Diagnoza- podejrzenie CU

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Biały
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: wielkopolskie

Diagnoza- podejrzenie CU

Post autor: Biały » 23 cze 2008, 12:14

Witam Was wszystkich!
Trafiłem tu, bo od niedawna również mam problemy z jelitami. Aktualnie jestem po kolo., wyniki badania histopatologicznego dostanę za kilka dni i mam nadzieję dowiem się już co mi jest..
A co mi dolega?
-ból z lewej strony, głośna praca jelit, częste i luźne stolce, ból ustępuje po wypróżnieniu...
Nie wykryto obecności krwi w stolcu.
Koloskopia: błona śluzowa odbytnicy nieco przekrwiona i rozpuchlona, obrzęknięta. Esica wydłużona, o znacznie wzmożonym napięciu ścian. Poza tym wszystko w normie...
Pozdrawiam Was wszystkich i życzę zdrówka! ;)
Obiecałem napisać, kiedy tylko wycinki przyjdą z gabinetu histopatologicznego. Centrum powitań to złe miejsce na diagnozy, więc wrzucam tutaj ;>

Otóż napisali mi coś takiego (wyciąłem dane osobowe):
Rozpoznanie kliniczne: coltis ulcerosa susp.
Rozpoznanie: jw.
Opis: Wycinki zapalne zmienionej błony śluzowej jelita grubego.
Obraz histologiczny nie ma cech swoistości.

Lekarz zapisał mi Tribux i Tranxene. Co do tego drugiego leku to zastanawiam się czy go brać, bo w zasadzie wydaję mi się że stresy mojego życia tego nie wymagają ;) Nie mam żadnej deprechy ani nic podobnego, za to boję się niektórych skutków ubocznych tego leku. Poza tym nie można jeździć po nim autem ani pić alkoholu ;P

Co myślicie o tej mojej diagnozie. Bo w końcu się zagubiłem na tyle że już nie wiem do końca: moją diagnoza jest taka, że nadal mam podejrzenie o CU? Lekarz powiedział mi że to wykluczone, bo nie ma cech swoistości. Zatem co?
Ostatnio zmieniony 16 maja 2016, 22:07 przez Biały, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Kontakt:

Re: Diagnoza- podejrzenie CU

Post autor: ranka » 23 cze 2008, 16:10

postawiono ci podejrzenie CU na podstawie tego co widzial lekarz ,ale jesli w wycinkach nie ma cech CU to podejrzenie juz nie jest prawomocne bo w hist pacie sie nie potwierdzilo.
Obrazek

Awatar użytkownika
Shadowka
Doświadczony ❃
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: Shadowka » 24 cze 2008, 17:47

ranka mi przykładowo postawili diagnoze na podstawie kolonoskopii bo jak wiadomo histpat nie potwierdził niczego ale i niczemu nie zaprzeczył, do tego dołożyli reakcję na leki i na ich brak i diagnoza została uznana. To jak to jest? zależy od lekarza czy też nie powinnam mieć postawionego rozpoznania ? :)
Biały spawa ogólnie wygląda tak, że często gęsto diagnoza i ostateczne jej potwierdzenie to kwestia czasu i wielu czynników.
Pozdrawiam
Shadi

"nie szukałam doskonałości - sama przyszła "

Obrazek

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: ranka » 24 cze 2008, 21:31

wtedy mozna wyslac gdzies indziej swoj hist pat.

albo poczekac troche i ponownie zrobic badanie.
Obrazek

maciekk
Debiutant ✽

Post autor: maciekk » 10 maja 2016, 11:01

Witam, odgrzewam nieco stary temat, ale wątpliwości nie dają mi spokoju. Mam dokładnie taki sam opis badania hist-pat jak autor postu. Również było podejrzenie CU, zostały pobrane 3 próbki z odbytnicy. Czy taki opis badania na pewno wyklucza CU? Stwierdzono jakiś stan zapalny, ale obraz nie ma cech swoistości, a jak wiadomo CU jest nieswoistym zapaleniem jelita. Czy to oznacza, że zapalenie jest nieswoiste? Ktoś zorientowany jest w stanie się wypowiedzieć na ten temat? (Czekam na konsultację z lekarzem).

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 10 maja 2016, 20:09

Brak swoistości dotyczy braku cech swoistych dla CU w pobranych wycinkach.
Natomiast w nazwie choroby nieswoistość oznacza niemożność określenia przyczyny jej powstania.
Oznacza to, że w Twoim przypadku leki przeciwzapalne mogą wyleczyć stan zapalny na zawsze. Może on też ustąpić samoistnie. jest jednak szansa, że rozwinie się w jakąś formę NZJ.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

topost
Początkujący ✽✽
województwo: świętokrzyskie

Post autor: topost » 10 maja 2016, 20:36

Mamcia pisze:Brak swoistości dotyczy braku cech swoistych dla CU w pobranych wycinkach.
Czy tak samo można rozumieć informację na histopacie "non-specifica" ?
Jeden lekarz tłumaczył mi to właśnie tak że nie występuje specyficzny dla danej jednostki (w moim przypadku CU) zestaw cech i tak naprawdę to nie wiadomo do końca co to jest za zapalenie i przyporządkowane ono zostało CU tylko dlatego że zespołem cech obrazowych i w badaniu hist-pat jest najbliżej właśnie tej chorobie, ale wcale nie musi jej oznaczać.
"Wstaję - upadam, upadam - wstaję. Przegrywam walkę kiedy się poddaję"

maciekk
Debiutant ✽

Post autor: maciekk » 13 maja 2016, 14:11

Gastrolog który wykonywał kolonoskopię stwierdził, że ten ustępujący nieciągły stan zapalny makroskopowo nie wygląda na CU, ale na wszelki wypadek prześle próbki do histopatologa, żeby wykluczyć CU. Następnie ten (doświadczony, podobno jeden z lepszych w Poznaniu) gastrolog powiedział mi, że podejrzenie nie potwierdziło się i na tę chwilę mamy temat zamknięty.
Natomiast lekarz (proktolog), który kierował mnie do gastrologa stwierdził, że owszem, podejrzenie CU nie potwierdziło się, fajnie, natomiast dalej nie mamy rozpoznania i muszę pozostać pod kontrolą, czeka mnie powtórne badania, i co najważniejsze - na tym etapie nie możemy wykluczyć CU.

Jak widzicie, sprawa nie jest zero-jedynkowa i mam niezły mętlik w głowie. Staram się być optymistą i trzymać opinii gastrologa, który najlepiej zna sprawę.

Dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam i życzę dużo zdrowia :)

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 15 maja 2016, 21:55

Tak sprawa nie jest oczywista. Zapalenie może być z różnej przyczyny. Czasem leczenie przeciwzapalne pomaga i objawy nie wracają, a jeśli wracają diagnostykę trzeba powtórzyć.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

hary125
Debiutant ✽
województwo: warmińsko-mazurskie

Post autor: hary125 » 15 maja 2016, 23:10

Niestety, ale mam identycznie...Leczenie przeciwzapalne nie przyniosło efektu...nadal mam lekki ale przewlekły stan zapalny. Objawy też nietypowe bo bóle przy wypróżnieniu. Dalej nie wiem co robić.....

Aneta111
Debiutant ✽

Post autor: Aneta111 » 04 cze 2016, 15:37

ranka pisze:wtedy mozna wyslac gdzies indziej swoj hist pat.

albo poczekac troche i ponownie zrobic badanie.
Mam pytanko - jaka jest procedura wysyłania gdzieś indziej swojego badania histopatologicznego. Rozumiem ze trzeba za to zapłacić. Dużo?
Aneta

topost
Początkujący ✽✽
województwo: świętokrzyskie

Post autor: topost » 04 cze 2016, 20:09

Ja jak robiłem prywatnie badanie z wycinkami to dostałem od gastrologa kopertę z dwoma pojemniczkami z wycinkami i adres gdzie mam to sobie zawieźć :) Za badanie hist-pat tych dwóch wycinków zapłaciłem 50 zł. Na szczęście było to dosyć dobre laboratorium, gdyż opis był bardzo szczegółowy.
"Wstaję - upadam, upadam - wstaję. Przegrywam walkę kiedy się poddaję"

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 04 cze 2016, 20:58

Taka jest procedura, że pobrany materiał można wypożyczyć, ale.... zdarza się, że jest on pobrany nie dość głęboko i mimo super histopatologa diagnozy nie będzie. My płaciliśmy więcej za wycinek i to parę lat temu, ale u guru w tej dziedzinie.

Aneta111
Debiutant ✽

Post autor: Aneta111 » 05 cze 2016, 11:30

Słuchajcie a czy myślicie że mój opis "dwa/cztery fragmenty błony śluzowej jelita grubego z cechami obrzęku blaszki właściwej" jest skąpy tzn. mało szczegółowy. Czy może po prostu nic się nie dzieje i dlatego tylko tyle napisali. Dużo osób mi mówi że panikuję :)
Aneta

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 06 cze 2016, 21:08

jest więcej niż skąpy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Interpretacja wyników”