Stawy

Czyli choroby stawów, skóry, nerek, oczu itp

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Kontakt:

Re: Stawy

Post autor: Natuśka » 28 paź 2012, 14:43

necia pisze:Dlaczego po odstawieniu sterydów bolą stawy?
A jaki steryd brałaś?

Bóle stawów obserwuje się podczas stosowania wysokich dawek sterydów, jak również po ich odstawieniu. Lekarz mi mówił, że mechanizm ten nie jest do końca poznany, a stan taki może trwać do ok. 3 miesięcy.

Piszesz, że remisja. W remisji stawy nie powinny boleć- polecam reumatologa, ale zaznaczam, że to nie musi być RZS.

necia, a stosowałaś sulfasalazynę? To jest standard przy objawach stawowych w NZJ, RZS, ZZSK.
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

necia
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: podkarpackie

Post autor: necia » 28 paź 2012, 14:52

na początku choroby brałam sulfosalazynę. Ale ona nie jest dla mnie, bo robiły mi się nadżerki i mnie "sikuś" bolał ;)
jestem na asamaxie, i mnie nic nie boli... tylko te stawy mi dokuczają. Są to małe stawy te w rękach, tzn. w palcach u rąk. I jak długo siedzę, to jak wstaje to chwile mnie kolana bolą. Podobnie po obudzeniu się rano. Jak się ruszam to mnie nic nie boli, nawet ręce jak je gimnastykuję to przestają boleć. Objawy podobne do rzs właśnie.

Brałam metypred. Była to duża dawka, bo zaczynałam od 16x16x 16.
Czyli po około 3 miesięcy powinno przestać boleć? Jak lekarz tak Ci powiedział, to poczekam. Nie jest to ból taki żebym umierała :)

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Kontakt:

Post autor: Natuśka » 28 paź 2012, 15:01

necia pisze:Czyli po około 3 miesięcy powinno przestać boleć? Jak lekarz tak Ci powiedział, to poczekam. Nie jest to ból taki żebym umierała :)
Nie "po", a "do" :wink:
Powiedział w przybliżeniu.

Mi ogólne bóle stawów odpuściły troszkę w wakacje. Teraz co jakiś czas wysadza mi nadgarstki, kolana. Krzyżowo- biodrowe bolą cały czas, a palce, dłonie bardzo często i nagle... :neutral:

Ale daję radę :wink:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.

2. Normalne życie...

minia78
Początkujący ✽✽
województwo: śląskie

Post autor: minia78 » 28 paź 2012, 19:34

Brałam nie za dużą dawkę encortonu- od 50mg co tydzień redukcja - lacznie brałama ok. 2miesiące. Po odstawieniu pojawiły mi się bóle stawowe - nogi i nadgarstki. Podjadałam podwójną dawkę magnez +B6 po kliku dniach bóle mi ustąpiły.

anaanek
Debiutant ✽

Post autor: anaanek » 28 paź 2012, 21:34

Jestem od 1,5 miesiąca bez sterydów i ze stawami mm to samo. Bolą zwłaszcza jak sa zastane czyli jak wstaje itd, najbardziej bolą stawy w kolanach (wstaje jak 80 letnia staruszka) bolą tez palce u rąk. Nie wiem czy isc z tym do lekarza czy rzeczywicie minie
Ania

necia
Debiutant ✽
województwo: podkarpackie

Post autor: necia » 29 paź 2012, 16:38

Ananek po tym co czytam, to myślę, że masz podobnie jak ja

Awatar użytkownika
Ala57
Aktywny ✽✽✽
województwo: zachodniopomorskie

Post autor: Ala57 » 30 paź 2012, 09:18

ja nie biore sterydów od 21 maja,zmieniłam asamax na sulfasalazyne a bol stawow jak zaczął się przy dawce metypredu 2mg tak trwa nadal. :cry:

sandrab
Debiutant ✽
Choroba: osoba zainteresowana

Stawy

Post autor: sandrab » 24 lis 2012, 19:10

Hej! Widzę, że temat dawno nie odświeżany, ale mimo wszystko spróbuję coś z niego wydusić :mrgreen: Dopiero niedawno zarejestrowałam się tu, i od tej pory tylko podczytywałam wasze posty.
Zacznę może od początku, mianowicie jestem studentką pielęgniarstwa, teraz jestem na 1 roku magisterki i za 2 lata czeka mnie obrona. :roll:
Pracę baardzo chciałabym napisać o chorobie Leśniowskiego - Crohna, a konkretniej o powikłaniach stawowych w jej przebiegu.
W jednym z nazwijmy to - profesjonalnych źródeł wyczytałam, że powikłania te występują u 2-3% chorych, a z internetowego rejestru prof. Rydzewskiej (swoją drogą fajna rzecz) dowiedziałam się, że ogólnie zarejestrowanych jest tam 5558 osób z Crohnem. Wynika z tego, że powikłania stawowe ma nieco ponad 100 osób, co wydaje mi się dziwne.
W jednym z tematów widziałam, że bóle stawów występują u 200 (jeden z forumowiczów zadawał pytanie) z 238 osób odpowiadających na pytanie.
I tu pojawia się moje pytanie: mianowicie czy bylibyście chętni pomóc mi przeprowadzić badania na ten temat? :mrgreen: Chodzi mi o o pomoc przy rozwiązywaniu ankiety na ten temat, czy czegoś podobnego (nie wiem jeszcze jaką moja promotorka będzie miała wizję odnośnie tego)

Pozdrawiam was serdecznie, trzymajcie się! :wink:

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Kontakt:

Post autor: Natuśka » 24 lis 2012, 19:17

Jak najbardziej jesteśmy pomocni w tych sprawach.

sandrab, na takie ankiety, badania naukowe mamy odrębny dział:
viewforum.php?f=107

:smile:

2. Normalne życie...

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 24 lis 2012, 21:05

Po tej 2 i 3 to chyba brak zera, niestety. Z ciekawości co to za źródło?
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

sandrab
Debiutant ✽

Post autor: sandrab » 24 lis 2012, 22:26

też mnie to bardzo zdziwiło. Przeglądałam wtedy kilka czasopism medycznych, ale jeśli się nie mylę była to Gastroenterologia praktyczna

Dżordż
Aktywny ✽✽✽
województwo: lubelskie

Post autor: Dżordż » 06 gru 2012, 09:25

Mi pomaga na stawy żel z żywokostem i bostwellą. No ale jak duże zaostrzenie to i to nie pomaga

Awatar użytkownika
Harry
Początkujący ✽✽
województwo: świętokrzyskie
Kontakt:

Post autor: Harry » 13 gru 2012, 22:47

Ja mam problem z kolanami od lata tego roku. Nie byłem wtedy na sterydach, brałem jedynie asamax 2x2 i imuran 2x1. Jadąc rowerem zauważyłem, że po dłuższej jeździe coś przeskakuje mi w prawym kolanie. Zignorowałem to, ale po kilku kolejnych jazdach zauważyłem, że kucając, kiedy mam nacisk nogi na podłoże coś mi chrupie w tym kolanie. Potem miałem zakłuwania po wewnętrznej stronie, gdzieś za rzepką. Kłucie czasem pojawiało się też w lewym kolanie. Poszedłem do ortopedy, zrobiono mi prześwietlenie, które nic nie wykazało. Miałem te kolana wykręcane w różne strony, ale akurat tego dnia bóli nie miałem. Dostałem lek na odbudowę chrząstki stawowej i zacząłem go brać co prawdopodobnie potem mogło być jednym z czynników, który wywołał u mnie zaostrzenie. Od tamtej pory kolana czasem mnie zakłują, czasem coś poboli, ale to nie jest ból uniemożliwiający mi poruszanie się. Kolano prawe dalej chrupie. Nie wiecie, czy to może mieć też związek z CU? Czy problem ze stawami może pojawić się także podczas remisji? Czy to może był znak, że coś złego się będzie działo, czy mam po prostu feralne kolana ;)?
Czuję pustkę w środku

Awatar użytkownika
kasia38
Doświadczony ❃
Kontakt:

Post autor: kasia38 » 14 gru 2012, 09:31

u mnie tak było, że najpierw działo się coś w brzuchu a zaraz obrzęk kolana.
Seronegatywne zapalenie stawów, Ch L-C , stan po Helikolektomi prawostronnej, Centalna Retinopatia Surowicza, zmiany w kręgosłupie lędźwiowym (naczyniak?), 2 x przebyta zakrzepica, guzki w tarczycy, torbiel endometrialny na jajniku, jersinioza.
Biorę: Azotioprynę 100 mg ,Salofalk 500 mg 3x2, Calperos 1000, Alfadiol, Contrsahist, Alvesco, Alergodil, Magnez

Awatar użytkownika
mgiełkaa
Doświadczony ❃

Post autor: mgiełkaa » 16 gru 2012, 16:54

Nie wiem czy ma związek z Cu czy nie jednak fakt faktem w sierpniu miałam operowane kolano (usunięcie fragmentów łąkątki oraz chrząstki), a na wiosnę mam planowaną artroskopię drugiego kolana.
Niedawno zdiagnozowano u mnie przepuklinę (w trzech miejscach) kręgosłupa lędźwiowego.
Okresowo bolą mnie i puchną nadgarstki.
Niestety Salazopiryn EN mój organizm nie toleruje (żadnych salicylanów)
Wzrost 167cm, waga 64kg, ASAMAX 500mg 3x2tabl. AZATHIOPRINE 75mg

Leczenie: MSWiA Warszawa

ODPOWIEDZ

Wróć do „Powikłania Pozajelitowe”