Proctitis chronica non-specifica

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
agnieszkad
Początkujący ✽✽
Choroba: IBS
województwo: mazowieckie

Proctitis chronica non-specifica

Post autor: agnieszkad » 03 sty 2008, 12:41

Bardzo prosze o podpowiedzi , bo nie wiem juz do jakiego lekarza sie wybrac.
Problemy z przewodem pokarmowym pojawily sie 12 lata temu po przejsciu wzw b . WYniki po chorobie w normie, zaczely sie problemy z zoladkiem. Raz podczas gastroskopii byl helikobakter i refluks - przewlekly niezyt zoladka. Druga gastro - przewlekly niezyt , zmiany o niewielkim nasileniu. Stosowano leczenie, ale z niezbyt dobrym skutkiem. Cieagle wzdecia ,uczucie ciezkosci, niestrawnosc , gazy. Rok temu pojawilo sie potworne pieczenie w odbycie. Dolegliwosci pojawialy sie wczesniej po wyproznieniu , ale nie tak silne. Pomyslalam , ze hemoroidy.
Oczywiscie chirurg zaczal leczyc hemoroidy.
Drugi lekarz wykonal rektoskopie - wynik porktitis, wycinkow nie pobral "bo nic tam takiego nie widzial".
Gastrolog wykonal usg brzucha (bez zmian), gastroskopie juz inny lekarz (chyba chirurg)- test helikobakter ujemny, niewielkie zaczerwienienie sluzowki w czesci oddzwiernikowej , istotnej patologii nie stwierdzono.
Badania krwi w normie (morfologia, transaminazy , crp,)
Kolejny gastrolog- kolonoskopia (sluzowka odbynicy na 15 cm o cechach zapalnych). Wynik histopat.- proctitis chronica non-specyfica i nic wiecej nie napisane. Uslyszalam od tegoz lekarza "e to takie tam, bedzie nawracalo, colitis ulcerosa nie ma". Zapisal mi pentasa czopki - 14 szt. oraz tribux i zbyl oczywiscie , choc za badania i wyzyty placilam.
Poszlam do lekarza rodzinnego i dostalam czopki salofalk . Po pierwszym bylo super , ale po drugim potworne palenie.Czopki poszly do kosza. Uslyszalam, ze pentasa nie jest obojetna i nie mozna jej podawac ot tak sobie.
Zmienilam lerarza rodz. na drugiego. Ta pani zaczela leczenie od mojego zoladka. Mam controloc40 na 28 dni oraz diete zoladkowa. Jedyne co , to nie musze isc do lazienki rano , bo zaladek mi "szalal ", (czulam straszny kwas w ustach) i to jakby pobudzalo moje jelita.
Palenie w odbycie nie towarzyszy mi caly dzien, jednak po wyproznieniu daje znac o sobie. Przetestwalam chyba wszystkie kremy i czopki doodbynicze bez recepty jednak po wiekszosci z nic wyst "palenie".
Jestem psychicznie wykonczona, ciagle szaleja mi gazy w brzuchu dyskomfort w odbycie, jakies skurcze po wyproznieniu jakby do zaladka, czasami skurcz nad pepkiem. Wlasciwie jak nie wzdecie na "gorze" to jakby w odbycie, to zakluje z jednej strony to z drugiej.W ciagu roku utrata waga z 5 kg. Apetyt mam , ale juz nie wiem co mam jesc , bo nawet po wodzie min szalenstwo gazow sie zaczyna. Nie jem slodyczy , nabialu , smazonych potraw. Gotowane mieso , warzywa, sok z marchwi, opieczone pieczywo. Tak wogole to ciagle mysle o jedzeniu.
Zapomnialam dodac, ze nie mialam krwi, sluzu, biegunki.
Moze ktos z Was tez ma takie rozpoznanie. Bardzo prosze o podpowiedzi jak to leczyc. Bede wdzieczna za wszystkie odpowiedz.
Pozdrawiam goraco
agnieszkad

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Re: Proctitis chronica non-specifica

Post autor: Mamcia » 03 sty 2008, 19:12

Powinnaś być zdiagnozowana. badania kału na bakterie, pasożyty, krew utajoną itp. poza tym pełna kolonoskopia z pobraniem wycinków. Nie musisz mieć NZJ. Może to byc dysbakterioza, albo IBS. Zamiast zmieniać leakarz jak rękawiczki może lepiej znaleśc jednego, którego przyciśniesz.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: ranka » 03 sty 2008, 20:03

i jeszcze dodam ze gastritis przewleklego nie wyleczysz,mozesz tylko sie kontrolowac oczywiscie wytepic helicobacter pylori ,dieta niepotrzebna bo nie ma znaczenia,no controloc - dosc dobry jesli ci pomaga.
pytanie:
1.czy zlikwidowano ci HP?
Obrazek

agnieszkad
Początkujący ✽✽

Post autor: agnieszkad » 04 sty 2008, 14:34

Bardzo Ci dziekuje za odpowiedz i natychmiast uzupelniam brakujace informacje.

Kolejnym badaniem po rektoskopii byla sigmoidoskopia bez znieczulenia (prywatnie- dr Mazurek w Rzeszowie). Widzialam swoje jelito, nic nie bolalo. Widac bylo czerwone zylki (tak jak w oku) w odbytnicy. Lekarz powiedzial , ze dalej jest czysciutko. Pobral 3 wycinki ( jeden min. z zagiecia esiczo-odbytniczego) i to wlasnie z nich jest ten histopat (proctitis chronica non specifica).
Podpytywalam, czy zrobic badania w kierunku candida i pasozyty, ale powiedzial , ze nie ma sensu. ROdzinny lekarz tez nie chce mi dac. Czy zrobic prywatnie? Zastanawiam sie czy jest sens dac do oceny wycinki przez prof Orlowska w instytucie w Warszawie.

Dziwna sprawa, ale od wczoraj "palenie"w odbycie jakby ustapilo (teraz nie wiem czy to zasluga diety czy controlocu). Czy kwasy zaladkowe , zolciowe (tzn ich nadmiar) moze draznic jelito? Natomiast pojadlam biszkoptow (a one b. slodkie byly) no i znow potworne gazy , ze wytrzymac nie mozna. Zeby jeszcze wychodzily latwo , ale niestety.
Zdesperowana zapisalam sie do psychologa (chociaz to wlasciwie ja powinnam sluzyc pomoca innym).

Pozdrawiam cieplutko

bardzo bardzo dziekuje za kazda odpowiedz
agnieszkad

agnieszkad
Początkujący ✽✽

Post autor: agnieszkad » 04 sty 2008, 14:37

zapomnialam w ostatniej gastroskopii - helikobakter ujemny
agnieszkad

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: ranka » 06 sty 2008, 11:16

Czy caly czas bierzesz czopki Pentasy?
z tego co widze to 2 lekarzy i hist pat rozpoznalo proctitis czyli leczenie byloby konieczne,najlepiej czopkami.

co do gastro to jesli byl rozpoznany refluks a caly czas bierzesz controloc to jest to lek ktory lagodzi objawy refluksu,zreszta jest to lek do leczenia refluksu.

co do ustapienia objawow to moze to byc zasluga diety,jednak konieczna dalsza diagnostyka i jesli to proctitis ulcerosa to konieczne leczenie.
Obrazek

Awatar użytkownika
goniusia
Aktywny ✽✽✽
województwo: dolnośląskie

Post autor: goniusia » 06 sty 2008, 11:36

Na poczatku choroby miałam podobne objawy,gazy to była moja zmora.Dostałam czopki Colitan plus sulfasalazyna i jakoś wszystko się unormowało.

agnieszkad
Początkujący ✽✽

do goniusia

Post autor: agnieszkad » 08 sty 2008, 12:30

A Ty Goniusia jaka masz diagnoze . Co u Ciebie "wyszlo" w histopacie?

pozdrawiam

agnieszka
agnieszkad

Awatar użytkownika
goniusia
Aktywny ✽✽✽
województwo: dolnośląskie

Post autor: goniusia » 09 sty 2008, 11:41

Najśmieszniejsze że nie pobrali mi za drugim razem wycinków,bo pani doktor stwierdziła że jelito jest tak pięknę że nie ma możliwości że jest to CU,to był jej błąd bo tak naprawdę wyszłam ze szpitala z diagnozą nieswoiste zapalenie jelita o nieznanej przyczynie czyli tak naprawdę dalej nic nie wiem.Póki nie mam jakiś większych dolegliwości to da się żyć ale co będzie dalej to nawet nie chcę mysleć

Barbara-26
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie

Post autor: Barbara-26 » 12 lut 2008, 17:32

Moje jelito tez wyglada pieknie a z histo- nieswoiste przewlekle zapalenie jelita.Mam tak samo pieczenie odbytu i nasilone gazy.Jednak wszystkie badania na pasozyty i inne sa OK.Dlatego tez juz nic z tego nie rozumie.
harmata

agnieszkad
Początkujący ✽✽

Barbaro co masz napisane na wyniku histopat.???

Post autor: agnieszkad » 14 lut 2008, 11:37

Witam,

Ja zawiozlam wycinki do Instytutu Onkologii w Wawie do prof. Orlowskiej. Juz mam dosc bo nie wiem co sie dzieje.

Co Barbaro masz w histopacie? Ja proctitis (nie colitis) ale niespecyficzne.
Mysle , ze dlatego zaden z gastrologow nie daje mi lekow na stale. Ale po wizycie w toalecie czuje bol i dyskomfort jakby szklo mi "przeszło", poza tym ani krwi i biegunek. Refluks jeszcze. No i tak sobie chodze i badam sie (oczywiscie odplatnie wszystko) juz z 1,5 roku. Ostatnio badanie na grzyby i Hbs i Hcv - ujemne.

pozdrawiam
agnieszkad

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Kontakt:

Post autor: ranka » 14 lut 2008, 17:52

proctitis to tez colitis,tylko ograniczone do odbytnicy :)
Obrazek

Barbara-26
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie

Post autor: Barbara-26 » 14 lut 2008, 23:15

Witaj Agnieszko. Wynik histo.
1-enteritis chronica erosiva.
2-colitis chronica mediocris gradus.
harmata

agnieszkad
Początkujący ✽✽

Dzięki dziewczyny, ze odpowiadacie

Post autor: agnieszkad » 15 lut 2008, 10:28

Witam,

Bardzo wam dziekuje, ze odpowiadacie na moje pytania.
Ranka twierdzi ze moje proctitis to tez colitis. Ja juz glupieje, w histopacie nie mam napisane proctitis ulcerosa tylko proctitis chronica non specifica.
Dla "moich lekarzy" jezeli nie ma "proctitis ulcerosa" to nie jest cu.
Ja osobiscie uwazam, ze to czy tamto powinnam byc leczona , bo jest stan zapalny.

No nic, czekam jeszcze tydzien na wyniki z instutu (moze tam mnie zdiagnozuja).

Ale warto sprawdzic sobie Hbs i Hcv , bo jestesmy (poprzez badania endoskopowe) narazenie na zakazenie tymi wirusami.

Jakbym mogla to sama wypisalabym sobie recepte na czopki pentasa (jedynie po tym bylo lepiej). Czy po czopkach salofalk tez pieklo i palilo.

Pozdrawiam cieplutko
agnieszkad

agnieszkad
Początkujący ✽✽

Torviku

Post autor: agnieszkad » 15 lut 2008, 21:00

WItam,

Ja tez w ten sposob rozumuje. Gastrolog (trzech w Rz-owie) patrzac na wynik histopatu (proctitis chronica non specifica) twierdza, ze to nie to samo co proctitis ulcerosa.
Uslyszalam (powtarzam sie), ze to "takie tam - jest wiele zapalen nieswoistych odbytnicy, ktore nie sa practitis ulcerosa i colitis ulcerosa. Colitis ulcerosa nie ma".

Podejrzewam, ze jest to conajmniej poczatek, dlatego dalam wycinki do ponownej oceny w Instytucie w Warszawie.
Tak czy inaczej jak zmusic lekarzy, aby zaczeli mnie leczyc?
agnieszkad

Zablokowany

Wróć do „Interpretacja wyników”