Teraz jest piątek, 22 września 2017, 05:33

CU, CD i inne zapalne choroby jelit

Forum otwarte dla wszystkich chorych na nieswoiste zapalenia jelit, dla ich rodziców, partnerów i osób zainteresowanych.

Enterografia MR + Kolonoskopia

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: Pandziaak, Moderatorzy

Choroba: CD
województwo: śląskie

Enterografia MR + Kolonoskopia

Post przez cart00n » piątek, 24 marca 2017, 20:01

Witam, troszkę się podłamałem czytając ostatnie wyniki bo nie czuję się aż tak źle, a to co pisze mnie przeraża,

Enterografia MR
Długoodcinkowe pogrubienie ileum terminale, zastawki krętniczo-kątniczej na łącznej długości około 130-140mm. Grubość ściany ileum terminale przeciętnie 5-8mm. Zmiany naciekowe obejmują również kątnicę, a także pogranicze zagięcia wątrobowego i poprzecznicy na długości ok 60mm. Kolejne ognisko umiarkowanie nasilonych zmian naciekowych zlokalizowanych na pograniczu zstępniczo-esiczym na długości ok 40mm. Silnie wyrażone zmiany naciekowe odbytnicy na długości co najmniej 6cm z podejrzeniem obecności przetoki okołoodbytniczej pośrodkowo na godzinie 6. Ponadto w okolicy krętniczo-kątniczej cechy nasilonego nacieku tkanki tłuszczowej z wytworzeniem złożonej przetoki kończącej się w obrębie mięśnia biodrowo-lędzwiowego prawego. Obszar zmian naciekowych ma wielkość ok 55m poza tym w tej lokalizacji widoczne co najmniej dwa kanały przetoki - drugi penetrujący do góry i boku wzdłuż blaszki otrzewnej na długości ok 30mm. Nieco liczniejsze węzły chłonne krezki lewej. Po dożylnym podaniu środka kontrastowego silne wzmocnienie zmian naciekowych. Widoczna warstwowość ściany co sugeruje zmiany w fazie aktywnej.
WNIOSKI:
Zmiany naciekowo-zapalne jak w przebiegu choroby Crohna. Dominuje obraz zmian o charakterze aktywnym. Przetoka dwukanałowa okolicy krętniczo-kątniczej i prawego mięśnia biodrowo-lędzwiowego z cechami jego procesu naciekowo-zapalnego. Podejrzenie przetoki okołoodbytniczej.

Kolonoskopia:
Instrument wprowadzono do kątnicy, w której uwidoczniono okrężny naciek zapalny z widocznymi rozległymi "sztancowatymi" owrzodzeniami, krwotocznością spontaniczną. Pobrano wycinki. Intubacja jelita terminalnego jest niemożliwa. W odbytnicy widoczny również okrężny naciek zapalny z owrzodzeniami i krwotocznością spontaniczną, pobrano wycinki. Pozostała część jelita grubego bez zmian. Zwraca uwagę w badaniu per rectum ujście przetoki okołoodbytniczej na godz 12 oraz zwłóknienie zwieracza zewnętrznego i wewnętrznego odbytu.

Hist - pat:
kątnica, odbytnica - Colitis chronica non specyfica mediocris gradus. Obraz mikroskopowy nie pozwala na potwierdzenie rozpoznania choroby Crohna.

Leczenie:
Encorton 40mg, Aza 150mg, Pentasa 2g granulat, Pentasa 1g czopek + zostałem zakwalifikowany do leczenia biologicznego Remsima

Zastanawiam się czy mogę jeszcze coś zrobić czy pozostaje mi tylko czekać na podanie I dawki Remsimy i liczyć że zaskoczy ??
Diagnoza: Grudzień 2012

Leczenie: Azathioprine 100mg , Pentasa; 3x1g,

Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie

Re: Enterografia MR + Kolonoskopia

Post przez Mamcia » piątek, 19 maja 2017, 20:07

Przepraszam, że nie dopowiedziałam, ale bez mojej wiedzy włączono mi na forum PW. odpowiadałam na wszystkie maile.
mam nadzieję, że biologia pomogła, bo opis MR rzeczywiście nie był budujący.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

województwo: pomorskie

Post przez beti84 » czwartek, 20 lipca 2017, 13:28

Cz ktoś z was mógłby mi zinterpretować wynik TK? Piłam kontrast + miałam dożylnie, to była moja pierwsza tomografia.
Długoodcinkowy naciek ściany jelita krętego w zakresie prawego dołu biodrowego. Zmiany mają charakter nieciągły, widoczne na długości ok. 30 cm. Trudno jednoznacznie zmierzyć szerokość ściany, gdyż światło jelita cienkiego nie jest odpowiednio rozdęte. Szerokość ściany 12-13 mm ze zwężeniem światła. Tkanka tłuszczowa wokół nacieczonego jelita jest zbrudzona z niewielkimi pasmami wchodzącymi do tkanki tłuszczowej, widoczna jest także niewielka hyperwasularyzacja krezki. w przyleganiu do jelita od strony przyśrodkowej widoczne są węzły chłonne w osi krótkiej do 10 mm. Nacieczone światło jelita krętego przylega do kątnicy. W przyleganiu do nacieczonej ściany jelita widoczny jest drobny zbiornik płynowy o wymiarach poprzecznych 11,5x13,5 mm. Niewielka ilosc płynu w zatoce Douglasa. WNIOSKI: Długoodcinkowy naciek w zakresie jelita krętego, nie można wykluczyć niewielkiego objęcia w kątnicy, obraz odpowiada zmianom w przebiegu choroby zasadniczej, zmiany jak w procesie aktywnym, częściowo nakładającym się na zmiany przewlekłe.

Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie

Post przez Mamcia » niedziela, 30 lipca 2017, 20:04

Trudno coś dodać do dość szczegółowego opisu.Dalsze kroki zleżą od tego jakie obecnie jest liczenie. Wchodzę na forum od wielkiego dzwonu, więc najlepiej komunikować się mailowo lub telefonicznie
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

województwo: pomorskie

Post przez beti84 » poniedziałek, 31 lipca 2017, 12:18

A czy mogłaby Pani podać maila do siebie, telefonicznie nie chciałabym głowy zawracać. Dla Pani jest to szczegółowy opis a mi to nic nie daje, co mnie może czekać? Czy to są zmiany do leczenia operacyjnego? W tej chwili jestem na encortonie od miesiąca, aktualnie dawka 40 mg +5 mg, a zaczynałam od 60 mg, asamax 3x2. CRP spadło do 2,6 więc stan zapalny minął? Nie wiem od czego są Ci wszyscy lekarze jak oni nic nie wiedzą i nie tłumaczą... Naprawdę nie ma się człowiek do kogo zwrócić.

Powrót do Interpretacja wyników