Nadżerka kolo stomii

O tych, co ją mają i o tym jak ją pielęgnować – rady, pytania i odpowiedzi

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
joko25
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: pomorskie

Nadżerka kolo stomii

Post autor: joko25 » 10 lut 2016, 13:19

Hej
Ostatnio niespodziewanie zrobila mi sie pod stomia nadżerka, dosc gleboka, wielkosci ok 8mm. Prawdopodobnie od kontaktu tresci jelitowej ze skora. A czy takie nadzerki moga pojawiac sie w zwiazku z nawrotem choroby?Konsultowalam to juz z pielęgniarką stomijna. A jak wy radzicie sobie z nadzerkami kolo stomii? Moze macie jakies sprawdzone patenty...

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Re: Nadżerka kolo stomii

Post autor: Mamcia » 10 lut 2016, 19:37

Jeśli masz CU to nadżerka nie jest raczej spowodowana nawrotem, bo choroba została usunięta. Może wyłaził jakiś szew, może wdała się infekcja, może płytka była niedoklejona?
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
joko25
Początkujący ✽✽

Post autor: joko25 » 10 lut 2016, 19:56

No wlasnie choroba nie zostala do konca usunieta,bo nadal mam prawą polowe jelita grubego i to wlasnie z niego wyłoniona jest stomia. Opisywalam juz w ktoryms z postow, ze nie bylo u mnie do konca wiadomo czy to cu czy crohn i dlatego takie cięcie bylo zastosowane. Badanie wyciętego jelita wykazało, ze MOŻE odpowiadac poznej fazie cu. Dlatego jesli to faktycznie jest CU to boje sie ze ta nadzerka moze byc objawem nawrotu choroby w tym pozostawionym odcinku. Tymbardziej ze oostatnio mam wodniste lub polplynne wypróżnienia ze stomii. Nie wiem, moze faktycznie cos sie dostalo pod plytke i jest tego taki efekt.

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 10 lut 2016, 20:30

Ale ona jest na skórze, a nie ja kikucie. CU w tym co zostało powinno być leczone od strony stomii. Czy to zapobiegnie operacji całkowitej kolektomi nie wiem ,ale przy tym rozpoznaniu na pewno jelito grube nie powinno być zostawione.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: Anette28 » 10 lut 2016, 21:24

joko25 pisze:A jak wy radzicie sobie z nadzerkami kolo stomii? Moze macie jakies sprawdzone patenty...
poleżeć trochę z odkrytą skórą, szybciej będzie się goić, puder z convatec albo żel gojący- chociaż ja zawsze po takiej wpadce poleżę z godzinkę bez worka, potem puder i mam spokój :roll:
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Awatar użytkownika
joko25
Początkujący ✽✽

Post autor: joko25 » 10 lut 2016, 21:42

Wiem ze powinno byc leczone inaczrj, ale byla to decyzja chirurgow, ja na nią nie mialam wpływu. Decyzja byla podejmowana przy stole operacyjnym. A co to znaczy, ze leczenie powinno byc prowadzone od strony stomii? Chodzi o wlewki?

Awatar użytkownika
joko25
Początkujący ✽✽

Post autor: joko25 » 12 lut 2016, 14:51

Nadżerka sie powiekszyla... Zastosowalam wlasnie paste gojąca, oby to pomogło. Ta rana łączy sie ze stomia, wyglada to tak jakby skóra odchodzila i odslaniala jelito... :smutny:, takie zywe mięso...

atabe
Aktywny ✽✽✽

Post autor: atabe » 12 lut 2016, 16:29

Może czas pokazać to lekarzowi

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 12 lut 2016, 16:40

http://www.convatec.pl/opieka-stomijna/ ... C3%B3rnych
Piodermia zgorzelinow2
może o to chodzi ?
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
joko25
Początkujący ✽✽

Post autor: joko25 » 12 lut 2016, 19:44

O matko.... Mam nadzieję ze to nie to... Wydaje mi sie ze to jest poprostu duza nadzerka. Pokazywalam to pielegniarce stomijnej 4 dni temu jak byla mniejsza. Wg niej to nadżerka. Dosc gleboka. Kazala stosowac paste gojąca i uszczelniająco-gojąca. Dzis podciekla mi plytka i moze dlatego gorzej to wygląda.

Awatar użytkownika
joko25
Początkujący ✽✽

Post autor: joko25 » 09 mar 2016, 00:19

Niestety okazało się, ze ta nadzerka to objaw nawrotu choroby. Jestem juz po badaniu i prawie cale pozostałe jelito jest objete stanem zapalnym, są liczne owrzodzenia i krwawienia. Narazie wdrozono leczenie, ale jak to sie skonczy to nie wiem. operacja całkowitej kolektomii zalezy od stanu pozostawionego kawalka odbytnicy, która tez jest zajeta i od tego czy będzie można stwierdzić czy tu cu czy crohn bo nadal sa wątpliwości :( normalnie mozna się zalamac...

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 09 mar 2016, 20:21

Można się załamać, a na co wskazują wyniki usuniętego jelita??

Awatar użytkownika
joko25
Początkujący ✽✽

Post autor: joko25 » 09 mar 2016, 22:34

Z tej zeszłorocznej operacji wynik hist pat wycietej lewej polowy wskazuje na późną faze colitis, no i myslalam ze jesli cos sie wroci to bedziie to cu i jelito poprostu do wycięcia. Ale teraz to juz nic nie wiadomo. Dlatego chciałabym wyslac te wycinki do badania gdzie indziej, zeby bylo jakies porównanie. Bo to wynik odgrywa kluczową role. A lekarze rozkladaja ręce i nie wiedzą co to... Wiem, ze nie jestem lekarzem ale żyję juz z ta choroba 12 lat a to nie malo, i z moich obserwacji, odczuć itd wyglada to na cu. Nidgy nie mialam zmian na jelicie cienkim, ropni, przetok, zawsze byly to uporczywe krwiste biegunki, bole brzucha z lewej strony, anemia, spadek wagi, potem doszly nudności, wymioty, goraczki, bole stawow. Ksiazkowe cu. Najpierw zajeta byla lewa polowa, az do czasu operacji. Teraz zmiany sa w tej ktora zostala, czyli w prawej. Jelito cienkie bez zmian. Czasem wlasnie histpat wprowadzal zamęt, bo raz cu a raz crohn. A jak wiadomo pozna faza cu jest bardzo podobna do crohna... Nie wiem sama juz co o tym myslec... Niestety lekarzem nie jestem...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Stomia i J-pouch”