Strona 1 z 1

sulfosalazyna en a podwyższone aminotransferazy

: 11 wrz 2011, 18:56
autor: jusss
ja mam takie pytanko bo odkąd przyjmuje salfosalazyne mam podwyższone wartosci :AspAT i alat i niby doszlo do uszkodzenia watroby przez sulfosalazyne bo zrobiono mi badania pod katem wzw i jest oki...czy ktos mial podobne skutki uboczne podczas przyjmowania sulfosalazyne ?????? zawsze barałam tabl majace mesalazyne inie bylo takiego problemu...troszke sie martwie bo jedna lekarka mowi ze powinnam sie przejmowac a druga ze bez obaw:)..takze sama nie wiem

Re: sulfosalazyna en a podwyższone aminotransferazy

: 11 wrz 2011, 20:11
autor: Mamcia
A dlaczego zmieniono mesalazynę na sulfę?? Ta ma więcej działań niepożądanych. Jeśli prze maesalazynie badania były OK należy do niej wrócić.
masz w profilu CD, tutaj sulfa ma zastosowanie tylko wtedy, gdy zmiany są ograniczone do j. grubego.

Re: sulfosalazyna en a podwyższone aminotransferazy

: 11 wrz 2011, 20:57
autor: jusss
zmieniono poniewaz zawsze mialam podawana wlasnie mesalazyne i niestety nie bylo wcale rozowo....ostatnio przyjmowałam asamax ale zmienilam pania dr to i leki zmienila...mam CD i teoretycznie dwa jelitka chore ale w szczegolnosci jelito grube

Re: sulfosalazyna en a podwyższone aminotransferazy

: 12 wrz 2011, 21:23
autor: Mamcia
Na to cienkie to ani asamax ani sulfa nie działają - Standartem jest budesonid w celu uzyskanie remisji, jesli zmiany w cienkim są w jego końcowym odcinku. Leczenie zależy też od tego w której części grubego są zmiany.

Re: sulfosalazyna en a podwyższone aminotransferazy

: 07 mar 2012, 15:21
autor: Debishi
Ja też miałam podwyższony ASPAT i ALAT. Nie wiem do jakich wartości doszło u Ciebie ale ja miałam Alat 99 Aspat niewiele podwyższony. Póki co zmieniono mi lek z Sulfasalazyny na Salofalk. Za dwa tygodnie mam zrobić ponownie badania i się okaże czy to rzeczywiście wina Sulfu czy też znów jakaś nowa rewelacja ;)