Wynik kolonoskopii

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Lililajj
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie

Wynik kolonoskopii

Post autor: Lililajj » 22 lip 2017, 10:38

Wyniki kolonoskopii: małe żylaki wewnętrzne odbytu, poza tym stan prawidłowy. Instrument wprowadzono do niezmienionej katnicy. Zastawa Bauhina prawidłowa. Błona śluzową jelita grubego lśniąca. W zgieciu esiczo-odbytniczym na szczycie faldu błona śluzową guzkowato zmieniona. Pobrano liczne wycinki do badań.
Stwierdzono niezakazne zapalenie zolodkowo-jelitowe, zapalenie jelita nieokreślone

Badanie histopatologiczne- polip zapalny.

Czy to jest WZJ?

temat poprawiony zgodnie z regulaminem

atabe
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD
województwo: mazowieckie

Re: Badania

Post autor: atabe » 22 lip 2017, 18:52

Pobrano wycinki-to będzie odpowiedź . Cierpliwości :)

Lililajj
Debiutant ✽

Post autor: Lililajj » 22 lip 2017, 21:11

Właśnie te wycinki to polip zapalny :)

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Post autor: Noelia » 23 lip 2017, 08:59

Lililajj pisze:Stwierdzono niezakazne zapalenie zolodkowo-jelitowe, zapalenie jelita nieokreślone
Jest wiele przyczyn zapalenia jelita - np. błędy dietetyczne, alergeny pokarmowe, zatrucia, leki, przebyte zakażenia.
Niekoniecznie od razu NZJ.
Lililajj pisze:Badanie histopatologiczne- polip zapalny.
I tylko tyle napisali w opisie wycinka hist-pat? :shock:
A te inne "liczne wycinki"?
U męża to był szczegółowy opis po łacinie każdego preparatu z biopsji (z różnych miejsc jelita).
Ale akurat polipów żadnych nie miał, więc nie wiem, jak to w tym przypadku wygląda.
Moim zdaniem powinni Ci też pobrać fragmenty "normalnej" błony śluzowej, a nie tylko polipy.
Lililajj pisze:Czy to jest WZJ?
To nie jest typowy, książkowy opis WZJG.
A jakiś gastrolog widział te wyniki?
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17 💔

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Lililajj
Debiutant ✽

Post autor: Lililajj » 23 lip 2017, 10:30

Niestety w opisie było tylko te jedno zdanie, nic więcej. Byłam też u gastrologa, wcześniej miałam wykonana gastroskopie gdzie wykryto bakterie helicobacter pylori oraz zapalenie żołądka (błona żołądka z licznymi aftami) dostałam trzy antybiotyki po skończonej kuracji dostałam jeszcze Controloc, który powinnam brać do września (2 opakowania 28 tabletek)

Martwi mnie wynik kolonoskopii bo ten polip z czegos musiał się wziąść jak również zapalenie.

W maju miałam zdiagnozowana silna anemie z koniecznością przetaczania krwi

Czesto boli mnie żaladek. Stolec nie są zbite mają raczej papkowata konsystencję

atabe
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD
województwo: mazowieckie

Post autor: atabe » 23 lip 2017, 16:06

Może konsultacja u innego gastrologa. Poszukaj polecanych lekarzy w dziale Lekarze. Jeśli masz skłonność do polipów , to trzeba to systematycznie kontrolować , no i skontrolować ponownie żołądek, czy bakterii już nie ma, może coś na zmniejszenie kwasów . Ale najlepiej jeśli o tym zdecyduje lekarz

Awatar użytkownika
Luki36
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CU
województwo: zachodniopomorskie

Re: Wynik kolonoskopii

Post autor: Luki36 » 24 lip 2017, 14:41

Polipa trzeba chyba usunąć. Dziwne,że podczas kolonki tego nie zrobili
Na razie, bez leków

Lililajj
Debiutant ✽

Post autor: Lililajj » 24 lip 2017, 16:53

Niedługo mam wizytę u lekarza rodzinnego wiec mam nadzieję,że tam zostaną podjęte jakieś kroki...

Chciałabym tylko wiedzieć powód powstania tego polipa... Tym bardziej, że w morfologii mam bardzo wysoki poziom ezynofilii i przekroczony poziom bazofilii.

Celiaka wykluczona.

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Post autor: Noelia » 27 lip 2017, 13:26

Luki36 pisze:Polipa trzeba chyba usunąć. Dziwne,że podczas kolonki tego nie zrobili
Polipa (polipy?) to na pewno usunęli (każdego muszą teoretycznie) i właśnie wzięli do badania hist-pat, z którego wyniknęło tylko to, że to polip zapalny :neutral:
atabe pisze:Może konsultacja u innego gastrologa. Poszukaj polecanych lekarzy w dziale Lekarze.
Właśnie - nie wiadomo, czy rodzinny jakoś sensownie to ogarnie.
atabe pisze:Jeśli masz skłonność do polipów , to trzeba to systematycznie kontrolować
Regularne kolonki jako profilaktyka przeciwnowotworowa - jaka częstotliwość to sama ciekawa jestem (w przypadku NZJ też w sumie nie wiem, jaka powinna być w remisji - bo różne są teorie), ale pewnie co kilka lat.
atabe pisze:może coś na zmniejszenie kwasów
To ten Controloc.

Możesz zrobić też badanie na krew utajoną (skoro anemia była), kalprotektynę, CRP itd.
I obserwować, jakie jedzenie Ci służy, a jakie szkodzi.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17 💔

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Interpretacja wyników”