Strona 1 z 2

Badanie 6-tioguanina

: 13 sie 2011, 18:20
autor: aoviedo
Proszę o wyjaśnienie "doświadczonych" w jakim celu robi się to badanie???
Jak często należy jej powtarzać przy cytostatykach?
Temat zmieniony aby lepiej korzystało się z forum.

Re: Badanie 6-tioguanina

: 13 sie 2011, 18:43
autor: maggie0278
Oznaczenie 6-thioguaniny w krwinkach pozwala na dopasowanie dawki indywidualnego zapotrzebowania (AZA i 6MP) u poszczególnych pacjentów oraz na utrzymanie terapeutycznego działania leku jaki dana przyjmuje - czyli AZA lub 6MP.

Monitorowanie poziomu tego metabolitu zapewnia bezpieczeństwo leczenia przy jednoczesnym podawaniu innych leków wpływających na metabolizm AZA lub 6MP.
Moja córka za każdym razem jak jest w CZD, nawet na hospitalizacji jednodniowej ma badany poziom stężenia thioguaniny.Ostatnio wyszedł bardzo wysoki i zmniejszono dawkę Imuranu. Nie ma norm tego poziomu, jest to pomiar indywidualny.

Re: Badanie 6-tioguanina

: 14 sie 2011, 10:16
autor: aoviedo
Dziękuje za odpowiedz, zastanawiam sie tylko dlaczego CZDZ widzi potrzebę sprawdzania poziomu tioguaniny a nasza klinika nie???

Re: Badanie 6-tioguanina

: 15 sie 2011, 12:27
autor: maggie0278
W CZD wykonuje się to badanie od niedawna, nie jestem pewna ale w innnych klinikach chyba się tych badań nie robi.
Jest to nowość, lekarze z CZD opracowali procedury dot.badania 6-thioguaniny i są prekursorami w tej dziedzinie. Myślę, że z begiem czasu to badanie będzie dostępne w innych ośrodkach również.

Re: Badanie 6-tioguanina

: 15 sie 2011, 21:10
autor: Mamcia
To badanie jest znane od dawna. Myślę, że je po prostu wdrożyli i może mają grant, który finansuje te oznaczenia.

Re: Badanie 6-tioguanina

: 18 paź 2011, 15:45
autor: maggie0278
Klaudusia ma bardzo wysoki poziom thioguaniny - 1450 co przy dawce imuranu 25mg + 25 mg jest dużo.
Profesor powiedział, że Klaudia jest w niewielkiej grupie pacjentów, którym brakuje pewnego enzymu, który wpływa na metabolizm Azy.
Czyli małe dawki imuranu mogą dla Klaudii być wystarczające by dawały efekt terapeutyczny.
Czyli schodzimy o kolejne 25mg.

Re: Badanie 6-tioguanina

: 11 lis 2013, 21:14
autor: emalkadream
Interesuje mnie to badanie :
Kiedy/co jaki czas powinno się je wykonać?
Czy można zrobić je na NFZ?
Czy jest jakaś norma terapeutycznego poziomu tej substancji w organizmie, tak by można świadomie manewrowanie dawka AZY?
Jaki jest koszt zrobienia prywatnie?
Jak zawsze dziękuję za odpowiedź :roll:

Re: Badanie 6-tioguanina

: 11 lis 2013, 22:39
autor: Orzelek
A ja podłączę się do powyższych pytań. Mianowicie - czy badanie poziomu tioguaniny jest jakimś osobnym badaniem z krwi? Przeglądając oferty badań laboratoriów diagnostycznych nijak nie mogę znaleźć takiego :( A biorę Azę prawie dwa lata i wypada zbadać czy po cichu nie daje jakichś działań ubocznych.

Re: Badanie 6-tioguanina

: 12 lis 2013, 00:28
autor: kasia38
Ja miałam wykonane to badanie po jakimś czasie brania Azy, coś ok roku. Norma 200-500. Miałam robione podczas jednodniowego pobytu _ Remicade w MSW.
Było to ponad rok temu.
Dwa tygodnie temu byłam w poradni i rozmawiałam na ten temat, pani dr. powiedziała, że nie ma potrzeby określania jej powtórnie jak wtedy miałam wynik 462 i biorę cały czas taką samą dawkę.

Re: Badanie 6-tioguanina

: 18 sie 2015, 09:41
autor: kalatos
Witajcie,

mam dla Was świeże info odnośnie tego tematu, może komuś się przyda. CZD jest wciąż jedyną jednostką, która oznacza 6-tioguanine w krwinkach czerwonych. Nawet MSWiA wysyła swoje próbki do CZD.

Ważne żeby:
- w dniu pobrania krwi nie przyjmować dawki AZY
- można normalnie zjeść śniadanie
- trzeba zabrać świeży wynik morfologii

Badanie można wykonać całkowicie prywatnie, wszystko na miejscu w CZD:

- koszt badania 156 PLN + 6 PLN pobranie

wynik w ciągu kilku dni

Centrum Zdrowia Dziecka
Dzieci Polskich 20, Międzylesie, Budynek "b"

Telefon bezpośredni: (22) 815-16-40

Badanie 6-tioguanina

: 14 lis 2016, 00:54
autor: Ośken
Witam. Od sierpnia zmagam się z zaostrzeniem choroby i nijak nie mogę wejść w fazę remisji. Lekarz na prywatnej wizycie zlecił mi żebym wykonał badanie 6-tioguaniny. Niestety muszę te badanie wykonać prywatnie, a koszt wynosi 250 zl. Na badanie podobno nie muszę być na czczo, jednak wyczytalem, że przed nie mogę przyjmować immuranu. Czy ktoś może się wypowiedzieć na ten temat? Chcę żeby badanie nie miało przeklamanych wyników. Obecnie przyjmuje immuran 125 mg, 3g asamax, 8 mg metypted, 1g pentasa czopek, witaminki i probiotyki ;). Oczywiście proszę też o wypowiedź na temat innych leków. Pozdrawiam serdecznie.

Temat poprawiony aby wygodnie korzystało się z forum.

Re: Badanie 6-tioguanina

: 17 lis 2016, 17:47
autor: atabe
Moja córka miała to badanie w trakcie leczenia AZA, właśnie po to ,żeby stwierdzić jej poziom w organizmie. odstawianie wydaje się bez sensu. Może chodzi ci tylko o dzień badania. Ale to też niepotrzebnie , bo te leki utrzymują się w organizmie 3-6 miesięcy.

Re: Badanie 6-tioguanina

: 18 lis 2016, 20:32
autor: Mamcia
Na ostatnim zjeździe firma Genloxa http://www.genloxa.pl/ reklamowała to badanie i test miał być tańszy.
Opis mówi o tym, że do badania możesz być po śniadaniu, ale nie należy brać rano przed badaniem AZA, aby nie zawyżyć wyniku.

Re: Badanie 6-tioguanina

: 30 lis 2016, 00:24
autor: Orzelek
Badanie to można wykonać w sieci laboratoriów firmy Diagnostyka.

Re: Badanie 6-tioguanina

: 30 lis 2016, 08:50
autor: wafelek
Tak, sprawdzałam, ponieważ Diagnostyka oferuje badanie poziomu 6-tioguaniny w laboratorium w pobliżu mojego miejsca zamieszkania, ale cena jaką oferują 270zł jest odstraszająca. Co prawda czeka się tylko 7 dni na wynik, ale... Dzwoniłam do firmy Genloxa http://www.genloxa.pl/ i oni to badanie wykonują w cenie 160zł. Przysłali mi e-maila z instrukcją i zamierzam je u nich wykonać. Próbkę krwi pobiera się w wybranym przez siebie laboratorium i kurier odbiera ją i zawozi do siedziby firmy w Pucku. Ja Azathioprine przyjmuję niedługo, niecałe trzy miesiące w dawce 1x50mg i mój gastrolog polecił mi wykonać to badanie, aby sprawdzić czy poziom 6-tioguaniny u mnie jest wystarczający, czy może trzeba zwiększyć dawkę, która początkowo została ustalona na najniższą.