Witam. Proszę o pomoc w rozszyfrowaniu opisu kolonoskopii.

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Lwk_20
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: podkarpackie

Witam. Proszę o pomoc w rozszyfrowaniu opisu kolonoskopii.

Post autor: Lwk_20 » 12 kwie 2018, 17:02

Witam serdecznie,
Od dwóch lat mam problem z krwią z odbytu-podpinając temat pod hemoroidy lekarze przepisywali czopki, które owszem działały, ale problem pojawiał się po jakimś czasie znowu. Po Nowym roku objawy się nasilily- oprócz krwi do wyproznień doszedł śluz no i tego już nie chciałam łączyć z hemoroidami,więc udałam się na kolonoskopię.
Moje pytanie rodzi opis owego badania gdyż dla mnie cała terminologia jest czarną magią. Proszę bardzo o pomoc w rozjaśnieniu tematu.
Po badaniu kolonoskopii:

"Obejrzano całe jelito grube do katnicy włącznie lokalizując zastawke Bauhina i ujście wyrostka robaczkowego. W dystalnej części odbytnicy błona sluzowa zmieniona zapalenie, z zatartym rysunkiem naczyniowym, pokryta włóknikiem i drobnymi aftowatymi nadżerkami. Pobrano wycinki do badania hist-pat.
Pozostałe odcinki jelita o prawidłowym rysunku naczyniowym, haustracja zachowana, zmian nie stwierdzono. W kanale odbytu guzki krwawnicze || stopnia.
Dgn: Proctitis. IBD in obs. "

Czego można się spodziewać po wynikach histopatologicznych?
Czy udać się do lekarza rodzinnego z tym opisem po jakiś antybiotyk? Czy poczekać spokojnie na wyniki i udać się bezpośrednio do gastroenterologa?

Serdecznie pozdrawiam i dziękuję z góry za pomoc 😊😊😊

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Re: Witam. Proszę o pomoc w rozszyfrowaniu opisu kolonoskopii.

Post autor: obyty.z.cu » 12 kwie 2018, 17:28

Lwk_20 pisze:
12 kwie 2018, 17:02
W dystalnej części odbytnicy błona sluzowa zmieniona zapalenie, z zatartym rysunkiem naczyniowym, pokryta włóknikiem i drobnymi aftowatymi nadżerkami.
czyli masz zapalenie w odbytnicy.
Tu najważniejszy będzie więc wynik his pat, to on określi czy są to jakieś "specyficzne zmiany przypisane do jakiejś choroby np. WZJG czy CD , czy to stan zapalny niespecyficzny.
Antybiotyk tu nic da, to zupełnie inne opcje.
Tu raczej powinno się wziąć skierowanie od rodzinnego do gastroenterologa, na pilne czy CITO (bo może gdzieś szybciej zarejestrują do niego) i z tym wynikiem hispatu i opisem z kolonki się tam pokazać.
To najlepsza droga, inni lekarze będą kombinować.
Tu jest krew, stan zapalny potwierdzony endoskopem, więc powinien to leczyć specjalista od jelit, czyli gastroenterolog, ale też taki, który leczy jelita na codzień, a nie taki..ogólny ;)
Inaczej będą opowiadać o IBS , jelicie drażliwym itp.
Na moje , to powinny tu iść wlewki Salofalku doodbytniczo.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Lwk_20
Debiutant ✽

Post autor: Lwk_20 » 12 kwie 2018, 23:48

Dzięki wielkie za obszerną i wyczerpująca wypowiedź.
Mam nadzieję i pobożne życzenie, że będzie to zapalenie bez dodatkowych atrakcji.
Pozdrawiam 😊

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Post autor: Noelia » 13 kwie 2018, 13:14

Hej :flowers:
Skorzystaj z rad Obytego :roll:
Lwk_20 pisze:
Dgn: Proctitis. IBD in obs
Proctitis to po łacinie 'zapalenie odbytnicy".
IBD in obs. - "in obs." to znaczy "in observatio" -> czyli "do obserwacji w kierunku IBD=NZJ".
Czyli jednym zdaniem - lekarz podejrzewa jakieś NZJ (CU lub CD) na podstawie obrazu makroskopowego z kolonoskopii, ale trzeba poczekać na wynik wycinków hist-pat spod mikroskopu.
obyty.z.cu pisze:
12 kwie 2018, 17:28
Na moje , to powinny tu iść wlewki Salofalku doodbytniczo.
Jak najbardziej :tak:
Powinnaś dostać czopki i wlewki przeciwzapalne - z mesalazyną i/lub ze sterydami.
Działają miejscowo - bezpośrednio na stan zapalny śluzówki.
Lwk_20 pisze:
Czy udać się do lekarza rodzinnego z tym opisem po jakiś antybiotyk? Czy poczekać spokojnie na wyniki i udać się bezpośrednio do gastroenterologa?
Udaj się do gastroenterologa, najlepiej z ośrodka referencyjnego NZJ:
wyszukiwarka ośrodków referencyjnych NZJ
Lekarz rodzinny jest mega pomocny w chorobie przewlekłej, ale na tym etapie diagnozowania to niekoniecznie podejmie słuszne decyzje, ponieważ nie musi się znać akurat na chorobach jelit.
Także szkoda czasu - od razu do specjalisty!
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17 💔

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Lwk_20
Debiutant ✽

Post autor: Lwk_20 » 13 kwie 2018, 21:47

Powiem szczerze, że optymistycznie to nie wygląda, skoro lekarz podejrzewa że ukrywa się za tym CU bądź CD to raczej ma ku temu mocne argumenty i nie ma się co łudzić, że jest inaczej?😐
10 lat temu zdiagnozowano u mnie boreliozę, załamanie, później antybiotyki zwalające z nóg. Koszmar. Ale jakoś się wykaraskałam... po dzień dzisiejszy kontrolne wyniki są w porządku, spustoszenia mocnego mi nie narobilo A tu nagle ciach ... W perspektywie kolejna ciężka przeprawa, która widmem niewyleczenia zajęła mi cała głowę i kolejny stres jak to udźwignąć.
Oprócz krwawien nie dokuczaly mi zadne inne dolegliwosci typu biegunki, bol brzucha czy inne typowe objawy jednak ta krew nie dawala spokoju i gdzies z tylu caly czas alarmowala.

Dziękuję za odpowiedzi, bardzo ale to bardzo fajnie przeczytać coś konkretnego od "fachowców" , chociaż wolałabym w innej dziedzinie słychać rad.
Pozdrawiam i maksymalnej dawki zdrowia życzę 😊

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Post autor: Noelia » 14 kwie 2018, 17:26

Lwk_20 pisze:
13 kwie 2018, 21:47
później antybiotyki zwalające z nóg
Antybiotykoterapia może ujawnić NZJ, tzn. wywołać rzut choroby - zaostrzenie.
Lwk_20 pisze:
skoro lekarz podejrzewa że ukrywa się za tym CU bądź CD to raczej ma ku temu mocne argumenty i nie ma się co łudzić, że jest inaczej?
Ciekawe, co powiedzą wycinki hist-pat, bo opis makroskopowy nie jest jednoznaczny - zajęcie odbytnicy jest charakterystyczne dla CU, a z kolei zmiany aftoidalne są typowe dla CD.
Chociaż mój mąż (choruje na CU) również miał afty (w odbytnicy i esicy) - później okazało się, że były one spowodowane podrażnieniem od czyszczenia do kolonoskopii (Fortrans oraz wlewka Enema).
W celu wykluczenia tego podrażnienia miał zleconą rektoskopię bez żadnego przygotowania, tzn. bez żadnych doustnych przeczyszczaczy oraz bez wlewek oczyszczających - jedynie odpowiednia dieta na kilka dni przed badaniem.
Takie postępowanie jest zresztą sugerowane w wytycznych:
Wytyczne postępowania w nieswoistych chorobach zapalnych jelit - prof. Witold Bartnik
Obowiązkowym badaniem jest wziernikowanie odbytnicy i dystalnej esicy, wykonane za pomocą sztywnego aparatu bądź fibrosigmoidoskopu.
Pierwsze wziernikowanie powinno być przeprowadzone bez żadnego przygotowania, gdyż zabiegi czyszczące jelito (zwłaszcza wlewki fosforanowe) mogą zmieniać obraz endoskopowy.
Jeśli okaże się, że to WZJG -> to proctitis (czyli zapalenie samej odbytnicy) jest najłagodniejszą postacią choroby.
Najskuteczniejsze jest leczenie skojarzone, czyli doustne + doodbytnicze (w tym przypadku czopki, które działają właśnie w odbytnicy).
Przeczytaj sobie najnowsze, europejskie wytyczne:
Wytyczne ECCO-EFCCA dotyczące diagnostyki i leczenia choroby Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego
Oraz inne Poradniki, Kwartalniki, prezentacje itd. ze strony J-elity.
Fragment wytycznych dotyczący proctitis:
Jeśli pacjent ma zapalenie odbytnicy, miejscowe podawanie kwasu 5-aminosalicylowego (mesalazyna) jest najlepszą opcją leczenia; zostało to wykazane w wielu badaniach, które pokazały, że kwas 5-aminosalicylowy (5-ASA) zmniejsza objawy i poprawia obraz kolonoskopii i wycinków.
Czopki są także skuteczniejsze niż wlewki, ponieważ docierają precyzyjnie do miejsca zapalenia i po czterech godzinach obecność leku jest wykrywana u większego odsetka pacjentów (40% w stosunku do 10% w przypadku wlewek).
Nie wykazano większej skuteczności dawek mesalazyny większych niż 1 g na dobę, a przyjmowanie leku raz dziennie jest tak samo skuteczne jak przyjmowanie go kilka razy na dobę.
Wiele badań wykazało, że miejscowe stosowanie mesalazyny jest skuteczniejsze niż miejscowe podawanie steroidów w łagodzeniu objawów oraz poprawie wyników kolonoskopii i biopsji.
Podawanie miejscowo steroidów powinno być zarezerwowane dla osób nietolerujących miejscowego leczenia kwasem 5-aminosalicylowego.
W leczeniu zapalenia odbytnicy mesalazyna podawana doodbytniczo jest skuteczniejsza niż podawana tylko doustnie.
Natomiast połączenie leczenia miejscowego i doustnego wydaje się być bardziej skuteczne niż każda z tych dróg osobno, jeśli chorobę zajęte jest mniej niż 50 cm od odbytu.
Połączenie miejscowego podawania kwasu 5- aminosalicylowego z miejscowym podawaniem steroidów jest również pomocne.
Jeśli podawanie doustnie lub miejscowo kwasu 5-aminosalicylowego łącznie z miejscowymi steroidami nie jest skuteczne, należy dodać doustnie podawany steroid np. prednizolon.
Jeśli wszystko zawiedzie, należy zastosować immunosupresanty lub leki anty-TNF.
Lwk_20 pisze:
Oprócz krwawien nie dokuczaly mi zadne inne dolegliwosci typu biegunki, bol brzucha czy inne typowe objawy jednak ta krew nie dawala spokoju i gdzies z tylu caly czas alarmowala.
Całe szczęście, że zdecydowałaś się na pełną kolonoskopię :tak:
Krew to niepokojący objaw, nie można go lekceważyć czy "zwalać na hemoroidy".
Trzeba jak najszybciej poznać diagnozę i rozpocząć skuteczne leczenie.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17 💔

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Lwk_20
Debiutant ✽

Post autor: Lwk_20 » 26 kwie 2018, 10:41

Witam ponownie,
We wtorek udałam się do gastroenterologa, który wykonywał mi badanie kolonoskopii. Oczywiście nie mam jeszcze wyników hist-pat, jednakże wolałam dla spokoju ducha udać się wcześniej.
Stwierdził, że zajęty jest bardzo krótki odcinek odbytnicy i przepisał mi czopki Pentasa na 14 dni dawkowanie codziennie, później co drugi dzień. Po tych czapkach pojawia się czarna wydzielina zamiast stolca, czy to charakterystyka tego leku?
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Wróć do „Interpretacja wyników”