DIAGNOSTYKA

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
funia
Aktywny ✽✽✽
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

DIAGNOSTYKA

Post autor: funia » 01 kwie 2006, 16:03

Mam takie pytanie, poniewaz macie na pewno wiecej dosiadczenia niz ja, niektorzy sa tez lekarzami, jaka metoda diagnozowania jest najpewniejsza?

Z mojego ubogiego doswiadczenia wiem, ze na usg bylo jedno, a po otwarciu brzucha drugie. przeczytalam pare Waszych historii i wynika z nich podobny wniosek, ze usg raczej marne jest.

a jakie macie doswiadczenia z tomografia komputerowa? czy ona trafnie moze pokazac zmiany? jak prownuje sie jej skutecznosc do kolonoskopii?

czy kolonoskopia zawsze pokaze wszystkie zmiany?

Piszcie prosze opinie i co wiecie na ten temat

hindus
Początkujący ✽✽
Choroba: nie ustalono
Kontakt:

Re: DIAGNOSTYKA

Post autor: hindus » 01 kwie 2006, 16:13

hmm ja nie wiem - ale wydaje mi się że jesli sie ma np crohna - wersja tylko jelita cienkiego ;) to chyba w grubym nic nie zobacza podczas kolono prawda ?

hindus
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: hindus » 01 kwie 2006, 16:30

Nie bede sie kłucił z Zenkiem bo on tu starszy stazem ;) ale co tam :]

http://www.zdrowie.med.pl/uk_trawienny/ ... kopia.html

Anoskopia - wziernikowanie kanału odbytu i końcowego odcinka odbytnicy,
Rektoskopia - wziernikowanie odbytnicy,
Rektoromanoskopia - to rektoskopia rozszerzona o badanie końcowego odcinka esicy,
Sigmoidoskopia - wziernikowanie końcowego odcinka jelita grubego z esicą włącznie,
Kolonoskopia - wziernikowanie całego jelita grubego.

czyli wychodzi na to ze kolonoskopia to tylko jelito grube (i wychodzi ze kolono przewyzsza wszystkie wyzej wymienione bo siega głebiej niz poszczególne typy :) a jak przybierac weza juz w tyłek to juz lepiej brac do konca i tak nie odczujesz roznicy ;) a przynajmniej zlukaja do konca choc wydaje mei sie ze jak siedzi w cienkim jelicie tylko to w grubym nie ma szans zeby cos zobaczyli jesli masz ten rodzaj - oczywiscie tylko sobie gdybamy sam bym chciał sie dowiedziec jak to jest.

Brałęm w przełyk i w du...:] i nie powiem żeby było zle/nieprzyjemnie/boląco - a na dodatek ładne panie były :)

Awatar użytkownika
funia
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: funia » 01 kwie 2006, 16:32

hmmm, a co z tomografia? bo i przyjemniejsza niz kolonoskopia, wiec jakby tez pokazywala zmiany toby bylo ok:)

Handzia
Początkujący ✽✽

Post autor: Handzia » 01 kwie 2006, 18:47

Od jakiegoś już czasu są przeprowadzane kolonoskopie za pomocą tomografu komputerowego najnowszej generacji.
Bardzo dokładna metoda, również z wdmuchiwanym powietrzem ,lecz ma jedną wadę że
jeśli stwierdzi się zmiany chorobowe wycinki do badania można już pobrać tylko w czasie zwykłej kolonoskopii.
Badanie kosztuje ok.450 zł.w Trójmieście jest przeprowadzane w prywatnej klinice i w paru jeszcze ośrodkach w Polsce.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 01 kwie 2006, 19:46

Niestety strony J-elity nadal martwe, więc w skrócie. Kolonoskpem można wejść do końcowego odcinka j. cienkiego a specjalnym gastroskopem do początkowego od góry. W ch L-C (po sugestiach, aby nie pomijać Leśniowskiego) ograniczonej do j. cienkiego pomocne są i tomografia i rezonans i USG. Co do tego ostaniego to wymaga to dobrego doświadczonego radiologa.
Mamcia

hindus
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: hindus » 01 kwie 2006, 20:18

a kontrascikiem by tego nie załatwił ? nie wiecie jak wychodzi z kosztami jak by chcial samemu kontrast sobie zapodac do jelita cienkiego ?

Misia

Post autor: Misia » 01 kwie 2006, 21:11

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

Awatar użytkownika
funia
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: funia » 26 cze 2008, 22:56

wracam do tematu, który sama zaczęłam

moje zdrowie troche podupadlo

mianowicie zrobila mi sie przetoka brzuszna (wg gastroeneterologow kwalifikuje do leczenia biologicznego)

jestem wiec w trakcie zalatwiania takowego, aczkolwiek pewni lekarze sa za nim, a inni nie, zobaczymy wiec co wyjdzie

w miedzyczasie moj ojciec lezal na chiruurgii gdzie ja kiedys mialam resekcje jelita i lekarz ktory mnie kiedys operowal zainteresowal sie co ze mna

przyszlam w odwiedziny, oni zobaczyli przetoke i stierdzili, ze to nie przetoka, tylko ropieje mi rana- podlubali na zywca i wyjeli szew ktory sie nie rozpuscil, wycieli kawal miesa itp itd (bylo to z zaskoczenia)

dostalam tez od nich skierowanie na rezonans

czy taki rezonas pokaze, czy to przetoka, czy to blizna ropiejaca?

i czy mam sie go bac? (mam w srode)

orysh
Debiutant ✽
województwo: pomorskie
Kontakt:

Post autor: orysh » 27 cze 2008, 18:51

Rezonans raczej na pewno wykaże czy to jest blizna czy przetoka. Bać się nie ma czego. Badanie jest nieinwazyjne, najwyżej podadzą Ci dożylnie trochę kontrastu i trochę wody do wypicia. Jeżeli boisz sie zamkniętych przestrzeni to możesz wziąć coś na uspokojenie (jeżeli możesz oczywiście, a najlepiej po konsultacji z lekarzem).
Badanie, w zależności od rodzaju rezonansu, trwa od 20 min do godziny. W trakcie aparat dosyć głośno "stuka", jest to normalne. Oczywiście nie możesz się w tym czasie ruszać (spanie też nie jest dozwolone :wink: ).
Głowa do góry i daj znać co wyszło

Awatar użytkownika
funia
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: funia » 27 cze 2008, 19:32

dziękuję za słowa otuchy:)

poczytalam troche forum i niektorzy wspominali o jakim badaniu z sonda przez nos, ale mam nadzieje, ze to inne, a nie moje:) chyba ze pisza rezonans a nagle wyskakuja z cyzms innym i na dodatek do nosa wsadzaja :cry:

zartuje oczywiscie, tak naprawde to sie ciesze ze wreszcie jest jakis ruch w mojej chorobie, bo czuje sie paskudnie i bez zycia (na dodatek dokucza mi alergia), wiec chicalabym wiedziec czemu tak jest

z nowosci, to z wydlubanego z rany szwu wynika, ze sa tam bakterie gronkowca :evil: biore wiec augumentin

Awatar użytkownika
funia
Aktywny ✽✽✽
Kontakt:

Post autor: funia » 02 lip 2008, 20:01

donoszę, że dzisiaj byłam na badaniu

na szczęście obyło się bez rurek w nosie:)

wypiłam za to ponad litr kontrastu, poza tym samo badanie ok, troche pohałasowało, troche nei mogłam oddychac, wiec luzik, zadnych nieprzyjemnych akcji

co do wyników, to za tydzień odbieram płytkę oraz opis, z czym udam sie do chirurga na oględzimy

Zablokowany

Wróć do „Diagnostyka”