Niski kortyzol - dziwny wynik

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
Nibiru
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: śląskie

Niski kortyzol - dziwny wynik

Post autor: Nibiru » 24 wrz 2013, 15:47

Mam takie pytanko do doświadczonych

Zrobiłem sobie wyniki krwi dzisiaj i kilka parametrów wyszło źle:
1. Kortyzol wynik 0,37 mg/dl norma od 3,7 do 19,4 (poranne)
2. Aceton w moczu ++ , zmywacza do paznokci nie piłem ;)
3. Bilirubina 1,34 przy normie do 1,2

Tyle odchyłów
Najbardziej martwi mnie KORTYZOL bo bardzo dziwnie niski wynik :neutral: , brałem wcześniej antybiotyk LEWOFLAKSACYNA na inną chorobę przez 20 dni ( nie pomógł !! znowu brałem coś co nie pomogło załamka !) , na dodatek po tym świństwie trochę zapaliły mi sie jelita i potem brałem przez 6 dni Encorton 15mg , teraz jestem 4 dni na czysto bez niego , biorę entocort (ten domiejscowy) w dawce 9mg rano. Czy taki niski poziom Kortyzolu nie jest czasami niebezpieczny ???? Proszę o odpowiedź.
I jeszcze pytanko co to ten Aceton w moczu ??

Dla pełniejszego obrazu wklejam wszystkie wyniki:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Proszę o interpretacje.

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie

Re: Niski kortyzol - dziwny wynik

Post autor: Baby » 24 wrz 2013, 16:19

Tak na szybko - niski kortyzol może być wynikiem przewlekłej sterydoterapii z powodu której funkcja nadnerczy zostaje zahamowana (mówimy wówczas o wtórnej niedoczynności kory nadnerczy). Możliwe że będzie ona wymagała przyjmowania hydrocortyzonu. Aby to sprawdzić należy ocenić rezerwę nadnerczową- udaj sie do endokrynologa z wynikiem aby przeprowadził szczegółowe badania (kortyzol rano i wieczorem, dobowe wydalanie kortyzolu i wapnia, ACTH). Czy przyjmujesz sterydy?

Aceton w moczu zazwyczaj świadczy o głodzeniu lub cukrzycy. Nie raz gdy miałam zaostrzenie z powodu którego nie jadałam np. 2 dni po czym lądowałam na SORze to zawsze wychodził mi aceton w moczu.
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
Nibiru
Początkujący ✽✽

Post autor: Nibiru » 24 wrz 2013, 16:25

Baby pisze:Tak na szybko - niski kortyzol może być wynikiem przewlekłej sterydoterapii z powodu której funkcja nadnerczy zostaje zahamowana (mówimy wówczas o wtórnej niedoczynności kory nadnerczy). Możliwe że będzie ona wymagała przyjmowania hydrocortyzonu. Aby to sprawdzić należy ocenić rezerwę nadnerczową- udaj sie do endokrynologa z wynikiem aby przeprowadził szczegółowe badania (kortyzol rano i wieczorem, dobowe wydalanie kortyzolu i wapnia, ACTH). Czy przyjmujesz sterydy?
Przyjmowałem Encorton (Prednisone) krótko niecałe 7 dni (aby ujarzmić zapalenie po antybiotyku) , teraz biorę ten drugi Budenosid ale też krótko 4 dni. Więc przewlekłe to nie może być. Zawsze wynik Kortyzolu był OK. Czyżby takie krótkie branie sterydów na jakiś czas tak obniżyło Kortyzol ??
Baby pisze: Aceton w moczu zazwyczaj świadczy o głodzeniu lub cukrzycy. Nie raz gdy miałam zaostrzenie z powodu którego nie jadałam np. 2 dni po czym lądowałam na SORze to zawsze wychodził mi aceton w moczu.
Z Acetonem chyba trafiłaś w sedno !! W weekend mało jadłem tylko płynne rzeczy bo chciałem złagodzić jelitka po tym jak antybiotyk je "pocharatał" ;) Więc to pewnie od weekendowego "głodzenia" ;)
Zastanawia mnie dalej ten Kortyzol :neutral:

Awatar użytkownika
Baby
Moderator

Post autor: Baby » 24 wrz 2013, 16:50

Nibiru pisze:
Baby pisze:Tak na szybko - niski kortyzol może być wynikiem przewlekłej sterydoterapii z powodu której funkcja nadnerczy zostaje zahamowana (mówimy wówczas o wtórnej niedoczynności kory nadnerczy). Możliwe że będzie ona wymagała przyjmowania hydrocortyzonu. Aby to sprawdzić należy ocenić rezerwę nadnerczową- udaj sie do endokrynologa z wynikiem aby przeprowadził szczegółowe badania (kortyzol rano i wieczorem, dobowe wydalanie kortyzolu i wapnia, ACTH). Czy przyjmujesz sterydy?
Przyjmowałem Encorton (Prednisone) krótko niecałe 7 dni (aby ujarzmić zapalenie po antybiotyku) , teraz biorę ten drugi Budenosid ale też krótko 4 dni. Więc przewlekłe to nie może być. Zawsze wynik Kortyzolu był OK. Czyżby takie krótkie branie sterydów na jakiś czas tak obniżyło Kortyzol ??
Bierzesz Entocort więc masz zapewne zahamowaną czynność nadnerczy zajrzyj do ulotki:
"Szczególną uwagę należy zwrócić na pacjentów, u których zamienia się leczenie glikokortykosteroidami o silnym działaniu ogólnym na preparat Entocort. U tych pacjentów mogą wystąpić objawy związane ze zmniejszeniem dawki glikokortykosteroidów o działaniu ogólnym (zahamowanie czynności kory nadnerczy). " Tym silniejszym lekiem był Encorton.

Awatar użytkownika
Nibiru
Początkujący ✽✽

Post autor: Nibiru » 24 wrz 2013, 16:57

Baby pisze:Bierzesz Entocort więc masz zapewne zahamowaną czynność nadnerczy zajrzyj do ulotki:
"Szczególną uwagę należy zwrócić na pacjentów, u których zamienia się leczenie glikokortykosteroidami o silnym działaniu ogólnym na preparat Entocort. U tych pacjentów mogą wystąpić objawy związane ze zmniejszeniem dawki glikokortykosteroidów o działaniu ogólnym (zahamowanie czynności kory nadnerczy). " Tym silniejszym lekiem był Encorton.
Dzięki za info BABY, w takim razie się nie będę tak stresował że coś poważnego się dzieje, że to wina po prostu leków. Jak myślisz kiedy zrobić sobie badanie kontrolne. Teraz jestem 4 dzień na Entocorcie. Będę go brał około 3 tygodnie. Zrobić sobie jeszcze w trakcie leczenia żeby skontrolować poziom Kortyzolu ?, czy już po skończeniu, a jak po to po jakim czasie?.

Awatar użytkownika
Baby
Moderator

Post autor: Baby » 24 wrz 2013, 17:18

Nibiru, udaj się z wynikiem do lekarza pierwszego kontaktu - może zleci jakieś dodatkowe badania i poproś o skierowanie do endokrynologa. Lepiej dmuchać na zimne. Z tego co wiem ocenić rezerwę nadnerczową można dopiero w trakcie odstawiania sterydów i to w warunkach szpitalnych.

Awatar użytkownika
Nibiru
Początkujący ✽✽

Post autor: Nibiru » 24 wrz 2013, 20:01

_Ray_ pisze:to ze masz przeciwciala anty tg to wiesz?
Widzę spostrzegawcza, zauważyłaś. Tak, to niestety wiem (mam Hashimoto, uśpione ale przeciwciała antyTG jeszcze krążą), stale kontroluje poziom tych przeciwciał, na razie powolutku, ale systematycznie spadają.
Chociaż nie powiem i tak mnie dziwi, że po 6 dniach Encortonu + 4 Entocortu Kortyzol aż tak drastycznie spadł (normalnie mam na poziomie 10 a tutaj 0,3) , zazwyczaj u innych jak czytałem to takie coś ma miejsce po co najmniej po miesiącu, dwóch brania sterydów. No ale może mój organizm tak zareagował :neutral:

Awatar użytkownika
Nibiru
Początkujący ✽✽

Post autor: Nibiru » 24 wrz 2013, 22:30

_Ray_ pisze:skierowanie do endokrynologa - moze na nastepny rok sie zalapie.polecam pojsc prywatnie
Chodziłem do endokrynologa prywatnie, bo państwowo to nie było szans, ponad rok czekania. Miałem dużo badań laboratoryjnych,hormony, USG, Dobowe Zbiórki Moczu, brałem różne hormony przy nadczynności, potem przy niedoczynności, po czasie się to unormowało i wszystko jest w porządku oprócz AntyTG. Dwa miesiące temu nawet miałem DZM i też wszystko wychodziło OK. Więc pewnie ten wynik Kortyzolu to od sterydów tylko dziwi mnie że tak szybko spadł.
Odnośnie AntyTG endokrynolog mnie uprzedzała, że przeciwciała będą "opadały" powolutku nawet dwa, trzy lata (o ile tarczyca znowu się nie zapali, bo wtedy znowu zaczną rosnąć). Więc mam nadzieje że będą opadać aż do zera ;), i temat z tarczycą będzie zamknięty ;). Kazała mi kontrolować stale TSH, FT3, FT4 i wszystkie przeciwciała na tarczyce. Jakby coś było nie tak mam się zgłosić.
Nie wiem czy jest sens biegnąć z Kortyzolem, jak to faktycznie może być wina tylko tych sterydów, i za jakiś czas to się unormuję. Planuje powtórzyć badanie na Kortyzol, tylko nie wiem czy jest sens w najbliższych dniach czy odczekać tydzień, albo czy zrobić po tym jak skończę brać "miękki steryd ;)" czyli Entocort (do miesiąca)

[ Dodano: 24-09-2013 ]
_Ray_ pisze:te wyniki zleciles sobie sam?
Ta hehe, sam sobie od czasu do czasu robie różne badania kontrolne :P

Robił sobie ktoś badanie na Kkortyzol jak zaczął przyjmować sterydy (po około tygodniu) i miał podobnie ? czy nie potrzebnie sobie to zrobiłem i się martwię ;) ?

Awatar użytkownika
Nibiru
Początkujący ✽✽

Post autor: Nibiru » 14 lis 2013, 13:53

Kortyzol wrócił do normy, jednak to posterydowe było.

alva_alva
Początkujący ✽✽
Choroba: inna choroba jelita
województwo: kujawsko-pomorskie

Post autor: alva_alva » 15 lis 2013, 17:47

Nibiru, myślę, że masz Hashimoto, na co wskazują Twoje opisy leczenia :raz to nadczynności tarczycy, raz niedoczynności- to typowe dla Hasi oraz podwyższony cholesterol i trójlicerydy.W Hasi są okresowo rzuty choroby, tarczyca jest atakowana przez przeciwciała i te wyniszczają ja przez chwilę, wtedy uwalnia się na krótko za dużo tyroksyny, FT4 idzie w górę. Po ok. 2-3 tygodniach przeciwciała wyciszają się, przestają niszczyć tarczycę, a że ta już jest podniszczona, to potem nie daje rady pokrywać zapotrzebowania na tyroksynę i Ft4 spada czasem poniżej normy nawet.Takie skoki i spadki to typowy obraz Hasi, a do tego za wysoki cholesterol i trójglicerydy. Masz też przeciwciała aTG, a aTPO robiłeś? Jaką masz objętość tarczycy w USG i przepływy?

Przewlekła niedoczynność usposabia do zastoju żółci w woreczku żółciowym, lubią robić się z tego potem kamienie. Niedoczynność tarczycy spowalnia pracę układu pokarmowego, a w rzutach choroby, jak jest chwilowa nadczynność praca jelit bywa przyśpieszona, łatwej jest o biegunki.

Być może powinieneś brać choćby małą dawkę tyroksyny.Jeśli w którymś momencie Ft4 miałeś poniżej normy, to masz niedoczynność tarczycy i powinieneś brać tyroksynę. Natomiast to, że potem niby Ft4 " wraca" do normy, to jest tylko często chwilowe, jak przeciwciała znowu atakują tarczycę i Ft4 idzie na chwilę w górę. Wtedy można trafić w moment jak Ft4 akurat jest idealnie w normie, ale tylko przez chwilę.

Awatar użytkownika
Nibiru
Początkujący ✽✽

Post autor: Nibiru » 16 lis 2013, 02:41

No tak to wygląda na Hashi, teraz prawdopodobnie jest w remisji albo się cofnęła czy coś, albo to nie było jednak Hashi, bo oprócz aTG wszystko od dłuższego czasu jest OK.
Systematycznie badam TSH, FT3, FT4, aTPO, aTG, po akcjach nadczynności, niedoczynności (ta niedoczynność to była prawdopodobnie wynikiem zbyt długiego brania leku na nadczynność), potem jak go odstawiłem się unormowało i nigdy niedoczynności nie było, TSH, FT3, Ft4 są w normie od ponad półtorej roku a aTPO zawsze miałem dobre, aTG miałem ponad 100, potem spadało 90,80,70, 44 jak byłem na diecie BG to spadało, jak jestem na diecie z glutenem zatrzymało się na poziomie 44 i nie spada dalej, muszę przejść znowu na BG i zobaczyć czy będzie spadać dalej, może wróci do normy. Ogólnie wyniki tarczycy poza aTG są dobre, USG tarczycy niby dobre według endykronologa, jak przeliczałem objętość to za duża nie była, ale nie mam podstawy żeby przyrównać, nie wiadomo jak moja tarczyca wyglądała 10 lat czy 5 lat temu czy też taka była objętościowo, czy się zmniejszyła.
Robiłem przedwczoraj badania krwi m.in cholesterolu i trójglicerydów, są w normie, te podwyższenie trójglicerydów było prawdopodobnie od krótkiej kuracji sterydowej + antybiotyk. Cholesterol faktycznie często miałem w górnej granicy normy lub przekroczony. Ostatni wynik jest OK.
Muszę dążyć do tego żeby aTG obniżyć do normy bo faktycznie pewnie wyjadają powolutku tarczyce. Liczę że BG pomoże, bo jednak jak na niej byłem to spadało.

Zablokowany

Wróć do „Interpretacja wyników”