wypadanie stomii

O tych, co ją mają i o tym jak ją pielęgnować – rady, pytania i odpowiedzi

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ania16
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Kontakt:

wypadanie stomii

Post autor: Ania16 » 30 cze 2013, 10:42

Dokupilam soie pas mocujacy do stomii i w koncu zmienialam worki wtedy kiedy ja chcialam a nie kiedy mi podciekaly, zmienialam co 5-6dni, zero odparzen i podraznien, rewelacja. Ale pojawil sie inny prolem, w piatek wieczorem chce zmieniac worek, sciagam a moje jelitko zamiast wystawac 2cm wisi z jakies 15cm, prawie do pachwiny wisialo. zadzwonilam do mojego chirurga i pojechalam do szpitala gdzie lekarz mi je wlozyl z powrotem, ale ono ciagle wychodzi. po kilka razy dziennie musze je wkladac, a po nocy jak wstaje to jest zapadniete do srodka... w poniedzialek mam isc do chirurga.. oje sie... czy ktos z was mial wypadanie jelita? dziwne to jest dla mnie o jestem prawie 4miesiace po wylonieniu...
http://magdamroczkowska.pamietajmy.com.pl/
Moj Aniołek (*)

Obrazek

Ileostomia od 7.03.2013

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie

Re: wypadanie stomii

Post autor: Baby » 30 cze 2013, 12:34

Ania16, wyczytałam, że w przypadku wypadania stomii gdy jest ona wyłoniona na stałe powinno wykonać się zabieg korygujący, szczególnie jeśli wypada na 15-20 cm. Tutaj masz więcej informacji: http://www.stomicy.org/wypadanie-stomii-wos-40.html

" Jeśli u pacjenta dojdzie do wypadnięcia stomii, powinien on położyć się i maksymalnie rozluźnić. Wówczas delikatnymi ruchami można stomię wprowadzić z powrotem do otworu. Ponadto pacjent powinien nosić pas brzuszny lub przepuklinowy, który zapobiega wypadnięciu jelita. Wypadanie stomii rzędu 5-8 cm zwykle nie stanowi problemu klinicznego. Natomiast wypadanie rzędu 15-20 cm wymaga korekcji chirurgicznej z dwóch powodów. Po pierwsze istnieje niebezpieczeństwo zaburzeń ukrwienia jelita (wskutek nadmiernego napięcia krezki), a po drugie zaopatrzenie w sprzęt pomocniczy takiej stomii jest bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe. Wypadnięcie stomii to sytuacja niezwykle uciążliwa dla pacjenta i grozi mechanicznym uszkodzeniem jelita w czasie zakładania worka (zwłaszcza w tzw. zatrzaskowym systemie dwuczęściowym). Istnieje kilka metod leczenia operacyjnego wypadania stomii, jednak najskuteczniejszym sposobem jest usunięcie nadmiaru jelita i wykonanie stomii w sposób prawidłowy. Jeżeli wypadaniu stomii towarzyszy przepuklina okołostomijna często optymalnym wyjściem jest zmiana lokalizacji stomii. Jeżeli wypadaniu towarzyszy niedokrwienie stomii rodzaj zabiegu zależy od zakresu niedokrwienia. Gdy niedokrwienie sięga jelita poniżej powięzi należy wykonać laparotomię, ocenić dokładnie granicę niedokrwienia, wyciąć martwicze jelito, a następnie wykonać stomię od początku. Przepuklina okołostomijna występuje w dalszym okresie pooperacyjnym. Uwypuklenie się skóry wokół stomii może powodować jej deformację, a co za tym idzie dyskomfort życia. W tej sytuacji niezbędne jest noszenie pasa przepuklinowego. Jeżeli przepuklina utrudnia pielęgnację stomii lub powoduje bóle czy dyskomfort innego typu, a stan zdrowia pacjenta na to zezwala, lekarz może zaproponować zabieg operacyjny. " źródło: http://onkologia.opole.pl/index.php?opt ... Itemid=169
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
Ania16
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Ania16 » 30 cze 2013, 12:47

posiadam stomie dwulufowa, czasowa. ale nie bede jej likwidowac, bo zyje mi sie lepiej z nia. boje sie kolejnej operacji... to juz 10bedzie w moim zyciu
Moj Aniołek (*)

Obrazek

Ileostomia od 7.03.2013

Awatar użytkownika
Baby
Moderator

Post autor: Baby » 30 cze 2013, 12:57

Ania16, gdzieś czytałam, że zabieg często polega na mocniejszym przyszyciu stomii. Koniecznie idź do lekarza bo wkładanie stomii niczego nie zmieni - wypadać będzie nadal. Tak jak piszą dobrze by było zaopatrzyć się także w pas stomijny.

Awatar użytkownika
Ania16
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Ania16 » 30 cze 2013, 13:30

ide jutro do chirurga, ale mialam nadzieje, ze jest ktos na naszym forum kto mial podobny problem.. ale dziekuje za rzetelna odpowiedz:)
Moj Aniołek (*)

Obrazek

Ileostomia od 7.03.2013

Awatar użytkownika
Baby
Moderator

Post autor: Baby » 30 cze 2013, 13:43

Tutaj był podobny temat: printview.php?t=11133&start=0&sid=1b00e ... aafaa8ecfa

[ Dodano: 30-06-2013 ]
Tutaj jest sporo na tym forum o wypadaniu stomii: http://www.stomicy.org/forum/index.php? ... =viewtopic

Awatar użytkownika
Ania16
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: Ania16 » 04 lip 2013, 07:36

dziekuje. jutro mam operacje. bo pozniej moj lekarz idzie na urlop i jakos udalo mu sie mnie wcisnac w grafik.. boje sie troche, to juz moja 10operacja bedzie
Moj Aniołek (*)

Obrazek

Ileostomia od 7.03.2013

kasinp
Znawca ❃❃
Kontakt:

Post autor: kasinp » 04 lip 2013, 11:59

Ania16, trzymam kciuki za Ciebie , wracaj szybko do Amelki , do zobaczenia na następnym spotkaniu J-elity , buźka

Awatar użytkownika
Mala_Mi
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie

Post autor: Mala_Mi » 03 sie 2013, 12:55

Ania16, jak się czujesz?
29 września 2012r. - pierwszy objaw
24 października 2012r. - diagnoza CU
30 listopada 2012r. - resekcja jelita grubego, wyłonienie ileostomii
17 grudnia 2012r. - reoperacja z powodu ropnia w miednicy mniejszej, usuwanie zrostów
29 kwietnia 2013r. - operacja z powodu niedrożności jelita cienkiego spowodowana licznymi zrostami

Co dalej nie wiem, ale mam dość :(

W przyszłości planowane wytworzenie j-poucha.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Stomia i J-pouch”