Kalprotektyna - prośba o pomoc

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
rkolod
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono
województwo: mazowieckie
miasto: Warszawa

Kalprotektyna - prośba o pomoc

Post autor: rkolod » 13 lut 2018, 20:05

Witam,
Mój 12-letni syn od 4 lat cierpi na celiakię. Pilnujemy diety i wyniki przeciwciał są cały czas ujemne. Od mniej więcej roku pojawiły się u niego bóle brzucha. Kilka razy towarzyszyły im wymioty. Nigdy nie było natomiast biegunki, ani podwyższonej temperatury. Bóle brzucha najczęściej pojawiały się po zjedzeniu czegoś tłustego. Trwały około godziny i wszystko wracało do normy. Początkowo bóle występowały ok. 1 raz w miesiącu. Od listopada kiedy przeszedł infekcję bakteryjną (brał antybiotyk) częstotliwość wzrosła do 1 raz w tygodniu. Kilka dni temu z powodu takiego bólu i wymiotów udaliśmy się do szpitala, gdzie wykonano szereg badań. Ich wyniki:

krew: morfologia, ferrytyna witamina D3, ALT, AST, amylaza, kreatynina, mocznik, glukoza, wapń, sód, potas - wszystko w normie; CRP - lekko podniesione (1.1 przy normie do 1.0)
mocz: wszystko w normie
kał: krew utajona - ujemna, posiew - ujemny, kalprotektyna -1097
USG jamy brzusznej - wszystko w normie

Powiedziano nam, że wysoka kalprotektyna może być efektem ostrej infekcji i nie ma przesłanek aby stwierdzić NZJ lub robić gastro/kolonoskopię. Mamy się stawić za 4 miesiące na powtórne badania.

Mam w związku z tym pytanie: z jakiego innego niż NZJ powodu kalprotektyna może osiągać tak wysoki poziom. I jeszcze jedno: czy powinienem był jednak nalegać na wykonanie gastro/kolonskopii?

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Kontakt:

Re: Kalprotektyna - prośba o pomoc

Post autor: Tubisia » 13 lut 2018, 20:48

Kalprotektyna podnosi się przy stanie zapalnym, a infekcja bakteryjna może ja podnieść. Z kolonoskopią można trochę poczekać, nie ma sensu jej robić bezpośrednio po przebytej antybiotykoterapii, bo wynik może być fałszywie negatywny (antybiotyk zaleczył ,jelito, więc póki co obraz będzie w porządku).
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

rkolod
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono
województwo: mazowieckie
miasto: Warszawa

Re: Kalprotektyna - prośba o pomoc

Post autor: rkolod » 16 lut 2018, 09:12

Dziękuję za odpowiedź

ODPOWIEDZ

Wróć do „Interpretacja wyników”