Pentasa

W skrócie NLPZ- to grupa związków o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym oraz w większości przypadków o działaniu zmniejszającym agregację płytek krwi

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kondzio678
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie

Re: Pentasa

Post autor: kondzio678 » 24 lip 2013, 14:24

Mam pytanie, które pewnie już kiedyś padło, miałem salofalk teraz został zmieniony na pentase ponieważ zmiany są wyżej w jelicie cienkim. I od początku przyjmowania pentasy mam niestrawione resztki tabletki w stolcu, jaka może być przyczyna? Dodam ze jem przed posiłkiem około godziny. Może ktoś wie co z tym zrobić ponieważ zmienić już leku nie będę mógł.
Do przodu i staramy się :)

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie

Post autor: Baby » 24 lip 2013, 15:39

Jak już Ci pisałam na pw Pentasa składa się z granulek które są wydalane wraz ze stolcem. Też tak mam.
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
kondzio678
Początkujący ✽✽

Post autor: kondzio678 » 24 lip 2013, 17:55

Czyli to jest normalne i spełnia swoje zadanie nawet jeśli jest wydalona?

Awatar użytkownika
kondzio678
Początkujący ✽✽

Post autor: kondzio678 » 24 lip 2013, 21:19

Ale mówimy o pentasie w tabletkach tak? ;) jeśli tak to dobrze, bo są jeszcze granulki po 1g. Ja mam tabletki po 500mg

Awatar użytkownika
CatAnn
Znawca ❃❃
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: CatAnn » 24 lip 2013, 21:22

Tak, chodzi o pentasę w tabletkach. Tabletka to po prostu jakby posklejane granulki. Lek się wchłania, a niestrawione granulki są wydalane :)
Ulepimy dziś bałwana, Cudusiu...?
Rozpoznanie: czerwiec 2003 - CD. Stan: remisja, anemia, depresja, zab. adaptacyjne. Wzrost, waga: 166 cm, 52 kg. Leczenie: CSK MSW. Leki: adalimumab, mesalazyna, wenlafaksyna, lamotrygina.

Bez_Nadziei
Początkujący ✽✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: dolnośląskie

Post autor: Bez_Nadziei » 27 lip 2013, 23:01

My bierzemy pentasę w granulkach. Cena pozostawia wiele do życzenia, ale akurat ta forma granulek jest dla nas najlepsza.

Ale mam pytanie odnośnie jej a właściwie dwa.

Czy po zejściu ze sterydu jest możliwość odstawienia również pentasy? Jeśli tak to na podstawie czego lekarz decyduje?

Oraz drugie pytanie na jakiej podstawie lekarz określa, że dana osoba osiągnęła remisję?

Wiem, że najprościej byłoby zapytać lekarza ale gastrolog na NFZ dopiero za rok, a na prywatną wizytę się udam jak będzie się pogarszało. A do tego czasu chętnie się czegoś dowiem.

Jeśli w złym wątku dałam wiadomość to przepraszam, zastanawiałam się do czego to przypisać i wybrałam ten :oops:
2011r. - początki objawów - biegunki i bóle brzucha potem już tylko gorzej
04. 2013r. - szpital na Borowskiej Wrocław - 13 dni pobytu - diagnoza - podejrzenie Crohna

31.08.2013 - zejście ze sterydu ( metypred ) do 0
biegunek brak za to brzuch mocno boli i daje w kość:(

18-20.11.2013 - Znowu Borowska - do stałych dolegliwości dołączyły wrzody. Wykluczono mikroskopowe zapalenie jelit.

Pentasa - 1 - 0 - 1
Cholestil - 0 - 1 - 0
Mianserin - 0 - 0 - 1
Witaminki

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
województwo: opolskie
Kontakt:

Post autor: Natuśka » 28 lip 2013, 13:32

Bez_Nadziei pisze:Czy po zejściu ze sterydu jest możliwość odstawienia również pentasy? Jeśli tak to na podstawie czego lekarz decyduje?
Priorytetem jest odstawienie sterydu i należy pamiętać, że przewlekłe leczenie również w okresie remisji jest najskuteczniejszą metodą zapobiegania nawrotom. Tak więc lepiej coś łykać, nawet jeśli wydaje się, że jest się zdrowym. Są również i tacy chorzy, którzy w remisji odstawiają leki i nie narzekają :wink:
Proszę o korektę jeśli nakłamałam.
Bez_Nadziei pisze:a jakiej podstawie lekarz określa, że dana osoba osiągnęła remisję?
Badania, badania, badania, histopat. ale najważniejszy jest to ostatnie. Czasem jest tak, że pacjent czuje się rewelacyjnie, wyniki nie są złe, a zaglądając do jelita okazuje się, że jest obecny aktywy stan zapalny :neutral:

Znów proszę o kontrolę mądre głowy :wink:
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 32 mg, Metronidazol 3 x 1 tabl., Multilac 2x1 kaps., Magne B6, Elevit ProNatal i bla, bla, bla (...)
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

kasinp
Znawca ❃❃
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: kasinp » 28 lip 2013, 15:46

Tak , mnie równiez powiedzieli ze Pentasa która lykalam w 2007 , remisji mi nie utrzyma , wiec moge przestac brac , fakt najpierw kazali schodzic z encortonu , bralam od 40 mg co tydzien o 5mg w dol , jak zeszlam to jeszcze troche bralam pentase , a potem zostalam juz na samej azie, aze bralam 3 lata, mialam rok przerwy potem znowu teraz rok nie bralkam i znow ją mam bo w sierpniu konczy sie humira wiec weszlam na aze aby utrzymac remisje , o pentasie lekarz nic nie mowila aby wlączac

Bez_Nadziei
Początkujący ✽✽

Post autor: Bez_Nadziei » 28 lip 2013, 20:34

Już coś wiem - kto pyta nie błądzi :)

Z badania hispat - chyba nic nie wyjdzie - w stanie największego zaostrzenia w szpitalu badania jelit wykazały tylko lekko pogrubioną ściankę jelita cienkiego i tyle. Grube i końcóka cienkiego całkowicie bez zmian - dlatego też dali że to podejrzenie, w obserwacji.

Lekarka mówiła że dopiero po kilku latach mogą pojawić się objawy w jelitach dające 100
5 pewności że to CD.

Za 2 tygodnie koniec metypredu i muszę szukać jakiegoś gasto co by nam powiedział co dalej, czy pentasa, czy jakieś inne leki.
04. 2013r. - szpital na Borowskiej Wrocław - 13 dni pobytu - diagnoza - podejrzenie Crohna

18-20.11.2013 - Znowu Borowska - do stałych dolegliwości dołączyły wrzody. Wykluczono mikroskopowe zapalenie jelit.

Pentasa - 1 - 0 - 1
Cholestil - 0 - 1 - 0
Mianserin - 0 - 0 - 1
Witaminki

Awatar użytkownika
smutnajustin
Początkujący ✽✽
województwo: warmińsko-mazurskie
Kontakt:

Post autor: smutnajustin » 29 lip 2013, 20:10

Moim zdaniem jak Pentasa jest taka droga można chyba też albo Asamax lub Salofalk. I tak w tych lekach jest mesalazyna. A jeśli chodzi o Gastrologa na NFZ to się spytać u pani/ pana doktora czy przyjmie w wcześniejszym terminie jak coś się dzieje. Teraz wyszłam na dniach ze szpitala tez pewnie bym miała nie wiadomo jaki termin ale zapytałam w tym tyg mnie przyjmie miedzy pacjentami. Tylko trzeba się dopytać.
CD od 2005 roku.
Ileostomia od 30.07.2012 ( całkowita resekcja jelita grubego , pozostawiony kikut przy odbycie 18 cm)
Asamax 2x2 , Mekapturyna 1x1 , Metypred 32mg , Ketonal forte , Nospa forte , i na uspokojenie jakieś ziołowe :P
waga:40kg
"Crohn's disease no sleep"

Awatar użytkownika
smutnajustin
Początkujący ✽✽
województwo: warmińsko-mazurskie
Kontakt:

Post autor: smutnajustin » 29 lip 2013, 20:22

Moim zdaniem nie ma różnicy . Po operacji wywołania przetoki jelitowej to mi w szpitalu podawali Pentase a że ona na moją kieszeń jest droga to teraz biorę Asamax a nie mam jelita grubego. Mesalazyna to mesalazyna to tab i to :P
CD od 2005 roku.
Ileostomia od 30.07.2012 ( całkowita resekcja jelita grubego , pozostawiony kikut przy odbycie 18 cm)
Asamax 2x2 , Mekapturyna 1x1 , Metypred 32mg , Ketonal forte , Nospa forte , i na uspokojenie jakieś ziołowe :P
waga:40kg
"Crohn's disease no sleep"

Bez_Nadziei
Początkujący ✽✽

Post autor: Bez_Nadziei » 29 lip 2013, 21:31

Właśnie u nas jedyne cienkie ma pogrubione ścianki ale tak niewiele że to nie była 100% pewność że to CD, całe grube i końcówka cienkiego bez zmian.

Dlatego doktor dał pentase w granulkach - powiedział że możemy kupować asamax ale że to bez sensu, bo w naszej sytuacji ma ona działać od dwunastnicy i na całe cienkie.

Tabletki w tej samej cenie co granulki.

[ Dodano: 29-07-2013 ]
smutnajustin, u nas nie ma dobrych gastrologów - jeszcze nie mamy żadnego prowadzącego - dopiero szukamy. U nas sprawdziłam w okolicy wszystkich i żadnemu z nich nie powierzę zdrowia męża.

Do Wrocławia mamy 70km :( więc to nie taki hop siup a przez telefon to nikt nic nie chce ze mną załatwiać tylko każą przyjeżdżać i dopiero coś pomyślą ( a to wygląda tak że jedziemy a nic z tego nie wynika, bo babka w recepcji myśli że za rogiem mieszkam a ona doktora nie zapyta) ehhh... :(

Pentasa - 1 - 0 - 1
Cholestil - 0 - 1 - 0
Mianserin - 0 - 0 - 1
Witaminki

Awatar użytkownika
And360
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: małopolskie

Post autor: And360 » 16 sie 2013, 11:11

Witam od srody stosuje pentase 1g w czopkach i spowrotem metypred16mg. I tu moje pytanie czy to normalne ze wieczorem po aplikacji czopka brzuch mi od razu robi sie jak balon i boli spać się nie da rano wstaje do ubikacji 2 razy stolec z dużą ilością śluzu. I wszystko przechodzi ale zaczynają się straszne bóle stawów ;/ czy to normalne??

A co do ceny pentasy to za 2 opakowania 28 czopkow 1g opakowanie metypredu oraz tribuxa zaplacilem 29,40zl za wszystko. A z tego co lekarka mówiła to ze to drogi lek i z tego co wy piszecie to tez by tak wynikało.Wiec moim zdanie to nie duzo bo wiecej placilem za asamax500:)

Lisss
Początkujący ✽✽

Post autor: Lisss » 18 sty 2014, 12:25

Witajcie, Moja historia w skrócie w podpisie :wink: nie chcę zbyt długiego posta produkować :wink: Otóż od 13 lat żyłam normalnie, jak zdrowa osoba, mogłam jeść i robić praktycznie wszystko, zbiornik radził sobie znakomicie.
Teraz jestem w ciąży :mrgreen: to już 19 tydzień i od jakichś 3 tygodni zaczęły się okropne bóle brzucha, do tego doszła biegunka, której nie mogę niczym opanować :smutny:
Wczoraj byłam u gastro i trochę mnie przeraziła podejrzeniem o Crohna :cry: Dostałam Pentase w tabletkach 2 gramy dziennie.

I w zwiazku z tym wsyztkim mam kilka pytań:
1. Czy któraś z dziewczyn brała Pentasę w ciąży? Czy w dzidzią było wszystko ok?
2. Po jakim czasie mniej więcej widać efekty działania Pentasy? (po jakim czasie poprawiają się stolce i zmieszają bóle brzucha?)
3. Czy to naprawdę możliwe, że "wyleczono" mnie z CU a przyplątał mi się teraz Crohn?? :cry:
CU rozpoznana w 1998 roku. 2 lata ciągłego zaostrzenia bez reakcji na leki.
Styczeń 2000 r. - Kolektomia odtwórcza, czasowa stomia.
Maj 2000 r. - Zamknięcie stomii. 14 lat życia w totalnym zdrowiu bez leków z j-pouchem.
2014 r. - Ciąża i objawy jak przy zaostrzeniu CU. Rozpoznanie: CD. Pentasa i encorton.
Od sierpnia 2014 Metypred, Azathioprine i Pentasa

Phobos2
Początkujący ✽✽
województwo: śląskie

Post autor: Phobos2 » 18 sty 2014, 13:28

Ja za 50saszetek pentasa 1g granulki place 75zl przy cu...
Leki:

Assamax 2\2\2
Mercaptopuryna 100mg
Emanera 40mg
Encorton 30mg

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niesteroidowe Leki Przeciwzapalne”