Wynik histopatologii

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Kondi43
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono
województwo: małopolskie
miasto: Chrzanów

Wynik histopatologii

Post autor: Kondi43 » 18 lip 2018, 13:33

Witam.
Odebrałem dziś wynik Histopatologi i bardzo proszę o przetłumaczenie na zrozumiały język.
Rozpoznanie:krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Miejsce pobrania: 1) esica 2) esica 3) odbytnica

Rozpoznanie: 1)prawidłowa błona śluzowa jelita grubego
2) Colitis chronica non specifica
Nacieki zapalne ogniskowe.
3)Colitis acuta erosiva

Czy to coś bardzo poważnego?

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Wynik Histopatologi

Post autor: Noelia » 18 lip 2018, 14:00

Colitis chronica non specifica - przewlekłe zapalenie błony śluzowej jelita grubego niespecyficzne (nieokreślone)
Colitis acuta erosiva - ostre zapalenie błony śluzowej jelita grubego nadżerkowe

Masz stan zapalny w odbytnicy i esicy, ale nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy to NZJ (np. CU, CD, MZJG).
Oprócz NZJ (czyli choroby przewlekłej) zapalenie jelit może być również bakteryjne (np. Yersinia, Clostridium), polekowe (np. po popularnych przeciwbólowych NLPZ), związane z nietolerancjami czy alergiami pokarmowymi (np. celiakia).

Cokolwiek jest przyczyną tego zapalenia, powinieneś mieć włączone leczenie przeciwzapalne.
Na zmiany w odbytnicy i esicy nic nie działa lepiej niż czopki i wlewki - działają miejscowo, bezpośrednio na śluzówkę jelita, a przy tym praktycznie nie mają skutków ubocznych.
Np. z mesalazyną (najlepszy jest Salofalk) lub ze sterydami (np. hydrokortyzon, budezonid).
Być może będą też konieczne jakieś tabletki działające na jelito grube, np. Asamax.
U Ciebie jest dodatkowo krwawienie, więc tym bardziej nie można tego zlekceważyć.
Udaj się jak najszybciej do dobrego gastroenterologa z tymi wynikami.

To była pełna kolonoskopia (tylko z dalszych odcinków jelita nie pobrano wycinków), czy tylko sigmoidoskopia lub "przedłużona" o esicę rektoskopia :?:
Jaki jest opis makroskopowy tego badania :?:

Pozdrawiam :roll:
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17 💔

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Kondi43
Debiutant ✽
Choroba: nie ustalono
województwo: małopolskie
miasto: Chrzanów

Re: Wynik histopatologii

Post autor: Kondi43 » 18 lip 2018, 14:32

Bardzo dziękuję za szybka odpowiedż.
Moja historia choroby wygląda następująco,równo rok temu miałem podobne objawy z tym ,że mniej obfite krwawienia zrobiono mi kolonoskopie po której na wyniku hist. wyszło podejrzenie o CU .
Jednak lekarzowi do, którego się udałem z tymi wynikami nie pasował opis kolonoskopi i skierował mnie na Rekto-sigmoskopie . Wynik histopatologi po rekto ogólnie wszystko dobrze,jelito bez zmian i lekarz powiedział,że nie mam żadnego stanu zapalnego.
Minął rok,aż do teraz i powróciły krwawienia w stopniu dużo większym , udałem się do tego samego lekarza i wysłał mnie na rektosigmoskopie i teraz przedstawiam wynik tego badania:

Data:06.07.18
OPIS: Instrument wprowadzono do dystalnej esicy , gdzie widoczne są zmiany nieregularne,
pasmowate ,czerwone na tle śluzówki z widocznym rysunkiem naczyniowym , mogące mieć
charakter zmian naczyniowych. W odbytnicy rysunek naczyniowy ogniskowo zatarty, śluzówka
w części dystalnej s drobnymi grudkami. Biopsja do hist-pat:but-1-esica makroskopowo bez
zmian, but.2-esica-zmiany ogniskowe, but.3-odbytnica.

Cały czas miałem obawy ,że jest to CU lub Leśniowski ale teraz po Twojej odpowiedzi zgłupiałem. Mój lekarz nie wie co mi jest ja nie wiem i ogólna niewiedza a krew się leje :)

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Wynik histopatologii

Post autor: Noelia » 18 lip 2018, 17:16

NZJ często diagnozuje się latami, choroba może "ukrywać się w badaniach".
Dopóki obraz makroskopowy z kolonoskopii + wycinki hist-pat nie dadzą jednoznacznej odpowiedzi, czy to CU lub CD, to nie będzie 100% pewności, na co chorujesz.
To niestety utrudnia prawidłowy dobór leków oraz ich refundację.

U Ciebie zdecydowanie bardziej prawdopodobne jest CU niż CD, ponieważ masz zmiany w odbytnicy (w CU odbytnica jest zajęta praktycznie zawsze i od niej zaczyna się stan zapalny, w Crohnie to rzadkość), a po drugie Twoje zapalenie ma charakter nadżerkowy (erosiva), co jest bardzo częste w przypadku CU (mój mąż też miał nadżerki oraz słowo erosiva w opisie niemal każdego wycinka z kilku różnych endoskopii, a też miał kolono-, sigmo- i rektoskopię).
Nadżerki oraz zajęcie odbytnicy są charakterystyczne właśnie dla CU.

Tutaj jest opisane Różnicowanie endoskopowe w chorobie Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego
I cytat odnośnie CU, też ze strony J-elity:
Wzjg to przewlekłe nieswoiste zapalenie jelita grubego, występujące najczęściej w odbytnicy, mogące się szerzyć w sposób ciągły, na jego dalsze odcinki. W przebiegu procesu zapalnego zawsze zajęta jest odbytnica, w 50-54% odbytnica i esica, a w 20% całe jelito grube. W nielicznych przypadkach zmiany mogą objąć końcowy odcinek jelita cienkiego. Stan zapalny jelita grubego ograniczony jest z reguły jedynie do błony śluzowej, zaś pozostałe warstwy ściany jelita (mięśniówka i błona surowicza) pozostają niezmienione. Choroba przebiega najczęściej w postaci ostrych rzutów przedzielonych okresami remisji. Przyczyny kolejnych nawrotów pozostają nieznane. Dużą rolę przypisuje się stresom psychicznym, zmianom w sposobie odżywiania, stosowaniu leków przeciwbólowych (zwłaszcza niesteroidowych leków przeciwzapalnych), zakażeniom pokarmowym oraz infekcjom innych narządów.
Kondi43 pisze:
18 lip 2018, 14:32
Cały czas miałem obawy ,że jest to CU lub Leśniowski ale teraz po Twojej odpowiedzi zgłupiałem. Mój lekarz nie wie co mi jest ja nie wiem i ogólna niewiedza a krew się leje
Dlatego niezależnie od przyczyny zapalenia powinieneś mieć przepisane leki przeciwzapalne, w tym te działające miejscowo, czyli czopki i wlewki.
W tym temacie Interpretacja wyników kolonoskopii jest mowa o podobnym przypadku ("Niespecyficzne zmiany zapalne esicy i odbytnicy - obserwacja w kierunku colitis ulcerosa") - przeczytaj sobie odpowiedzi Obytego.z.CU, bo u Ciebie też znajdą zastosowanie, np.:
obyty.z.cu pisze:
29 cze 2018, 11:12
wyniki pokazują, że tam jest stan zapalny, ale i że zmiany są ..jakby to..."głębsze", czyli to trwa już dłuższy czas.Tak myślę. Trzeba te zmiany leczyć odpowiednio.
Tu aż się prosi o wlewki i czopki doodbytniczo, czyli miejscowo, tam gdzie są zmiany.
Na pewno nie możesz tego lekceważyć na zasadzie "jakoś to będzie", bo będzie tylko gorzej, czyli pójdzie krew A krew to ostatnie ostrzeżenie
obyty.z.cu pisze:
28 cze 2018, 23:21
nasze choroby często potrzebują czasu aby można je zdiagnozować z całą pewnością.
Bardzo często dostajemy je np. : obraz może odpowiadać CU i w zasadzie to jest dobra wiadomośc, bo ida leki, refundowane, są wytyczne leczenia i często są remisje ,czasem latami.
Tu z opisu to pasuje właśnie do opisu CU, ale to musi potwierdzić wynik hispatu.
Nie zawsze jest tak, a wtedy dalej huśtawka .
Tak czy inaczej, na jedzenie musisz uważać, bo to najczęściej wywołuje zaostrzenia.
Bardzo dobrze sprawdzają się dobre gęste zupy warzywno mięsne.
Mięso nie musi być smażone, przecież i z grilla można, i duszone, jest wiele możliwości.
Jedno jest pewne, musisz się nauczyć jeść odpowiednio, do aktualnego stanu jelit.Wybryki w zaostrzeniu nie opłacają się.
Soki w remisji sa super, więc ta sokowirówka jeszcze się przyda
Póki co, polecam Poradnik Żywieniowy na stronach J-elity.

A na koniec, to dopowiem, że najgorsze problemy i zaostrzenia, to wywołuje nasza psychika, stres, nerwy..to jest to co nakręca jelita.Więc naucz się wyluzować ...
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17 💔

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Interpretacja wyników”