Strona 1 z 1

Nacieki zapalne na jelicie grubym

: 03 cze 2016, 13:11
autor: mshine
Prosiłbym o interpretacje wynikow histopatologicznych jesli coś wam to mówi :roll: : fragment błony jelita grubego o zachowanej histoarchitektonice z ogniskową dysplazją malego stopnia z miernie nasilonym przewlekłym naciekiem zapalnym złożonym z limfocytów, komórek plastycznych i ogniskowym naciekiem z granulocytów obojętnochłonnych i kwasochłonnych. Bez odsunięcia musularis mucosae. Ps.mam chorobe crohna. Mam iść znów na powtórzenie badań, wczesniej mialam bolesne pracia, skurcze a teraz jest lepiej ale nadal mnie piecze odbyt po oddaniu kału, chcą powtórzyć czy nie jest to rak, czy ten wynik już mowi o tym? Jakie jest prawdopodobienstwo raka? Ktoś coś wie na ten temat? Pozdrawiam :roll:

Re: Nacieki zapalne na jelicie grubym

: 03 cze 2016, 17:46
autor: atabe
Najprościej , powtórz badanie, będzie wiadomo. Oby wszystko było ok :roll:

Re: Nacieki zapalne na jelicie grubym

: 03 cze 2016, 23:02
autor: mshine
Chyba w ogóle źle zamiescilam post, z góry przepraszam ale nie potrafię go usunąć, dziękuję atabe za odpowiedz :roll:

Re: Nacieki zapalne na jelicie grubym

: 04 cze 2016, 00:21
autor: Jacekx
Nie tylko Ty się mylisz mshine mylą się i starzy forumowicze.

Przenoszę tu właśnie pomylony miejscem post

Nie znam się na Crohnie ale...mogę pomóc tzn. podpowiedzieć w obszarze pieczenia.
mshine pisze:Ps.mam chorobe crohna. Mam iść znów na powtórzenie badań, wczesniej mialam bolesne pracia, skurcze a teraz jest lepiej ale nadal mnie piecze odbyt po oddaniu kału, chcą powtórzyć czy nie jest to rakotwórcze, czy ten wynik już mowi o tym? Jakie jest prawdopodobienstwo raka? Ktoś coś wie na ten temat? Pozdrawiam :roll: ( pisałam juz z prośbą o interpretacji w złym watku dlatego poprawiam się i piszę tutaj)
Mycie ciepłą wodą po wypróżnieniu i kremy na bazie gliceryny z aloesem lub rumiankiem ( trochę są tańsze) ewentualnie maści na hemoroidy tu polecam najskuteczniejszy dla mnie gdy piecze Avenoc firmy Boiron ( trochę droższy bo kilkanaście zet).
To nie reklama bo stosuję go od wielu lat i przy nasilonych pieczeniach on mi pomaga.

Radzę zacząć jednak od tych na bazie gliceryny z aloesem i rumiankiem.
Po zaaplikowaniu kremu zastosować na odbyt tampon z waty lub podpaskę.
Pozdrawiam
Ps.
a w sprawie diagnozy może inni pomogą...tzn. Ci co walczą z Crohnem

Re: Nacieki zapalne na jelicie grubym

: 04 cze 2016, 07:12
autor: obyty.z.cu

Re: Nacieki zapalne na jelicie grubym

: 04 cze 2016, 10:59
autor: Tomy
Myślę, że dlatego chcą powtórzyć badania, bo w wynikach hist-pat'u wyszła dysplazja. To jest standardowa procedura, tak powinno się robić w przypadku znalezienia ogniska dysplazji.

Ja miałem kilka razy w wynikach z kolonki dysplazję i to nawet średniego stopnia. Było to już wiele lat temu, a raka jak dotąd nie mam.

Dysplazję uznaje się jako stan przednowotworowy ale zależy jaki jest stopień tej dysplazji. Dysplazja małego stopnia może cofnąć się samoistnie. Poza tym zależy też gdzie to ognisko dysplazji wystąpiło. Bo jeżeli w polipie który następnie usunięto, to i problem na ten moment znika.

U mnie były takie ogniska zawsze w polipach, które od razu, albo w następnej kolonoskopii usunięto. I sprawdzano jeszcze, czy w ścianie jelita obok miejsca gdzie był polip, dysplazja nie występuje. Dlatego ważne są dokładne badania kontrolne.

Więc spokojnie zrób badania kontrolne i bądź dobrej myśli, bo zapewne wyjdzie, że dysplazji nie ma, albo nawet jej nie było. Dysplazja małego stopnia, to może być taka zmiana na granicy oznaczalności i jeżeli badający widzi coś takiego pod mikroskopem, to na wszelki wypadek daje sygnał, żeby to miejsce szczególnie obserwować.

Pozdrawiam

Re: Nacieki zapalne na jelicie grubym

: 04 cze 2016, 21:32
autor: Mamcia
Z Twojego postu nie wynika gdzie masz tego Crohna, jak jesteś leczona, ale widać, że proces zapalny się toczy. Dysplazja to nieprawidłowość w wyglądzie komórek i powodem tego zjawiska nie musi być proces nowotworzenia, ale nieleczone, nieusuwane zmiany dysplastyczne mogą przeobrazić się w nowotwór.
Spokojnie powtórz badania i poczytaj czy jesteś leczona optymalnie.

Re: Nacieki zapalne na jelicie grubym

: 05 cze 2016, 11:50
autor: alate
mshine,
potwierdzam, dysplazja, to nie rak jeszcze, ale tez absolutnie nie można tych zmian lekceważyć. A że dysplazja nawet zaawansowana nie musi kończyć się rakiem ja jestem najlepszym przykładem. Miałam stwierdzoną dysplazję 3-go stopnia( czyli już alarm przedrakowy) narządów rodnych. Interwencja przyszła na czas, usunięto co trzeba. Zabieg był w 2011, od tego czasu czyściutko i spokojnie.
A więc głowa do góry !

Re: Nacieki zapalne na jelicie grubym

: 05 cze 2016, 12:29
autor: mshine
Dziękuję wszystkim za odpowiedź, dzięki temu jestem bardziej optymistycznie nastawiona, biorę aktualnie pentase w granulacie 3 razy dziennie, rano, popołudniu i wieczorem. Może niebawem mi to zmienią nie wiem, zapytam się o to.

Re: Nacieki zapalne na jelicie grubym

: 06 cze 2016, 21:07
autor: Mamcia
Pentasa zgodnie z wytycznymi ani nie leczy zaostrzeń CD, anie nie przedłuża remisji.