J-pouch gdzie wykonać

O tych, co ją mają i o tym jak ją pielęgnować – rady, pytania i odpowiedzi

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Re: J-pouch gdzie wykonać

Post autor: obyty.z.cu » 11 lut 2015, 12:32

u mnie miano szyć zbiornik,czyli inaczej niż u Ciebie.A na sali operacyjnej okazało się że mam stan zapalny w kikucie i okolicy,czyli mój przypadek jest inny niż Twój.Moja operacja nie udała się własnie dlatego,że zrezygnowano z wcześniejszego sprawdzenia kikuta.
W przypadku J-pucha tak naprawdę po "spreparowaniu" kikuta pozostaje pewnie ze 2 cm jelita grubego z zwieraczami.
http://www.stomia.info.pl/jpouch/stage05.html
CU to przebiegła choroba i trzeba lepiej sprawdzić raz za dużo niż za mało.
http://www.wbc.poznan.pl/Content/232748/index.pdf
a może też zaciekawi Ciebie
http://stomalife.pl/
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

archivista13
Debiutant ✽
województwo: łódzkie

Post autor: archivista13 » 11 lut 2015, 13:03

Rozumiem...
Tę rozprawę doktorską czytałem już jakiś czas, gdyż właśnie spodziewałem się u siebie j-poucha, natomiast od wczoraj wiem, że będzie to właśnie bez zbiornika. Dlatego też zacząłem dzisiaj szukać informacji na temat zabiegu, który mnie czeka, pewnie będę musiał dobrze "przeorać" to forum, i pewnie nie tylko to. :roll:
W związku z tym interesują mnie relacje osób, które są/były w takiej samej sytuacji. A nie ukrywam, że wizja tylko jednej operacji, a nie dwóch, przy osiągnięciu takich samych rezultatów, jest kusząca. I odpadają jakieś komplikacje związane ze zbiornikiem...
Co do CU - zdaję sobie sprawę, że jest to choroba złośliwa, ostatnio nawet w listopadzie miałem lekki stan zapalny w kikucie, dlatego też muszę bardzo uważać przez najbliższe dwa miesiące, jeszcze trochę go podleczyć.
A tak na marginesie - nie miałeś żadnych objawów związanych ze stanem zapalnym przed operacją? Nie zrobiono Ci chociaż rektoskopii?

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 11 lut 2015, 13:20

archivista13 pisze:nie miałeś żadnych objawów związanych ze stanem zapalnym przed operacją? Nie zrobiono Ci chociaż rektoskopii?
ja jestem złym przykładem,albo modelowym przykładem długotrwałej choroby (ok.30 lat) i skutków ubocznych itd.
Miałem mieć tę operacje we wrześniu,ale wylądowałem w szpitalu gdzie stwierdzono POCHP.
I tak ciągle coś się napatoczy,trudno o "dobry" termin.Ale fakt,zbieg "przypadków" i okoliczności spowodował, że nie zrobiono rektoskopii i to był duży błąd.
Uwierzyłem też chirurgowi i to nie jednemu.
Miałem pecha popartego przez NFZ też -ale to inna bajka.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

archivista13
Debiutant ✽

Post autor: archivista13 » 11 lut 2015, 13:52

30 lat... Teraz rozumiem, skąd ten nick :neutral:
Na marginesie - ciekaw jestem, czy w ogóle znajdę relacje osób, które miały zabieg, który mnie czeka. Widzę, że J-pouch jest raczej standardem, ale to drugie rozwiązanie zaproponował mi chirurg, który cieszy się dobrą opinią nawet wśród u lekarzy wchodzących w skład zespołu prof. Dzikiego, a to dało mi do zrozumienia... Tak więc chyba wie, co robi...

Awatar użytkownika
harfa
Debiutant ✽
Choroba: CD
województwo: mazowieckie

Post autor: harfa » 11 lut 2015, 16:38

U mnie ten sam "rozmiar" 8 cm

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 11 lut 2015, 20:31

Z mojej niewielkiej wiedzy na temat chirurgii to zbiorniki to złoty standard. Mam pod ręką kolejną wielką księgę, ale jeszcze nieoczytaną.
W jakich klinikach zaproponowano Wam operacja usunięcie j. grubego przy WZJG bez szycia poucha?? Stosowało się to u osób bardzo młodych i też z różnym skutkiem.
Nie wiem jakie mogą być wskazania do takiej operacji? Jedyne co mi przychodzi do głowy to nietypowe CU, w którym odbytnica nie jest zajęta. Zwykle tam zaczyna się choroba i jej stan jest najgorszy.
Ostatnio zmieniony 12 lut 2015, 19:20 przez Mamcia, łącznie zmieniany 2 razy.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Maatylda
Znawca ❃❃
Choroba: nie ustalono

Post autor: Maatylda » 11 lut 2015, 20:33

Mamcia pisze:u osób bardzo modach
chodziło Mamciu o "młodych" ?
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę!

by Rosomaki i Spółka :rockon:

Awatar użytkownika
harfa
Debiutant ✽
Choroba: CD

Post autor: harfa » 11 lut 2015, 22:29

Ja miałam usunięcie jelita w MSWiA, ale stan był ciężki praktycznie w ostatniej chwili. Nic mi nie uszyli po prostu wycieli i już zostawiając kikut.
Po przejściach w tym szpitalu szukałam innego miejsca i tylko w Łodzi się zgodzili tzn. prof. Dziki, który zaproponował bezpośrednie połączenie i mam to mieć za chwilę czyli w marcu.

archivista13
Debiutant ✽

Post autor: archivista13 » 12 lut 2015, 09:17

Jak będę miał wolną chwilę, to wrzucę większy post opisujący moją sytuację, na razie napiszę tylko, że zaproponował mi to doktor Staniaszczyk ze Szpitala Bonifratrów w Łodzi, i sprawiał wrażenie pewnego swoich słów. Natomiast jedne z lekarzy z zespołu prof. Dzikiego, z którym konsultowałem tę kwestię powiedział mi, że można tak zrobić, ale jest to rzadki proces. Ale skoro harfie zaproponował to sam profesor, to trochę mnie to uspokoiło...

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 12 lut 2015, 12:29

Mamcia pisze:Stosowało się to u osób bardzo modach i też z rożnym skutkiem.
no właśnie,wszystkie publikacje które czytałem też o tym mówiły.
Młode organizmy sobie z tym poradzą,ale starsze z ukształtowanym już "organizmem" to trochę
ryzykowne.
No i wszyscy pisali,że im krócej się choruje,tym większe szanse na pozytywne efekty takich operacji.
Ci z dłuższym stażem chorobowym i po steroidoterapii to już tylko 3 etapy.

archivista13
Debiutant ✽

Post autor: archivista13 » 12 lut 2015, 18:45

Mamcia pisze:mam pod ręką kolejną wielką księgę, ale jeszcze nieoczytaną.
Można wiedzieć co to za pomoc naukowa? Jaki tytuł?

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 12 lut 2015, 19:31

Jutro przytacham z pracy i podam link, a może i przeczytam. Mam ogromne zaufanie do prof. Dzikiego jako chirurga, ale przy CU to dziwne. Chyba, że kikut zawsze był zdrowy, co znaczy, że jest to CU nietypowe.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

archivista13
Debiutant ✽

Post autor: archivista13 » 12 lut 2015, 19:45

OK, będę wdzięczny.
Postaram się uruchomić swoje kontakty w środowisku medycznym, zobaczymy czego się dowiem.

Awatar użytkownika
Brawurka
Doświadczony ❃
województwo: warmińsko-mazurskie

Post autor: Brawurka » 01 kwie 2015, 18:40

obyty.z.cu pisze:Ci z dłuższym stażem chorobowym i po steroidoterapii to już tylko 3 etapy.
A jaki to długi staż?
obyty.z.cu pisze:W przypadku J-pucha tak naprawdę po "spreparowaniu" kikuta pozostaje pewnie ze 2 cm jelita grubego z zwieraczami.
Ja mam ponad 10.
15.12.2013 Usunięcie jelita grubego + j-pouch
16.03.2014 Zamknięcie stomii

Obrazek

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 01 kwie 2015, 19:40

Brawurka pisze:Ja mam ponad 10.
chyba miałaś przed operacją ostatnią.
Poczytaj tu
https://gi.jhsps.org/GDL_Disease.aspx?C ... F5BAFED033
Brawurka pisze:A jaki to długi staż?
no tak piszemy skrótami myślowymi i stąd niedomówienia.
Lata chorowania to jedno,a zmiany w jelicie i długotrwałe branie sterydów to drugie,nawarstwiające problemy i o to chodzi.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Stomia i J-pouch”