Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Lek Budesonid/Budezonid- ENTOCORT, CORTIMENT, BUDESONID
Budesonid zalecany jest w łagodnym lub średnio-ciężkim przebiegu choroby (CDAI <300). W przypadku tego leku nie zaobserwowano zahamowania funckii nadnerczy. Wykazano, że budesonid jest znacznie skuteczniejszy w indukowaniu remisji niż mesalazyna.
ENTOCORT- największą skuteczność osiąga się w przypadkach, gdy choroba jest umiejscowiona w jelicie krętym lub we wstępnicy.
CORTIMENT- działa na całe jelito grube

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Post autor: Noelia » 01 lut 2019, 12:11

szukam.pomocy pisze:
01 lut 2019, 08:06
Syn miał przepisany Encorton ale miał dusznosci zawroty głowy i dzis mam jechac po recepte na inny ...wspomnial cos o budezonicie wiec bylam ciekawa czy refundowany .
Cortiment jest super rozwiązaniem, nie wahajcie się ani chwili :)
W przyp. eozynofilowego zapalenia jelit daje bardzo dobre efekty, jest to napisane w wielu publikacjach.
Cortiment ma nieporównywalnie mniej działań niepożądanych niż Encorton, bo działa przede wszystkim miejscowo na jelito grube, bezpośrednio na stan zapalny śluzówki, a na całą resztę organizmu tylko w 10% (tzn. jego biodostępność = obecność we krwi to jedynie 10%).
Sterydy ogólne działają na cały organizm, ich biodostępność to aż 80-90%.
A Encorton to najstarszy z tych sterydów i ma najwięcej skutków ubocznych.
Cortiment i jego formulacja MMX to nowoczesne rozwiązanie.

Powinien być refundowany w Waszym przypadku, bo jest to rodzaj mikroskopowego zapalenia.
W razie czego pokaż na telefonie tę stronę BartoszMówi, którą wyżej Orzełek podlinkował, tam są oficjalne i sprawdzone informacje odnośnie odpłatności, wielu lekarzy korzysta z tej strony, ale niestety nie wszyscy i wtedy trzeba im pokazywać, mąż tak robił u swojej rodzinnej (i z dobrym skutkiem) i wiem, że wiele osób tak robi, także to nie jest nic dziwnego, lekarze nie znają przecież tych refundacji oraz tych "pozarejestracyjnych wskazań off-label" (a takim jest mikroskopowe w przyp. Cortimentu) na pamięć ;)
Daj znać po dzisiejszej wizycie, jak wyszło z tą refundacją :roll:

Tutaj jest krótki artykuł dot. Cortimentu oraz m.in. właśnie mikroskopowego zapalenia - z 2018, dr Kłopockiej:
Dr hab Maria Kłopocka: Budezonid w formule Cortimentu MMX to bezpieczny lek zarówno we WZJG jak i MZJG
Najistotniejsze cytaty:
W badaniach klinicznych wykazano, że ewentualne działania niepożądane budezonidu w formule Cortimentu MMX są na poziomie placebo, czyli praktycznie żadne. Poza tym lek charakteryzuje się bardzo małą biodostępnością, czyli nie wykazuje działania poza jelitem grubym.
cała sztuka medyczna polega na wyborze momentu podania leku.
Jaka jest więc korzyść szybkiego włączenia budezonidu w formule Cortimentu MMX? Szybciej następuje remisja oraz w mniejszym stopniu chory zostaje narażony na działanie systemowej steroidoterapii.
Co mówią międzynarodowe wytyczne na temat budezonidu w formule Cortimentu MMX jako leku I rzutu w mikroskopowym zapaleniu jelita grubego?
W międzynarodowych wytycznych oraz zaleceniach ten lek został wymieniony jako pierwsza opcja terapeutyczna. Można oczywiście próbować również innych preparatów, ale skuteczność budezonidu jest największa. W Polsce jak na razie lek nie uzyskał rejestracji w tym wskazaniu, jest jednak refundowany. Uzasadnienie do jego zastosowania jest poparte wynikami badań naukowych i opublikowanymi wynikami badań klinicznych.
Także dziwna decyzja Waszego lekarza z tym włączeniem najpierw Encortonu - i stąd te skutki uboczne u syna - ale dobrze, że chociaż teraz zadecydował o tym Cortimencie.
romek pisze:
09 sty 2019, 14:07
Mój gastro (podobno bardzo dobry) kazał mi brać cortiment przez dwa miesiące, z tym, że ostatnie 10 tabletek co drugi dzień, żeby powoli odzwyczajać organizm
Lekarze różnie zlecają, ale sposób, który opisałeś, jest zdecydowanie najbardziej optymalny, najkorzystniejszy dla organizmu, bo to tak jakby "przedłużenie działania leku na jelito" :tak:
Jednak gdy ktoś chce odstawić z dnia na dzień, to może tak zrobić, bo w związku z tym, że Cortiment działa praktycznie tylko miejscowo, to jego nagłe odstawienie nie spowoduje supresji kory nadnerczy.
Z powyższego artykułu:
Z podanej dawki jedynie 10 procent leku przechodzi do krążenia systemowego.
Lekarz POZ, uzyskując wcześniej potwierdzenie diagnozy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, może włączyć budezonid - Cortiment MMX w sposób całkowicie bezpieczny. Lekarze rodzinni absolutnie nie muszą obawiać się, że dawka, którą zalecą będzie niewłaściwa, gdyż dawkowanie jest proste, jedna dawka 9 mg leku na dobę, ponadto lek może być odstawiony z dnia na dzień, bez stopniowej redukcji dawki.
szamanek23 pisze:
06 sty 2019, 21:44
W cortimencie chodzi o to by go podać w odpowiednim momencie gdy zaostrzenie nie przybierze na sile czyli na samym jego początku bo gdy stolcy jest już 10 czy 15 to Cortiment jest za słaby by coś zdziałać i wtedy włącza się sterydy mocniejsze takie jak metypred .
Tak, dokładnie tak jest :tak:
Przy zaostrzeniu CU lepiej jak najwcześniej włączyć Cortiment (oczywiście dodatkowo do innych działań w zaostrzeniu, jak zwiększenie dawki mesalazyny, dodatkowe wlewki i czopki, modyfikacja diety na bardziej lekkostrawną itd.) niż dopuścić do tego, by objawy jelitowe jeszcze bardziej się rozkręciły, bo wtedy już tylko sterydy ogólnoustrojowe, a te mogą mieć niestety nieprzyjemne skutki uboczne.
Także z budezonidem lepiej nie zwlekać, tylko zastosować go wówczas, gdy rzut choroby jest jeszcze w miarę łagodny.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17 💔

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

https://astheria.pl - polecam! 🖤

szukam.pomocy
Debiutant ✽
Choroba: kwasochłonne zap. j.
województwo: małopolskie

Post autor: szukam.pomocy » 01 lut 2019, 21:05

Nie miałam szansy na rozmowe z doktorem wyszedł tylko z receptą na Entocort i dawkowaniem. Odpłatne 100%. Mamy nadzieje ze pomoże bo on chyba też działa tylko w jelicie ?

Awatar użytkownika
Orzelek
Doświadczony ❃
Choroba: CD
województwo: śląskie
miasto: Częstochowa

Post autor: Orzelek » 01 lut 2019, 23:01

szukam.pomocy pisze:
01 lut 2019, 21:05
Nie miałam szansy na rozmowe z doktorem wyszedł tylko z receptą na Entocort i dawkowaniem. Odpłatne 100%. Mamy nadzieje ze pomoże bo on chyba też działa tylko w jelicie ?
Znowu za stronami, które podałem wcześniej.

Entocort

Zakres wskazań pozarejestracyjnych objętych refundacją: postać jelitowa choroby przeszczep przeciwko gospodarzowi; mikroskopowe zapalenie jelit :!:

Nie wiem czemu zatem recepta jest na 100%, skoro przy mikroskopowym zapaleniu jest ryczałt :|
25.11.2011 - ileostomia
01.12.2011 - kolostomia
21.11.2012 - usunięcie ileostomii

Bez leków !!

:tak: Remisja :tak:

1 % z PITa wspomaga Jelita

Pozdrawiam :roll: :flowers: :przytul: :*

szukam.pomocy
Debiutant ✽

Post autor: szukam.pomocy » 02 lut 2019, 07:05

Też byłam troche...zdziwiona ale nie było nawet chwili na rozmowe . Teraz najważniejsze zeby młody na to poszedł i zaczynało sie poprawiać . Miłego dnia życzę ☺

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 02 lut 2019, 12:19

tu jest też temat, że lekarz jeśli nie ma podpisanej umowy z NFZ, to nie wypisze refundacji w takim prywatnym gabinecie. Zresztą często i też na wyjściu ze szpitala się dostaje takie 100 % recepty.
Warto więc wtedy podejść do rodzinnego by przepisał receptę z refundacją.
Nie znam się na klasyfikacji, ale tu jest coś takiego
W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie mikroskopowego zapalenia jelita grubego?
Zarówno w badaniu przedmiotowym, jak i badaniach laboratoryjnych zwykle nie stwierdza się istotnych odchyleń. Niekiedy może występować niewielka niedokrwistość, eozynofilia, zaburzenia wchłaniania witaminy B12 i jej zmniejszone stężenie w surowicy, a także niewielkie zwiększenie OB.
https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/c ... ta-grubego
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

szukam.pomocy
Debiutant ✽

Post autor: szukam.pomocy » 02 lut 2019, 12:27

Dzieki za odpowiedz ☺ Wiadomo cena ceną przeboleje byle by młody mógł normalnie funkcjonowac . Zapytam rodzinnego .

AniaG
Debiutant ✽
województwo: kujawsko-pomorskie
miasto: Bydgoszcz

Post autor: AniaG » 25 mar 2019, 12:11

Witajcie Kochani :)

Choruje na CU od 2015 roku. Zmiany są max 20 cm od dołu czyli jelito czyste. Zajęta "tylko" odbytnica.
Teraz od kilku miesięcy miałam nawrót. Kilka biegunek krwistych plus ropa. Okropne bóle stawów, mega osłabienie.
Doszedł wirus, gorączka, kaszel, katar brak aptetytu aż w końcu straciłam przytomność i trafiłam do szpitala. 4 kg w ciągu tygodnia w dół.
Odwodnienie. Kilka kroplówek dzienne przez 4 dni. Glukoza, Elektrolity. Dostawalam też 2 wlewki dziennie i one zdziałały cuda. Wlewki pentasa i hydrocortyzon. Plus czopki Crohnax na noc.
Przez 4 dni postawili mnie na nogi.
Zapisali Cortiment na 3 miesiące i biorę 4 dzień i widzę mega poprawę. Stolce 2-3 dziennie bez krwi już prawie normalnej konsystencji :wink: Nie mam skutków ubocznych poza pragnieniem (dużo więcej pije ) oraz opuchniętymi oczami. W nocy miałam bóle z lewej strony jakby od serca, ale czytałam, że ktoś też miał taki skutek uboczny.
Ogólnie czuje dużą ulgę jak przed chorobą. Czuje się chwilowo wolna i niech ten stan trwa :grin:
Poza tym z Asamaxu przeszłam na Sulfazalazyne ze względu na bóle stawów. Biore 3 x 2 tbl dziennie oraz czopki Salofalk 1 g na noc. Zalecili mi rano i wieczorem, ale badania nie wykazały większego ich działania. Czy bierze się dwa razy czy raz ponoć działają tak samo więc biorę na noc. Ponadto suplementuje WIT D bo miałam poziom 18 oraz biorę Cynk i Selen. Zamówiłam też Vivomixx, którego działania jestem bardzo ciekawa.

Wracając do głównego wątku mi póki co Cortiment pomaga i nie mam dużych skutków ubocznych. Zobaczymy co dalej. Kontrole w poradni gastroenterologicznej mam za 3 mce akurat po skończeniu brania sterydu.

szamanek23
Początkujący ✽✽

Post autor: szamanek23 » 18 maja 2019, 18:46

Ja nie cały rok temu po pierwszej tabletce Cortiment odczułem znaczna poprawę .Teraz mam znowu zaostrzenie i biorę Cortiment tydzień i niestety żadnej poprawy .Zacząłem brać gdy jeszcze krew się nie pojawiła tylko biegunki i bóle brzucha bo wiedziałem że im później tym mniejsza szansa na zadziałanie Cortimentu. Czy w tej chorobie zaostrzenia są zawsze z krwią czy występują też same wodniste biegunki.Zaostrzeń przeżyłem już pewnie z 20 ale zawsze Była krew a teraz ani kropli a wodnistych stolicy 6-8 na dobę .Czy jest szansa że Cortiment jeszcze zadziała ??
Marcin_Bielsko

b4rt144
Debiutant ✽
województwo: podkarpackie

Post autor: b4rt144 » 18 maja 2019, 20:18

szamanek23 pisze:
18 maja 2019, 18:46
Ja nie cały rok temu po pierwszej tabletce Cortiment odczułem znaczna poprawę .Teraz mam znowu zaostrzenie i biorę Cortiment tydzień i niestety żadnej poprawy .Zacząłem brać gdy jeszcze krew się nie pojawiła tylko biegunki i bóle brzucha bo wiedziałem że im później tym mniejsza szansa na zadziałanie Cortimentu. Czy w tej chorobie zaostrzenia są zawsze z krwią czy występują też same wodniste biegunki.Zaostrzeń przeżyłem już pewnie z 20 ale zawsze Była krew a teraz ani kropli a wodnistych stolicy 6-8 na dobę .Czy jest szansa że Cortiment jeszcze zadziała ??
daj mu czas, podobno u niektorych po 2 tyg zaczyna działać. Wspomagasz sie jakimis suplementami ?

szamanek23
Początkujący ✽✽

Post autor: szamanek23 » 19 maja 2019, 04:38

Nie.
Marcin_Bielsko

szamanek23
Początkujący ✽✽

Post autor: szamanek23 » 19 maja 2019, 10:19

A z tym czekaniem coraz bardziej się zastanawiam ponieważ dziś już byłem 12 razy w WC a dopiero 10.00 rano 😃 Ale krwi jak nie było tak nie ma
Marcin_Bielsko

romek
Początkujący ✽✽
województwo: mazowieckie
miasto: warszawa

Post autor: romek » 19 maja 2019, 11:29

Czekaj spokojnie. Gdzie Ci się tak spieszy? Do sterydu ogólnego?

szamanek23
Początkujący ✽✽

Post autor: szamanek23 » 19 maja 2019, 16:25

Nie chcę stracić kolejnej pracy przez tą chorobę po prostu .Zacząłem Cortiment tydzień temu z ilością 4 stolce a po tygodniu mam już około 15 na dobę więc dlatego pytam czy jest sens czekać zamiast sięgnąć po Metypred
Marcin_Bielsko

romek
Początkujący ✽✽
województwo: mazowieckie
miasto: warszawa

Post autor: romek » 20 maja 2019, 15:39

A nie możesz się skonsultować z lekarzem? Przynajmniej telefonicznie. I tak na Metypred musisz mieć receptę. Ja bym się bał sam zaczynać steryd. Przecież dawka zależy od stanu jelita. Ja zaczynałem od 32 mg, ale wiele osób z forum od 40 lub nawet więcej, a niektórzy, z kolei, od jakichś malutkich kilku mg dawek

szamanek23
Początkujący ✽✽

Post autor: szamanek23 » 20 maja 2019, 15:46

Dziś dzwoniłem właśnie do swojego gastrologa po tym jak cała noc przesiedziałem na WC .Rano nie dawało spokoju mi to że te zaostrzenie jest jakieś inne niż wszystkie bo bez kropli krwi przy 20-30 stolcy na dobę .I pomyślałem sobie że może.znowu mam bakterie clostridium którą miałem też 2 lata temu i sterydem bym sobie teraz jeszcze o wiele pogorszył gdyby tak się okazało .Zrobiłem rano badania na clostridium i czekam na wynik który ma być jeszcze dziś.Gastrolog powiedział przez telefon że gdy się potwierdzi że mam bakterie muszę prEleczyc się metronidazolem i powinno być ok .A jeśli będzie wynik ujemny to mam zacząć Metypred niestety bo przy tylu wizytach w WC to Cortiment nie ma szans
Marcin_Bielsko

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Budesonid”