Kolostomia

O tych, co ją mają i o tym jak ją pielęgnować – rady, pytania i odpowiedzi

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
joko25
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: pomorskie

Kolostomia

Post autor: joko25 » 03 lut 2015, 00:18

Hejka
Jak juz wczesniej pisalam ponad 2 tygodnie temu mialam operacje-hemikolektomie lewostronna z wyloniona kolostomia. Troche juz naczytalam sie o tego typu stomii, ale chcialam spytac Was jak radzicie sobie z kolostomia? Jak często zmieniacie worki? Jakich workow uzywacie-jakiej firmy, otwarte czy zamkniete? Jedno czy dwuczęściowe? Czy orientujecie siew jakich cenach sa te worki? Co prawda do konca marca mam juz wybrany sprzet, ale chciałabym wiedziec jakie macie doswiadczenie wtym zakresie,co byscie polecilia co odradzili? Z gory dzieki za odp:)

krzych84
Początkujący ✽✽
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: podkarpackie

Re: Kolostomia

Post autor: krzych84 » 03 lut 2015, 06:24

Ciężko doradzić konkretny sprzęt, są różne rodzaje przetok i ich kształty. Musisz sama dobrać sprzęt do swojej stomii, sprawdzaj wszystkie firmy, a na pewno coś dobierzesz. Ja mam coprawda urostomię, ale woreczek i płytkę zmieniam co około 4 dni. U mnie najlepiej sprawdza się sprzęt dwuczęściowy. Przed przyklejeniem płytki dobrze jest posmarować ją pastą uszczelniającą jeśli masz jakieś nierówności na skórze, później podgrzać suszarką i przykleić.
"Oddział Podkarpacki J-elity zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca o godz. 16:00 w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie".

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Kontakt:

Post autor: chrzanovy » 03 lut 2015, 10:01

krzych84 pisze:później podgrzać suszarką i przykleić.
ha Krzych ten sam patent robiłem
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
Orzelek
Doświadczony ❃
województwo: śląskie
miasto: Częstochowa

Post autor: Orzelek » 03 lut 2015, 22:39

Używam sprzętu dwuczęściowego Coloplast. Do kolostomii są polecane worki zamknięte. Ale ja mimo, że też mam kolostomię, to stosuję worki otwarte ( w sensie odpuszczane u dołu) . Zmieniam sprzęt co 4-5 dni.

Co do cen, to musisz wziąć pod uwagę, że jeśli zamawiasz sprzęt w sklepie medycznym, to sklep dorzuca sobie marżę. Niektórzy producenci sprzętu stomijnego mają opcję dostawy do domu. Wówczas jest pewność, że z limitu stomijnego (300 zł/miesiąc) schodzi wyłącznie cena worka, płytki. O cenniki poprosiłem dzwoniąc na infolinię i podaniu swojego maila.

Jeśli chcesz wypróbować sprzęt z różnych firm, to zrealizuj kolejne zlecenie np. na 2 miesiące, potem na kolejne 2, a jak wybierzesz który Ci najlepiej pasuje, to dopiero wtedy na 3 miesiące.
25.11.2011 - ileostomia
01.12.2011 - kolostomia
21.11.2012 - usunięcie ileostomii

Bez leków !!

:tak: Remisja :tak:

1 % z PITa wspomaga Jelita

Pozdrawiam :roll: :flowers: :przytul: :*

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 04 lut 2015, 10:36

joko25 pisze: Jak często zmieniacie worki? Jakich workow uzywacie-jakiej firmy, otwarte czy zamkniete? Jedno czy dwuczęściowe? Czy orientujecie siew jakich cenach sa te worki? Co prawda do konca marca mam juz wybrany sprzet, ale chciałabym wiedziec jakie macie doswiadczenie wtym zakresie,co byscie polecilia co odradzili?
ja mam ileostomie,ale kolostomie miała moja teściowa.
I ona i ja używaliśmy worków upuszczanych. Zamknięte worki pewnie bardziej wtedy by sie przydały, kiedy trzeba by ograniczyć wielkość worka.Ma to jednak jedną złą stronę,wymaga odklejania i wymiany całego worka.Dlatego wolę upuszczane.No co dzień stosuję również dwuczęściowe convatecu,płytka plus worek.Płytkę zmieniam po 4 do 6 dni,a worek w ramach potrzeb,czasem razem z terminem zmiany płytki.Worki jednoczęściowe zmieniam w ramach potrzeb,czasem codziennie,ale bez problemu i 3 dni.Temat jest w tym,by zmieniać kiedy potrzeba,ale też bez sensu niepotrzebnie podrażniać skórę.Mam też dużo płytek jednoczęściowych,które są czasami potrzebne,choćby jako awaryjne w aucie,zapasowej saszetce wraz z pasta uszczelniająco-gojącą i gazikami,Pomocna może być też pianka z aloesem jako zamiennik do obmycia skóry przy zmianie.
Jednoczęściowe worki (także upuszczane) stosuję także wtedy,gdy robi się problem ze skórą przy stomii.
U mnie limit wystarcza w takim j.w. stosowaniu,a z czasem robi się dość duży zapas wszystkiego,kosmetyków też.
Dobrym pomysłem jest też pisanie do producentów-dystrybutorów o próbki.Mnie na początku poratowały sklepy medyczne,kiedy przy problemach skórnych brakowały mi płytki,dostałem od nich takie "próbki".
Korzystając z prysznica płytki wytrzymują na skórze,..ale na wszelki wypadek trzeba mieć pod ręką zapas.
Przy zmianie płytki bardzo ważne jest osuszanie skóry...dlatego polecam również suszarkę do włosów,przydaje się też do podgrzania płytki-worka.
Ostatnio zmieniony 04 lut 2015, 19:39 przez obyty.z.cu, łącznie zmieniany 1 raz.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

krzych84
Początkujący ✽✽
Choroba: osoba zainteresowana

Post autor: krzych84 » 04 lut 2015, 18:46

joko25 pisze:Jak juz wczesniej pisalam ponad 2 tygodnie temu mialam operacje-hemikolektomie lewostronna z wyloniona kolostomia.
Stomie masz dopiero od niedawno, pewnie szwy wokół stomii jeszcze nie zagoiły się więc najlepiej póki co używaj sprzętu jednoczęściowego. W sprzęcie dwuczęściowym potrzeba trochę siły by przymocować woreczek do płytki, więc przed przyklejeniem płytki do skóry najlepiej najpierw przymocować woreczek do płytki i później na skórę, ale z doświadczenia wiem że później trudno trafić otworem w płytce w stomię ;) no i trochę to boli. Druga sprawa to taka, że sprzęt jednoczęściowy jest tańszy i więcej w limicie go dostaniesz, a to na początku przygody ze stomią jest ważne.
Jeszcze jedno, niektórym stomikom zostaje trochę sprzętu i dzielą się nim z innymi, jeśli (odpukać puk, puk) będzie Ci brakować to poszukaj w internecie, np tutaj: http://www.stomia.info.pl/phpBB3/viewfo ... 0b72186981 Niestety rzadko pojawiają się tutaj nowe posty.
Pomysł z infolinią producentów sprzętu stomijnego też dobry, ale z doświadczenia wiem, że wysyłają zazwyczaj dosłownie 2-3 woreczki i płytki na próbę, a to nas nie ratuje ;)
"Oddział Podkarpacki J-elity zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca o godz. 16:00 w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie".

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 04 lut 2015, 19:46

krzych84 pisze:W sprzęcie dwuczęściowym potrzeba trochę siły by przymocować woreczek do płytki
wystarczy "plastyk" łączenia przesmarować mydłem lub gazikiem z tłuszczem,to pomaga,leciutko wchodzi.
Podobnie jak przy "składaniu rur plastykowych"kanalizacji smaruje się je albo smarem,albo mydłem .Zasada ta sama.
Nic na siłe,na siłę to gwałt :wink: :lol:
krzych84 pisze:pewnie szwy wokół stomii jeszcze nie zagoiły się więc najlepiej póki co używaj sprzętu jednoczęściowego
do worków, w kartoniku dołączone są wzory otworów,trzeba na początku dość często sprawdzać wielkość stomii,aby uniknąć podciekania.Stomia po prostu będzie z czasem się zmniejszać,opuchlizna zejdzie itd.
Przyklejając worek czy płytkę brzuch trzeba napiąć i wtedy przykleić.Skóra będzie wyrównana,czyli lepiej będzie przylegać do płytki czy worka.
No i ja używam zawsze pasty uszczelniająco-gojącej nakładanej na połączenie skóra-stomia,nie mam więc podciekań i odpadania worka.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
joko25
Początkujący ✽✽
województwo: pomorskie

Post autor: joko25 » 04 lut 2015, 23:04

Dzięki za odpowiedzi:) no ja narazie stosuje worki jednoczesciowe, z coloplastu sensura mio. Miedzy innymi takie polecila mi pielegmiarka stomijna w szpitalu i one najbardzoiej mi przypasowaly. No ale sa dosc drogie i mniej ich wychodzi na limit, dlatego szukam jeszcze jakiegos sprzetu, bo jak wiadomo oprocz workow trzeba kupić jeszcze inne rzeczy....poki co zobacze ile mi jeszcze zostanie tych woreczkow, bo jak narazie zmieniam worki co drugi dzien, takze moze bede miala zapasik jeszcze jakis na przyszle miesiace. W szpitalu probowalam tez sprzetu dwuczesciowego,ale faktyycznie teraz przy obolalym brzuchu wygodnijesze sa jednoczęściowe.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Stomia i J-pouch”