Czy Mickiewicz był Polakiem?

Forum poświęcone wszelkim innym tematom

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
McCarty

Re: Czy Mickiewicz był Polakiem?

Post autor: McCarty » 02 lut 2014, 11:43

grzegorzjanicza pisze:co do samej narodowości, to bardzo ryzykowne jest przypisywanie kogokolwiek do jakiejkolwiek, bo jakich zasad mamy się trzymać? zasada ziemi? krwi?
Trochę masz rację, ciężko kierować się jedną zasadą przy ustalaniu polskości w tym przypadku, ale było już to na tyle dobrze wyjaśnione tutaj przez niektóre osoby, że krytyką brakowało argumentów, i dyskusja sprowadzała się już tylko i wyłącznie do kłótni.
grzegorzjanicza pisze:jak ziemi, to mamy wiele wariantów, jak krwi to co najmniej dwa w przypadku Mickiewicza, a jak by się człowiek uparł to i więcej by znalazł, bo trzeba by było pogrzebać w korzeniach rodzinnych trochę dalej niż do rodziców i dziadków

Ojcem Mickiewicza był Mikołaj (urodzony podobno w roku 1770), był komornikiem Mińskim. Mińsk wchodził w skład Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Zatem można przyjąć, że jednak jego ojciec był Polakiem. Dziadkowie od strony ojca nie są znani. I koniec poszukiwań, więcej danych brak. Tylko od strony matki, matka pochodziła ze starego rodu z Nowogródka z rodu Majewskich, także można przyjąć, że była Polką. Czyli z zasady krwi wynika, że byli Polakami. Oczywiście, wiadomo, także co oznaczało w tamtych czasach bycie z Polski, czy w okresie Obojga Narodów, czy w okresie Rozbiorów. Było to tutaj także bardzo dobrze wyjaśnione przez niektóre osoby, parę stron wcześniej.

lorema

Post autor: lorema » 02 lut 2014, 17:29

Uzasadnienie pisowni słowa Bóg/bóg wielką literą:
Corleone pisze:Bóg piszemy z dużej litery ponieważ mamy na myśli konkretnego Boga, w którego wierzy większość Polaków
też nie jest odpowiednie.

".... sposób zapisu rzeczownika bóg/Bóg uzależniony jest od tego, czy oznacza on bóstwo w religiach politeistycznych, czy też w monoteistycznych. W pierwszym wypadku mamy do czynienia z jednym z wielu bóstw, czczonych przez jakąś religię, a zatem jako nazwa nieindywidualna i niejednostkowa powinna być zapisywana małą literą (bóg). Jeśli zaś mamy na myśli istotę czczoną przez religię, która uznaje tylko tę jedną istotę za najwyższą, zapisujemy ją — jako nazwę indywidualną i jednostkową — wielką literą (Bóg)."
http://www.rjp.pan.pl/index.php?option= ... &Itemid=58

Awatar użytkownika
Karaoke
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD u dziecka
województwo: dolnośląskie
Kontakt:

Post autor: Karaoke » 02 lut 2014, 17:37

grzegorzjanicza pisze: jak krwi to co najmniej dwa w przypadku Mickiewicza, a jak by się człowiek uparł to i więcej by znalazł, bo trzeba by było pogrzebać w korzeniach rodzinnych trochę dalej niż do rodziców i dziadków
Spróbowałem pogrzebać i znalazłem. O dziwo nie było to takie trudne.
Jeśli chodzi o krew to w prostej linii od Adama i Ewy :lol: Z ziemią jest trochę trudniej, ale obstawiam Raj. :wink:
Możliwe też, że Mickiewicz alternatywnie pochodzi od Australopiteka. Niestety określenie rejonu Afryki jest trudne do określenia.

Współcześnie określenie kto kim jest/był jest niemożliwe bez tysięcy :?: zastrzeżeń i warunków koniecznych do spełnienia. A wynik takiego eksperymentu - łatwy do przewidzenia - będzie udowadniał tezę badacza.
Wszystko zależy, kto będzie go przeprowadzał.

Sprowadzenie tematu do absurdu było celowe i ma na celu wywołanie burzy :mrgreen: chociażby w szklance wody :wink:
Obrazek
Rozlicz PIT z sercem - przekaż 1 % podatku na OPP

Aby nie było gorzej...
...to będzie lepiej...
Podobno ;-)

Obrazek
Podążaj za Pajacykiem...

Obrazek
Wspomóż WOŚP, wspomóż dzieciaki bez focha - 13 I 2019r

grzegorzjanicza
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: -- poza Polską --

Post autor: grzegorzjanicza » 02 lut 2014, 22:00

Corleone pisze:Bo nie chodzi o podawanie tytułów książek tylko o TEKSTY
teksty te są częścią całości najczęściej danych książek, a istnieje coś takiego jak index, spis treści, etc. więc osoba, która chce znaleźć informacje na dany temat mając już podane główne źródło bez problemu powinna znaleźć to czym jest zainteresowana

nie mam tych książek przy sobie teraz więc stron dokładnie Ci nie podam ani podtytułów
ale w każdej z tych pozycji, które podałem bez trudu to znajdziesz
jak to kłopot dla Ciebie, a bardzo ci zależy, to mogę skoczyć w tygodniu do jakiejś biblioteki i to dla Ciebie znajdę
grzegorzjanicza pisze:skleiłem posty
http://www.tygodnik.com.pl/apokryf/14/janion.html

a tutaj bardzo dobra i trudna (jeśli ktoś nie zna tekstów, o których mowa, czy kontaktów) rozmowa z Marią Janion dla Tygodnika Powszechnego
polecam, bo jest tam również o tym, o czym piszemy tutaj
no i ciekawskim i pragnącym wiedzy może dostarczyć wiele ciekawych pozycji do przeczytania aby zgłębić temat Mickiewicza
sporo tych pozycji mam, więc mogę pożyczyć
dziękuję za sklejenie :) i polecam wszystkim raz jeszcze
Encorton 40mg
Entocort 9mg
Helides 40mg
Pentasa granulat 2g
Acidum folicum richter 15mg
Enteromax 1kaps.
Salofalk czopki 1g

Zablokowany

Wróć do „Off Topic”