Przepuklina okołostomijna

O tych, co ją mają i o tym jak ją pielęgnować – rady, pytania i odpowiedzi

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
Feniks
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD
województwo: mazowieckie

Re: Przepuklina okołostomijna

Post autor: Feniks » 30 cze 2007, 20:58

andreas50_54 pisze:Co do pasów wyraziłem już swoje zdanie- są takie jakie są , ani złe ani dobre raczej przeciętne. Kogo stać kupuje Corsinela - inni muszą być na "łasce i nie łasce" NFZ.
Zdziwiłem się muszę przyznać. Z załatwieniem Corsinela nie miałem najmniejszych problemów. Podobno kazdemu stomikowi przysługuje jeden rocznie za darmo. Wystarczy iść do poradni stomijnej, później do NFZ po pieczątkę i gotowe.

andreas50_54
Debiutant ✽
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: andreas50_54 » 01 lip 2007, 18:37

Należy się każdemu stomikowi jeden pas rocznie za darmo , ale tzw "nie operacyjnemu", czyli osobom ze stomią które nie mogą być operowane np. ze względu na stan zdrowia lub też innych przeciwskazań co do operacji. Chyba że NFZ NFZ-towi nie równe. Może i tak też być.
Od 1992 CU,III 2006 ileostomia i CD. II 2008 ŻP

Awatar użytkownika
Feniks
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Feniks » 01 lip 2007, 18:39

andreas50_54 pisze:Chyba że NFZ NFZ-towi nie równe.
Myślę ,że właśnie tak. Nikt mnie o nic nie pytał, czy mam mieć operację czy nie. Po prostu pieczątka i już.

Melody
Początkujący ✽✽
Choroba: nie ustalono

Post autor: Melody » 01 lip 2007, 23:43

andreas50_54 pisze:Należy się każdemu stomikowi jeden pas rocznie za darmo , ale tzw "nie operacyjnemu", czyli osobom ze stomią które nie mogą być operowane np. ze względu na stan zdrowia lub też innych przeciwskazań co do operacji. Chyba że NFZ NFZ-towi nie równe. Może i tak też być.
A czy osobom ze stomią stałą też przysługuje za darmo ten pas??

andreas50_54
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: andreas50_54 » 02 lip 2007, 00:17

Ja mam właśnie stomię , a dokładniej ileostomię na stałe. Niestety na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam(przepraszam , nie zwróciłem uwagi - moja wina - oczywiście , że sama). Wygląda na to , że wszystko zalaży od ...... lepiej zamilczę w tym względzie.
Ostatnio zmieniony 02 lip 2007, 10:49 przez andreas50_54, łącznie zmieniany 1 raz.

zuo
Początkujący ✽✽

Post autor: zuo » 04 sie 2007, 14:43

aleksandra12 pisze:Kurcze, ja nie chodzę w pasie i nie chodziłam. Miałam tylko pooperacyjny, ale to bardziej na ranę, dwa tygodnie, jak przemieszczałam się w pionie. U nas jakoś nie namawiają na pasy.
fajnie Ci.. ja przez to ze operacja byla praktycznie nie planowana i bralem sterydy i leki imunosupresyjne to chodze w pasie do dzis a operacje mialem 22 czerwca.. i do dzis lecze rane ktora ma nie cale 5 cm szerokosci (w u gory juz o wiele mniej) i tak od gory do dolu i z lewej (dla odmiany bo z prawej stomia ;]) jeszcze rana po ropniu i tak zzebym sie nie nudzil caly brzuch zajety ;p, ale najgorszy jest ten pas, chodz pozolili mi chodzic do toalety (tzn bardzo malo chodzic) bez pasa, a tak to caly dzien musze w nim, okropnosc..

Awatar użytkownika
aleksandra12
Aktywny ✽✽✽
województwo: wielkopolskie

Post autor: aleksandra12 » 04 sie 2007, 15:33

Ja też byłam na sterydach i też miałam operację na rach ciach. Ale za to doskonale mnie odżywiali po operacji - pozajelitowe, albuminy, więc goiło się jak na psie (aż za dobrze, dren mi przyrósł ;/). No i ponoć nastawienie też pomaga w rehabilitacji :) A ja BARDZO chciałam już wyjść ze szpitala :)
Pozdrawiam, Aleksandra

zuo
Początkujący ✽✽

Post autor: zuo » 04 sie 2007, 15:43

mnie wypuscili z rana... tzn juz ziarninujaca i powoli blonka sie pojawiala na brzegach ale badz co badz rana ma z 5cm szerokosci i od gory do dolu (u gory kawalek jest zrosniety bo 2 szwy trzymaly to mam mala ranke u gory potem takie zablonkowane i potem od polowy gdzies taka na 5cm wlasnie i codziennie musze zmieniac opatrunek (plastry zrywac i odklejac od rany te opatrunki.. bee)

zuo
Początkujący ✽✽

Post autor: zuo » 04 sie 2007, 18:43

dostawalem te worki z bialkiem i albuminy w kroplowkach takich malych co wygladaly jak mocz ;p, co do gojenia to sie dobrze podobno goi, szkoda tylko ze tyle to trwa.. i dobrze ze 'tylko' 1 powiklanie bylo (ropien sie zbieral.. 300ml wyciagneli)...

andreas50_54
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: andreas50_54 » 16 sie 2007, 15:07

Mam ustalony termin przyjęcia do Centralnego Szpiala Klinicznego w Katowicach na opercję likwidującą przepuklinę okołostomijną 10 października, z tym że temin z powodu strajku może się wydłużyć. Ciekawe na jak długi okres ta operacja wystarczy- rok, dwa a może pięć-zobaczymy. Ciekawe od czego i jakie czynniki wpływają na przyrost tej przepukliny ?

lucypah
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: zachodniopomorskie

Post autor: lucypah » 30 paź 2007, 08:12

ja chyba mam.... no wlasnie nie wiem, po operacji spod strupa na szwie troche mi cos wyciekalo, to bylo blizej nie okreslone, ni to ropa, ni sluz, o kolorze wody, ale gestrze( i przeszlo jakos 2 tyg od operacji)
teraz kiedy juz mi sie szew wygoil( mam cienkie ciecie, wszystko dobrze wyglada) zauwazylem, ze cos mi odstaje z linii ciecia, poczytalem tu o przetokach i przepuklinie i dalej nie wiem co mi tam wystaje, podejrzewam, ze jest to kawalek jelita niestety :smutny: ( kolor rozowy, raz wystaje bardziej, raz mniej, zmienia kolor z jasno rozowego do takiego troche ciemniejszego niz skora, nieczuje jak tego dotykam, z regoly wilgotne, nie podcieka niczym, nie ma ropy, krwi), ma wielkosc 8 mm na 5 mm i wystaje nieznacznie( nie umiem okreslic na ile bo teraz jest na rowni ze skora), nic nie boli, dzis sie dopiero skapowalem po dokladniejszych ogledzinach ;p
z tej niepewnosci dzis ide do mojego gastro, niech mi powie co to
czy ktos wie co to moze byc ??

Ela
Początkujący ✽✽
województwo: małopolskie

Post autor: Ela » 30 paź 2007, 21:26

Nie wiem, co to może być, ale to mi nie wygląda na przepuklinę. Napisz, co powiedział lekarz.
CU, j-pouch

lucypah
Początkujący ✽✽
województwo: zachodniopomorskie

Post autor: lucypah » 20 lis 2007, 21:38

przepraszam, ze dopiero teraz odpisuje
otoz, w srodku mi sie wolniej goi i cos mi ze srodka wylazi( powloka jakas wew, juz nie pamietam dokladnie), lekarz powiedzial, ze jak zobacze jakies nitki w tym( szwy), to zebym sie nie zdziwil, po dzis dzien jeszcze taki strupek mam w tym miejscu, wg gastro i hirurga nic powaznego, niedlugo powinno sie schowac :wink:

andreas50_54
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: andreas50_54 » 27 lis 2007, 17:12

Witam po "operacji przepukliny".To co mnie spotkało nie życzyłbym największemu wrogowi. Powikłania po przepuklinie okołostomijnej(3 opercje w ciągu jednego tygodnia, w tym ostatnia ratująca życie i dalsze wycięcie jelita cienkigo - zostało mi około 1.7m jelita, z czym wiąże się o wiele bardziej agresywna treść jelitowa, niż przy "normalnej" ileostomii, jak również i kłopoty związane z odparzeniami skórnymi) i nowa stomia w fałdzie pachwinowej( po dłuższym chodzeniu worki się odklejają). Ze szpitala wypisali mnie z 3 ranami otwartymi, dwukrotna - rano i wieczorem zmiana opatrunków to co mnie czeka( jak przewiduje moja żona, która mi zmienia opatrunki), co najmniej do świąt Bożego Narodzenia, a może nawet dłużej, by te otwarte rany się zabiźniły. Bardziej dokładnie opiszę w późniejszym czasie jak nabiorę więcej sił - jestem jeszcze bardzo słaby.Piszę to po to aby przestrzec inne osoby przed lekceważeniem chodzenia w pasie przepuklinowym, zakładajcie i chodźcie w pasach.

andreas50_54
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: andreas50_54 » 03 gru 2007, 13:02

Wreszczcie uporałem się z odparzeniami skórnymi i odklejaniem się worków i płytek. Po przetestowaniu wszystkich rodzajów płytek i worków czołowych firm okazało się, że w przypadku mojej ileostomii jedynymi, które się trzymają skóry i leczą odparzenia są płytki wklęsłe dwóch czołowych firm , nie będę wymieniał jakich. Rany pomału się zabliźniają, tak więc wszystko idzie ku dobremu.

Zablokowany

Wróć do „Stomia i J-pouch”