Refundacja sprzętu stomijnego

O tych, co ją mają i o tym jak ją pielęgnować – rady, pytania i odpowiedzi

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Refundacja sprzętu stomijnego

Post autor: obyty.z.cu » 02 gru 2015, 17:37

zaczął się nowy miesiąc,czyli czas na odbiór refundacyjnych środków stomijnych.
Muszę przyznać,że stosowanie płytek convateku + dopinane worki dają wielkie oszczędności w zużywanych środkach i kosmetykach refundowanych.
Mam duży zapas i tak naprawdę to chyba mało co dla siebie potrzebuję.
Zastanawiam się czy na tę refundację uda się zralizować np. pieluchomajtki ?
Przydałyby się na czas po tych planowanych szpitalnych wizytach.
Jeśli nie,to pewnie z połowę środków zostawię w sklepie,bo szkoda żeby przepadły.Kiedyś kajka
zgłaszała potrzeby w tej materii,ale moje oferty pozostały bez odzewu...
Po co pisała jeśli od tego czasu nie odebrała PW ?
ech życie...

Ciekawe czy teraz ktoś jest w potrzebie ... czy tak jak mi wystarcza innym z refundacji.

Tak czy inaczej,zgodnie z apelem POL-ILKO gdzieś wyczytanym,zlecenie trzeba w ten czy inny sposób wykorzystać.
Z drugiej strony,szkoda że produkty w ramach refundacji obejmują tak mało rodzajów np. kosmetyków czy innych przydatnych choremu produktów.
Przydałyby się np. maści do pielęgnacji i łagodzenia swędzenia skóry .te pieluchomajtki czy zapachowe dodatki do worków itp.
A tak,tu się nie wykorzysta,a za tamto trzeba płacić,a przy chorobach przewlekłych liczy się każdą złotówkę na "chorowanie".

Takie luźne przemyślenia....
Ostatnio zmieniony 02 gru 2015, 20:11 przez obyty.z.cu, łącznie zmieniany 1 raz.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
eliszka
Początkujący ✽✽
województwo: kujawsko-pomorskie
Kontakt:

Re: Refundacja sprzętu stomijnego

Post autor: eliszka » 02 gru 2015, 19:40

obyty.z.cu pisze:czy tak jak mi wystarcza innym z refundacji.
Powiem szczerze, że mi też zostaje całkiem sporo sprzętu stomijnego. Używam SenSura Mio (worki otwierane, jednoczęściowe) + pasta uszczelniająco- gojąca. Worki zmieniam co 3-5 dni. Mam stomię od lipca. Na razie zrealizowałam dwa zlecenia. Zarówno pierwsze, jak i drugie zlecenie wypisane było na 3 miesiące. Powiem szczerze, że jeszcze nie wykorzystałam sprzętu z pierwszego zlecenia, a już za miesiąc będę mogła zrealizować kolejne. Czyli przez pięć miesięcy wykorzystałam sprzęt, który śmiało mogłam zużyć w trzy miesiące. Jestem dwa miesiące do przodu. I zastanawiam się, czy tylko ja mam taką oszczędność? Nie planuję kolejnej operacji, więc na pewno wykorzystam ten sprzęt..nie ma mowy o zmarnowaniu.

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Choroba: CD
Kontakt:

Post autor: Anette28 » 02 gru 2015, 20:23

obyty.z.cu, Twój post wydzieliłam do tego tematu, ponieważ wszyscy możemy sobie pomóc. Niestety system nie jest dokładny także w Holandii i jest bardzo inny. Ja muszę zamawiać co miesiąc max. 40 worków, 400szt. gazików, chusteczek wysuszających i usuwających klej ok.80szt., 2 spray do odklejania worków, worki foliowe do stomii 200szt., rękawiczki 100szt., saszetki żelujące 200szt. Jak zamówię mniej to mam tel. z opieki i muszę się tłumaczyć, dlaczego mniej zużywam i masakra, także już mniej nie zamawiam dla świętego spokoju.

Także jak ktoś czegoś potrzebuje chętnie pomogę. :roll:
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 02 gru 2015, 21:11

Pandziaak pisze:obyty.z.cu, Twój post wydzieliłam do tego tematu, ponieważ wszyscy możemy sobie pomóc.
i dobrze,właśnie nad tym się zastanawiałem czy są potrzeby w tym zakresie.
Być może nie wszyscy są w takiej sytuacji jak my.
W sklepie spotkałem kiedyś "początkujące" osoby z rodziny stomika,były przerażone bo wszystkiego im brakowało.
Z drugiej strony,kiedy miałem latem zeszłego roku zapalanie skóry przy stomi to i ja miałem problem na konieć miesiąca.
Warto by więc wspierać w tym zakresie,jeśli nie na forum...to i poza,szkoda żeby te środki przepadały.
Jak znam życie,NFZ tylko czeka by ograniczyć wartość refundacji...niestety,zamiast oferować bogatszą ofertę w asertymencie.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Kinia87
Aktywny ✽✽✽
województwo: podkarpackie

Post autor: Kinia87 » 03 gru 2015, 14:37

Swego czasu miałam taki okres, że brakło mi worków - codziennie jeden a nawet dwa worki szło. Trochę opanowałam swój stan skóry i zazwyczaj co drugi dzień zmieniam. W początkach jak jeszcze nie zniszczyłam sobie skóry pewną firmą to miałam taki nadmiar, że głowa boli. Nie znałam forum wiec oddawałam do sklepu z informacją by komuś dali jak skończy mu sie sprzęt a do wypisania wniosku daleko. Podziękowali i wzięli. A czy faktycznie rozdali a może wyrównali swoje braki to już nie wiem.

Pandziaak, mnie straszono, że jak nie wezmę sprzętu czyli albo nie przyjdę albo wezmę sobie na miesiąc to NFZ może pomyśleć, że mam za duzo i zaniżą mi kwote.

Czasami sobie myślę, że fajnie by było jakby osobie co ma nadmiar sprzętu dawali kasę - czyli tyle ile wynosi za 3 miesiące. Na pewno ktoś by za te pieniądze kupił sobie leki, odzywki, witaminy i inne. a tak bierze coś co leży w szafie, kurzy się i czeka na wiadomość, że ktos potrzebuje
Od 16 lat szczęśliwa posiadaczka Crohna :kox:
Od 9 lat szczęśliwa posiadaczka remisji :wielbie:
Od 9 lat nierozerwalny związek ze stomią

Awatar użytkownika
Orzelek
Doświadczony ❃
województwo: śląskie
miasto: Częstochowa

Post autor: Orzelek » 04 gru 2015, 00:11

Gdy miałem dwie stomie jednocześnie (ale tylko aktywną ileostomię), to trzymiesięczny limit wynosił łącznie 2100 zł. W związku z tym, że worki do kolostomii służyły tylko do jej zakrywania, to nie miałem potrzeby brać aż tak dużo. Po tym dwustomijnym okresie pozostały mi dwa nieużywane opakowania worków zamkniętych w rozmiarze mini i średnim. Będzie tego ponad 60 sztuk.

Po usunięciu ileostomii , do kolostomii jest wyliczony limit 300 zł/miesiąc. A skoro biorę sprzęt co kwartał, to przy zamówieniu dysponuję kwotą 900 zł.

Przy każdym zamówieniu biorę około 25 worków i 25 płytek, jedną tubkę pasty oraz gaziki do przemywania skóry . Przy założeniu, że zmieniam sprzęt co 5 dni, to takie zamówienie wykorzystuję przez cztery miesiące.

Mógłbym ominąć pojedyncze miesiące. Lecz nie będę tego robić, bo:
1. Ktoś w NFZ zobaczy że mi wystarczy sprzętu i może wymyślą, żeby limit obniżyć :|
2. Wolę mieć nadmiar worków niż niedobór.

Też mam kartony ze sprzętem w szafkach. Ja biorę sprzęt w sklepie firmowym. Nie zostawię sprzętu w zwykłym sklepie z artykułami ze sprzętem medycznym. Chyba , że właściciel/właścicielka byłby/byłaby megauczciwą osobą. Już bardziej wolałbym dać do Polilko lub hospicjum.

Oczywiście, jeśli tu na forum ktoś będzie potrzebować, to jestem gotów się podzielić :roll: Ale żeby to nie było, tak jak pisał Obyty , że ktoś alarmuje o pomoc, a potem zero odzewu.
25.11.2011 - ileostomia
01.12.2011 - kolostomia
21.11.2012 - usunięcie ileostomii

Bez leków !!

:tak: Remisja :tak:

1 % z PITa wspomaga Jelita

Pozdrawiam :roll: :flowers: :przytul: :*

Awatar użytkownika
eliszka
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: eliszka » 04 gru 2015, 20:05

Orzelek pisze:Mógłbym ominąć pojedyncze miesiące. Lecz nie będę tego robić, bo:
Ja też wolę mieć nadwyżkę sprzętu i akcesoriów stomijnych, bo może kiedyś, ktoś uzna, że ta cała refundacja, to zbyt duże wydatki i będzie trzeba płacić z własnej kieszeni. Albo, co gorsze, wybuchanie wojna..i taki zapas się przyda. Może to głupie, ale czasy są niepewne i niebezpieczne.

Awatar użytkownika
Brawurka
Doświadczony ❃
województwo: warmińsko-mazurskie

Post autor: Brawurka » 04 gru 2015, 22:49

obyty.z.cu pisze:Z drugiej strony,kiedy miałem latem zeszłego roku zapalanie skóry przy stomi to i ja miałem problem na konieć miesiąca.
Ja miałam to całą stomię i ciągle brakowało mi sprzętu :evil:
15.12.2013 Usunięcie jelita grubego + j-pouch
16.03.2014 Zamknięcie stomii

Obrazek

krzych84
Początkujący ✽✽
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: podkarpackie

Post autor: krzych84 » 08 gru 2015, 20:34

Jeśli macie nadmiar sprzętu to zawsze warto podzielić się z innymi. Na facebooku jest grupa "Stomia - SPRZĘT STOMIJNY ogłoszenia oddam/potrzebuje". Praktycznie codziennie pojawiają się tam nowe ogłoszenia. Możecie ogłosić się tam i wysłać sprzęt potrzebującym "kangurom".
"Oddział Podkarpacki J-elity zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca o godz. 16:00 w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie".

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 08 gru 2015, 20:45

wyszło na to,że przy tym zleceniu zaopatrzę sie w większe ilości kosmetyków.
Oczywiście podstawowe środki w odpowiedniej ilości plus zaps ,ale w "normalnej i przewidywalnej" ilości mam.
Kosmetyki typu chusteczki Aloe Vista czy Pianka do mycia bez wody ,puder,... itd. to wszystko będzie w wiekszej ilości,ale też to akurat się nie psuje.
Mając na uwadze czas szpitalny i kiedy człowiek ma "ograniczony" fizycznie dostęp do samodzielnej higieny w łazience...to taki zapas akurat kosmetyków będzie ok.
A w sklepie "ponegocjuje" jak to by można "wymienić "następnym razem na inne nie refundowane środki przy stomii,a przy innych tak.

A jeśli ktoś z forum będzie w potrzebie...to zawsze coś sie znajdzie.

Awatar użytkownika
Brawurka
Doświadczony ❃
województwo: warmińsko-mazurskie

Post autor: Brawurka » 08 gru 2015, 20:59

krzych84 pisze:Jeśli macie nadmiar sprzętu to zawsze warto podzielić się z innymi. Na facebooku jest grupa "Stomia - SPRZĘT STOMIJNY ogłoszenia oddam/potrzebuje". Praktycznie codziennie pojawiają się tam nowe ogłoszenia. Możecie ogłosić się tam i wysłać sprzęt potrzebującym "kangurom".
Fajnie, na pewno pomogę :)
15.12.2013 Usunięcie jelita grubego + j-pouch
16.03.2014 Zamknięcie stomii

Obrazek

Awatar użytkownika
eliszka
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: eliszka » 08 gru 2015, 21:07

Idą Święta. Warto się podzielić..ale nie mam facebooka :razz: Używam SenSuraMio worki otwierane, jednoczęściowe. Nie mam jakiś niesamowitych zapasów, ale jeśli ktoś jest w wielkiej potrzebie, to służę:)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Stomia i J-pouch”