interpretacja badan

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
petitek88
Debiutant ✽
Choroba: CD
województwo: -- poza Polską --

interpretacja badan

Post autor: petitek88 » 06 sty 2016, 13:38

Witam , czy ktoś mógł by mi pomóc zinterpretować wyniki badań :
( mieszkam w Danii więc przetłumacze jak tylko umiem )

Aminotransferazy U/L - 70

Gamma-glutamylotranspeptydaza U/L -61

potas mmol/L - 3,4

Czynnik krzepnięcia II + VII-X [INR]; P - 1,0

mocznik mmol/L - 8,8

Monocyty;B 10E9/L - 0,84

sód mmol/L - 135

ferytyna µg/L - 7

kalprotektyna mg/kg - 124

Bardzo proszę o pomoc . Bo oni mnie tu wykończą :(

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Re: interpretacja badan

Post autor: obyty.z.cu » 06 sty 2016, 13:49

każde laboratorium zawsze wpisuje normy,no bo nie wszędzie takie same .
Gdybanie więc bez tego - to nie tak.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

petitek88
Debiutant ✽

Post autor: petitek88 » 06 sty 2016, 14:08

Mam wpisać normy ?

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 06 sty 2016, 14:16

jasne,bez tego jest bez sensu .
I w Polsce zdażają się różne normy w zależności od metody badań w laboratorium.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

petitek88
Debiutant ✽

Post autor: petitek88 » 06 sty 2016, 14:21

No dobrze to proszę :

Aminotransferazy U/L - 70 norma 10-45

Gamma-glutamylotranspeptydaza U/L -61 norma 10- 45

potas mmol/L - 3,4 norma 3,6 - 4,4

Czynnik krzepnięcia II + VII-X [INR]; P - 1,0 tu niestety normy nie ma tylko oznaczone na czerwono

mocznik mmol/L - 8,8 norma 2,6 - 4,4

Monocyty;B 10E9/L - 0,84 norma 0,20 - 0,80

sód mmol/L - 135 norma 137-145

ferytyna µg/L - 7 norma 15 - 200

kalprotektyna mg/kg - 124 norma < 50

Jacekx
Znawca ❃❃
województwo: pomorskie

Post autor: Jacekx » 06 sty 2016, 15:36

zależy od laboratorium choć tam gdzie badam się

INR ostatnio miałem 1,5 - powyżej normy wartość referencyjna 0,8-1,2 ale ja biorę nietypowo bo na serducho warfin 4,5 mg

Czyli Twoje INR jest OK petitek88

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 06 sty 2016, 17:04

Nikt nic nie powie na podstawie wycinkowych wyników. ALT i GGTP mogą świadczyć o zmianach polekowych w wątrobie (GGTP tp też objaw polkaholowego uszkodzenia wątroby), podniesiony mocznik np może być po sterydoterapii, bo przy uszkodzeniu nerek czulsza jest kreatynina.
Ferrytyna to miernik zapasów żelaza w organizmie, którego spadek wyprzedza pojawienie się anemii.
Na INR to się nie znam, ale jest to miernik wystandaryzowany (bez jednostek) i jak pisze Jacekx norma jest od 0,8 do 1,2 - chyba, że w Danii inaczej liczą.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

petitek88
Debiutant ✽

Post autor: petitek88 » 06 sty 2016, 17:27

Wyniki sa z 22 grudnia. Nie bralam wtedy ani lekow ani nic.

petitek88
Debiutant ✽

Post autor: petitek88 » 06 sty 2016, 17:28

GGTP tp też objaw polkaholowego uszkodzenia wątroby),
Nie pilam alkoholu od lipca wiec nie ma szans

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 06 sty 2016, 18:22

nie o to chodzi,to tylko jedna z możliwości diagnozowania.
Z tych wyników -które powinien ocenić lekarz- raczej wynika, że Twój stan zapalny troche nawywijał w wynikach.GGTP to nie jest wysokie przekroczenie,ale w połączeniu z innymi pokazuje ,że w tym okresie przechodziłas jakiś stan zapalny ,który także pokazał się w wątrobowych wynikach.No i nie wiemy jak to było u Ciebie z lekami,niektóre potrafią pozmieniac wyniki,więc przed badaniami się je ogranicza.
Trzeba by znać Twoją historie zeby to oceniać,inaczej to opowieści ..statystyczne.
petitek88 pisze:ferytyna µg/L - 7 norma 15 - 200
tym się też powinnaś zainteresować,czyli jak zadziałac by ją podnieść.
temat jednak jest też,jakie były wcześniejsze wyniki.Takie wyrwane z życia tu nie pokażą jakie są tendencje i skąd te zmiany.Anemia to nic fajnego,a "uzupełnianie" żelaza w szpitalu to też nic fajnego.Trzeba jedzeniem itp,a jeśli koniecznie to i farmakologiczne.
Swoją drogą,mi kiedyś gastrolożka powiedziała,że moja wątroba jest jak u "zawodowego" alkocholika ,dzień przed marskością ..czy jakoś tak.To był ostatni czas na jej leczenie.
I jej stan nie był od alkoholu,ale od chorób,leków ,jedzenia i innych czynnników.
NRI - norma -u kobiet jest wyższe u kobiet niż facetów,więc spoko.

petitek88
Debiutant ✽

Post autor: petitek88 » 06 sty 2016, 22:16

W szpitalu lezalam 22 grudia. Entocort biore od 24 grudnia. Wczesniej nie bralam zadnych lekow. Anemie mam od roku. Bralam zelazo ale nie bardzo pomaga. Lekarz mowil ze to dlatego ze jest krwawienie z jelit. Widocznie moj lekarz poza jelitami nie widzi innych organow :( ja bardzo czesto czuje watrobe . I te wzdecia mysle ze tez sa dlatego. Ja wiem ze trudno cokolwiek stwierdzic z wyrywkowych wynikow tylko ze ja nie mam kogo zapytac. Tyle co sobie wyczytam sama na internecie. A lekarz wciaz mowi ze wszystko ok a ze troche odbiegaja wyniki od normy to tam normalne. Jak pytali kto w rodzinie choruje i powiedzialam ze tata , babcia i kuzynka od strony taty maja problemy z trzustka zapytal czy przez picie alko. I na tym sie wywiad skonczyl. Szczerze wspolczuje lekarzowi ktory ma ze mna rozmowe w piatek bo mam zamiar mu przemowic do rozumu i nie byc taka mila

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 06 sty 2016, 22:44

Tu na forum są tematy jak uzupełnić żelazo,jak sobie z tym radzą inni.Opcja - szukaj-
A co do wątroby,to warto o nią zadbać samemu,i lekarz nie do końca jest potrzebny.
Odpowiednie do wątroby jedzenie to również dla jelit ulga.Do tego może warto też uzupełnić jakimś suplementem wspomagającym.Jeśli dobrze papiętam to coś z ostropestem będzie ok.Ja przez 2 lata jechałem na Liv52 i do tego coś jeszcze na zmainę.Teraz mam już ok. wątrobę.
Podobnie z anemią,z niecałych 8 teraz mam wyniki na poziomie ok. 14.
Idzie..naprawdę samemu tylko trzeba to opanować.
Oczywiście fajnie gdy ma się do pomocy lekarza...ale i bez niego da się to zrobić.
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/m ... 41905.html

petitek88
Debiutant ✽

Post autor: petitek88 » 06 sty 2016, 22:49

Wiem rozumiem. Ale bylo by mi latwiej gdybym wiedziala co konkretnie mam chore wtedy bym wiedziala jak o to dbac. Diete mam ale i ona wywoluje zle skutki. Mysle ze to lata zaniedbania . I mojego i lekarzy. Teraz jestem skazana sama na siebie

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU

Post autor: obyty.z.cu » 06 sty 2016, 23:12

petitek88 pisze:Ale bylo by mi latwiej gdybym wiedziala co konkretnie mam chore wtedy bym wiedziala jak o to dbac. Diete mam ale i ona wywoluje zle skutki
czasem trzeba lat by zdiagnozować chorobę.Czasem okazuje się że to kilka chorób.
Dieta nie może być na stałe,jeśli szkodzi to jest zła.
Jeśli doprowadziła do zaparć,to znaczy że jest nieodpowiednia .
W ogóle samo slowo "dieta" kojarzy się z jakimiś obostrzezeniami ukierunkowanymi na jakiś efekt.
Jaki to efekt gdy doprowadza to do problemów ,a Ty z tym dalej tkwisz.Tak się nie da.
petitek88 pisze:Teraz jestem skazana sama na siebie
Wiesz,trzeba się edukowć tak w chorobie jak i w dobrym odpowiednim jedzeniu.
Jeśli masz zaparcia,to trzeba zmienić jedzenie.
Jeśli są problemy z bakteriami w jelicie lekarz przepisuje antybiotyk,jakiś metronidazol czy Xifaxan i się poprawia,oczywiście pluś probiotyki aby zasiednić dobre bakterie.
Naprawdę,...tu nikt nie powie dlaczego tak się czujesz i dlaczego.
Tu możemy tylko podpowiedzieć co my widzymy z boku i w którą stronę szukać aby ulżyć.
Ale to TY musisz sama sobie pomóc w ten czy inny sposób.Najmniej odpowiedni jest zaś powtarzanie że ..np. masz już diete.
Masz,ale widać złą,bo Ci nie służy.To trochę wygląda jak byś się leczyłaa u znachora...
Sorki...wiem że to nie fair ,ale może to Ci pokaże inna stronę medalu.
Powiedz szczerze,ile ty dzisiaj wypiłaś płynów i jakich ?

petitek88
Debiutant ✽

Post autor: petitek88 » 07 sty 2016, 07:02

Obyty.z.cu ja wiem jak to moze wygladac. I wiadomo nie spodziewam sie cudow ze mnie ktos z forum uleczy:) . To troche taka desperacja i bezradnosc czlowieka. Cale zycie bylam zdrowa. A tu nagle bum. Ni stad ni z owat musze wiedziec jak robic zeby sobie pomoc i nie zaszkodzic.

Co do plynow szczerze 1 litr wody , 2 kawy orkiszowe i 3 kubki kopru wloskiego.

Tak czy siak dzieki za pomoc

ODPOWIEDZ

Wróć do „Interpretacja wyników”