Strona 1 z 1

Wyniki gastroskopii

: 13 wrz 2017, 14:01
autor: Anna3
Witam Was bardzo serdecznie,

Zwracam się z prośbą o interpretację wyników gastroskopii. Może ktoś mnie naprowadzi na właściwy trop:

Przełyk bz. Linia Z na górnej granicy fałdów żołądkowych. Wpust od góry i w inwersji bz. Żołądek podatny na rozdymanie, zawiera żółć. Sklepienie i trzon żołądka bz. Antrum pasmowato zaczerwienione, z wybroczynami. pobrano wycinki do badania Histopatologicznego (2) i na test ureazowy (antrum, trzon). Odźwiernik zaczerwieniony, rozwarty podczas badania. Opuszka część zaopuszkowa dwunastnicy bz.. Z dwunastnicy pobrano wycinki do badania hist.-pat. (1).
Test ureazowy: ujemny.

Czekam na wynik histopatu z gastro.

wcześniej w kolonoskopii wyszło w histopacie: nieokreślone zapalenie jelit (esicy i odbytnicy).

Czy badania żołądka i dwunastnicy mogą wskazywać na chorobę Crohna? (w dalszym ciągu nie mam jednoznacznej diagnozy, ale gastroenterolog podejrzewał po kolonoskopii Crohna. Czy po gastroskopii będzie już można potwierdzić diagnozę?
Proszę o pomoc i z góry dziękuję.

Pozdrawiam,
Anna

Re: Wyniki gastroskopii

: 13 wrz 2017, 14:30
autor: Tubisia
Diagnoza Crohna to ciężka sprawa, bo lubi się chować nawet i w histopatologii. O Crohnie możemy mówić na pewno jeśli występują tez takie objawy jak ból prawego podbrzusza (w okolicach wyrostka/jajnika), biegunki i/lub zaparcia, afty, i inne paskudztwa. Poczekaj na wyniki histopatu z gastro na spokojnie, no i przede wszystkim udaj się do dobrego gastrologa.

Re: Wyniki gastroskopii

: 13 wrz 2017, 14:42
autor: Anette28
To prawda że Crohn lubi sobie ukrywać moim pierwszym objawem był jadłowstręd. Poczekaj na wyniki kolonoskopii jak pisze Tubisia.

Re: Wyniki gastroskopii

: 13 wrz 2017, 15:57
autor: Anna3
Do objawów ze strony jelit zalicza się u mnie częste biegunki, prawostronne bóle brzucha w dole biodrowym, ale też pod prawym żebrem na wysokości pępka i mocne ukłucia w pępku (trwa to około 4 lata, jak nie dłużej), od kilku miesięcy mam też nudności. goryczkowy posmak w ustach, bóle brzucha niemal po każdym posiłku. Od dawna nie jem niczego smażonego, zero surowych warzyw i owoców, ograniczam wszelki błonnik , gazowane, mocne herbaty i kawy. Biorę probiotyki (Enterol i Dicoflor na zmianę z Lakcid'em). Od gastroenterologa mam przepisany Asamax 2x2 (500 mg). Asamax jakby zmniejszył częstotliwość biegunek, ale bóle brzucha są cały czas takie same, w zasadzie pod tym względem nic się nie zmienia.
Z chorób towarzyszący to: drobne złogi w obu nerkach. reaktywne zapalenie stawów, dziwne wysypki skórne i... piekielny świąd całej skóry, zwłaszcza po nagrzaniu (odrobina słońca, ciepły prysznic). pojawiają się swędzące bąble, które zmieniają się w plamy, przypominające rumień/liszaj. Afty jamy ustnej też występują. Choroby jelit i żołądka są u mnie dość rodzinną sprawą (i ojciec i matka).

Pozdrawiam.

P.S. Czekam na wyniki histopato. z gastroskopii, bo z kolonoskopii to już dawno mam, chociaż wynik niejednoznaczny wyszedł (nieokreślone zapalenie jelit).

Re: Wyniki gastroskopii

: 13 wrz 2017, 17:55
autor: Tubisia
Z opisu Twoich objawów wygląda na Crohna, ale zawsze jest szansa, że to nie on albo że się ukrywa i na histpacie z gastro wcale nie musi wyjść, niestety. W sumie w CD lepsza jest Pentasa, bo rozkłada się już w jelicie cienkim, możesz spróbować poprosić o nią gastrologa, ale to jak zareagujesz to inna sprawa. Poza tym dobra byłaby konsultacja u innego gastrologa.

Re: Wyniki gastroskopii

: 14 wrz 2017, 09:37
autor: Anna3
Dziękuję Wam za odpowiedzi.
Pozdrawiam wszystkich czytających tego posta.