czy tam Pentasa). Równoczesne stosowanie tych leków jest wykluczone, można przejść z Sulfy na Asamax, gdyż często ona powoduje dolegliwości uboczne - bóle głowy, nudności itp., z uwagi na obecność sulfapirydyny.
Controloc 20mg, to lek z gatunku IPP i hamuje wydzielanie kwasu w żołądku, jest dobry na lekkki stan zapalny błony śluzowej żołądka.
O Sulfasalyzynę i Asamax dopytaj , chociażby przez telefon lekarza, bo obu na raz nie należy zażywać. Dodam, że Asamax uwalnia się w jelicie grubym i tam jest najwyższa jego skuteczność w działaniu.
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(

beret
Debiutant ✽
Choroba: mikroskopowe zap. j.

Post autor: beret » 03 sie 2012, 18:36

Stad moj post, czytalem troche forum i nie spotkalem sie jeszcze z takim dawkowaniem, bede musial porozmawiac z lekarzem. Najdziwniejsze jest to, ze lezalem tydzien w szpitalu i dopiero tam podjeli takie leczenie, poczatkowo dawali mi nawet do tego Encorton, ale z tego sie szybko wycofali i zostawili mi asamax razem z sulfasalazyna. Do momentu rozmowy z lekarzem leki przyjmowac tak jak przepisali ?

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 03 sie 2012, 19:01

beret pisze:Do momentu rozmowy z lekarzem leki przyjmowac tak jak przepisali ?
czasem to jest takie dawkowanie na czas krótki ,taki misz masz,a pózniej zostaje sie na jednym już rodzaju.
Tyle,że u mnie to nie zadziałało,asamax pozostał.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 03 sie 2012, 20:06

Z maggie0278 nie do końca się zgadzam.
leki przeciwzapalne, bakteriostatyczne
w jakim mechanizmie 5-ASA są lekami bakteriostatycznymi??
Z reguły jest tak ,że bierze się albo Sulfasalazynę albo Mesalazynę (Asamax, Salofalk czy tam Pentasa). Równoczesne stosowanie tych leków jest wykluczone
Nie mam takiej wiedzy, ale nie mam również i takiej, aby była to metoda rutynowa. Ważne jest aby sumaryczna dawka przeliczeniowa była właściwa.
Mogę sobie wyobrazić przypadek kiedy takie leczenie jest wskazane.
Pacjent z objawami towarzyszącymi ze strony stawów toleruje sulfę w ilości 3/dobę (co odpowiada 1,15 g maesalazyny). Przy większych dawkach ma objawy niepożądane. Da dawka pomaga na stawy, ale jest niewystarczająca na jelita.
Z jakiś powodów (rozległość zmian) dopełnieniem leczenia nie może być leczenie doodbytnicze.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 03 sie 2012, 20:16

Z jakiś powodów (rozległość zmian) dopełnieniem leczenia nie może być leczenie doodbytnicze.
Temat czy "działanie doodbytniczo działa czy nie".... to akurat coś z czym się nie zgadzam z moim gastro,czasem jest tak,że niby działanie miejscowe czopków jest niepotrzebne,ale w dłuższym okresie,np.2-3 tygodnie to właśnie one dają objawy wyciszenia "najgorszych" objawów,bez nich nawet sterydy mało "ostro" działają.
Tylko dopisek... tak jest przy długotrwałej chorobie,wczesniej,tak do 10 lat nie było.
Wlewki są super,ale niestety często nie do utrzymania,a czopki tak.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: maggie0278 » 03 sie 2012, 20:25

Mamcia pisze:w jakim mechanizmie 5-ASA są lekami bakteriostatycznymi??
kiedyś wyczytałam w Informatorze i tak jakoś utkwiło mi w pamięci :

W leczeniu nieswoistych zapaleń jelita od 50 lat podstawowymi lekiami są preparaty kwasu 5-aminosalicylowego (5-ASA) - sulfasalazyna i mesalazyna. Wykazują one działanie bakteriostatyczne, przeciwzapalne i immunosupresyjne poprzez: hamowanie syntezy leukotrienów, prostalandyn, PAF i cytokin. Hamują także migrację komórek zapalnych i wytwarzanie immunoglobulin przez limfocyty B. Wpływają na upośledzenie adhezji i funkcji neutrofilii i makrofagów oraz na zmiatanie wolnych rodników tlenowych
http://j-elita.org.pl/?pid=pages&id=44
Mamcia pisze:Pacjent z objawami towarzyszącymi ze strony stawów toleruje sulfę w ilości 3/dobę (co odpowiada 1,15 g maesalazyny). Przy większych dawkach ma objawy niepożądane. Da dawka pomaga na stawy, ale jest niewystarczająca na jelita.
masz Mamciu rację, tak mogłoby być. Chyba za bardzo skupiłam się na jelitach, nawet nie dopytałam kolegi o ewentualne problemy towarzyszące, np. ze strony stawów.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 03 sie 2012, 20:36

Przepraszam maggie0278
Toć o tym działaniu bakteriostatycznym sama napisałam, parę lat temu, ale na prawdę nie wiem w jakim to mechanizmie działa. Muszę się douczyć.
Co do reszty to beret ma limfocytarne i tu nie ma zasady, że największe zmiany są w odbytnicy, stąd leczenie od południa może nie przynieść rezultatów. Przy CU uważam, że doodbytnicze powinno być stosowane w każdym zaostrzeniu, a u wielu chorych wystarcza do podtrzymanie remisji.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: maggie0278 » 03 sie 2012, 21:20

Mamcia pisze:Przepraszam maggie0278
Toć o tym działaniu bakteriostatycznym sama napisałam, parę lat temu, ale na prawdę nie wiem w jakim to mechanizmie działa. Muszę się douczyć.
ależ nic nie szkodzi!!! mi to jakoś tak utkwiło, gdy czytałam właśnie te parę lat temu :wink: i przyjęłam to za fakt oczywisty. Nigdy się nie zastanawiałam głębiej nad tym mechanizmem. Ale dobrze, że tak wyszło, bo można teraz sobie doczytać lub skorygować.
Mamcia pisze: Przy CU uważam, że doodbytnicze powinno być stosowane w każdym zaostrzeniu, a u wielu chorych wystarcza do podtrzymanie remisji.
zgadzam się w 100%. Może lada chwila opracują nowe standardy leczenia CU i na stałe wejdzie taka chemoprewencja od południa?

Żaneta
Początkujący ✽✽

Post autor: Żaneta » 03 sie 2012, 22:37

Witam.
Ja stosuję jednocześnie Asamax 500 i Sulfę500, wcześniej po 4 tabletki na dobę, obecnie po 2 na dobę. U mnie właśnie z racji tego, że jakiś czas temu dokuczały mi stawy dodano do Asamaxu również Sulfasalazynę.
:)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Asamax”