Ostre pogorszenie

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
carollina
Debiutant ✽
Choroba: CD u partnera
województwo: wielkopolskie

Ostre pogorszenie

Post autor: carollina » 14 sie 2008, 21:54

:cry: U nas znowu pogorszenie.....Crohn daje sie we znaki, od 2 tygodni męża bolał brzuch, zrobił badania krwi i wyszły nieciekawe

CRP 20
limfocyty 0,91
EO 0,07
RBC 3,9
HCT 0,37

reszta w normie

Przy rozmowie z lekarzem dało sie wyczuć ze sie wystraszył, powiedział ze w gre wchodzi ponownie Metypred ( od 2 miesiecy jest tylko na Aza) + Entocort, albo leczenie biologiczne, ja słyszałam ze leczenie biologiczne to juz ostateczność, nie wiedziałam ze z mężem jest aż tak żle :cry: :smutny: :cry:

W kwietniu bylismy takze w poradni gartso, byl tam bardzo niemily lekarz, potraktował nas okropnie i powiedział ze mąż nigdy nie zakwalifikuje sie na leczenie biologiczne bo nie ma przetok itd
CD u męża , waga 65 kg, wzrost 172cm
Leki: Aza 1,5 talb rano i wieczorem,

Awatar użytkownika
carollina
Debiutant ✽
Choroba: CD u partnera
województwo: wielkopolskie

Re: Ostre pogorszenie

Post autor: carollina » 14 sie 2008, 21:58

No właśnie, kiedyś na forum tez ktoś napisał ze to za mało, caly czas było dobrze, a teraz....
CD u męża , waga 65 kg, wzrost 172cm
Leki: Aza 1,5 talb rano i wieczorem,

Awatar użytkownika
Linda123
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Linda123 » 15 sie 2008, 08:08

magdalene pisze:Sama AZA? Bez żadnej mesa ani sulfasalazyny ani niczego takiego? To tak się w ogóle da?
Ja tak jestem leczona. Aza plus sterydy od roku. Okresy remisji bywają. Ale jak coś jest źle zwiększam sterydy plus antybiotyki i przechodzi.
biore: pentasa 2x2, sulfasalazyna 1x2
IBS u dziecka

Awatar użytkownika
Linda123
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: Linda123 » 15 sie 2008, 13:15

carollina pisze:( od 2 miesiecy jest tylko na Aza) + Entocort
:wink:

Gdzieś na forum tu czytałam o kimś kto jest na samej Azie.
IBS u dziecka

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 15 sie 2008, 20:54

Przy Cd nie stwierdzono wpływu brania 5-ASA na przedłużenie remisji, ale w zaostrzeniu tak. Biologiczne to nie ostateczniość i przetoki nie są warunkiem koniecznym - co dziene w progranie lekowym nie ma przetok. Wejdżcie tu http://www.chorobacrohna.pl/files/file/program.pdf i poczytajcie .

Kod: Zaznacz cały

Opis programu
Program obejmuje leczenie przeciwciałami monoklonalnymi: infliksymabem lub adalimumabem , a także budesonidem chorych z powodu ciężkich i czynnych postaci ch L-C, u których [b]dotychczas stosowane leczenie okazało się nieskuteczne, lub wystąpiły objawy nietolerancji dotychczas stosowanych leków[/b]. Oceny stanu chorego i skuteczności leczenia dokonuje się w oparciu o Wskaźnik aktywności choroby Leśniowskiego - Crohna (CDAI). Jest to system oceny aktywności ch L-C używany od 1970 roku w badaniach klinicznych prowadzonych u chorych za pomocą 8 zmiennych, w tym 2 dotyczących subiektywnych odczuć. Liczba luźnych wypróżnień jest podstawowym elementem w ocenie. Ponadto zawiera parametry takie jak obecność bólów brzucha, ogólne samopoczucie, masa ciała, obecność namacalnego guza w brzuchu, konieczność stosowania leków przeciwbiegunkowych, hematokryt, OB, poziom albumin. Dodatkowo uwzględnia występowanie innych dolegliwości jak bóle stawów lub zapalenie stawów, zapalenie tęczówki lub naczyniówki, rumień guzowaty, pyoderma gangrenosum lub wrzodziejące zmiany błon śluzowych, szczelina odbytu, przetoka lub ropień, inne przetoki, gorączka przez ostatni tydzień. Są one określane w skali stopniowej sumarycznie od 0 do 600. Wskaźnik poniżej 150 świadczy o remisji, a ponad 450 o ciężkim nasileniu choroby.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
asiulek
Debiutant ✽
województwo: kujawsko-pomorskie

Post autor: asiulek » 15 sie 2008, 22:33

Witam wszystkich,
ja jestem leczona tylko ASA od pół roku. Wczesniej otrzymywałam Budenofalk przez 7 miesięcy :smutny: Obecnie jest możliwie, okresowo bóle brzucha, ale jak długo........ Czy ktoś też był leczony tylko ASA? Z jakim skutkiem?
Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, gdy nasze skrzydła zapomniały jak latać.

Awatar użytkownika
Linda123
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: Linda123 » 16 sie 2008, 08:14

Witaj asilek wcześniej była rozmowa o Aza (azotiopryna, imuran) a Tobie zapewne chodzi o 5-Asa (mesalazyna, sulfazalazyn). Jest Tu wiele osób leczonych 5-Asa plus okresowo sterydy, sama byłam tak leczona przez pewien czas. Z tym, że mesalazyna i sulfasalazyn powodują u mnie dużą leukopemie i nie mogę ich brać.
asiulek pisze:okresowo bóle brzucha
Ja mam tak przy remisji, nawet nie okresowo ale codziennie. Ból nie jest silny i występuje tylko rano i w godzinach wieczornych. Więc z tym to różnie bywa.
IBS u dziecka

Awatar użytkownika
Marta XXX
Debiutant ✽
Kontakt:

Post autor: Marta XXX » 16 sie 2008, 16:47

Witajcie, Ja byłam na samej Aza przez prawie pół roku. Da się Magdalene, u mnie jednak nie przynosiło żadnej poprawy. Później i tak skończyło się na biologicznym leczeniu.

Awatar użytkownika
asiulek
Debiutant ✽

Post autor: asiulek » 17 sie 2008, 22:25

Dzięki Linda za odpowiedź, ale ja jestem na samej azatioprynie. Niestety od wczoraj zaczęły się stany podgorączkowe :smutny: Poczekamy, zobaczymy......
Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, gdy nasze skrzydła zapomniały jak latać.

Natalka
Weteran ✿
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: Natalka » 17 sie 2008, 22:36

asiulek pisze:ja jestem na samej azatioprynie
ja też już od ponad roku i na razie (odpukać!) wszystko jest o.k.
asiulek pisze:zaczęły się stany podgorączkowe
może to coś innego a nie Crohn... :neutral:
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Awatar użytkownika
asiulek
Debiutant ✽

Post autor: asiulek » 17 sie 2008, 23:27

Dzięki za optymizm, ale dołączyły się silniejsze bóle brzucha i wzdęcia. Mam też problem na który mój lekarz nie umiał mi odpowiedzieć, a mianowicie podczas mdłości bardzo boli mnie przełyk, poniżej krtani, jakby coś tam "stało".Występuje wtedy trudność w połykaniu. Gastrofiberoskopia nie wykazała żadnych zmian w przełyku. Tarczyca zdrowa. Nie mam pojęcia co to jest i mój lekarz też nie :neutral: .

Natalka
Weteran ✿
województwo: lubelskie
Kontakt:

Post autor: Natalka » 17 sie 2008, 23:33

asiulek pisze:podczas mdłości bardzo boli mnie przełyk, poniżej krtani, jakby coś tam "stało".Występuje wtedy trudność w połykaniu.
eh miałam to samo podczas zaostrzenia ;/ nawet wodę ledwo przełykałam. to wygląda na zaostrzenie ;/
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Awatar użytkownika
smoczyca
Początkujący ✽✽
Choroba: CU
województwo: śląskie
Kontakt:

Post autor: smoczyca » 18 sie 2008, 09:11

też to mam, mój lekarz powiedział, że to najprawdopodobniej na tle emocjonalnym(podłoże psychosomatyczne), wiąże się z pogorszeniem samopoczucia przy zaostrzeniu

Awatar użytkownika
magda281
Znawca ❃❃

Post autor: magda281 » 18 sie 2008, 21:43

asiulek pisze:Dzięki za optymizm, ale dołączyły się silniejsze bóle brzucha i wzdęcia. Mam też problem na który mój lekarz nie umiał mi odpowiedzieć, a mianowicie podczas mdłości bardzo boli mnie przełyk, poniżej krtani, jakby coś tam "stało".Występuje wtedy trudność w połykaniu. Gastrofiberoskopia nie wykazała żadnych zmian w przełyku. Tarczyca zdrowa. Nie mam pojęcia co to jest i mój lekarz też nie :neutral: .
dziwne ja z tym przelykiem mam podobnie i te mdlosci i lekarz tez w sumie mi nic nie wyjasnil jaka jest tego przyczyna ech taki nasz los :smutny:
Kto nadzieje w innych pokłada,celu nie osiąga.

Awatar użytkownika
asiulek
Debiutant ✽

Post autor: asiulek » 18 sie 2008, 22:43

Bardzo dziękuję za odpowiedzi :roll: Naprawdę podnoszą na duchu. Uzmysławiają, że nie jest się samemu z problemami.

Zablokowany

Wróć do „Interpretacja wyników”