Klinika przewleklego bólu i ogólnie bólu

O tych, co ją mają i o tym jak ją pielęgnować – rady, pytania i odpowiedzi

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Klinika przewleklego bólu i ogólnie bólu

Post autor: Anette28 » 29 gru 2015, 10:11

Nie wiem co się dzieje, po świętach mam takie skurcze jelit i bóle brzucha, że masakra. Już nie wiem co mam robić, męczę się tak już trzy dni. Największe skurcze mam w nocy, zauważyłam, że trochę mniej leci ze stomii.
Spróbuję dzisiaj dietę płynną i dużo picia, może macie inne rady?
Ostatnio zmieniony 30 gru 2015, 21:58 przez Anette28, łącznie zmieniany 1 raz.
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Awatar użytkownika
Kinia87
Aktywny ✽✽✽
województwo: podkarpackie

Re: Klinika przewleklego bólu i ogólnie bólu

Post autor: Kinia87 » 29 gru 2015, 17:06

A próbowałaś coś rozkurczowego brać? Nospa, Spasmolina. A Lactulosa? Może sie gdzieś poskręcały - różne teorie mogą być.Pamiętam jak swego czasu mimo sporej ilości jedzenia mało było w worku a nawet wręcz wcale, a ból (a może raczej ucisk) w okolicy stomii doskwierał. To brałam nospe, robiłam przepychanke, zmieniałam worek i jakoś poszło.
Od 16 lat szczęśliwa posiadaczka Crohna :kox:
Od 9 lat szczęśliwa posiadaczka remisji :wielbie:
Od 9 lat nierozerwalny związek ze stomią

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Kontakt:

Post autor: Anette28 » 29 gru 2015, 20:09

Kinia87 pisze:A próbowałaś coś rozkurczowego brać? Nospa
troszkę pomogła, dzisiaj jestem na diecie wodnej, wszystko płynne, skurcze ucichły i ból brzucha jest lekki, zobaczymy w nocy :smutny:

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Jacekx
Znawca ❃❃
Choroba: CU
województwo: pomorskie

Post autor: Jacekx » 29 gru 2015, 23:05

Pandziaak sprawdź co Cię boli.
Czy to boli brzuch lub czy jest to związane z Twoją stomią .
Bo na brzuch to są leki rozkurczowe na mięśnie gładkie działające i leki anty gazowe.
Jak już pisałem tu o tym na Forum . O bólach i ich przyczynach publikowałem gdzieś w postach a cenne wskazówki dawał też Obyty.z.CU który walczył z bólem poprzez tzw. Klinikę Bólu.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Kontakt:

Post autor: Anette28 » 30 gru 2015, 12:41

Jacekx pisze:Czy to boli brzuch lub czy jest to związane z Twoją stomią .
nie wiem, ale raczej brzuch
Jacekx pisze:Bo na brzuch to są leki rozkurczowe na mięśnie gładkie działające i leki anty gazowe.
brzuch nie jest wzdęty tylko mam straszne skurcze, boli po lewej stronie od góry do dołu, dzisiaj ciut lepiej, ale brzuch mam obolały jakby mnie ktoś skopał, przelewanie słychać
Kupię dzisiaj nospę i espumisan jak radzicie :smutny: ]
Od trzech lat nie miałam takiej akcji, a tu proszę nawet przy stomii może boleć.
Jacekx pisze:bólach i ich przyczynach publikowałem gdzieś w postach a cenne wskazówki dawał też Obyty.z.CU który walczył z bólem poprzez tzw. Klinikę Bólu.
Jacekx, ja już takie mocne środki brałam, że mi nic już nie pomoże :smutny:

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Awatar użytkownika
Brawurka
Doświadczony ❃
województwo: warmińsko-mazurskie

Post autor: Brawurka » 30 gru 2015, 13:03

Pandziaak, miewałam przy stomii i miewam nawet teraz tego typu bóle. Po Świętach też miałam od innego jedzenia niż te, które jem na co dzień. Mi przeszło bez leków, ale przelewanie i ciężkość jeszcze mam.
Ja nic nie brałam, wróciłam do swojej dietki i czekam na powrót do "normalności".
15.12.2013 Usunięcie jelita grubego + j-pouch
16.03.2014 Zamknięcie stomii

Obrazek

Jacekx
Znawca ❃❃

Post autor: Jacekx » 30 gru 2015, 14:48

Jelita są wrażliwe czyli reagują bólem przy np. rozciąganiu czy ściskaniu :idea: .
Za rozciąganie czy ściskanie są chyba odpowiedzialne mięśnie gładkie stąd pomaga No-spa.

Jelita nie są wrażliwe np. na dziurawienie dlatego perforacji nie czujemy a jedynie wtedy gdy to już po i wdało się zapalenie otrzewnej patrz. bóle trzewne to doczytałem kiedyś w necie.

Może należałoby założyć tu na forum temat...
Bóle w NZJ i coś od specjalistów lekarzy gastro wyciągnąć tzn. jakieś info ?

Pandziaak może skontaktuj się i wyjaśnij dlaczego boli ...ze swym gastro bądź dobrym internistą czy ze specjalistą od stomii ?
Bo jeśli to obżarstwo jak pisze Brawurka to dieta... :smutny: ale tylko dieta :wink:

Awatar użytkownika
-Ania-
Admin
województwo: śląskie

Post autor: -Ania- » 30 gru 2015, 15:21

A może 2-3 dni na Ensure/modulenie?
Jeśli Ci nie przejdzie to radzę iść do lekarza, może coś złapałaś (np. clostridium).

Co do poradni leczenia bólu przewlekłego - należę to takowej i jestem leczona fentanylem

Ania
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą !

Obrazek

Awatar użytkownika
Brawurka
Doświadczony ❃

Post autor: Brawurka » 30 gru 2015, 15:25

-Ania-, napiszesz coś więcej jak działa na bóle, jakie itp.? Mi zalecali taką poradnię w Gdańsku, ale nie skorzystałam.

Obrazek

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 30 gru 2015, 16:17

przy takich bólach od razu przechodzę na płynne jedzenie i w ogóle dużo picia.
Małymi łykami bardzo często.Tak oczyszczają się jelita.
Ostatnio jadę też na lekach prokinetycznych (np.ZIRYD)
http://bazalekow.mp.pl/lek/76003,Zirid- ... -powlekane
,to jednak z uczuciem pełności żołądka i jelit.Działa na pracę mięśni gładkich,polepsza pracę jelita.I działa,przy 2 tabletkach dziennie przed posiłkami.
Przypominam też o koprze włoskim.
Brawurka pisze: Mi zalecali taką poradnię w Gdańsku, ale nie skorzystałam.
i to był błąd,i to wielki.
W Poradni u mnie pracuje ordynator anastezjolog,super pogodny i kompetentny lekarz.Jak nie uśmiechem to lekami pomaga.
Ale tu na każdy ból działa inaczej,więc trudno mówić o jakimś ...systemie.
To działa indywidualnie w zależności co i jak.
No i jedna sprawa "blokowania" bólu,a druga jak się go pozbyć w ogóle.
Tu np. przekazał mnie do lekarki z Zakładu Rechabilitacji i po super wyjątkowo szczegółowym wywiadzie i badaniach zastosowano miesięczną rechabilitacje,ale taką "celową"na poszczególne części ciała.
Inna sprawa to leki,ale to już lekarz doraźnie wg wywiadu i badań.
Tu nie wystarczy jednorazowa wizyta w Poradni,to musi być jakaś ciągłość systematyczna i dość częsta.Mi po kwartale było super,a po pół roku podziękowałem.
Choć jeszcze później sporadycznie byłem u doktora,ale to już inna historia.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
-Ania-
Admin
województwo: śląskie

Post autor: -Ania- » 30 gru 2015, 19:06

Zrobił sie więc mały off top o działaniu poradni leczenia bólu przewlekłego

Na pierwszej wizycie lekarz - najczęściej anestezjolog (choć mogą być i inni) przeprowadza bardzo dokładny wywiad. Celem jego jest jak najdokładniejsze zorientowanie się co boli, gdzie, jaki to ból i przede wszystkim - czy ból istnieje naprawdę czy jest naszym wyobrażeniem lub jest w naszej głowie... Potem robi testy, coś mierzy etc, bada, nasłuchuje, aż w końcu ustala nam skale bólu i jej fachową nazwę. Gdy już to wie to proponuje różne formy leków przeciwbólowych - ja przeszłam od zwykłych (kodeina), po transtec, matrifen i obecnie fentanyl. Ustala się dawkę i sposób podawania (wszystkie trzy jako plastry).

Trzeba poprosić lekarza o zaświadczenie, na którym wypisana jest owa skala bólu i/ lub zaświadczenie dla lekarza rodzinnego, by ten mógł wypisywać recepty. Są to te specjalne recepty tzw. numerowane i lek musi być bardzo dokładnie opisany. Nawet brak jednego słowa, minimalna pomyłka w obliczeniach albo poprawka literówki bez pieczątki powoduje odmowe kupna leku w aptece. Nie każda apteka ma leki opioidowe... no i są one dla nas w 100% płatne (drogie...) chyba że mamy też stwierdzony nowotwór, czego nie życzę.
Co się nachodziłam z receptami tam i nazat to moje - najlepiej skserować dobrze wypisaną receptę i mieć ją na kolejnej wizycie.
Dobrze dobrany lek nie będzie powodować dużych skutków ubocznych no i nie będzie boleć.
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą !

Obrazek

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 30 gru 2015, 19:39

-Ania- pisze:Zrobił sie więc mały off top o działaniu poradni leczenia bólu przewlekłego
ale skąd,cały czas piszemy w temacie o bólu...
-Ania- pisze:Nie każda apteka ma leki opioidowe... no i są one dla nas w 100% płatne (drogie...)
-Ania- pisze: po transtec, matrifen i obecnie fentanyl. Ustala się dawkę i sposób podawania (wszystkie trzy jako plastry).
plastry Transtec w małej i średniej dawce miałem na refundacje.
http://bazalekow.mp.pl/lek/56082,Transt ... nsdermalny
http://www.sluzbazdrowia.com.pl/leki.php?lek=transtec
http://leki.urpl.gov.pl/files/25_Transt ... _30_40.pdf
4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE
4.1 Wskazania do stosowania
Ból o średnim i dużym nasileniu w przebiegu chorób nowotworowych i ból o dużym nasileniu
w przebiegu innych schorzeń, jeżeli nie ustępuje po zastosowaniu nieopioidowych środków
przeciwbólowych.

Transtec nie jest lekiem odpowiednim do leczenia ostrego bólu.
Nie było też żadnych problemów z zakupem-zaopatrzeniem w aptece.
Prawdą zaś jest to,że te leki nie wszyscy chcą i mogą je przepisywać.
Mając je raz przepisane - plus opinia specjalisty a w niej wpisane je jako przepisane - nie ma problemu z wypisywaniem je przez innych.Mi wypisywał to później neurolog czy lekarz rodzinny na podstawie tej opinii.
Z tymi plastrami to jest kłopot,że max mogą być przyklejone do 3 dni.
Tyle,że już po 12 godzinach się je "czuje".Mało który donosiłem więcej niż 2 dni.
Wszystko przez zaognienie skóry pod nim,w miejscu leku.
No i nie każdy może stosować te plastry.Spotkałem osoby u których wystąpiły różne ..skutki i szybko je odstawiały.
Pewnie te podatne na uzależnienia też lepiej żeby nie brały.
To leki z "ostatniej" półki.
-Ania- pisze:najlepiej skserować dobrze wypisaną receptę i mieć ją na kolejnej wizycie.
a to jest dobra rada ,zresztą warto z niej skorzystać w przypadku i innych leków powtarzanych przy naszych chorobach,a wypisanych przez lekarzy specjalistów.
Na podstawie takiego ksero kilka razy wypisywano mi te leki przez innych lekarzy,którzy po prostu wrzucali do kartoteki to jako podstawę do wypisania leku refundowanego.
Dobry sposób,naprawde polecam.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Brawurka
Doświadczony ❃

Post autor: Brawurka » 30 gru 2015, 19:46

obyty.z.cu pisze:Penie te podatne na uzależnienia teżżeby lepiej nie brały.
To leki z "ostatniej" półki.
O, to ja podziękuję, wystarczy mi już Zolpic na garbie :twisted: Aczkolwiek jak dotąd żaden przeciwbólowy lek mnie nie uzależnił, ale Dolargan jak dostałam 2 dni z rzędu w szpitalu już mi chodził potem po głowie :oops: Na szczęście jest niedostępny.

Obrazek

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Kontakt:

Post autor: Anette28 » 30 gru 2015, 21:57

-Ania- pisze:Jeśli Ci nie przejdzie to radzę iść do lekarza, może coś złapałaś (np. clostridium).
już przyśpieszyłam wizytę, idę siódmego, chyba, że mnie mocno przypyli to na cito
obyty.z.cu pisze:przy takich bólach od razu przechodzę na płynne jedzenie i w ogóle dużo picia.
Małymi łykami bardzo często.Tak oczyszczają się jelita.
Ostatnio jadę też na lekach prokinetycznych (np.ZIRYD)
tak też robię, dieta i picie, z tym, że teraz ból przeniósł się na tył na plecy i nie są to nerki :neutral:, z przodu jakby mnie ktoś skopał- :smutny:

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Jacekx
Znawca ❃❃

Post autor: Jacekx » 30 gru 2015, 22:02

Kochani ja radzę ostrożnie z klasycznymi lekami przeciwbólowymi bo każdy praktycznie przetrenowałem przez 12 lat mojej choroby i działał źle na moje jelito ale to ja.

Wyjątek u mnie stanowi Pyralgina.

Z tym , że stosuję Pyralginę na bóle nerkowe a to inna klasa bóli...
są trudne do wytrzymania.
U mnie to się dzieje przy kamicy szczawianowej która czasami mi się przypomina ( na dzień dzisiejszy konkretów- złogów w nerkach brak), dużo jednak piję płynów :wink: ( woda przegotowana , herbata oraz wody mineralne ale nie mocno mineralizowane).
Bardzo szybko chodzę dziś pieszo 7 km ( te zdjęcia pod tekstem to moja plaża po 17.30),

wczoraj 9 km, przedwczoraj tylko 4 km ale przed przedwczoraj 10 km (dzień, dzień spacer pogoda czy jej brak a minimum w ostatnim miesiącu to 4 km). Średnio wychodzi mi 6 km dziennie.
Miesięcznie X 30 dni = 180 km.

W ciągu ostatniego półrocza od sanatorium w Polanicy ( na początku lipca wróciłem) 6X 180 km = 1080 km i jeśli nawet trochę przesadziłem to chyba sporo :wink: ale gdy jest systematyczność to są wyniki i spadam z wagi po sterydach.

Na bóle jelita dla mnie to No-spa, Espumisan i jego różne wersje ( mocniejsze) czyli u mnie po rosyjsku chwatit (fonetycznie).

Stosuję też trening głowy ( bo ból jest w głowie :idea: ) typu... jacek nie boli, jacek nie boli, jacusiu nie boli, jacuniu boli mniej ...itd. nawet i 100X ( to mi zmniejszało bóle przy wypróżnianiu nawet znacznie).
Załączniki
spa_Mera_bulwar_plaza2.jpg
spa_Mera_bulwar_plaza2.jpg (5.29 KiB) Przejrzano 1539 razy
cafe_zej_plaz.jpg
cafe_zej_plaz.jpg (3.78 KiB) Przejrzano 1540 razy
Ostatnio zmieniony 30 gru 2015, 22:46 przez Jacekx, łącznie zmieniany 6 razy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Stomia i J-pouch”