pentasa

W skrócie NLPZ- to grupa związków o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym oraz w większości przypadków o działaniu zmniejszającym agregację płytek krwi

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
agapb
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Kontakt:

Re: pentasa

Post autor: agapb » 12 lut 2007, 11:14

Mam pytanie, ja w sumie początkująca jestem :) Teraz mam czopki Pentazy. Działają raczej dobrze. Wczesniej miałam Salofalk, ale po 3 miesiącach tabletek stwierdziałam, po co sie truć skoro efektu brak i krewka leciała sobie coraz bardziej systematycznie. w sumie Pentaza którą mam to nic innego tylko też sulfasalazyna czyli Salofalk, tyle że o połowę mocniejsza. Moje pytanie, czy te leki "uzależniają" czyli trzeba je brać już cały czas? CZy to prawda, ze bierze się je codziennie przez lata? Czy mają efekty uboczne, jakie? Na co trzeba zwracać uwagę? Jakie badania w trakcie robić? Jakie witaminy brać, bo mnie nic nie polecono.
agapb

Awatar użytkownika
greeg
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: greeg » 12 lut 2007, 12:40

moja pentasa to tabletki i jest to mesalazyna widocznie są różne rodzaje.a jeżeli to chron to tak to prawda należy jakieś leki przyjmować codziennie podczas stanów zaostrzeń jak również remisji tylko niewarto traktować tego jak coś co uzależnia lepiej mieść satysfakcję z poprawy stanu zdrowia.podobno stosując odpowiednią dietę można wiele zdziałać.ja nigdy niemiałem jeszcze czopków niewiem jak to jest.miałem założony cewnik przez 2 godziny ale po tym jak zobaczyłem oczy moich rodziców na moje żądanie i gorącą prośbę został zdjęty.Przy mojej pentasie miałem jak dotąd raz badanie krwi które stwierdza wydolność nerek a takie badanie należy 1w roku wykonać.najlepiej jak najszybciej zdiagnozuj chorobę bez lęku.a wszystko się poukłada.pozdrawiam życząc zdrówka.

Tomy
Doświadczony ❃
województwo: śląskie

Post autor: Tomy » 12 lut 2007, 14:02

agapb pisze:w sumie Pentaza którą mam to nic innego tylko też sulfasalazyna czyli Salofalk, tyle że o połowę mocniejsza.
Małe zamieszanie, ale jako początkującej może się przydarzyć. Pentasa, to nie jest sulfasalazyna. W skrócie można powiedzieć, że są to leki podobne, bo w obydwu najważniejszą substancją jest kwas 5-ASA. Ale Sulfasalazyna ma dodatkowy komponent: Sulfapirydynę, która powoduje, że 5-ASA nie wchłania się w żołądku i jelicie cienkim, i dlatego ma zastosowanie głównie w CU lub CD ograniczonym do jelita grubego. Zresztą jest to dokładnie opisane na stronach J-Elity tutaj: http://nzj.iimcb.gov.pl/niesterydowe_le ... palne.html
agapb pisze:Wczesniej miałam Salofalk, ale po 3 miesiącach tabletek stwierdziałam, po co sie truć skoro efektu brak i krewka leciała sobie coraz bardziej systematycznie
agapb pisze:Teraz mam czopki Pentazy.
Wniosek z tego taki, że zmiany masz zapewne w końcowym odcinku jelita grubego i odbytnicy, więc tam zawsze lepiej działa leczenie miejscowe, czyli czopki lub wlewki na bazie mesalazyny, czyli Pentasa lub Salofalk (rzeczywiście czopek Pentasy ma 1000mg mesalazyny, a Salofalk 500mg)
agapb pisze:Moje pytanie, czy te leki "uzależniają" czyli trzeba je brać już cały czas? CZy to prawda, ze bierze się je codziennie przez lata?
Zależy co rozumiesz jako uzależnienie. Bo na pewno nie uzależniają w takim sensie jak niektóre leki uspokajające. Natomiast jesteśmy od nich zależni, bo musimy je brać w większej ilości w czasie zaostrzenia choroby, a mniej, czyli dawkę podtrzymującą, w czasie remisji. Czyli trzeba je brać już stale, inaczej może się to żle skończyć.
agapb pisze:Czy mają efekty uboczne, jakie? Na co trzeba zwracać uwagę? Jakie badania w trakcie robić? Jakie witaminy brać, bo mnie nic nie polecono.
To wszystko też jest świetnie opisane na stronach J-Elity - link powyżej.

Pozdrawiam
Tomy

agapb
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: agapb » 14 lut 2007, 09:56

Dzięki za odpowiedzi.
Tomy - Mój stan zapalny raczej ogranicza sie właśnie do końcowego odcinka (na kolonoskopii stwierdzono 10 cm).Tak, przyznaję się, wczoraj postudiowałam ulotki. Ale to błąd początkującego. Już wiem, że mesalazyna:) Czy mogę być na to uczulona, a może raczej na kwas acetylosalicylowy (chyba nie pisze znowu bzdurek). Zarówno Salofalk brany przez 3 miesiące w tabl. jak i teraz Pentasa w czopkach - po pewnym czasie mam wrażenie,ze działają dokładnie nie tak. To tak jakby pierwsza reakcja była dobra, zasklepia stan zapalny, potem czyści z pozostałosci krwi,a kolejny etap to jakby wżerało sie w śluzówkę , bo znowu krwawi? A jeśli mam rację - to czym będę się leczyć? :smutny: CZy to tylko moje wymądrzanie? Cieszę się tym pierwszym etapem, a potem buum, znowu powtórka z rozrywki. Nie wiem czy zrobiłam dobrze, ale odstawiłam Pentasę i na razie pozostaję na wlewkach z Corhydronu. Wizytę u doktorka mam po ostatniej wlewce - za 10 dni.
A moje pytanie o uzależnienie, to miałm na myśli, że trzeba już codziennie o nich pamiętać, jak cukrrzyk o insulinie. Po prostu nie ma dnia, wyjazdu, czy innej okoliczności , by nie wziąć leku. Nawet jak jest dobrze, to - "weź pigułkę" Małżeństwo do końca życia, na dobre i złe :razz:
Faktycznie zaczynam czuć, ze aby dojść do ładu trzeba przejść drogę pełną prób i błędów. Dobrze, że Was znalazłam :roll:
agapb

Tomy
Doświadczony ❃
województwo: śląskie

Post autor: Tomy » 14 lut 2007, 11:16

agapb pisze:Czy mogę być na to uczulona, a może raczej na kwas acetylosalicylowy (chyba nie pisze znowu bzdurek). Zarówno Salofalk brany przez 3 miesiące w tabl. jak i teraz Pentasa w czopkach - po pewnym czasie mam wrażenie,ze działają dokładnie nie tak. To tak jakby pierwsza reakcja była dobra, zasklepia stan zapalny, potem czyści z pozostałosci krwi,a kolejny etap to jakby wżerało sie w śluzówkę , bo znowu krwawi? A jeśli mam rację - to czym będę się leczyć?
Myślę, że na każdy związek chemiczny teoretycznie można być uczulonym, to jest cecha osobnicza. Ale tu już lekarz musi się wypowiedzieć, wolę się nie wymądrzać :) Chociaż rzadko słuchać na forum, aby występowało uczulenie na kwas 5 ASA. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, że te różne tabletki i czopki zawierające mesalazynę mają jeszcze różne inne substancje pomocnicze, osłonki, aby się rozpuszczały tam gdzie trzeba itp. One też mogą pewnie jakieś nieprzewidziane efekty dawać. A Ty jeszcze bierzesz w tym samym czasie i na to samo miejsce sterydy czyli Corhydron. Ale widzę, że potrafisz świetnie obserwować objawy działania leków u siebie, więc teraz tylko skonsultować to z lekarzem i metodą prób i błędów lekarz dobierze odpowiednie leczenie. Są jeszcze inne leki na NZJ, to na pewno coś dla Ciebie lekarz dobierze.

Jak na razie, to myślę, że lekarz optymalnie dobrał leki do umiejscowienia zmian. Czyli wszystko jako leczenie miejscowe, które zdecydowanie mniej obciąża cały organizm. No niestety w leczeniu NZJ czasami trzeba trochę na efekty poczekać.

Pozdrawiam
Tomy

Ata
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono
Kontakt:

Post autor: Ata » 07 mar 2007, 07:52

Cześć, Jestem chora na CU. Byłam na wizycie u gastrologa prof. Piotra Radwana w Lublinie. Pomijając szczegóły wizyty bo nie o nie mi chodzi mam pytanie dotyczące pentasy a dokładnie recepty na pentase. Lekarz który mi przepisywał do tej pory recepty na pentase wypisywał mi recepte z literą P. Płaciłam za nia 108 zł i jakies grosze. Wczoraj prof. Radwan poinformował mnie że to jest nieprawidłowe i lekarz popełniał błąd, że jeżeli apteka w ktorej kupowałam ten lek bedzie miała kontrole to do odpowiedzialnosci finansowej zostanie pociągniety lekarz kt recepte wystawił. Niech go sobie ppociagaj za co chcą ale ja bym chiała wiedziec jak ma być dobrze.Musze wykupic te leki ale wolalabym na recepte z litera P.Pomocy!! Pogubiłam sie juz bardzo w tym chorowaniu.. odpowiedzcie Ata

Awatar użytkownika
megi_25
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD u partnera
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: megi_25 » 07 mar 2007, 08:10

Nie wiem jak to jest z Pentasą. Mój mąż stosuje Salofalk. Za pierwszym razem miał receptę bez P/choroby przewlekłe/ a zapłacił tyle samo za lek co następnym razem,gdy lekarz wpisał P.
Pozdrawiam
Meg
Żona Crohnowca mama urwisów Wiktora i Wojtka :-)))
Mąż: Leki: BRAK,po humirze dwa lata remisji endoskopowej teraz nawrót !!!!!

Obrazek

Obrazek

Ata
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: Ata » 07 mar 2007, 08:27

przy pentasie chyba tak nie jest. Cenowo jest róznica czy na recepcie jest P czy nie. A ja naiwnie chce wiedziec jak powinno by:) ???

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 07 mar 2007, 08:50

Żadna z naszych chorób nie jest uznana za chorobę przewlekła. Pentasa jest na liście leków refundowanych zgodnie z limitem. Podstawą limitu jest sulfasalazyna (sic!!!).
Lityerka P. nic tu nie ma. Ale np azatiopryna jest na liście leków podstawowych (ryczałtowych) i cena na przewlekłe jest inna nioć na nasze choroby. tego bez wódki się nie da zrozumieć.
Sądząc po cenie to zapisują Ci pentasę w tabletkach tylko po co??? Niestety ma ona wskazanie w CU, ale jej skuteczność, o czym pisałam wielkorotnie, w CU jest wąpliwa. Wszystkie inne formy doustnej mesalazyny poza najdroższą pentasą. W czopkach lub wlewkach to już inna sprawa.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
niunia
Początkujący ✽✽
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: niunia » 07 mar 2007, 09:01

a mi pentasa pomogła ale brałam i w tabletkach i w czopkach, szkoda że jest taka droga :cry:

Ata
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: Ata » 07 mar 2007, 09:03

Rany jak ja bym sie napila !! Wiem wiem czytalam juz twoja opinie na temat pentasy ale ona mi pomaga ... i nei bede sia zastanawiac po co bo jak zaczne to wszytskie leki wywale za okno. Mam jeszcze "sterydzik" do kompletu ale to mam brac dopiero od dzisiaj wiec nie zapytam o nic bo nei wiem o co mam pytać .jeszcze. Tak na trzeźwo Czyli pentasa w tabletkach nie na P? czyli palci sie cala stawke.

Awatar użytkownika
Cinimini
Znawca ❃❃
Kontakt:

Post autor: Cinimini » 07 mar 2007, 11:57

Ja po sterydach dostalam ogromnego kopniaka,taki powder,ze szok,na miejscu usiedziec nie moglam i to bylo super,bo czulam,ze zyje.A mniej mily bul moj wyglad,tak po 3 miesiacach moja buzka bardzo sie zaokraglilai zoladek dokuczal,bo sterydow to on nie lubi.
Certolizumab od lipca'08 do lutego'11 -
Była zakwalifikowana do resekcji j. grubego na 12/04/2011, ale zwiała spod noża :D
Remicade od 24/02/2012 - 07/01/2013 - odstąpiono od leczenia ze wzg. na CIĄŻĘ !! :D

JELITKO JESTEŚ ZDROWE !!

Obrazek

Ata
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: Ata » 07 mar 2007, 14:09

...... w sprawie pentasy w tabletakch.... nie bede udawac ze rozumiem co z tym X i P ale cos mi zaczeło świtać.. W kazdym razie wiem tyle: Na recepcie nie moze byc P. A cena pentasy z X wynosi własnei te 108 zł. W aptekach mi wmawiano ze ma kosztowac 164 ale to bylo jakis czas temu teraz moze juz sa bardziej oświeceni....

dzierzba
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: dzierzba » 07 mar 2007, 18:29

mamcia ja znow pytaniem do cicbie piszesz ze nasze choroby nie sa na liscie chorob przewleklych. To ja nierozumiem kazdy lekarz mowi ze to chorba przewlekla to sao podaja ksiazki i wyszukiwarki internetowe. A ja mam rozumiec ze z czystym sumieniem moge mowic ze nie jestem chory na chorobe przewlekla?? pytam z merytorycznego punktu widzenia gdyby ktos pytał czy jest pan chory na jakies choroby przewlekle np lekarz na komisji :)) To z czystym sumieniem moge powiedziec zgodnie z informacjami uzyskanaymi z NFZ nie :))

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 07 mar 2007, 18:42

Poczytaj sobie o petycji i naszych protestach rozsyłanych do MZ i NFZ. Tam jest wylożone jak kawa na ławę. Wegług wielkiej księgi są to coroby przewlekłe, ale na liście MZ ich nie ma. Ot logika.
mamcia
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Zablokowany

Wróć do „Niesteroidowe Leki Przeciwzapalne”