CU czy IBS !?

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ImmuraN
Debiutant ✽
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków

Re: CU czy IBS !?

Post autor: ImmuraN » 28 sty 2018, 10:09

Biorę 3 razy dziennie Pentase Nie uważam by miała negatywny wpływ Mój kolor stolca przeważnie jest jasno brązowy podchodzący pod pomarańcz. Na kolor stolca wpływa wlasnie to czy masz tłuszcz w stolcu. Wiąże sie to ze złym wchłanianiem tłuszczu. Metronidazol to zło. Gdy przyjąłęm to świństwo mój stan sie pogorszył Ciekawe czy właśnie zacząłeś chudnąć po kuracji Metronidazolem. Warto inwestować w preparaty z żelazem. Jeśli organizm nie przyjmuje w sposób pokarmowy można przyjąć kroplówki. Istnieją instytuty witaminowe które oferują "wzmocnienie" Dobry poziom żelaza i magnezu w organizmie to lepsza kondycja jelit
Tak poza tematem ja odradzam stołowanie się w mcdonaldzie i w podobnych miejscach. Pokusa duża ale ma to wpływ na zdrowie. Crohn nie znosi tłuszczów trans i chemii. Pizze polecam włoską tradycyjną bo w stylu amerykanskim bądź naszym jest cięższa i jak wiadomo drożdże źle wpływają na brzuch

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Kontakt:

Post autor: Tubisia » 28 sty 2018, 12:43

ImmuraN pisze:
28 sty 2018, 10:09
Biorę 3 razy dziennie Pentase Nie uważam by miała negatywny wpływ Mój kolor stolca przeważnie jest jasno brązowy podchodzący pod pomarańcz. Na kolor stolca wpływa wlasnie to czy masz tłuszcz w stolcu. Wiąże sie to ze złym wchłanianiem tłuszczu. Metronidazol to zło. Gdy przyjąłęm to świństwo mój stan sie pogorszył Ciekawe czy właśnie zacząłeś chudnąć po kuracji Metronidazolem. Warto inwestować w preparaty z żelazem. Jeśli organizm nie przyjmuje w sposób pokarmowy można przyjąć kroplówki. Istnieją instytuty witaminowe które oferują "wzmocnienie" Dobry poziom żelaza i magnezu w organizmie to lepsza kondycja jelit
Tak poza tematem ja odradzam stołowanie się w mcdonaldzie i w podobnych miejscach. Pokusa duża ale ma to wpływ na zdrowie. Crohn nie znosi tłuszczów trans i chemii. Pizze polecam włoską tradycyjną bo w stylu amerykanskim bądź naszym jest cięższa i jak wiadomo drożdże źle wpływają na brzuch
W NZJ występuje coś takiego jak nietolerancja leków doustnych z żelazem, tak więc suplementacja jakimikolwiek zestawami multiwitaminami zawierających żelazo nie ma sensu, ba nawet szkodzi, bo może powodować bóle brzucha. Dodatkowe obciążanie jelita w stanie zapalnym tabletkami powoduje to, że może ono po prostu nie wchłaniać dodatkowych porcji mikro i makroelementów, niepotrzebnie zużywając siły na trawienie (jednym słowem tabletka może wyjść w prawie w takim samym stanie w jakim ją połknięto), już nie mówiąc o przyspieszonej perystaltyce jelita, gdzie tabletka nawet nie ma szans na strawienie. Żelazo w NZJ podaje się dożylnie, by jak najszybciej uzupełnić braki w organizmie. Żółty stolec niekoniecznie oznacza przetłuszczenie - to normalny kolor w stanie zapalnym jelita. Co do diety, każdy ma swoją indywidualną i każdemu szkodzi co innego, a co innego pomaga.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Awatar użytkownika
ImmuraN
Debiutant ✽

Post autor: ImmuraN » 28 sty 2018, 13:01

Tubisia pisze:
28 sty 2018, 12:43

W NZJ występuje coś takiego jak nietolerancja leków doustnych z żelazem, tak więc suplementacja jakimikolwiek zestawami multiwitaminami zawierających żelazo nie ma sensu, ba nawet szkodzi, bo może powodować bóle brzucha. Dodatkowe obciążanie jelita w stanie zapalnym tabletkami powoduje to, że może ono po prostu nie wchłaniać dodatkowych porcji mikro i makroelementów, niepotrzebnie zużywając siły na trawienie (jednym słowem tabletka może wyjść w prawie w takim samym stanie w jakim ją połknięto), już nie mówiąc o przyspieszonej perystaltyce jelita, gdzie tabletka nawet nie ma szans na strawienie. Żelazo w NZJ podaje się dożylnie, by jak najszybciej uzupełnić braki w organizmie. Żółty stolec niekoniecznie oznacza przetłuszczenie - to normalny kolor w stanie zapalnym jelita. Co do diety, każdy ma swoją indywidualną i każdemu szkodzi co innego, a co innego pomaga.
Brałem suplement żelaza Sorbifer Durules i był to najgorszy wybór Po 3 dniach miałem krwotok wewnętrzny Brałem również Feroplex roztwór doustny z żelazem i to tolerowałem. W najlepszy sposób przyswaja się dożylnie i dotyczy to też innych mikroelementów. Czy warto brać kwas omega 3 przy CD?

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Kontakt:

Post autor: Tubisia » 28 sty 2018, 14:05

Jeśli Ci nie szkodzi na jelita, możesz spróbować brać. Ogólna zasada jest taka: jeśli jelita coś tolerują jesz to, ale z głową (np. o wszystkich rozpuszających grochach, fasolach, kapustach zapomnij). Ogólnie polecam przeczytać działy: Remisja i Zaostrzenie oraz Poradnik Żywienie w NZJ".

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Rafal
Początkujący ✽✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: opolskie

Post autor: Rafal » 28 sty 2018, 17:26

ImmuraN pisze:
28 sty 2018, 10:09
Zdaję sobie sprawę że pizze i żarcie z McD to syf, ale zależy mi na powrocie do wagi dlatego się czasem decyduję na takie bomby chemiczno-kaloryczne. I o dziwo nawet mi takie pojedyncze "wyskoki" nie szkodzą, chyba że rzucę się na sos czosnkowy :D
Trochę liczę że po powrocie do poprzedniej masy poprawi mi się ogólny stan zdrowia. Bo póki co ciśnienie mam strasznie niskie, zawroty, ogólne zmęczenie i brak sił.
Co do witaminek - kiedyś próbowałem się leczyć takimi preparatami a szczególnie magnezem cudownym specyfikiem na wszystko ale po za biegunką (sporo wit. B6) to jakoś poprawy nie poczułem. Znajomy (początkowo wielki fan Zięby) też wit. C próbował się wyleczyć i też odpuścił po jazdach z biegunkami i brakiem efektów. Więc po własnych i cudzych przygodach z "suplementami" odpuściłem sobie i łykam tylko to co mi lekarz zaleca.
Chyba niski poziom żelaza wyjdzie we krwi jako anemia czy cuś ?

Awatar użytkownika
ImmuraN
Debiutant ✽

Post autor: ImmuraN » 28 sty 2018, 20:12

Rafal pisze:
28 sty 2018, 17:26

Zdaję sobie sprawę że pizze i żarcie z McD to syf, ale zależy mi na powrocie do wagi dlatego się czasem decyduję na takie bomby chemiczno-kaloryczne. I o dziwo nawet mi takie pojedyncze "wyskoki" nie szkodzą, chyba że rzucę się na sos czosnkowy :D
Trochę liczę że po powrocie do poprzedniej masy poprawi mi się ogólny stan zdrowia. Bo póki co ciśnienie mam strasznie niskie, zawroty, ogólne zmęczenie i brak sił.
Co do witaminek - kiedyś próbowałem się leczyć takimi preparatami a szczególnie magnezem cudownym specyfikiem na wszystko ale po za biegunką (sporo wit. B6) to jakoś poprawy nie poczułem. Znajomy (początkowo wielki fan Zięby) też wit. C próbował się wyleczyć i też odpuścił po jazdach z biegunkami i brakiem efektów. Więc po własnych i cudzych przygodach z "suplementami" odpuściłem sobie i łykam tylko to co mi lekarz zaleca.
Chyba niski poziom żelaza wyjdzie we krwi jako anemia czy cuś ?
Tak w wynikach morfologii wychodzi anemia na podstawie wskaźników hematokrytu oraz hemoglobiny no i wiadomo niskie żelazo.
Warto poszukać alternatywnych sposobów na przytycie Poczytać co jest wysokokaloryczne albo wspomaga tycie a nie jest problematyczne przy chorobie. Dużo się mówi o klasycznym ryżu z kurczakiem na masę. Powiem Ci że mam ten sam problem z sosem czosnkowym(zależy też czy na majonezie czy śmietanie bądź jogurcie). Ogólnie po czosnku czuje sie jeszcze gorzej niz po zjedzeniu cebuli (czerwona cebula lżejsza dla mnie niż biała). Biorę profilaktycznie witamine C , to nic nie szkodzi bo nadmiary zawsze są wydalane z moczem. Ja niestety jestem chudy i ubolewam nad tym. Po kuracji Metronidazolem(brałem go tylko 2 tyg) stracilem 25kg w 7 miesięcy. z 80kg do 55kg. Posiadam dwa rozmiary odzieży bo nigdy nie wiem co mnie spotka. Najbardziej drażni mnie że nie mogę popracować fizycznie nad ciałem bo po prostu jelitom się to nie podoba.

Izunia65
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: kujawsko-pomorskie
miasto: Włocławek

Post autor: Izunia65 » 28 sty 2018, 20:58

Sorbifer durules brałam bardzo długo (ponad pół roku) i nic się nie działo

Awatar użytkownika
ImmuraN
Debiutant ✽

Post autor: ImmuraN » 28 sty 2018, 21:14

U mnie Sorbifer po 3 dniach stosowania doprowadził do krwotoku wewnętrznego

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Kontakt:

Post autor: Tubisia » 28 sty 2018, 22:41

Izunia65 pisze:
28 sty 2018, 20:58
Sorbifer durules brałam bardzo długo (ponad pół roku) i nic się nie działo
To, że Tobie się nic nie stało nie znaczy, że komuś się nie stanie. Trzeba wiedzieć na czym polegają nasze choroby, i uważać na to, co lekarze nam zalecają - bo wbrew pozorom, duża część lekarzy nie jest douczona o NZJ. Mechanizm NZJ jest taki jak napisałam wyżej, co oznacza, że niestety mamy złe wchłanianie z przewodu pokarmowego i należy odciążać jelita, a nie dociążać je tabletkami. Pół roku brania żelaza to mało - nawet w tabletkach. Ja przez 4,5 roku brałam wszystkie dostępne na rynku preparaty doustne z żelazem od Surbiferu po ten dla kobiet w ciąży - efekt taki sam: smoliste biegunki, świecący stolec, ostre bóle brzucha i wymioty, a przepisywała mi to jedna z czołowych hematologów w Warszawie. Dopiero inny hematolog złapał się za głowę nad wyczynami tej pani i zlecił dożylne podanie Fe i dopiero kilka tygodni wlewów pomogło. Obecnie dostępny jest na rynku wlew i.v. FerinJect i ma naprawdę super rezultaty w NZJ.

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Post autor: Anette28 » 29 sty 2018, 08:42

Wydaje mi się że Pentasa nie ma wpływu na stolec.
Jeśli chodzi o wagę to niestety to nie jest 5 minut. Tak jak ludzie mają problem ze schudnięciem tak z przytyciem jest tak samo. Kiedyś ważyłam 45kg przy 175cm i żeby uzyskać prawawidłową wagę musiałam przytyć 10kg zajęło mi to 5 lat.
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Rafal
Początkujący ✽✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: opolskie

Post autor: Rafal » 31 sty 2018, 09:00

Anette28 pisze:
29 sty 2018, 08:42
Jeśli chodzi o wagę to niestety to nie jest 5 minut. Tak jak ludzie mają problem ze schudnięciem tak z przytyciem jest tak samo. Kiedyś ważyłam 45kg przy 175cm i żeby uzyskać prawawidłową wagę musiałam przytyć 10kg zajęło mi to 5 lat.
No przy poprzednim spadku wagi wróciłem do normy po paru miesiącach + kilka kilo gratis :-) tyle że wtedy potraktowałem dietę dość olewacko tj. po ustąpieniu dolegliwości jadłem wszystko i piłem wszystko. Teraz podszedłem do tematu ciut bardziej roztropnie, no i co najgorsze zero alko od 3 miesięcy, więc nie podjadam już wieczorem do piwka :-) Ale i tak trochę liczyłem że po miesiącu coś drgnie z wagą przy zwiększeniu objętości posiłków a tu taki psikus.
Trzeba faktycznie się przerzucić na ryż i kurczaka :D

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Kontakt:

Post autor: Tubisia » 31 sty 2018, 17:39

Anette28 pisze:
29 sty 2018, 08:42
Ja przytyłam dopiero na sterydach - łącznie 18 kilo, teraz wyglądam normalnie, a nie jak kościotrup :lol:
Rafal pisze:
31 sty 2018, 09:00
No przy poprzednim spadku wagi wróciłem do normy po paru miesiącach + kilka kilo gratis :-) tyle że wtedy potraktowałem dietę dość olewacko tj. po ustąpieniu dolegliwości jadłem wszystko i piłem wszystko. Teraz podszedłem do tematu ciut bardziej roztropnie, no i co najgorsze zero alko od 3 miesięcy, więc nie podjadam już wieczorem do piwka :-) Ale i tak trochę liczyłem że po miesiącu coś drgnie z wagą przy zwiększeniu objętości posiłków a tu taki psikus.
Trzeba faktycznie się przerzucić na ryż i kurczaka :D

Bierzesz leki, stosujesz dietę. organizm tez jest troszkę starszy, choroba zużywa dużo energii - to wszystko przekłada się na wagę ciała. Po miesiącu czasu to niektóre leki nawet też do końca nie zaczęły działać.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Interpretacja wyników”