interpretacja wyników kolonoskopii-pomóżcie!

Miejsce na interpretacje wszelkich wyników badań

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
repka
Początkujący ✽✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: małopolskie
Kontakt:

interpretacja wyników kolonoskopii-pomóżcie!

Post autor: repka » 27 kwie 2010, 17:00

Odebrałam dziś wyniki bad. patomorfologicznego wycinków z mojego jelitka i nic z nich nie rozumiem. Tzn. nie wiem, czy wskazują na coś, czy wykluczają, więc proszę, pomóżcie! Lekarz dopiero za 2 tygodnie, a ja chętnie dowiem się, jak fachowcy (których tu nie brakuje :) ) interpretują wyniki.

Oto wyniki z pierwszej kolonki (maj.2009), które nic nie wyjaśniły :/

w jelicie cienkim błona śluzowa o grudkowatej powierzchni z polipowatymi uniesieniami (poza tym wszystko prawidłowo)

rozpoznanie patomorfologa: wycinki błony śluzowej jelita z licznymi rozrastającymi się grudkami chłonnymi i skąpym przewlekłym naciekiem zapalnym.

wyniki drugiej kolonki (kwiecień.2010)
Wszystko ok, poza: w esicy polip 4mm. Pobrano 3 wycinki: 1. wycinki z jelita krętego, 2. wyc. z zastawki Bauhina, 3. polip esicy.

Wynik Badania patomorfologicznego:

1. Wyc. błony śluzowej jelita cienkiego z rozrastającymi się grudkami chłonnymi i przewlekłym naciekiem zapalnym. Kosmki błony śluzowej częściowo skrócne i zniekształcone.
2. Wycinki obrzękłej błony śluzowej jelita grubego z przewlekłym zapaleniem małego stopnia.
3. Wycinki błony śluzowej jelita grubego z fragmentami hiperplastycznego polipa.

Dodam, że ostatnie badania z krwi robione były w lipcu.2009 i nic nie wykryto poza leukocytozą i przebytą cytomegalią (przeciwciała anty-CMV klasy IgG: wynik dodatki 80,9 AU/ml). Były robione badania z podejrzeniem celiakii, którą wykluczono. A jednak po niecałym roku nagle zniekształcone kosmki... ech, za każdą pomoc z góry dziękuję :)
wieczna narzeczona :)

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Re: interpretacja wyników kolonoskopii-pomóżcie!

Post autor: Mamcia » 27 kwie 2010, 21:38

Opis jest powiem taki sobie. Nie ma nic, co mogłoby postawić diagnozę. Jest jakiś stan zapalny, ale jaki???
Co do polipa to spokojnie
Polipy hiperplastyczne występują niemal równie często jak gruczolaki. Są to zmiany małe nie przekraczające jednego centymetra. Obraz morfologiczny pozwala na odróżnienie ich od gruczolaków. Za przyczynę powstawania polipa hiperplastycznego uważa się opóźnienie złuszczania i zwolnienie „wędrówki” dojrzewających komórek do dna krypt ku powierzchni. Polipy hiperplastyczne są polipami nienowotworowymi
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
repka
Początkujący ✽✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: małopolskie
Kontakt:

Re: interpretacja wyników kolonoskopii-pomóżcie!

Post autor: repka » 28 kwie 2010, 06:41

Dziękuję, Mamciu. O polipa się już nie martwię, zresztą ostatnio miałam 3 tylko w j. krętym. A że niepełny opis, dlatego jestem taka skołowana... to co teraz? zanieść wycinki do alternatywnej oceny na własną rękę? Ile to w ogóle kosztuje? Obawiam się, że lekarz będzie tak samo niepewny po takim opisie. A te kosmki skrócone to może wskazywać na celiakie albo okresową nietolerancję glutenu?

Czy ktoś odpowie na moje pytania/wątpliwości? Pliiiiiis..... :cry:
wieczna narzeczona :)

Zablokowany

Wróć do „Interpretacja wyników”