Kolonoskopia- prośba o interpretacje

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
grzes727
Debiutant ✽
Choroba: CU
województwo: małopolskie

Re: Kolonoskopia- prośba o interpretacje

Post autor: grzes727 » 20 cze 2017, 17:43

Nie wiem czy mam szczęście, czy nie wyniki czegokolwiek zawsze wychodzą słabododatnie, lub na granicy błędu.
Podświadomie to nie chciałbym mieć CU.

Co do kalprotektyny to różne są cut-off'y, a jak permanentnie stosuje Asamax (niesteroidowy lek przeciw zapalny).

Pójde do gastrologa zobacze co powie. Wycztałem, że wynik w granicach 150 mg/kg może świadczyć o zbliżającym się zaostrzeniu.

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Choroba: CD
Kontakt:

Post autor: Tubisia » 20 cze 2017, 23:59

Tak z ciekawości od kiedy to Asamax to NPLZ? To lek przeciwzapalny !! Kalprotektyna powyżej 200 świadczy o początkach stanu zapalnego, poniżej to normalna wielkość w NZJ.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Post autor: Noelia » 26 cze 2017, 22:15

grzes727 pisze:Nie wiem czy mam szczęście, czy nie wyniki czegokolwiek zawsze wychodzą słabododatnie, lub na granicy błędu.
Lepiej tak niż jakieś duże odchylenia od normy ;)
grzes727 pisze:Co do kalprotektyny to różne są cut-off'y
Właśnie, w każdym źródle inne dane.
Sama nie wiem, co o tym myśleć do końca.
Daj znać, co gastrolog powiedział o tym wyniku.
Tak czy owak, nie jest źle, tak jak pisałam, więc nie ma się co martwić :roll:
Tubisia pisze:Tak z ciekawości od kiedy to Asamax to NPLZ? To lek przeciwzapalny
Napisał, że przeciwzapalny:
grzes727 pisze:Asamax (niesteroidowy lek przeciw zapalny)
Asamax to NLPZ - niesterydowy lek przeciwzapalny.
http://j-elita.org.pl/leczenie/niestery ... iwzapalne/
NPLZ to literówka czy coś, o czym nie wiem?
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17 💔

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

https://astheria.pl - polecam! 🖤

grzes727
Debiutant ✽

Post autor: grzes727 » 13 sie 2017, 19:54

Odwiedziłem lekarza, wynik 82 mówi o istniejącym stanie zapalnym.
Dostałem znowu metronidazol 10 dni, asamax dalej 3x2. Po zakończeniu terapii metronidazolem mam włączyć medypred 2x4mg, w najniższej dawce. Ponownie badanie na obecność toksycznego szczepu colistridum.
Boli brzuch po lewej stronie, przy większej aktywności, stolec żółty w jednym słowie papka, raz dziennie.

Liczę, że się jeszcze wywine od większych atrakcji.

grzes727
Debiutant ✽

Post autor: grzes727 » 01 paź 2017, 17:37

Metronidazol pomógł w okresie stosowania, potem po trzech dniach wszystko się rozjechało.

Byłem w szpitalu 5 dni włączono mi wankomycyne mam jeszcze stosować do wtorku (jest ok).

Zrobiono mi kolonoskopie, wynik prawie dobry, rozpulchniony wyrostek robaczkowy, niezmieniona zastawka Bauhina.
Od 30 cm nieznaczne przekrwienie.

Zrobiono tomografię, coś w jelicie krętym, ale wydaje mi się że od pierwszego pancolita, trochę się tam popsuło.

Zmieniono mi diagnozę na crohna, po czym wrócono do CU, ponadto jeszcze raz oznaczenie markerów ASCA i ANCA.

Mam nadzieje, że to nie crohn.

-- 23 paź 2017, o 18:51 --

Wyniki histopatu.

Okolice wyrostka:
1. Fragment nieswoistej tkanki ziarninowej z przewlekłymi głównie limfocytarnymi naciekami zapalnymi oraz strzępkami błony ślużowej z dwoma kryptami jelitowymi.

2. Jelito grube (30cm).
Fragment błony śluzowej jelita grubegi o zachowanej architektonice krypt jelitowych. W blaszce właściwej stwierdza się umiarkowanie obfite głównie jednojądrzaste nacieki oraz wybroczyny krwawe.

Przeciwciała ASCA wynik wątpliwy.

Jutro idę na konsultacje. Oby nie Crohn.

-- 23 gru 2017, o 11:00 --

Od środy pogorszenie.
Ciemniejsza krew, na końcu stolca, później śluz z krwią jasną, świeżą w niewielkich ilościach.
Jak narazie chodzę jeden raz do wc z rana, nawet nie ma specjalnej konieczności.
Badania krew OK, CRP<0,3.
Dostałem Metronidazol na uspokojenie jelit, wizyta u gastrologa 4.01.18, po skończeniu antybiotyku.
Wygląda na to, że Crohn zostaje na chwilę odstawiony.
Problem mam inny czeka mnie 16.01.18 zabieg PCNL, usunięcie kamienia nerkowego.
Zostanę nafaszerowany różnymi antybiotykami, martwi mnie to bardzo.

Elajza
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: mazowieckie

Post autor: Elajza » 19 maja 2018, 22:10

Witam!
Właśnie jestem w trakcie diagnostyki z powodu przewlekłych biegunek 2,5 roku (wcześniej lekarz rodzinny twierdził bez żadnych badań że to zespół jelita drażliwego). Z powodu mojego wcześniejszych dużych obaw przed badaniem kolonoskopii diagnostykę rozpoczęłam kolonoskopią wirtualną w której wszystko wyszło dobrze oprócz nieco wzmożonej haustarcji. Lekarza jednak to zaniepokoiło i przekonał mnie na tradycyjną kolonoskopię. Dziś właśnie się odbyła i otrzymała następujący opis:
Per rectum: napięcie zwieraczy prawidłowe, w zasięgu palca ślózówka odbytnicy bez patologii. VH ist
Jakość oczyszczenia jelita do badania w skali Boston P2 S3/2 L3/2.
W inwersji kamał odbytu prawidłowy. Wprowadzono endoskop do dna kątnicy. Uwidoczniono ujście wyrostka robaczkowego i zastawkę Bauhina.
Wprowadzono endoskop do jelita cienkiego, w zakresie dostępności endoskopu śluzówka ileum terminale o kruchej, ziarnistej powierzchni - wycinki but.1.
Śluzówka okolicy zast. krętniczo- kątniczej (wycinki but. 2) i okolicy zag. odbytniczo- esicznego (wycinki but. 3) o zatartym rysunku naczyniowym. Poza w/w śluzówa jelita grubego o prawidłowym zabarwieniu i rysunku naczyniowym.
DGN Podejrzenie NZChJ
Bardzo proszę o o interpretację. Badanie histopatologiczne będzie dopiero za 3 tygodnie. Wypis ze Szpitala będę miał dopiero w przyszłym tygodniu. Lekarz który wykonywał badanie powiedział że tragedii nie ma ale dobrze też nie jest i dodał że nie wie czy wycinki pomogą w diagnozie. Od siebie dodam że kolonoskopia była wykonana gdy objawów prawie nie było tylko lekki ból brzucha i biegunki raczej mi nie dokuczały. ( A objawy prawie zniknęły jak dowiedziałam się o terminie kolonoskopii) :help:

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator

Post autor: Noelia » 25 maja 2018, 12:44

Lekarz podejrzewa NZJ, ale ostateczną odpowiedź dadzą wycinki hist-pat.
Stan zapalny w ileum terminale, czyli w końcowym odcinku jelita krętego, jest charakterystyczny dla Crohna.
Za CD przemawia też odcinkowość zmian (odcinki zmienione chorobowo na przemian ze zdrowymi).

Nie jest to CU, bo tutaj zapalenie zaczyna się zawsze od odbytnicy, a później ewentualnie zajmuje w sposób ciągły kolejne fragmenty okrężnicy.
CU dotyczy jedynie jelita grubego, jelito cienkie wygląda prawidłowo (poza najcięższymi przypadkami, gdy zajęta jest cała okrężnica + końcówka krętego).
U Ciebie odbytnica jest zdrowa, za to są zmiany w jelicie cienkim.
Jeśli wyniki biopsji nie będą decydujące, to konieczna będzie dalsza diagnostyka, np. gastroskopia i badania obrazowe (MRI, TK, enterografia, enterokliza).

Ewentualnie może być to inny rodzaj zapalenia (np. bakteryjne, polekowe, związane z nietolerancjami i alergiami pokarmowymi itd.), niekoniecznie choroba przewlekła.
Na pewno nie jest to IBS (ZJD), ponieważ są to zaburzenia jedynie czynnościowe, nie ma tam żadnego stanu zapalnego.

Pozdrawiam :roll:
Doradca CU

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Elajza
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: mazowieckie

Post autor: Elajza » 28 maja 2018, 13:36

Dziękuje Noelia za odpowiedź właśnie dostałam opis mikroskopowy:
A: ileum terminale- drobne wycinki z błony śluzowej z niewielkim przewlekłym naciekiem zapalnym i grudką chłonną.
B:kątnica, C-zgięcie odbytniczo-esicze śluzówka z niewielkim przewlekłym naciekiem, obrzękiem i przekrwieniem.
Dostałam też skierowanie do poradni Gastroenterologicznej (pilne) ale u mnie w mieście nie ma praktycznie gastroenterologów a jak już są to słabej sławy. Najbliżej mi do Warszawy ale terminy na NFZ są kosmiczne. Więc zapisałam się na wizytę prywatną. Jakie badania warto jeszcze zrobić przed wizytą u gastroenterologa? TK brzucha miałam robione wraz wirtualną kolonoskopią.

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator

Post autor: Noelia » 29 maja 2018, 08:05

Elajza pisze:
28 maja 2018, 13:36
Jakie badania warto jeszcze zrobić przed wizytą u gastroenterologa?
Mąż przed wizytą u gastro robi różne oznaczenia laboratoryjne z krwi, moczu i kału.
Wszelkie skierowania wypisuje mu na jego prośbę lekarka rodzinna POZ.
Przede wszystkim krew - morfologia, CRP, OB, HGB, żelazo, ferrytyna, hematokryt, próby (enzymy) wątrobowe (AspAT, ALAT, GGTP, ALP, LDH), elektrolity (sód, potas itd.), wapń, albuminy, glukoza, kreatynina, mocznik, profil lipidowy (lipidogram), amylaza i lipaza (enzymy trzustkowe).
Miał też badania na różne przeciwciała, np. klasa IgA i IgG, ANCA, EmA, tTG, DGP.
Z moczu tzw. badanie ogólne.
Z kału krew utajona, kiedyś robił też badania w kierunku bakterii i pasożytów.
Ewentualnie kalprotektyna w kale - biomarker stanu zapalnego w jelicie - ale to już prywatnie, bo nie ma refundacji NFZ (chyba, że oznaczenie robią w trakcie pobytu szpitalnego).
Ty już wiesz, że jest zapalenie śluzówki jelita, ale kalprotektyna mogłaby dać odpowiedź, jak duże (np. wynik 300 a 3000 - to jest mega różnica).
Tylko z tym akurat poczekałabym do decyzji gastrologa, może nie będzie potrzeby, a badanie do tanich nie należy.
Doradca CU

ODPOWIEDZ

Wróć do „Interpretacja wyników”