Leki na nadciśnienie

Miejsce na wszelkie inne leki, które nie zostały wymienione w innych podforach

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Handzia
Początkujący ✽✽
Choroba: nie ustalono

Leki na nadciśnienie

Post autor: Handzia » 10 lut 2007, 13:13

Mam pytanie czy ktoś chorujący na CU przyjmuje i dobrze toleruje któryś z leków na nadciśnienie.
Dostałam lek nowszej generacji ale niedość że mam po nim wysypkę, to jeszcze rewolucję
w jelitach.
Nawet nie wiem kogo by o to zapytać, bo pewnie dostanę odpowiedż że to osobnicza tolerancja i trzeba próbować.
Nie bardzo mam ochotę podrażniać jelita dlatego proszę o jakieś doświadczenia.

Tomy
Doświadczony ❃
Choroba: CU
województwo: śląskie

Re: Leki na nadciśnienie

Post autor: Tomy » 10 lut 2007, 15:19

Witaj Handzia !

Tak się składa, że u mnie po każdej serii sterydów natychmiast ciśnienie skacze na 150/100. Ja konsultuję to z moim lekarzem od CU, zna się na tym i przepisuje stosowne leki. Skądinąd wiem, że różne niepożądane objawy dość często występują u osób, które pierwszy raz biorą leki przeciwciśnieniowe. Dlatego nieraz trzeba kilku prób, aby dobrać sobie dobry lek. Też kiedyś dostałem jakiś lek z tych najnowszych, nazwy już nie pamiętam, który rozregulował kompletnie nerki. Na szczęście mój lekarz wiedział, że niekiedy przy tym leku tak się dzieje, i razem z przepisaniem tego leku, zlecił też kontrolę morfologii i moczu. I się okazało, że z nerkami coś nie tak. Zmienił ten lek na inny i jest OK. Ja biorę teraz raz dziennie kombinację trzech leków: Amlozek 10mg + Spironol 25mg + Betaloc ZOK 50. Taki zestaw przeciwdziała też utracie potasu, a zawsze po sterydach mam go za mało. I po jakimś czasie ciśnienie stopniowo wraca do normy, zawsze dłużej trwa z tym rozkurczowym. No i ten zestaw nie wywołuje u mnie żadnej rewolucji jelitowej.

Pozdrawiam
Tomy

Handzia
Początkujący ✽✽

Post autor: Handzia » 10 lut 2007, 18:09

Dzięki za wiadomości.
Ja również dostałam Betaloc Zok 50 a tym nowym lekiem był Tritace 10 podobno rewelacja ale niestety nie dla mnie ,spuchły mi całe powieki.
Zastanawiam się nad tym Amlozek choć opinie ludzi są takie że czują się po nim jakby mieli grypę.
W domu mam do dyspozycji Prestarium i Accupro może i z tymi lekami masz doświadczenie?Ja na szczęście nie biorę sterydów.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: ranka » 10 lut 2007, 18:48

jest pewien schemat zapisywania lekow na nadcisnienie uwarunkowany choroba krazenia lub nerek lub..zdrowiem.
Poza tym oprocz farmakoterapii nadcisnienia zalicza sie tu tez diete niskosodowa,podaz potasu i wapnia,ograniczenie spozywania tluszczow,redukcja masy ciala.
Jesli ktos zainteresowany to poszukam jakie leki stosuje sie w nadcisnieniumi i od czego zalezy dobor odpowiednich lekow. :wink:
Obrazek

Handzia
Początkujący ✽✽

Post autor: Handzia » 10 lut 2007, 19:22

Dzięki za zainteresowanie.
Posiadam ogólne rozeznanie z książki o lekach ale mój problem jest taki aby przez najbliższe dni dopóki kolejny raz pójdę do lekarza, wziąć co innego niż to, po czym spuchłam i nie zaszkodzić jelitom.
Stąd moje pytanie o doświadczenie w tym zakresie.
W przyszłym tygodniu spróbujemy z lekarzem coś ustalić biorąc pod uwagę m.in.
doświadczenie Tomiego.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: ranka » 10 lut 2007, 21:15

najlepiej to chyba leki moczopedne :mrgreen:Tomy jak widze bierze jeden znich czyli Spironol ktory wlasnie ma ta wlasciwosc ze zapobiega utracie potasu.
Poza tym zgadzam sie z Tomym nie jest tak ze od razu udaje sie dobrac lek,ale nie zawsze ten zestaw lekow co jest u Tomy'ego biedzie dobry dla ciebie.Leki na nadcisnienie powinien dobierac kardiolog.
ps. posiadasz Farmindex? :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 10 lut 2007, 21:22 przez ranka, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Tomy
Doświadczony ❃

Post autor: Tomy » 10 lut 2007, 21:20

Handzia pisze:W domu mam do dyspozycji Prestarium i Accupro może i z tymi lekami masz doświadczenie?
Otóż to! To Prestarium tak żle działało na moje nerki. Wychodzi z tego, że te same leki różnie działają na różnych ludzi. Ale to w końcu znowu nic odkrywczego :)

Ranka ja chętnie skorzystam z Twojej wiedzy nt. doboru leków na nadciśnienie. Jakbyś miała kiedyś chwilkę czasu na zamieszczenie tego na forum to ja bardzo pliss :)

Handzia
Początkujący ✽✽

Post autor: Handzia » 10 lut 2007, 23:08

Farmindexu nie posiadam a leki właśnie dobierał mi kardiolog.
Wzięłam Prestarium ale tylko dzisiaj ,jutro będę próbować coś innego.Nie będę kopiować leków Tomiego co oczywiste ,wezmę jednak pod uwagę jego doświadczenia .

Maciek
Aktywny ✽✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Maciek » 11 lut 2007, 13:02

Na nadciśnienie (oprócz Prestarium) dostałem jeszcze Enarenal 5 mg. Może ranka coś więcej wie o tym leku ?
czasowa kolostomia - 22.12.06-29.03.07, 8.05.07-23.01.08

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 11 lut 2007, 18:29

Bierzesz oba na raz??? To błąd bo oba leki należą do tej samej grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny II. Zasadą leczenia nadciśnienia tetniczego jest - jeśli jeden lek lek nie działa podawanie leków należacych bo innych grup. np beta blokeru, blokerów kanałów wapniowych, leków moczopędnych. nie należy podawać dwóch leków z tej samej grupy.
Mamcia
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Handzia
Początkujący ✽✽

Post autor: Handzia » 11 lut 2007, 20:21

Jeśli to pytanie było do mnie to ja dostałam jeden beta bloker Beloc i jeden z grupy inhibitorów ACE- Triatec.
I w ramach tych inhibitorów chcę zmienić lek na inny( oczywiście razem z lekarzem)którego substancją czynną nie
będzie ramipryl tak jak w moim leku.Muszę mieć w tym rozeznanie, bo to lekarz pytał mnie czy mogę dany lek na nadciśnienie przyjmować ze względu na jelita.

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: ranka » 11 lut 2007, 20:54

skuteczne polaczenia lekowe:
diuretyk+beta bloker
diuretyk+ACE
calcium bloker +beta bloker
beta bloker+alfa bloker

jednak lekarze zalecaja ostroznosc przy niektorych polaczeniach,wiec podano nowe :

diuretyk+ACE+beta bloker
diuretyk+ACE+calcium bloker
diuretyk+beta bl.+alfa blok
diuretyk+beta+lek rozszerzajacy tetniczki
diuretyk+calcium bloker+lek osrodkowy

:razz:
Obrazek

Tomy
Doświadczony ❃

Post autor: Tomy » 12 lut 2007, 12:42

Dzięki Ranka za podanie tych zestawień.
Jednak dla mnie, jako laika, jest to mało zrozumiałe. Przeczytałem jeszcze raz, tym razem dokładnie, ulotki dołączone do leków. I z mojego "dochodzenia" wychodzi, że:

Spironol - to jest diuretyk, czyli lek moczopędny, który przyspiesza wydalanie sodu, a hamuje wydalanie potasu.

Amlozek - calcium bloker, lek kardiologiczny, działa rozkurczowo na naczynia obwodowe i wieńcowe.

Betaloc - beta bloker, czyli blokuje receptory beta 1, które powodują wzrost ciśnienia pod wpływem hormonów, wydzielanych pod wpływem stresu.

Czyli : diuretyk+calcium bloker+beta bloker

Ranka, jeżeli coś pokręciłem, to mnie popraw, bo nie ma takiego zestawu w tych, które podałaś. No i czy jest jakiś sposób, czy są gdzieś jakieś oznaczenia, aby od razu wiedzieć do której grupy dany lek należy, bez czytania tej całej "literatury" z ulotek ?

Mama Juleczki
Początkujący ✽✽
Choroba: CU u rodzica
województwo: dolnośląskie
Kontakt:

Post autor: Mama Juleczki » 12 lut 2007, 21:07

Srebro koloidalne - czytłam gdzieś, że wyśmienicie obniża ciśnienie tętnicze i ma fantastyczny wpływ na pracę jelit ( zapobiega i wycisza biegunki ). Myślę,że warto skonsultować to z jakimś lekarzem.
Patrzeć oczyma dziecka aby kochać świat i aby nigdy nie przestać się dziwić.

Tomy
Doświadczony ❃

Post autor: Tomy » 12 lut 2007, 22:19

Też gdzieś o tym czytałem. Dzięki Mamo Juleczki za przypomnienie, zapytam o to przy okazji mojego doktora. Ale on jest raczej z założenia na nie, jeżeli idzie o różne "wynalazki".

Pozdrawiam cieplutko
Tomy

Zablokowany

Wróć do „Leki Niezwiązane Bezpośrednio z NZJ”