Petroleum D5 - to samo co parafina?

Miejsce na tematy wielowątkowe oraz niepowiązane z konkretnymi lekami

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Coralie
Aktywny ✽✽✽
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: pomorskie

Petroleum D5 - to samo co parafina?

Post autor: Coralie » 24 lis 2010, 02:19

Dostałam od gastrologa zalecenie pić parafinę płynną przez niecałe 2 tygodnie. Poszłam do apteki, powiedziałam "poproszę parafinę płynną do picia" i pan dał mi buteleczkę. Patrzę na to w domu - napis Petroleum D5. Smakuje jak paliwo rakietowe 8-O

Po wpisaniu tej nazwy w googla wyskakuje mi, że jest to nafta lecznicza. I tu moja totalna konsternacja - czy aptekarz mi sprzedał to co trzeba, czy zupełnie co innego?

Najgorsze, że już to wypiłam i to całą łyżkę (tak miałam dawkować parafinę) :P
New beginning :)

genus
Początkujący ✽✽
województwo: -- poza Polską --

Re: Petroleum D5 - to samo co parafina?

Post autor: genus » 24 lis 2010, 07:53

Coralie, na moje to to oznaczenie d5 sugerowaloby ze to lek homeopatyczny!!! ja bym konkretnie dopytala w aptece, co tez ci sprzedali.

Awatar użytkownika
Coralie
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Coralie » 24 lis 2010, 09:40

No właśnie jeśli to nie jest parafina, to zamierzam ich konkretnie ochrzanić, bo w końcu to apteka a nie warzywniak, że pani może pomylić jabłko z gruszką. Tylko chcę mieć pewność czy to nie jest jakiś zamiennik? Ale prawdę mówiąc wątpię, działanie jest inne.

genus
Początkujący ✽✽
województwo: -- poza Polską --

Post autor: genus » 24 lis 2010, 10:22

Parafina to nie moze byc, bo kierujac sie lacina paraffinum to nie petroleum. dwie rozne substancje choc obie z ropy.

Awatar użytkownika
malapkasia
Znawca ❃❃
Choroba: CD
województwo: lubelskie

Post autor: malapkasia » 24 lis 2010, 11:06

przejdź się do drugiej apteki i zapytaj czy to to samo;) Petroleum pomaga na różne dolegliwości, ale to na pewno nie parafina ;)
Petroleum : w niektórych przypadkach zaburzeń centralnego układu nerwowego i wegetatywnego, chorób skóry i błon śluzowych, dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Stosowany jest w leczeniu przewlekłych zapaleń spojówek, rozpadlin w kącikach ust, podstaw małżowin usznych i skrzydełek nosa, na brodawkach sutkowych i w odbycie. Zalecany jest w stanach przekrwień głowy, osłabienia pamięci, halucynacji, mdłości, wymiotów, choroby lokomocyjnej, niestrawności żołądkowo-jelitowych, biegunek ze śluzem i krwią. Łagodzi drapanie i uczucie suchości błony śluzowej nosa, gardła i krtani. Stosowany jest także na egzymy, suche wysypki skórne.

Paraffinum liquidum płyn doustny - Lek przeczyszczający do stosowania doraźnego w zaparciach.

"troszeczkę" co innego :wink:
"Aby być szczęśliwym z mężczyzną, trzeba go bardzo dobrze rozumieć i trochę kochać. Aby być szczęśliwym z kobietą, trzeba ją bardzo kochać i w ogóle nie próbować zrozumieć"
imuran, entocort 3mg, novothyral

Awatar użytkownika
Coralie
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Coralie » 24 lis 2010, 11:56

No dobrze, że mi bezołowiowej E95 nie sprzedali :o

Nic się nie stało, ale przerażające są pomyłki a aptekach. Zawsze czytam wszystkie ulotki, ale ta buteleczka nie miała. Zresztą na recepcie są przecież różne dawki leków, czego pacjent zwykle nie odszyfruje, pozostaje więc jakieś zaufanie. Raz więc zaufałam farmaceucie i wychodzi na to, że po raz ostatni.
Paraffinum liquidum płyn doustny - Lek przeczyszczający do stosowania doraźnego w zaparciach.
No dokładnie, miałam to brać jako środek poślizgowy, żeby pomóc zagoić się ranie po zabiegu. :)

Dziękuję za odpowiedzi :)

Awatar użytkownika
malapkasia
Znawca ❃❃

Post autor: malapkasia » 24 lis 2010, 12:22

ja mam to szczęście że moja bardzo bliska kuzynka jest farmaceutką i pracuje w aptece niedaleko :razz: więc i tak z każdą receptą idę do Niej :razz: ostatnio rodzinna zapisała mi antybiotyk i coś osłonowego, a Monika : "głupia baba, co ona Ci dała!" i dostałam w tej samej cenie dużo skuteczniejsza osłonę;)
także lepiej się zaprzyjaźnić z kimś, tym bardziej że my chodzimy do apteki prawie tak samo często jak do spożywczaka:/ ze mnie się śmieją w rodzinie, że TA apteka nie upadnie dzięki mnie :oops: :razz:

zapamiętaj butelkę i nie bierz nic innego : http://www.doz.pl/leki/p7662-Paraffinum ... yn_doustny :lol:
"Aby być szczęśliwym z mężczyzną, trzeba go bardzo dobrze rozumieć i trochę kochać. Aby być szczęśliwym z kobietą, trzeba ją bardzo kochać i w ogóle nie próbować zrozumieć"
imuran, entocort 3mg, novothyral

Awatar użytkownika
Coralie
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Coralie » 24 lis 2010, 18:36

No i oficjalne potwierdzenie - zrobili mnie w bambuko w aptece ;) Też mam swoje 2 apteki obok siebie w których kupuję, bo są dobrze wyposażone i tanie, ale są to sieci, więc pracuje tam wielu farmaceutów. Stąd trudno o kontakt z zaufaną osobą. U mnie na osiedlu różnice w cenach w różnych aptekach są naprawdę duże. No i dzisiaj jedna z tych aptek mi odpadła ;)

Natalka
Weteran ✿
Kontakt:

Post autor: Natalka » 24 lis 2010, 23:33

petroleum :arrow: nafta
można było też poszukać najpierw na forum i by się wiedziało viewtopic.php?t=10123
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Awatar użytkownika
Coralie
Aktywny ✽✽✽

Post autor: Coralie » 25 lis 2010, 00:22

Natalka, jak łatwo się domyślić, znalazłam ten temat zanim założyłam swój, zresztą łatwo znaleźć w internecie, że petroleum to nafta, co przecież napisałam w pierwszym poście:
Po wpisaniu tej nazwy w googla wyskakuje mi, że jest to nafta lecznicza.

Moje pytanie dotyczyło, czy nafta to to samo co parafina (czyli czy to zamiennik) - tego na forum i w internecie nie znalazłam, więc raczej by się nie wiedziało :) Na to pytanie genus i malapkasia mi odpowiedziały, za co dziękuję :)

Natalka
Weteran ✿
Kontakt:

Post autor: Natalka » 25 lis 2010, 19:04

ups nie zauważyłam tego zdania o googlach :razz:
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”