Prośba o interpretacje his-pat'u

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
alext
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: małopolskie

Prośba o interpretacje his-pat'u

Post autor: alext » 04 sty 2013, 18:41

Witam wszystkich. Ostatnio dostałam wyniki his-pat'u i miałam nadzieję, że ktoś z forum mógłby pomóc mi je rozszyfrować. Mam stwierdzony IBS mieszany ze skłonnością do zaparć i czekam na wizyte teraz u lekarza.

Materiał pobrano z: 1.XII-ca zst. 2.odźwiernik, .przełyk, 4.jelito cienkie końcowe, 5.kątnica, 6.wstępncia, 7.poprzecznica, 8. zstępnica, 9.esica, 10.prostnica

wyc.nr 1: Duodenitis chronica.
fragment błony śluzowej jelita cienkiego o zachowanym układzie kosmków jelitowych.Enterocyty o regularnie,przypodstawnie ułożonych jądrach komórkowych, bez pomnożenia miedzy nimi śródnabłonkowych limfocytów. Na terenie blaszki właściwej dość obfite nacieki złożone z limfocytów, plazmocytów i mniej licznych eozynofili.
wyc. nr 2; gastritis chronica non-activa gradus minoris et ecchymoses uperficiales mucosae antralis.
W śluzie na powierzchni wycinka nie stwierdza się obecności bakterii spiralnych.
wyc. nr 3: Oesophagistis chronica gradus II
wyc. nr 4: Fragmenty błony śluzowej jelita cienkiego o zachowanym układzie kosmków jelitowych. Enterocyty o regularnie,przypodstawnie ułożonych jądrach komórkowych, bez pomnożenia pomiędzy nimi śródnabłonkowych limfocytów. Na terenie blaszki właściwej skąpe nacieki złożone z limfocytów,plazmocytów i mniej licznych eozynofili. Pondato duże skupienie komórek limfoidalnych tworzące gródkę chłonną zawierającą centrum odczynowe.
wyn. nr 5-10: Fragmenty błony śluzowej jelita grubego o gruczołach nieco nieregularnie rozmieszczonych. Na terenie blaszki właściwej miernie obfite(w wyc. nr 5 i 9) i skąpe( w wyc. nr 6,7,8,10) nacieki złożone z limfocytów,plazmocytów i różnie licznych granulocytów nie przechodzące na teren nabłonka gruczołów. Ponadto w wyc. nr 6 i 10 niewielkie skupienia komórek limfoidalnych.
W całości obraz histologiczny nie jest charakterystyczny.

Dodam że endoskopowo jelita wyglądają w porządku. Nie stwierdzono żadnych zmian. Miałam badania krwi(w normie, oprócz niedoboru wit. D) na pasożyty(wszystkie ujemne), test na nietolerancje laktozy(nie stwierdzono) i na przerost flory bakteryjnej jelita cienkiego(również nie stwierdzono)
Badanie stolca na krew utajoną(ujemny) i badania mikrobiologiczne również wyszły negatywnie
panel autoprzeciwciał IBD: ANCA-ujemne p-w komórkom śluzotwórczym- (+) dodatnie p-w zewnątrzwydzielniczym k.trzustki- (+) dodatnie ASCA IgA- 11,42 RU/ml i IgG - 8,94 RU/ml

Moje pytanie to czy te wyniki z his-pat'u są możliwe przy IBS/wykluczają IBD?
Nie wiem czy opłaca się dodatkowo wykonywać badania kalprotektyny?

Z góry dziękuje za Waszą pomoc :)

Awatar użytkownika
Alutka86
Doświadczony ❃
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Kontakt:

Re: Prośba o interpretacje his-pat'u

Post autor: Alutka86 » 09 sty 2013, 21:51

Na histopacie się nie znam.. Nie widzę w wycinkach ani CU ani CD. Jakiś stan zapalny jest.. Może z tego nie być nic, a może się ujawnić nawet po latach któreś z NZJ.
Niestety droga do diagnozy jest długa, życzę abyś znalazła dobrego lekarza i miała dużo cierpliwości i uśmiechu pomimo wszystkiego :)
Nie marnuj uśmiechu dla siebie samego!!!

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃
Choroba: CD
województwo: pomorskie

Post autor: Alis » 10 sty 2013, 12:45

Alutka86 pisze:estety droga do diagnozy jest długa
Dokładnie tak.
alext pisze:badania kalprotektyny
chyba nie zaszkodzi, ja własnie robię
A ponadto jeszcze badanie na yersinie można zrobić, bo też powoduje stan zapalny.
Leki: Pentasa granulat 2x1 g/Sanprobi Super Formuła 1x1/wcześniej Remicade

alext
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: małopolskie

Post autor: alext » 10 sty 2013, 14:59

Alutka86 pisze:Niestety droga do diagnozy jest długa, życzę abyś znalazła dobrego lekarza i miała dużo cierpliwości i uśmiechu pomimo wszystkiego
Dziękuje bardzo za miłe słowa :) Ciężka ta droga dlatego mam nadzieję, że te moje objawy w końcu się skończą ( mimo że trwają już ponad rok ale ciągle w to wierze ). Gdy czuję, że już jest dobrze i wszystko mija to niestety zaraz wszystko na nowo powraca niespodziewanie.

Alis pisze:
alext pisze:badania kalprotektyny
chyba nie zaszkodzi, ja własnie robię
A ponadto jeszcze badanie na yersinie można zrobić, bo też powoduje stan zapalny.
Miałam badanie na Yersinie i wyszedł wynik negatywny.
Na samym początku mojego "chorowania" stwierdzono Helicobacter pylori, ale dopiero w badaniu kału, a nie przy teście ureazowym, dlatego moja lekarka stwierdziła, że to nie jest zbyt miarodajny wynik.

Dziękuje za wsze odpowiedzi :)

Awatar użytkownika
Mimi2
Aktywny ✽✽✽
Choroba: inna choroba jelita
Kontakt:

Post autor: Mimi2 » 06 mar 2013, 15:44

To ja się podepnę pod temat, co by nie robić n-tego tematu o histopacie:
Z jelita krętego mam wynik hyperplasia nodularis, brak cech CD i zmian zapalnych
Na oko był nieprawidłowy układ kosmków i nic poza tym.
Z radości, że to nie CD nie zapytałam czy ta hyperplasia to coś ważnego czy taka "uroda flaka". Miał ktoś podobny wynik? Reszta jelita na oko ok, a histpat z odbytnicy status normalis.
K55.2 Angiodysplazje jelita grubego&dolichocolon
Waga 54kg Wzrost 166cm stan: remisja :)
Łykam probiotyka i nic się flaka nie tyka!

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie

Post autor: Baby » 06 mar 2013, 16:20

Mimi2 pisze:To ja się podepnę pod temat, co by nie robić n-tego tematu o histopacie:
Z jelita krętego mam wynik hyperplasia nodularis, brak cech CD i zmian zapalnych
Na oko był nieprawidłowy układ kosmków i nic poza tym.
Z radości, że to nie CD nie zapytałam czy ta hyperplasia to coś ważnego czy taka "uroda flaka". Miał ktoś podobny wynik? Reszta jelita na oko ok, a histpat z odbytnicy status normalis.
znalazłam w necie, że hyperplasia nodularis oznacza rozrost guzkowy http://forum.echirurgia.pl/temat32062.htm
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
Mimi2
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: Mimi2 » 06 mar 2013, 20:18

_Ray_ pisze:ja miałam rozplem grudkowy ;-)
i na tej podstawie plus objawy Cie leczono? Mnie nie powiedziano nic co raczej już mnie w Ligocie mało dziwi, bo ja człowiek za uszy nie wyciągnie to sami nic nie powiedzą.

Awatar użytkownika
Mimi2
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: Mimi2 » 08 mar 2013, 17:59

Tyle że hyperplasia nodularis to przerost guzkowy, a nie rozplem grudek.
Nie biorę leków już 5tydz i czuje się coraz słabiej. No i flaki a to bolą a to czyści, może nie jakoś dramatycznie, ale na lekach tego nie było :(
Yersinii mi nie badano, ale mam małe szanse na to, że się nią zaraziłam, a ilość i siła antybiotyków, które brałam raczej nie dalby tej bakterii przetrwać. W zasadzie o nie robiono mi nawet posiewów kału :/

Zablokowany

Wróć do „Interpretacja wyników”