Pentasa

W skrócie NLPZ- to grupa związków o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym oraz w większości przypadków o działaniu zmniejszającym agregację płytek krwi

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
lorema

Re: Pentasa

Post autor: lorema » 21 lip 2016, 10:43

Post Jacekx, niezwiązany z tematem został wydzielony do http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.php?t=18530

zarazwracam_k
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono
województwo: małopolskie

Post autor: zarazwracam_k » 25 lip 2016, 08:45

hej, zażywam ten lek 3dzień w dawce 2x1g. Poza bardzo suchymi zgięciami kolan dostałam chyba wysypki - małe czerwone kropeczki w zagięciach na przedramionach. Nic nowego nie zażywam ani nie jem. Czy ktoś się orientuje czy to może być jakaś reakcja alergiczna/uczulenie na ten lek?

Awatar użytkownika
alate
Moderator
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie

Post autor: alate » 25 lip 2016, 11:19

w ulotce Pentasy podano wysypki skórne, jako możliwe skutki uboczne
Crohn ? Z tym da się żyć !

zarazwracam_k
Debiutant ✽

Post autor: zarazwracam_k » 25 lip 2016, 14:49

alate pisze:w ulotce Pentasy podano wysypki skórne, jako możliwe skutki uboczne
a w takiej sytuacji normalnie kontynuuje się przyjmowanie leku? To moje pierwsze leki. Wizytę u gastrologa mam po zakończeniu dwóch opakowań na początku września.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 25 lip 2016, 18:25

To zadzwoń, albo zgłoś się poza limitem. Możesz też poobserwować. Brałaś kiedyś aspirynę??
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

zarazwracam_k
Debiutant ✽

Post autor: zarazwracam_k » 25 lip 2016, 19:52

Dostałam to na prywatnej wizycie, a tam zamknięte przez ŚDM-Kraków. Wizyty na fundusz to..marzec. Będę obserwować,bo nic innego mi nie pozostaje. Brałam, kiedyś aspirynę i było ok.

Mamasia
Debiutant ✽
Choroba: CD u dziecka
województwo: podkarpackie

Post autor: Mamasia » 19 cze 2017, 12:03

Hej, moja córka zdiagnozowana 2 tyg. temu bierze pentasę w granulkach 2x dziennie. Regularnie (codziennie wieczorem) boli ją brzuszek (nadbrzusze, lewa strona) odkąd zaczęła przyjmować pentasę. W ulotce, jako częste działanie uboczne jest właśnie ból brzucha. Wcześniej nie miała takich objawów (brzuch bolał ją raz na miesiąc-dwa).

Jeśli macie takie doświadczenia, dajcie znać, czy przeszło po odstawieniu pentasy.

Rafal
Początkujący ✽✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: opolskie

Post autor: Rafal » 16 sty 2018, 20:19

Witam
Pół roku temu w ramach remisji przestałem brać Asamax 500 na CU ale 3 tygodnie temu zakończyłem eradykację na HP i wówczas gastro kazał mi wrócić do mesalazyny ale w postaci Penstasy 2G w saszetkach. Kurcze i mam wrażenie że mój stolec już nie jest taki sam jak dawniej, jakiś taki "miękki" i węższy. Nie wiem czy to efekt uboczny pentasy czy rozpapranych jelit po eradykacji. Mam trochę dylemat czy odstawić tą pentasę bo chyba po 3 tygodniach powinna być jakaś normalizacja ? Bo może warto spróbować bez leków ale mam obawy czy cała kuracja pentasą nie pójdzie na marne i wykończę jelita jeszcze bardziej. Albo jeszcze jedna opcja czy odstawić pentase i wskoczyć na asamax ? Może ktoś doradzi jaka opcja będzie na mniej ryzykowana ? Niestety wizyta u lekarza mam dopiero za 3 tygodnie.

Awatar użytkownika
Noelia
Doradca CU
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Post autor: Noelia » 16 sty 2018, 23:34

W profilu masz wpisane "w trakcie diagnozy", ale rozumiem, że chorujesz na CU :?:
Rafal pisze:
16 sty 2018, 20:19
Pół roku temu w ramach remisji przestałem brać Asamax 500 na CU
W CU mesalazynę przyjmuje się stale, nawet jeśli nie masz już objawów choroby - w celu zapobiegania nawrotom oraz jako chemoprewencję raka jelita grubego.
Także nie rozumiem, dlaczego odstawiłeś Asamax w remisji.
Dawka powinna być mniejsza niż w zaostrzeniu, ale nie można rezygnować z tych leków, bo skutkiem tego może być nowotwór za ileś lat.
Rafal pisze:
3 tygodnie temu zakończyłem eradykację na HP i wówczas gastro kazał mi wrócić do mesalazyny ale w postaci Penstasy 2G w saszetkach. Kurcze i mam wrażenie że mój stolec już nie jest taki sam jak dawniej, jakiś taki "miękki" i węższy.
Pentasa w CU jest bez sensu, bo uwalnia się już w żołądku, a potem sukcesywnie w jelicie cienkim itd. - w rezultacie do jelita grubego już mało co dociera.
Natomiast Asamax działa tylko w jelicie grubym.
Akurat wczoraj w innym wątku wklejałam cytat na ten temat z Kwartalnika J-elity:
Jedynym preparatem, który - na skutek umieszczenia 5-ASA w specjalnie spreparowanej etylocelulozie - uwalnia 5-ASA stopniowo od żołądka do jelita grubego jest Pentasa.
Znajomość tych faktów jest niezwykle istotna, gdyż nie ma, poza szczególnymi sytuacjami, uzasadnienia podawania drogiej, doustnej Pentasy, w przypadku zmian zapalnych ograniczonych jedynie do jelita grubego.
Doustną Pentasę w CU stosuje się tylko w przypadku, gdy ktoś nie toleruje Asamaxu, np. podrażnia mu żołądek, ma nudności itp. - wtedy można zamienić tabletki dojelitowe Asamax na granulat Pentasa w saszetkach, ale to jest ostateczność.
Może u Ciebie jest w tej chwili taka szczególna sytuacja, ze względu na tę eradykację Helicobacter w żołądku.
Rafal pisze:
Mam trochę dylemat czy odstawić tą pentasę bo chyba po 3 tygodniach powinna być jakaś normalizacja ? Bo może warto spróbować bez leków ale mam obawy czy cała kuracja pentasą nie pójdzie na marne i wykończę jelita jeszcze bardziej.
Przede wszystkim to nic nie odstawiaj.
Rafal pisze:
Może ktoś doradzi jaka opcja będzie na mniej ryzykowana ? Niestety wizyta u lekarza mam dopiero za 3 tygodnie.
Ja na Twoim miejscu dokończyłabym tę Pentasę (tyle, ile masz przepisane), a potem Asamax w dawce podtrzymującej remisję - i to już na stałe, codziennie.
Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind. Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Nasze motto w walce z CU :flowers:

Diagnoza 13.04.17 - wciąż czekamy na remisję i spokój...

Rafal
Początkujący ✽✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: opolskie

Post autor: Rafal » 17 sty 2018, 10:57

No właśnie w trakcie diagnozy bo tak naprawdę już nie wiem co mi jest :-)
w 2013 zaczęły się problemy z jelitami, zapalenia żołądka i dwunastnicy ale wtedy ze względu na kiepskie samopoczucie i stres itp. poszła diagnoza w kierunku IBS + nerwica. W 2014 już było gorzej z jelitami i na kolonoskopii (histpat) wyszło że nosi znamiona CU i wtedy już zacząłem brać Asamax. W 2015 zmiana lekarza i zrobiona rektoskopia - BARON 0 i kaloprektyna - wynik ujemny. I od tego czasu znów diagnoza IBS i asamax odstawiony. W 2016 w okresie zimowym pojawiła się krew stolcu ze śluzem, pentasa w czopkach nie pomogła i dopiero po Asamaxie się uspokoiło. Po pół roku znów odstawiłem asamax. W tamtym roku na jesień znów jazdy z nagłymi biegunkami. Kolonoskopia i gastro zrobione (zapalenie dwunastnicy + helicobacter - początkowo nie leczony z decyzji lekarza, bo w stolcu wynik HP był ujemny). W kolonoskopii nic szczególnego nie wyszło a na hispat wyszło Colitis Chronica Indeterminata. I najpierw eradykacja a teraz pentasa. I już szczerze nie wiem czy to CU czy dalej IBS + nerwica, na którą też zacząłem się leczyć, bo te jazdy z biegunkami mnie rozsypały psychicznie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niesteroidowe Leki Przeciwzapalne”