Strona 1 z 3

Re: podciekanie stomii

: 20 kwie 2013, 23:20
autor: Stanley76rsko
Ania16 pisze: worki sie nie trzymaja.. osttanio 8poszlo w ciagu doby
A możesz napisać czy te worki się odklejają po podcieka pod nie zawartość?Też mam ileostomię i jak mam kiepski dzień to max 3 worki, a normalnie to jedna sztuka dziennie zmieniana.
Bo u mnie jak podejrzewam jest to, że jelitko jest zbyt blisko skóry, bo wcześniej mając stomię miałem ją wysuniętą około 2 cm ponad powłokę brzucha i nic nie podciekało.

[ Dodano: 20-04-2013 ]
Ania16 Moja ileostomia wygląda tak ...[img][img]http://i.imgur.com/rmBZhkN.jpg[/img][/img]

Re: podciekanie stomii

: 21 kwie 2013, 09:39
autor: gwiaaazdkaaa
Stanley76rsko, dziwny kształt stomii :razz: moja jest równa ze skóra.
Ania16, Od marca do sierpnia 2012 miałam wszystko ok.Żadnego podciekania.Płytkę nosiłam nawet 7 dni :wink: .W sierpniu zaczeły się moje problemy...Płytka odklejała się po 1 dniu .Trzymała się max 2 dni.Od grudniu znów mi lepiej się trzymają płytki .Noszę 4-5 dni :wink: .Myślę że bardzo ważne jest przy zmianie sprzętu na nowy dokładne wycięcie otworu,nałożenie pasty tak by ona nie wyciskała się potem do środka otworu bo to powoduje zapchanie drogi odpływu do woreczka a w konsekwencji wyciekanie treści pokarmowej na zewnątrz :).Pamiętaj też by nie objadać się pokarmami,które strasznie zagęszczają treść ,ponieważ wtedy też może dojść do podciekania :)

Re: podciekanie stomii

: 21 kwie 2013, 18:00
autor: Stanley76rsko
gwiaaazdkaaa pisze:moja jest równa ze skóra
Płaska jak stół?

Re: podciekanie stomii

: 21 kwie 2013, 20:06
autor: gwiaaazdkaaa
Stanley76rsko, moja stomia jest podobna kształtem do tej i wyglądem http://www.stomicy.org/spaw2/empty/stom ... y/oass.jpg ,ale ta na zdjęciu jest opuchnięta jeszcze.Bez opuchlizny była by nie wystająca :razz:

Re: podciekanie stomii

: 21 kwie 2013, 20:30
autor: Stanley76rsko
gwiaaazdkaaa Ale zapomniałem spytać czy masz dwulufową? Bo ta moja to dwulufowa wyłoniona podczas zrobienia J-poucha.

Re: podciekanie stomii

: 21 kwie 2013, 22:00
autor: gwiaaazdkaaa
Stanley76rsko, napiszę Ci tak jak mam na wypisie hemicolectomia prawostronna z wyłonieniem ileo - i kolostomii

Re: podciekanie stomii

: 21 kwie 2013, 23:45
autor: Orzelek
Jak stomia ma być płaska, to zapewne jest to kolostomia. Tak jest u mnie - otwór na równi z powierzchnią skóry.

Moja ileostomia wyglądała podobnie do prącia o długości +- 2 cm. Wypływała z niej płynna treść, a co za tym idzie - ten typ stomii nie może być płaski, bo będzie często podciekać.

Re: podciekanie stomii

: 22 kwie 2013, 16:47
autor: gwiaaazdkaaa
Orzelek, no ja z ileostomią mam czasem problem.Gdyby pewnie sporo wystawa mi to było by lepiej,ale jak wcześniej pisałam nie jest ona raczej wystająca.Jak zjem coś co zagęszcza pokarm i trawienie jest długie tego to nad ranem zatyka mi się otwór.I wtedy wycieka mi bokiem spod płytki :razz: .Teraz staram się uważać z jedzeniem ale czasem się zapominam :roll: .Na szczęście niedługo poczuję wolność od stomii :)

Re: podciekanie stomii

: 22 kwie 2013, 21:37
autor: Ania16
to lepiej jak kupa jest wodnista niz zageszczona?

Re: podciekanie stomii

: 22 kwie 2013, 22:15
autor: gwiaaazdkaaa
no lepiej jest jak nie jest mocno zagęszczoną że mało jest płynów.Wiadomo trochę zawsze jest ale żeby przykładowo ziemniakami mocno się nie objadać bo strasznie gęste się robi i może podciekać pod płytkę.

Re: podciekanie stomii

: 23 kwie 2013, 11:17
autor: Ania16
moja stomia tez dziwne wyglada.. z jednej strony po lewej wystaje jakies 2cm a z prawiej zaledwie 1cm i z tej naczesciej mi podcieka. w ogole zastanawia mnie fakt czy wy tez tak macie ze jak zalozycie worek to stomia opada w dol? w miejscu w ktorym woreczek sie opiera (moze byc nawet pusty) sciaga kominek w dol i dosc dziwnie to wyglada.

Re: podciekanie stomii

: 23 kwie 2013, 13:21
autor: Baby
Moja znajoma która ma stomię od lat mówiła mi, że większość lekarzy robi ten błąd że wyłania pacjentowi stomię dopiero na stole operacyjny. Podobno powinno to wyglądać tak, że jeśli operacja jest planowa i wiąże się z ryzykiem wyłonienia stomii, pielęgniarka stomijna powinna przyjść do pacjenta, zaznaczyć dokładnie w którym miejscu powinno wyłonić mu się stomię aby się nie odklejała ze względu na to że każdy z nas ma inne ciało. W zależności od wieku, wagi, budowy inaczej nam się układają faldy skórne i na leżąco jest ok a na stojąco skóra wisi. Podobno tak praktykuje się w szpitalu chyba Bielańskim, że pielęgniarka wyznacza miejsce wyłonienia stomii.

Re: podciekanie stomii

: 23 kwie 2013, 14:41
autor: Ania16
ja mialam zaznaczone miejsce wylonienia. jeszcze moj chirurg byl przy tym i sie pytal czy chce po prawej czy lewej stronie brzucha. wybralam prawa ze wzgledu na to, ze kiedys mialam tez z prawej. ale kiedys nie mialam takich prolemow jak teraz zpodciekaniem, a mi pasta wlasnie nie pomaga.. jeszcze szyciej mi podcieka z pasta niz bez pasty.

Re: podciekanie stomii

: 23 kwie 2013, 16:16
autor: gwiaaazdkaaa
Ania16, widzę że wcześniej pisałaś o sprzęcie dwu częściowym.Myśle że lepszy będzie.W mojej stomii jest tak że delikatne zapadniecie mam z lewej strony.Kiedyś miałam większe i chyba dlatego tak często mi podciekało .Od czasu operacji używam cały czas tego samego sprzętu stomijnego Convatec Płytkę mam dobrze dopasowaną obecnie i mniejsze jest te zapadnięcie skóry i nie przecieka mi często.W czasie gdy mi przeciekało to była męka dla mnie.Raz chciałam wyjechać z bratem i jego narzeczoną w góry ale niestety nie udało się bo coś odwaliło mojemu jelicie i w ciągu doby miałam 6 razy zmienianą płytkę :(.Już płakałam z bólu przy przyklejaniu.Narzeczona brata mi pomagała przy tym bo nie miałam siły już :(. A robią Ci się zaczerwienienia duże gdy Ci przecieknie ?

Re: podciekanie stomii

: 23 kwie 2013, 16:45
autor: Ania16
teraz mam bardzo odparzona skore pod plytka... bo ostatnio osiem workow w ciagu doby.. wczoraj i przed wczoraj po jednym...