Rady dla początkującej w obsłudze stomii, żywieniu itp

O tych, co ją mają i o tym jak ją pielęgnować – rady, pytania i odpowiedzi

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
Choroba: CD
województwo: śląskie
Kontakt:

Re: Rady dla początkującej w obsłudze stomii, żywieniu itp

Post autor: Raysha » 04 paź 2009, 10:54

Keymaker_2005, wiem czego dotyczyło pytanie, ale napisałeś, że gaziki z Convatecu Ci nie służą, dlatego zapytałam o inne firmy. Co do kwasu to nie wiem.

Awatar użytkownika
Keymaker_2005
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Keymaker_2005 » 04 paź 2009, 12:11

Nie próbowałem jeszcze innych gazików, chciałem teraz doraźnie zadziałać. W środę widzę się z lekarzem i pielęgniarką. Może już ustalimy termin zamknięcia tej stomii.
Ostatnio zmieniony 04 paź 2009, 12:21 przez Keymaker_2005, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
Kontakt:

Post autor: Raysha » 04 paź 2009, 12:12

doraźnie to można zwykłymi gazikami, namoczonymi wodą, tak żeby tylko wyczyścić brud tam.

Awatar użytkownika
szczesciara
Początkujący ✽✽
Choroba: polipowatość rodzinna
województwo: podlaskie

Post autor: szczesciara » 05 lut 2011, 00:23

Mikrusia pisze:
obyty.z.cu pisze:Oproznianie woreczka- bo tu chyba jest nieporozumienie,my uzywalismy Alterna,temat wazny to wymierzyc odpowiednia "wielkosc" otworu,na sam wymiar,wtedy stolec wpada do woreczka,sa woreczki ,ktore oproznia sie dolem,zamykane na klips.
Mi w szpitalu pielegniarka wymierzyła 30 i tak robię w domu, pielegniarka chyba wie ile powinnam mieć, nawet zachowałam szablon żeby nie zapomnieć. Z opróżnianiem to nie mam problemu bo mam zamykane na rzepy na dole. Z opróżnianiem nie mam problemu
a czy stomijna Cie nie informowała, że stomia może z czasem zmienic kształt i rozmiar?

Awatar użytkownika
youras
Debiutant ✽
województwo: małopolskie
Kontakt:

Post autor: youras » 30 kwie 2012, 09:23

witam wszystkich . macie jak sądzę już duże doświadczenie i własne przemyślenia. choruję na cu jakieś 12 lat. z dietą różnie...;) wypróżnień około 2-3 na dobę z krwią. wg. gastrologów jeszcze nie czas na operację,co innego twierdzą chirurdzy - proktokolektomia wg.nich to konieczność i najlepsze rozwiązanie bym mógł NORMALNIE? funkcjonować. operacje(dwie) mam mieć na początku maja w Poznaniu u dr.Krokowicza na ul.Szwajcarskiej (mieszkam w Krakowie). Czy po proktokolektomii żyje się na prawdę lepiej ? nie jestem przekonany czy podejmuję słuszną decyzję-decydując się na wycięcie j.grubego....proszę o info. - dzięki . gg 814330 .

[ Dodano: 30-04-2012 ]
gg 8143300
niepogodzony z umykającym w szaleńczym pędzie smakiem życia,ten który musi zajrzeć głębiej...

Awatar użytkownika
subzero
Aktywny ✽✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ

Post autor: subzero » 22 cze 2012, 00:02

Piwko przy tych lekach jedzie faktycznie po wątrobie, moze spróbuj pić pół szklanki wody z łyżką miodu :)
lub jedną szklankę z dwoma łyżkami. Powinno podzialac po paru dniach.
Oczywiscie jesli bedziesz zle go znosił, to odstaw i nie pij.
Więcej na ten temat mozesz tez poczytac w necie goglujac "woda z miodem na zaparcia" :)
Tylko np. nie rob tyle ile oni tam polecaja, bo nie masz typowego zaparcia, daj troszke mniej wody i mniej miodku.

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
Kontakt:

Post autor: Raysha » 22 cze 2012, 11:36

a ile pijesz na dobę? Przy stomii powinno się w miarę dużo pić.

Awatar użytkownika
Remedios44
Początkujący ✽✽
województwo: lubelskie

Post autor: Remedios44 » 22 cze 2012, 18:17

Corleone, może właśnie jesz za dużo owoców, czasem przy dużej ilości błonnika nierozpuszczalnego w diecie tak jest. Zdarza mi się, że nawet po kawałku jabłka moja stomia ma duże problemy z wydaleniem (plus bardzo bolesne skurcze jelita), kiedy indziej mogę bez problemów jeść owoce i warzywa. Takie problemy mogą wywoływać zwłaszcza surowe owoce i warzywa, szczególnie ze skórkami, pestkami albo niedokładnie pogryzione, szczypior, grzyby, orzechy, popkorn. Moja stomia najbardziej nie lubi owoców cytrusowych, i choć są okresy, kiedy mogę je jeść bez problemów, to wolę ich unikać. Nie znaczy to, że masz je zupełnie i na stałe wykluczyć z diety, ale starać się nie jeść w zbyt dużych ilościach na raz. Trzeba też obserwować reakcje swoich jelit, bo czasem radzą sobie lepiej, a czasem gorzej (ja np. przy silniejszym stresie czy migrenie wiem że muszę uważać bardziej na to co jem). I tak jak pisze Mikra, pierwsze przykazanie ileostomika, o którym nie wolno zapominać, to dużo pić.
Nawet gdy życie spycha cię najmocniej w dół, wciąż mierz wysoko. Wspinaj się na drabinę, podskakuj, choćbyś sam sobie wydawał się śmieszny ze swoją chęcią latania. Wszyscy mamy skrzydła, ale by latać, potrzeba wysiłku.

CU od 2002, ileostomia od 2004.

Awatar użytkownika
gabriella
Początkujący ✽✽
województwo: wielkopolskie

Post autor: gabriella » 06 sty 2014, 21:36

mam pytanko, jak często opróżniacie worek? ja jestem 2,5 miesiąca po operacji i chodzę średnio co 3-4 godziny. Utrudnia mi to życie strasznie, zwłaszcza jak gdzieś wychodzę. Nie wiem, czy to się kiedyś uspokoi? Jem tak jak przed operacją, czyli jeszcze nie szaleję jakoś przesadnie, wszystko gotowane, bez surowych warzyw i owoców.

endrju1986
Debiutant ✽

Post autor: endrju1986 » 06 cze 2014, 18:52

Witam, jestem 10 dni po operacji. Mam ileostomię. Na pierwszy miesiąc zaopatrzyłem się w worki 2-częściowe ConvaTecu. Tu mam takie pytanie o zmiany worków i płytek. Co ile Wy zmieniacie płytki i worki w systemie 2-częściowym? Ja narazie zmieniam płytkę co 5 dni i pierwszy worek tez miałem 5 dni ale kolejne zmieniałem co 2-3 dni. I czy w systemach jednoczęściowych trzeba zmieniać je codziennie czy można taki sprzęt trzymać dłużej? Worki oczywiście są otwarte z możliwością wylewania.
Ostatnio zmieniony 06 cze 2014, 19:32 przez endrju1986, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Orzelek
Doświadczony ❃
miasto: Częstochowa

Post autor: Orzelek » 06 cze 2014, 19:05

Ja używam sprzętu dwuczęściowego. Worki i płytki zmieniam razem co około 5 dni. Sprzętu jednoczęsciowego użyłem może z parę razy i jakbym miał to zrobić ponownie, to również zmieniłbym worki co 5 dni. Ale trzeba indywidualnie sprawdzić ile dni maksymalnie wytrzyma skóra z workiem.
25.11.2011 - ileostomia
01.12.2011 - kolostomia
21.11.2012 - usunięcie ileostomii

Bez leków !!

:tak: Remisja :tak:

1 % z PITa wspomaga Jelita

Pozdrawiam :roll: :flowers: :przytul: :*

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 06 cze 2014, 21:48

Orzelek pisze: Worki i płytki zmieniam razem co około 5 dni.
podobnie ja.
Worek tylko raz wymieniałem dodatkowo,jakiś felerny był :neutral:
Przy zmianie płytki najgorsze jest golenie ,szczególnie włoski "na stomii" :wink:
Pomocne zaś są gaziki do zmywania i zwiększające przyczepność.
No i dezodorant do "ściągania" płytki,plastra.
warto zapoznać się z
http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.php?t=16142
Procedura wymiany sprzętu stomijnego tam ciekawe linki.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

endrju1986
Debiutant ✽

Post autor: endrju1986 » 07 cze 2014, 09:13

Jeżeli worki tak długo trzymają się na skórze to dlaczego zalecają wymieniać worki jednoczęściowe codziennie?

Awatar użytkownika
Orzelek
Doświadczony ❃
miasto: Częstochowa

Post autor: Orzelek » 07 cze 2014, 14:57

Częstsza zmiana oznacza, że zapas worków szybciej się skończy i trzeba zamówić / kupić kolejne. Gdybym miał zmieniać worki jednoczęściowe codziennie, to po miesiącu moja skóra dałaby się we znaki w postaci podrażnień.
25.11.2011 - ileostomia
01.12.2011 - kolostomia
21.11.2012 - usunięcie ileostomii

Bez leków !!

:tak: Remisja :tak:

1 % z PITa wspomaga Jelita

Pozdrawiam :roll: :flowers: :przytul: :*

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 07 cze 2014, 16:28

endrju1986 pisze:dlaczego zalecają wymieniać worki jednoczęściowe codziennie?
Orzelek pisze:Częstsza zmiana oznacza, że zapas worków szybciej się skończy i trzeba zamówić / kupić kolejne.
no nie do końca,ale trzeba powiedzieć,że nowe worki są zupełnie inne, w sensie lepsze
,przyjaźniejsze dla skóry niż te sprzed kilku lat.
Nowe technologie itd...
Prawdą jest też to,że w moim wypadku ,limit płytek i worków dwuczęściowych wystarcza,tak że mogę korzystać także w ramach tego limitu na wyposażenie dodatkowe w formie "kosmetyków" z listy refundacji.
Jeśli ty jesteś kilkanaście dni po operacji,to realizując ten limit należy na krótki okres,tzn. miesiąc,bo stomia się zmienia,zmniejsza,czyli worki i płytki będą inne,mniejsze.

[ Dodano: 07-06-2014 ]
Orzelek pisze:Gdybym miał zmieniać worki jednoczęściowe codziennie, to po miesiącu moja skóra dałaby się we znaki w postaci podrażnień.
nie do końca,wszystko zależy od indywidualnej podatności skóry,dbałości o nią,odpowiedniej pielęgnacji i środków.

Zaletą dwuczęściowego systemu jest to,że nie muszę codziennie myśleć o zmianie.
Zmianę robię wtedy, kiedy mam czas na to.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Stomia i J-pouch”