Strona 1 z 1

Zmiany skórne w chorobie Crohna

: 04 sty 2018, 23:20
autor: agnieszka
Witam,
od pewnego czasu zmagam się że zmianami skornymi i zastanawiam się czy to nie skórna postać Crohna.
Do tego jestem w trakcie terapii biologicznej i zaczęły pojawiać się także jakby bolace siniaki, które z czasem zmieniają się w bolace guzy o mocno zaczerwienionym kolorze.
Czy jest tutaj osoba, która ma podobne problemy?

Re: Zmiany skórne w chorobie Crohna

: 04 sty 2018, 23:29
autor: Noelia
agnieszka pisze:
04 sty 2018, 23:20
zaczęły pojawiać się także jakby bolace siniaki, które z czasem zmieniają się w bolace guzy o mocno zaczerwienionym kolorze.
Może rumień guzowaty (?), jedno z powikłań pozajelitowych NZJ.
Ze strony J-elity:
Objawy skórne o charakterze nieswoistym pojawiają się u około 15% chorych. Do najczęstszych objawów skórnych należą: rumień guzowaty, rumień wielopostaciowy lub zgorzelinowe zapalenie skóry. Rumień guzowaty lub wielopostaciowy jest częstszy u osób z WZJG niż z ch. L-C. Objawia się on czerwonymi, bolesnymi guzkami podskórnymi pojawiającymi się najczęściej na zewnętrznej powierzchni kończyn dolnych. U znacznej części chorych z rumieniem guzowatym rozwija się zapalenie stawów, a objawy skórne towarzyszą zaostrzeniom objawów jelitowych, a czasami nawet je wyprzedzają. W przypadku pojawienia się zmian skórnych miejscowe leczenie dermatologiczne powinno być prowadzone przy współpracy lekarza gastroenterologa.
PS Na Forum jest dział "Powikłania pozajelitowe", może tam znajdziesz coś na ten temat.

Re: Zmiany skórne w chorobie Crohna

: 05 sty 2018, 14:33
autor: atabe
Myślę ,że powinnaś skonsultować te zmiany ze swoim lekarzem. Moja córa miała w trakcie terapii Humirą problemy skórne , ale to były bardziej czyraki , z którymi poradził sobie dermatolog różnymi mazidłami

Re: Zmiany skórne w chorobie Crohna

: 06 sty 2018, 20:48
autor: agnieszka
Dziękuję za podpowiedź, jak zwykle jesteście niezawodni.
Niestety obawiam się, że to może być rumień guzowaty, ciekawe jak będzie z leczeniem
Dziękuję raz jeszcze 😊

Re: Zmiany skórne w chorobie Crohna

: 14 sty 2018, 23:06
autor: Karaoke
Crohn, humira -> zmiany skórne. Wszystko idzie w parze.
U syna np występuje przesuszona skóra, krosty na udach i plecach oraz ropnie na pośladkach - były już kilkukrotnie nacinane i czyszczone chirurgicznie.
No i ważne. Za pierwszym razem gastro się przestraszył i Adam został odsunięty od Humiry. No i nan się posypał. Teraz już normalka. Od wizyty do wizyty: oględziny, ewentualna konsultacja chirurgiczna. A na co dzień emolienty i fiolet.

Pamiętaj jednak, aby zawsze ocenił to lekarz.