Fortrans

makrogole + sód (siarczan sodu)
Preparat stosuje się w celu oczyszczenia okrężnicy w ramach przygotowania do:
- badań endoskopowych lub radiologicznych
- zabiegów chirurgicznych okrężnicy

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
taloca
Doświadczony ❃
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: śląskie

Re: Fortrans

Post autor: taloca » 03 cze 2012, 15:09

Nie obawiacie się, że rozkładając to na 2 dni źle się oczyścicie? ostatnio przed kolonoskopią kazano mi wypić 3l w ciągu 3 godzin i później na następny dzień (w dniu badania) jeszcze litr rano straszne to było, ale jelito oczyszczone było super. Dodam, że ja też mam problemy z żołądkiem i to dużo gorsze niż z jelitem, ale fortrans mi nie zaszkodził. Nie wiedziałam, że można tak to sobie podzielić (lepiej by było 2 litry i na następny dzień znowu 2) dlatego zrobiłam tak jak kazał lekarz może następnym razem pokombinuję :wink: oby ten następny raz jednak nie był zbyt szybko :)
Nigdy nie narzekaj, że masz w życiu pod górę jeśli zdecydowałeś, że idziesz na szczyt.

Awatar użytkownika
goniusia
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie

Post autor: goniusia » 04 cze 2012, 11:30

Ja czyściłam się w zeszły poniedziałek,piguły przyniosły mi fortrans o 16 i kazały wypić 4 litry płynu do 20.Kiedyś gdzieś wyczytałam żeby dodać cytrynę i faktycznie to pomaga.Oddział na którym leżałam znajduje się na 5 piętrze,z butelką pod pachą zjechałam na dół windą żeby odprowadzić męża.Na wysokości 3 piętra poczułam skurcze brzucha i miałam wrażenie,że zaraz popuszczę.Jak tylko winda się zatrzymała pędem do :wc: ,oczywiście nie było papieru,dobrze że obok jest kiosk to mąż poszedł po chusteczki.Po powrocie na oddział już się więcej do wieczora nie ruszyłam z sali. :lol:

Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽
Choroba: IBS
województwo: wielkopolskie

Post autor: Tomek0700 » 12 cze 2012, 07:17

co sie stanie jesli rozpuscimy fortrans w wodzie gazowanej i to wypijemy? bo wszedzie jest zalaecenie zeby rozpuszczac w wodzie niegazowanej
Cierpialem na yersinie az 2 lata.
Przeszedlem wszystkie szczeble diagnostyki (od kolonoskopii do enteroskopii)
Jelito drazliwe po infekcyjne, wydaje sie, ze tylko a to naprawde powazny problem.

"zawisc, zazdrosc, zamiast starac sie miec wiecej"

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 12 cze 2012, 11:57

Tomek0700 pisze:co sie stanie jesli rozpuscimy fortrans w wodzie gazowanej i to wypijemy?
nastąpi "eksplozja" :razz:
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽
Choroba: IBS

Post autor: Tomek0700 » 14 cze 2012, 23:03

nie wiem czy to ma zwiazek z woda gazowana ale naprawde mam eksplozje :razz: , czyscilem sie 2 dni temu i od tego czasu ciagle latam do wc i bola jelita, az tak zle nigdy nie mialem
Cierpialem na yersinie az 2 lata.
Przeszedlem wszystkie szczeble diagnostyki (od kolonoskopii do enteroskopii)
Jelito drazliwe po infekcyjne, wydaje sie, ze tylko a to naprawde powazny problem.

"zawisc, zazdrosc, zamiast starac sie miec wiecej"

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 15 cze 2012, 13:22

Tomek0700 pisze:czyscilem sie 2 dni temu i od tego czasu ciagle latam do wc i bola jelita, az tak zle nigdy nie mialem
to trochę podobne do "spuszczania powietrza" po kolonoskopii,w każdym razie ból i te latanie podobne.
jelito podrażnione środkiem czyszczącym plus gaz ,plus endoskop z powietrzem = ból i wc-latanie :razz:
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Bartek1896
Debiutant ✽
Choroba: CD
województwo: zachodniopomorskie

Post autor: Bartek1896 » 28 sie 2012, 13:01

No cześć , a u mnie wygląda cyszczenie przed kolonką tak:

Nie ważne czy ważyłem 35 czy 50 kg...zawsze trzeba wypić 4 saszetki fortransu i 2 lewatywy.Obecnie jestem w trakcie picia drugiej porcyjki tego pysznego płynu.Ja mieszam w proporcji 1:3 albo 2:3 z sokiem jabłkowym i jakoś daje rade :) Do wieczora muszę wyżłopać ze 2-2,5 litra tej mieszanki :cry: :cry: :wc:

Tony1906
Debiutant ✽
województwo: małopolskie

Post autor: Tony1906 » 18 wrz 2012, 21:01

ja mam jutro o 17 męcze teraz ostatnią szklanke z 2 l już od 17 męcze.... działa błyskawicznie :) jutro jeszcze dwie saszetki z rańca :) z wodą cytrynową smakuje nawet nieźle
SIŁA MASA I AGRESJA ; ))

corey
Debiutant ✽
województwo: świętokrzyskie
Kontakt:

Post autor: corey » 03 paź 2012, 10:40

Czy zdarzyło się komuś z Was, że mimo iż się oczyściliście 3 litrami fortransu jelito dalej było "brudne"? Bo mi się tak zdarzyło. Trzy razy w życiu miałam kolonoskopię i pierwsze dwa razy poszły bezproblemowo.

Za trzecim razem mimo, że do łazienki latałam prawie non stop ( zdążyłam wrócić z łazienki i usiąść na krześle, i poczułam że znów muszę lecieć), przez trzy dni poprzedzające kolonoskopię jadłam wyłącznie kisiel i serek danio waniliowy ( mały) na zmianę i piłam wodę/ gorzką herbatę okazało się, że jestem nieoczyszczona. Pielęgniarka która uczestniczyła w badaniu mnie zjechała od góry do dołu ( że pacjentka nieprzygotowana do badania itd.) a przecież się oczyszczałam i to dokładniej niż poprzednimi razami bo za pierwszym i drugim razem nawet nie stosowałam się do tej płynnej diety na parę dni przed badaniem a wszystko było dobrze.

Czy to możliwe, że fortrans nie podział na mnie tak jak trzeba? :cry:
Pentasa 2-2-0; Azathioprine 1+1/2-0-0

Leczenie biologiczne:
Humira 22/09/2011 - 20/09/2012

Awatar użytkownika
Alfea
Początkujący ✽✽

Post autor: Alfea » 03 paź 2012, 10:45

Z tego co pamiętam, to moje ostatnie przeczyszczanie się przed kolono było tak zrobione, że piłam fortrans jakies 2 dni. I chyba wtedy wcale nie jadłam, na samej wodzie żyłam i chyba jakiejś jednej kroplówce... . Ogolnie nie przypominam sobie, żebym coś jadła, a nawet mimo tego jelito było niedoczyszczone, choć kolonoskopie mi zrobili i pobrali wycinki, więc wszystko jednak dobrze wyszło.

Awatar użytkownika
subzero
Aktywny ✽✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: śląskie

Post autor: subzero » 03 paź 2012, 11:48

Jak sie czysicsz, to nie mozesz jesc. Mozesz co najwyzej pic coś bardzo klarownego np czysty rosolek, ale bez makaronu oczywiscie. Nie dziwie Ci sie, ze sie nie doczyscilas.

corey
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: corey » 03 paź 2012, 12:25

Nie tego dnia co miałam mieć kolonoskopię jadłam danio.
Mój jadłospis wyglądał tak:
Pon
rano- 2 dania małe
po południu- kisiel
na wieczór- 1 danio
Wt
rano- 2 dania małe
po południu- kisiel
na wieczór- 1 danio
Śr
rano- małe danio ( dodam że to była gdzieś 5 rano bo jechałam do szpitala i byłam głodna)
wieczorem fortrans
Czw
kolonoskopia

A przy poprzednich kolonoskopiach jeszcze w dzień oczyszczania się jadłam noś "normalnego" i nie bawiłam się w ogóle w diety oczyszczające zalecane przed kolonoskopią.

Leczenie biologiczne:

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 03 paź 2012, 19:25

corey pisze:Czy zdarzyło się komuś z Was, że mimo iż się oczyściliście 3 litrami fortransu jelito dalej było "brudne"?
mi się zdarzyło 2 x :smutny:
i napewno nie był to problem "jedzenia " i czyszczenia,ale ogólnego stanu jelit przed badaniem.
Nie przejmuj się narzekaniem pielęgniarki,ważniejsze jest,,czy badanie zrobiono do końca i co pokazało !!
corey pisze:Czy to możliwe, że fortrans nie podział na mnie tak jak trzeba?

corey
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: corey » 03 paź 2012, 19:30

W głowie się nie mieści ile ja łez tego dnia w szpitalu wylałam... Cóż było minęło. Na szczęście badanie wykonano i wycinki lekarz pobrał, ale na wypisie mam zaznaczone, że źle przygotowałam się do badania. :/

To, że nie jestem jedyną osobą, której się to przytrafiło trochę podnosi mnie na duchu, ale mimo wszystko wyrzuty sumienia zżerają...

Leczenie biologiczne:

Awatar użytkownika
noodle
Aktywny ✽✽✽
Choroba: w trakcie diagnozy

Post autor: noodle » 03 paź 2012, 19:34

corey pisze:W głowie się nie mieści ile ja łez tego dnia w szpitalu wylałam... Cóż było minęło. Na szczęście badanie wykonano i wycinki lekarz pobrał, ale na wypisie mam zaznaczone, że źle przygotowałam się do badania. :/

To, że nie jestem jedyną osobą, której się to przytrafiło trochę podnosi mnie na duchu, ale mimo wszystko wyrzuty sumienia zżerają...
Ja też tak miałam, że nic nie jadłam a i tak nie miałam oczyszczonego jelita. Udało się jednak coś wyczytać ;)

Według mnie nic dziwnego, jak się ma kilkudniowe zaparcia to i fortrans nie pomoże...
Zapraszam na http://bezglutenowy.blog.pl

Dieta bezglutenowa od 1.11.2012 roku. Atrofia nerwu wzrokowego. PCOS. Glucophage xr 1500. W razie silnych skurczy Spasmolina.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Fortrans”