Crohn a nadwaga

czyli smutki i radości posiadaczy CU i CD, wypróbowane sposoby radzenia sobie ze stresem etc.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Bizonik
Moderator
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Re: Crohn a nadwaga

Post autor: Bizonik » 02 kwie 2016, 21:31

Szybkie info, pogoniło na maksa, jelita warczą.
Najlepszy gust muzyczny i koloryt w Kwietniu 2016
Jeden z najlepszych gustów muzycznych w lipcu, sierpniu i październiku 2016

Moja pasja moją pracą, moja praca moją pasją:)
http://blog.aquamagic.nazwa.pl

Www.wedkarskiemazowsze.pl

Jacekx
Znawca ❃❃
Choroba: CU
województwo: pomorskie

Post autor: Jacekx » 02 kwie 2016, 21:38

No błonnik w jabłkach tak działa napisałem , że używam ich gdy muruje mi jelita :smutny:

Bizonik powoli nie od razu wszystko...eksperymenty to raczej gdy jelito jest spokojne :idea:
każdy z nas co prawda reaguje trochę inaczej.
Nie poddawaj się bo spokój to najważniejsze poczekaj może jelita się same uspokoją.
Niekoniecznie jabłka tak działają a np. środki przeciwbólowe a mi zdarzyła się też kilkukrotnie grypa żołądkowa :smutny: .

Gdyby jelita się nie uspokoiły to pisz ( sama gadatliwość jelit choć dziwna ale to nie jest jeszcze tragedia) ... będziemy coś podpowiadali mnie od 2 dni szurało tak, że głowa mała ( co 3 h) ale uspokoiłem się , pomyślałem i zdziałałem ( panika mi szkodzi ) i na razie OK.

Na dziś może dość eksperymentów...Bizonik
Ostatnio zmieniony 02 kwie 2016, 21:55 przez Jacekx, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Bizonik
Moderator
Kontakt:

Post autor: Bizonik » 02 kwie 2016, 21:45

Ale ja już nie wiem co jeść, a nie mogę patrzeć na banany i ryż:(

Jacekx
Znawca ❃❃

Post autor: Jacekx » 02 kwie 2016, 21:57

Spokojnie...nerwy nam szkodzą też sorry.

Przyjdzie i lepszy czas na Ciebie każdy z nas wierzy w to i próbuje ja też...
tak jak w jeździe na nartach kto się nie przewróci to się nie nauczy :smutny:

Mało to dołków przeżyłem nawet wczoraj mimo, że lata za mną chorowania byłem bliski paniki, że po zabiegu chirurgicznym i środkach przeciwbólowych jelita mi się rozjechały.
Ja praktycznie po wszystkich środkach przeciw bólowych mam rozjechane jelita... :smutny:

Cóż pomyślałem najpierw taka cena ale jak pisałem uspokoiłem się, pomyślałem i chyba właściwie zadziałałem i dziś światełko w tunelu...

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 02 kwie 2016, 22:18

Bizonik pisze:Pani gastrolog zasugerowała dietę półpłynna nisko resztkową aby jak najmniej obciążać jelito i może uda sie wygoić tą przetokę.
Podpowiecie jak ugryść takę diete?
np. http://www.poradnikzdrowie.pl/diety/odc ... 41988.html
Błonnik - bardzo ładnie jest opisany w moim poście powyżej w podanym linku, waz z tabelami co i jak.
Tak w skrócie, w każdym pokarmie jest błonnik. W zależności od stanu naszego jelita powinniśmy używać odpowiedniego. Czyli mając biegunki czy stan zapalny, czy pooperacyjny staramy się, by w jedzeniu był ten błonnik rozpuszczalny. Tzn. taki, aby nie ranił śluzówki jelita, która osłania to co wrażliwe. Stąd nie jemy warzyw i owoców z dużą ilością nierozpuszczalnego błonnika , który nie rozkłada się w jelicie, nie trawi, mówiąc w jakimś skrócie -> jak go zjemy tak go wydalimy.
Taki błonnik będzie np. w starych warzywach korzeniowych, czy seler naciowy, itd.Te kawałki, a jeśli jeszcze źle pogryzione to już całkiem kawałki przechodząc przez jelito będą ocierać się o ściany jelita, czyli oczyszczą je np. ze złogów czy przy zaparciach, ale przy chorym jelicie, odsłoni wszystkie nadżerki czy inne stany zapalne. Błonnik rozpuszczalny będzie np. w młodych nie stwardniałych warzywach.Zjedz młodą kalarepę, a taką już na jesień przerośniętą to od razu zauważysz różnicę. Oczywiście przy tej diecie w stanach zapalnych wszystko gotowne czy równorzędnej obróbce cieplnej. Dobrze też jest miksować. Błonnik rozpuszczalny będzie w jelicie jak galaretka , takiej konsystencji. Oczywiście trzeba pamiętac także o nawodnieniu organizmu, czyli pić małymi łykami dużo napojów.
Dobrze by było zrezygnować z cukru. No i oczywiście ograniczyć tłuszcze , pieczywo razowe, smażone odpada.Ryż warto bardziej rozgotować itd. Pewnie że to obniży "wartość" przygotowanych dań, ale coś za coś. Gojenie się w jelicie i nie obciążanie produktami wzdymającymi czy powodującymi fermaentacje (cukier, tłuszcze) przyniesie pożądany efekt.
Tematem jest też kaloryczność. Przy naszych stanach zapalnych jemy wyższe kalorycznie posiki, ale nie w Twoim przypadku. Tu zakłada się , że chory ma "kiepski" stan organizmu, obniżoną wagę itd.
Ty z tym nie masz problemu, czyli posiłki na poziomie max 2000 kalorii pewnie by wystarczyły.

Jabłko o którym piszesz to ciekawy przykład. Surowe nie jest zalecane w tej diecie jak zresztą wszystkie surowe), bo przyspieszają pracę jelit, rozpulchniają mase w jelicie, słowem - biegunkowe - wskazane przy zaparciach. Ale już po obróbce cieplnej - gotowanie,pieczenie,w folii..itd. - będzie błonnikiem, który pięknie zagęszcza masę w jelicie jak galaretka, zagęszcza a nie szkodzi !!
Polecane zawsze.
Jacekx pisze:a tak w ogóle to cynamon nie wiem czy wiecie działa przeciwbakteryjne.
bardzo polecane jest np. ciasto marchewkowe z cynamonem, samo zdrowie przy stanach zapalnych, oczywiście z minimalną ilością cukru czy miodu.

A i jeszcze jest też temat cukry, insuliny itd... czyli to co określiłeś ,że po jedzeniu czasami jesteś agresywny, albo szukasz słodkości.
Tu jest efekt wyrzucania insuliny po źle skonstruowanym posiłku, temat węglowodanów itd.
Trzeba zadbać by nie było szybkiego uwalniania się jej , tak czy inaczej , a wtedy nie ma z tym problemu. Czasem oznacza to np. wypicie przed posiłkiem szklanki czy 2 wody przegotowanej, która spowolni i "rozpuści" uwalnianie się "cukru". Pogoglujesz to znajdziesz w portalach cukrzyków, to podstawowe wiadomości w ich dietach.
Bizonik pisze: nie mogę patrzeć na banany i ryż:(
a kto powiedział że tylko to, jest dużo możliwości...
Problem w tym, że każdemu co innego pasuje, więc trudno podawać konkretne przepisy.
Ja przez miesiące żyłem na sernikach, samemu piekłem , dużo kalorii, pięknie działo na przyrost wagi, ale to ja sam gotowałem i piekłem więc wiedziałem co tam jest.
Zresztą do tej pory tak jest, nie kupuje gotowców żadnych, tylko podstawowe surowce,produkty, z których ja sam czy żona przygotowuje wszystko.
Wiemy co jemy i mamy nad tym kontrolę.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Jacekx
Znawca ❃❃

Post autor: Jacekx » 02 kwie 2016, 22:42

Ok masz rację Obyty zapomniałem napisać , że ja stosuję na zaparcia jabłka surowe ale bez skórki...
więc rzeczywiście ciekawe dlaczego pieczone jabłko szurnęło Bizonika ?

Każdy z nas ,a jednak ma trochę inaczej a może coś innego się nałożyło na te jabłuszka pieczone?

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 02 kwie 2016, 22:52

Jacekx pisze:więc rzeczywiście ciekawe dlaczego pieczone jabłko szurnęło Bizonika ?
nie koniecznie to te jabłko, może miód.
A może coś tam jeszcze więcej było. Jakieś napoje, słodziki itd. Możliwości moc.
Każdy ma też swoje potrawy które zawsze są dobre, i takie które mogą być problemem.
Ja lubię mleko i wszystkie jego przetwory i mi to nie szkodzi, prawie nigdy i zawsze szybko do nich wracałem. Ale są też ludzie którzy na samę patrzenie na nie dostają ....
Za to kawę "sypaną" musiałem odstawić i musi mi wystarczyć rozpuszczalna i to w minimalnej ilości.
Podobnie z alkoholem, nie mogę, bo wszystko od razu reaguje negatywnie, nawet teraz przy stomii.
Każdy choruje po swojemu, byle z "głową" i rozumem, a nie na zasadzie = "jakoś to będzie " :roll:

Przed chwilą czytałem ,no powiedzmy przeglądałem Kwartalnik J-elity, polecam, ciekawe i tam wiadomości.

Tak swoją drogą, to biegunki wywołac mogą i nerwy, stress itd.
Warto więc i ten aspekt mieć na uwadze. Optymiści i pogodzeni mają łatwiej :wink:
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Jacekx
Znawca ❃❃

Post autor: Jacekx » 02 kwie 2016, 23:05

Miód to alergen ...dlatego ja go od 12 lat praktycznie stosuję :smutny:
tak jak o dziwo alergenem może być herbatka z rumianku.

Chociaż serio ja jabłek pieczonych... przy zaostrzeniu CU nie stosowałem raczej ryż i tyż ziemniaki w większej ilości bo wstrzymują oraz trochę marchewki pasteryzowanej (ze względu na witaminy ale nie tylko bo korzeń marchewki zawiera cukry-węglowodany (4-10%, m.in. sacharozę i glukozę), białko, liczne karoteny (8-22 mg, prowitamina A α- i β-karoten), olejek lotny, witaminy B1 i B2 (0,06 mg), B6, C (6-10 mg), E, H, K, PP (0,05 mg) oraz wapń, żelazo, miedź i fosfor, a także pektyny).

By witaminy z grupy E się przyswajały to nigdy z masełka nie rezygnowałem a czasami dołożyłem plaster sera żołtego.
Ostatnio zmieniony 03 kwie 2016, 15:59 przez Jacekx, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 02 kwie 2016, 23:18

Jacekx pisze:Miód to alergen ...dlatego ja go od 12 lat praktycznie stosuję
no tak, ..przez ostatni rok zjadłem miód gniazdowy, tak napewno z 15 kg.
Jutro otwieram nowe wiadro miodu akacjowego, takie wiadro 20 kg :wink:
Za to cukru wcale, chyba, że minimalne ilości w pieczywie .
A jabłka jesienią obrane podgotowane na mus i zaprawione w słoje...Około 80 szt.
Tarty jabłkowe z kruszonka to podstawa :wink: dogadzania sobie .
Podobnie chleb, razowy, często z ziarnami. Ale to z jednej dobrej piekarni od lat niepamiętnych piekarni dla wojska = czyli super jakość i zawsze takie same , czyli super.
A ziemniaki to zawsze podstawa, choć ostatnio jakoś mało ich jemy, żona woli ryż i makaran, a ja wole ...dobre zupy.

Jacekx
Znawca ❃❃

Post autor: Jacekx » 02 kwie 2016, 23:22

Każdy z nas ma trochę inaczej jak można tu przeczytać...ja miodu za bardzo nie lubię :smutny:
Miód bywa alergenem powinienem napisać ale nie dla wszystkich...bo zawiera pyłek

https://portal.abczdrowie.pl/alergia-na-miod

http://www.jaalergik.pl/alergia-na-miod_strona_77.html

http://www.tomekmiodek.pl/alergia-czy-m ... miodu.html

http://alergia.wieszjak.polki.pl/alergi ... 11935.html

Poza tym...
cytat

Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, dotyczącymi zasad żywienia niemowląt i małych dzieci, miód powinien być dołączony do diety niemowlęcia po ukończeniu przez niego 12 miesiąca życia.

Spowodowane jest to przetrwalnikami jadu kiełbasianego, które mogą występować w miodzie, powodując tzw. botulizm dziecięcy.

Awatar użytkownika
Bizonik
Moderator
Kontakt:

Post autor: Bizonik » 03 kwie 2016, 00:03

Miód dostaje od znajomych z pasieki takiej domowej i nie używam dużo. We trójke zjadamy jakieś 5-6 kg rocznie.
A dziś rano zjadlem kajzerke z masłem i szynką gotowaną, potem na obiad pierś z kurczaka z grilla ale robiona w folii żeby się nie ukopciła i do tego dwie kromki chleba, potem kajzerka z duza herbatą i potem pieczonene jabłka

W ciągu dnia wypiłem latte z sypanej kawy potem duża herbata( około 0,7 litra) a na działce około litra wody lekko gazowanej odgazowanej z cytryna i miętą no i teraz herbata z kopru włoskiego i melisy

Jacekx
Znawca ❃❃

Post autor: Jacekx » 03 kwie 2016, 14:19

Czyli wczoraj nie tylko jabłka jadłeś...to raz.
Jak jest dobrze objawowo to jem wszystko
ale w życiu by nie jadł gdy jest nawet trochę gorzej: miodu, czegoś z grila i nawet lekko gazowanego.
W tych 3 rzeczach które dodatkowo jadłeś upatrywałbym raczej przyczyn szurania a mniej w jabłkach pieczonych to dwa.
Poza tym pewnych rzeczy nie powinno się mieszać ze sobą ale tu wyjaśniłby ci Obyty.Z.CU bo on jest tu u nas kulinarnym specjalistą.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 03 kwie 2016, 15:14

Bizonik pisze: latte z sypanej kawy
Bizonik pisze:a na działce
stawiam na kawę i "prace" na działce.Osłabiony organizm tak reaguje, broni się.
Ale to teoria...ja w największych zaostrzeniach "brukowałem" podwórze kamieniem...takie zboczenie pracocholika :oops:
Bizonik pisze: teraz herbata z kopru włoskiego i melisy
hm..zacytuje farmaceutkę
Owoc kopru ze względu na: działanie wiatropędne, rozkurczowe i pobudzające perystaltykę jelit oraz wydzielanie soku żołądkowego, stosuje się w lecznictwie głównie w dolegliwościach przewodu pokarmowego. Jest on pomocny przy wzdęciach, zaburzeniach trawienia, braku łaknienia, nieregularnych wypróżnieniach, a także stanach skurczowych żołądka i jelit.
czyli nie przy biegunkach :!:
Pamiętając że każdy inaczej reaguje oczywiście.
Z miętą też jest róznie przy chorym układzie pokarmowym, to tak przy okazji.
http://zapytaj-farmaceute.blogspot.com/ ... woski.html
I uwaga panowie ;) pewnie nie wszyscy z Was wiedzą, ale koper w świecie antycznym był znanym afrodyzjakiem:) Może warto zatem częściej używać go w kuchni...? ;)
pewnie dlatego żona go zaserwowała :lol:

Jacekx
Znawca ❃❃

Post autor: Jacekx » 03 kwie 2016, 15:34

obyty.z.cu pisze:
Bizonik pisze: latte z sypanej kawy
Bizonik pisze:a na działce
stawiam na kawę i "prace" na działce.Osłabiony organizm tak reaguje, broni się.
Ale to teoria...ja w największych zaostrzeniach "brukowałem" podwórze kamieniem...takie zboczenie pracocholika :oops:
Bizonik pisze: teraz herbata z kopru włoskiego i melisy
hm..zacytuje farmaceutkę
Owoc kopru ze względu na: działanie wiatropędne, rozkurczowe i pobudzające perystaltykę jelit oraz wydzielanie soku żołądkowego, stosuje się w lecznictwie głównie w dolegliwościach przewodu pokarmowego. Jest on pomocny przy wzdęciach, zaburzeniach trawienia, braku łaknienia, nieregularnych wypróżnieniach, a także stanach skurczowych żołądka i jelit.
czyli nie przy biegunkach :!:
Pamiętając że każdy inaczej reaguje oczywiście.
Z miętą też jest róznie przy chorym układzie pokarmowym, to tak przy okazji.
http://zapytaj-farmaceute.blogspot.com/ ... woski.html
I uwaga panowie ;) pewnie nie wszyscy z Was wiedzą, ale koper w świecie antycznym był znanym afrodyzjakiem:) Może warto zatem częściej używać go w kuchni...? ;)
pewnie dlatego żona go zaserwowała :lol:

Cóż Obyty.Z.Cu czyta uważnie a ja niezawsze
W części się zgadzam z nim : koper, mięta ...Po co?

Kawa...? nie wiem - nie używam...ale znam ludzi których po kawie wzrusza.

Piszesz Bizonik o swoich problemach z jelitem
Bizonik pisze: Zrobiła mi się przetoka brzuszna z jelita cienkiego, od wczoraj prawie sie z niej nie sączy.
czy takie menu jak ostatnio miałeś na działce i po działce jest przy Twoich problemach wskazane?
Pracę na działce i to być może kopanie przy nie zaleczonych jelitach tak jak Obyty.Z.CU odradzam

Jak się czujesz dobrze nawet objawowo Bizonik to możesz w naszych NZJ prawie wszystko robić czy jeść z małymi wkluczeniami ( o których już pisałem).

Dobrze , żeby też Ci poradzili jak żyć z CD kulinarnie i nie tylko chorzy z dłuższą praktyką na CD.
Jak nie chcą pisać to zawsze możesz zwrócić się na tzw. priva tu na Forum do kogoś chorego z CD bezpośrednio co udziela się dłużej tu na Forum :idea:

Awatar użytkownika
Bizonik
Moderator
Kontakt:

Post autor: Bizonik » 03 kwie 2016, 17:07

Kawa mnie nie rusza wogóle chyba że jest z surowym mlekiem to wtedy tak ale też nie ma reguły.
Koper i mięta wiem że pobudzają jelita ale w połączeniu z meliską pozwalaja mi się spokojnie wygazować bez bólu brzucha.
To że pisałem o kurczaku na grillu to miałem na myśli pierś z kurczaka zawinieta w folie, czyli obróbka termiczna jak w piekarniku.
Niestety nie znosze nie gazowanej wody. Nie jestem w stanie takiej pić, już wole nic nie pić jak mam napić się czystej wody, tak już mam i nie umiem tego zwalczyć.
A prace na działce raczej lekkie, zero kopania, czy dzwigania ale sporo ruchu a wiem że to też podraznia jelita.

Ale jak widać wiedze na temat żywienia przy crohnie mam zerową, wiele wody upłynie nim się naucze

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nasza Psychika”