Przetoka koło stomii

O tych, co ją mają i o tym jak ją pielęgnować – rady, pytania i odpowiedzi

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
eliszka
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: kujawsko-pomorskie
Kontakt:

Re: Przetoka koło stomii

Post autor: eliszka » 22 gru 2015, 22:03

kiara pisze:bardzo brzydka przetoka.krwawiła ropiała ból okropny
przepraszam, że się może trochę głupio dopytuję, ale często czytam o przetokach koło stomi..Cóż to właściwie jest przetoka i skąd się bierze? Czytałam medyczną formułkę, ale chyba nie przetworzyłam za bardzo tej informacji..

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: Anette28 » 22 gru 2015, 22:27

Ogólnie to świetny materiał mamy tutaj: http://j-elita.org.pl/?pid=pages&id=52
Cyt>
Przetoki są charakterystyczną cechą choroby Leśniowskiego-Crohna. Są to nieprawidłowe połączenia między różnymi odcinkami jelita, jelitem a innymi narządami (przetoki wewnętrzne) lub jelitem a skórą (przetoki zewnętrzne). Wśród przetok wewnętrznych najczęstsze są połączenia między jelitem cienkim a kątnicą, inną pętlą jelita cienkiego, esicą, pęcherzem moczowym lub pochwą. Częstość występowania przetok ocenia się na 20-40 % przypadków chorych na ch. L-C. Występują one częściej, gdy zmiany zapalne dotyczą jelita cienkiego lub cienkiego i grubego, niż samego jelita grubego (8 %). Przetoki zewnętrzne tworzą się najczęściej w okolicy odbytu, a u osób po zabiegach chirurgicznych w miejscach zewnętrznych i wewnętrznych blizn pooperacyjnych. Przetoki są trudne w leczeniu i znacznie obniżają jakość życia pacjentów. Skutkiem istnienia przetok może być nietrzymanie kału, ból, tworzenie się wrzodów, a czasami nawet posocznica (ogólne zakażenie organizmu).
Przetoki wewnętrzne mogą nie dawać wyraźnych objawów klinicznych, a ich rozpoznanie i leczenie wymaga współpracy gastroenterologa, radiologa i chirurga. Leczenie przetok jest trudne, ale nowoczesna medycyna daje nadzieję na poprawę jego skuteczności.
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Awatar użytkownika
eliszka
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: kujawsko-pomorskie
Kontakt:

Post autor: eliszka » 23 gru 2015, 23:16

Pandziaak pisze:Przetoki są charakterystyczną cechą choroby Leśniowskiego-Crohna.
hmm..czyli jeśli mam stomię na jelicie cienkim, z powodu CU, to znaczy, że istnieje małe prawdopodobieństwo, że przytrafi mi się przetoka. Pobrany, podczas operacji, wycinek jelita cienkiego nie wykazał żadnych nieprawidłowości.

Awatar użytkownika
Kinia87
Aktywny ✽✽✽
województwo: podkarpackie

Post autor: Kinia87 » 24 gru 2015, 12:33

Ja miałam przetokę i oby nigdy wiecej :!:
Od 16 lat szczęśliwa posiadaczka Crohna :kox:
Od 9 lat szczęśliwa posiadaczka remisji :wielbie:
Od 9 lat nierozerwalny związek ze stomią

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: Anette28 » 25 gru 2015, 21:51

eliszka pisze:hmm..czyli jeśli mam stomię na jelicie cienkim, z powodu CU, to znaczy, że istnieje małe prawdopodobieństwo, że przytrafi mi się przetoka.
tak, ale jak wiadomo z naszymi chorobami nic nie wiemy na 100% :roll: :roll: :roll:
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

ODPOWIEDZ

Wróć do „Stomia i J-pouch”