sulfasalazin en

Wskazania do stosowania leku
- choroby zapalne jelit WZJ i CHLC wchłania się w jelicie cienkim następnie dociera do jelita grubego, pod wpływem flory bakteryjnej rozkładana jest do sulfapirydyny

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃
Choroba: CD
województwo: pomorskie

Re: sulfasalazin en

Post autor: Alis » 10 gru 2010, 14:39

Chodzi mi o leki na zapalenie, bo metronidazol to jest antybiotyk i on raczej jest wspomagający, lecidofil też nie jest przeciwzapalny.

Piciu
Znawca ❃❃
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: Piciu » 10 gru 2010, 14:54

Alis - Sulfasalazin EN jest jednym z leków przeciwzapalnych działającym w obrębie jelita grubego.
Czy podczas badania (kolonoskopia ,rektoskopia) miałaś pobrane wycinki z jelita aby określić co Tobie dolega?
W tedy lekarz może określić jakie leki powinnaś brać.

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃

Post autor: Alis » 12 gru 2010, 19:16

Mam zapalenie jelita grubego i miałam pobierane wycinki.

Awatar użytkownika
Miska Ryżu
Doświadczony ❃
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: Miska Ryżu » 08 kwie 2011, 20:30

czy biorąc Sulfasalazin en można brać lek "Migea" skład: Acidum tolfenamicum ?

W internecie znalazłam:
Poinformuj lekarza: Gdy masz nadwrażliwość na kwas tolfenamowy, na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy (czynną lub w wywiadzie). schorzenia nerek, wątroby, serca, zaburzenia krzepnięcia krwi. Gdy przyjmujesz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), metotreksat, potas, digoksynę, fenytoinę, doustne leki przeciwcukrzycowe, lit, cyklosporynę, takrolimus, inhibitory ACE, glikokortykosteroidy, leki moczopędne, leki przeciwnadciśnieniowe, sulfapirazon, chinolony, leki zobojętniające sok żołądkowy, doustne leki przeciwkrzepliwe. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Na stronie ministerstwa zdrowia w interakcjach wychodzi brak informacji.
Smutno Ci? A może budyń? :)

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃

Post autor: Alis » 09 kwie 2011, 13:14

A właśnie brałam sulfasalazin en w dawce 3x1, a lekarka zwiększyła mi do 3x2 i wtedy zaczeły się nudności, zawroty głowy i większe bóle. W szpitalu mi odstawili sulfę i wszystko mineło, teraz mam remisję i biorę 2x1 i jest ok. Także za duża dawka leku też może być źle tolerowana.
Leki: Pentasa granulat 2x1 g/Sanprobi Super Formuła 1x1/wcześniej Remicade

marcin820201
Początkujący ✽✽
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: marcin820201 » 13 cze 2011, 15:24

Ja od 3 tygodni biore sulfasalazin EN. Zmieniono mi go z Asamaxu z powodu zapalenia stawów. Wcześniej 4 lata chorowałem na CU i brałem tez sulfasalazin EN 3x1 i nic mi nie było. Teraz biorę 4x2 ale to z powodu mega zapalenia stawów. Z objawów nieporządanych to: słabszy troche apetyt niż na Asamaxie no i mocno zółty mocz. Jak pierwszy raz zaczynałem brać sulfasalazin 4 lata temu to też mocz mi się w krótkim czasie na mocno żółty kolor zabarwił. Może jeszcze wróce do mesalazyny? ;) pozdrawiam
Salofalk 3x1g, Multivitamina High Potency, Witamina D3 7000IU, Omega 3 - 3 g, LDN 4.5 mg, lipolic acid 600 mg, probiotyk. momentami melatonina 1-5 mg.

Jednej rzeczy nauczyłem się w moim długim życiu: że cała nasza nauka w konfrontacji z rzeczywistością wydaje się prymitywna i dziecinna - a jednak jest to najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy. (Albert Einstein)

Z czasem zrozumiesz, że 3 rzeczy się liczą: zdrowie, miłość i.... (Obyty z CU)

lila
Początkujący ✽✽

Post autor: lila » 29 lip 2011, 22:52

To już wiem skąd u mnie takie maga bóle głowy :roll: Od 2 tyg biorę sulfa...EN 2x 3tabl.... przy dawce 2x2 jeszcze było ok.....
Wszyscy maja bloga....mam i ja www.matkawariatka.blogspot.pl

Mercaptopurinum 75mg, metypred 32mg, salofalk 500mg 2x3, wapno

Co mnie nie zabije to mnie wzmocni...

Awatar użytkownika
noodle
Aktywny ✽✽✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: małopolskie

Post autor: noodle » 23 kwie 2012, 19:21

Mam pytanie. Biorę ten sulfasalizn en krka i wyczytałam, że zaleca się okresowe badania krwi (pełna morfologia z rozmazem) w początkowym okresie 1-2 razy na miesiąc, następnie co 3-6 miesięcy. Czy Wy je wykonujecie? Czy ten lek mocno szkodzi? Bo czytałam, że ma efekty uboczne jak: często: potencjalnie śmiertelna leukopenia, neutropenia, makrocytemia...

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 25 kwie 2012, 23:14

badania należy wykonywać, a te śmiertelne efekty to informacja skąd?? aspiryna też może spowodować śmierć.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
noodle
Aktywny ✽✽✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: małopolskie

Post autor: noodle » 26 kwie 2012, 16:47

Mamcia pisze:badania należy wykonywać, a te śmiertelne efekty to informacja skąd?? aspiryna też może spowodować śmierć.
Informacje z ulotki. Jako "częste" efekty uboczne.

Awatar użytkownika
Gosia22
Początkujący ✽✽

Post autor: Gosia22 » 14 cze 2012, 17:51

Witajcie,
Po dzisiejszej wizycie u gastro mam przestać brać Asamax (bo ponoć zupełnie u mnie bez sensu - mam zmiany tylko w jelicie grubym), a zacząć brać Sulfasalazynę. I ok, spróbujemy :) tylko dawka mnie zastanawia - 6tabletek jednorazowo najlepiej rano... a jak będzie mnie po takiej "bombie" brzuch bolał, to podzielić na dwie dawki po 3 tabletki. Hmm, jeszcze takiego dawkowania nie widziałam jak żyję, spotkał się ktoś z czymś takim?

Awatar użytkownika
subzero
Aktywny ✽✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ

Post autor: subzero » 14 cze 2012, 18:32

gdzies na forum jest temat o braniu calej dawki na raz, ale tyczylo sie to chyba Asamaxu
Ja od dwoch tygodni biore wszystkie 6 tabletek Asamaxu na raz po obiedzie (z braku czasu w sumie tak robie i z ciekawosci tez)
Nie wiem jak sprawa ma sie z Sulfą

Awatar użytkownika
Gosia22
Początkujący ✽✽

Post autor: Gosia22 » 14 cze 2012, 18:33

magdalene pisze:Dawkowanie bardzo dziwne (chodzi o to, żeby brać kilka razy dziennie, bo wtedy utrzymuje się odpowiednie stężenie we krwi), ale i odstawienie Asamaxu dziwne, bo on działa właśnie w jelicie grubym.
Co do odstawienia Asamaxu, to po kolonoskopii okazało się, że mimo regularnego brania stan zapalny jak był tak jest, więc stąd próba z Sulfą, tak myślę przynajmniej....
Co do dawki - no właśnie też myślę, że dziwna :) pan Prof. stwierdził, że najlepiej tak brać, żeby uzyskać maksymalne stężenie właśnie. Ciekawi mnie czy ktoś też miał takie zalecenie czy jestem jakimś tajnym rządowym eksperymentem w zakresie dawkowania? :wink:

Subzero -> i jak się czujesz przy takim dawkowaniu? Wszystko ok? :)

Awatar użytkownika
subzero
Aktywny ✽✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ

Post autor: subzero » 14 cze 2012, 18:44

Również słyszałam o tym od innego chorego, że zalecili mu brać całą dawkę dobową na raz z racji stężenia. Zalecił mu to również jakiś profesor.
Gosia22 pisze:Subzero i jak się czujesz przy takim dawkowaniu? Wszystko ok?
Powiem Ci, ze póki co nie widzę specjalnej różnicy :D jak było tak jest (czyli raz lepiej a raz gorzej)
Czasem mam wręcz wątpliwości, czy Asamax działa jak należy na moje zmiany zapalne, ktore mam w jelicie grubym w esicy, a jem go juz ponad rok. Ale to już lekarz będzie rozkminiał, gdy do niego pójdę :)

Awatar użytkownika
Gosia22
Początkujący ✽✽

Post autor: Gosia22 » 14 cze 2012, 20:08

magdalene pisze:Ja kiedyś chciałam tak brać całość rano, bo wiecznie zapominam o dawkach, to mnie moja Pani Doktor okrzyczała ;)
Tylko zgaduję, ale może to zależy od stopnia i dokładnej lokalizacji zmian? Hmm, no nic, spróbuję brać jak mi zalecono, efekty zweryfikują zasadność :wink:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sulfasalazin”