Strona 1 z 2

rezonans magnetyczny?

: 17 wrz 2012, 00:22
autor: Tomek0700
Czy moze mi ktos wytlumaczyc czym rozni sie rezonans magnetyczny jelit a tomografia z opcja jelitowa? Pani dr. stwierdzila, ze rezonans jest duzo bardziej dokladny niz tomograf z opcja jelitowa... czy to prawda? jest jakis w ogole sens robienia tego badania skoro mam za soba tomografie, tomografie z opcja jelitowa i teraz to??

Re: rezonans magnetyczny?

: 17 wrz 2012, 12:10
autor: subzero
1000 razy?
o kurde
miałam juz 2 tomografy w zyciu :/
i jeden rezonans
Bede prosic jednak o badania rezonansowe na przyszlosc.

Re: rezonans magnetyczny?

: 17 wrz 2012, 12:26
autor: Tomek0700
Troche przeczytalem ale czy to prawda, ze rezonans potrafi lepiej pokazac zmiany w jelitach niz tomografia? myslalem, ze tomograf z opcja jelitowa jest najdokladniejszy..

Re: rezonans magnetyczny?

: 17 wrz 2012, 15:00
autor: Alis
No ja miałam 2 tk i jeden rezonans jelit cienkich i teraz właśnie odstałam skierowanie na rezonans głowy (z powodu powtarzających się dolegliwości bólowych) bo neurolog właśnie powiedział że to badanie jest lepsze, mniej szkodliwe dla organizmu.

Re: rezonans magnetyczny?

: 17 wrz 2012, 15:16
autor: Natuśka
Tu jest kwestia sporna z tymi badaniami- dla jednych dokładniejszy jest tomograf, dla innych rezonans.
Co do szkodliwości to wiem, że RM jest mniej szkodliwy, gdyż jest wykonywany przy najniższych wartościach (dawkach), a aby przyniósł jakieś skutki uboczne ktoś musiałby poddać się jednorazowemu, silnemu i długotrwałemu oddziaływaniu pola magnetycznego... :neutral:

Re: rezonans magnetyczny?

: 17 wrz 2012, 21:34
autor: Kropelka
Bo w MR nie jest wykorzystywane promieniowanie rtg dlatego jest bezpieczniejsze. Lepiej wykonać MR niż TK oba mają taką samą wartość diagnostyczną. Promieniowanie jest niebezpieczne i czym więcej badań z udziałem promieniowania X przeprowadza się od młodych lat tym wzrasta możliwość nowotworzenia, ale też nie ma co panikować, ponieważ organizm posiada zdolności reparacyjne. Istnieje też hormeza radiacyjna, która mówi, że małe dawki promieniowania rtg działają stymulująca na organizm. :)

Re: rezonans magnetyczny?

: 20 wrz 2012, 08:35
autor: Baby
Rezonans jest dokładniejszy, trwa dłużej i jest bezpieczniejszy. Poza tym zazwyczaj przy TK podaje się kontrast jodowy na który wielu pacjentów (w tym ja) jest uczulonych.

Re: rezonans magnetyczny?

: 20 wrz 2012, 14:18
autor: zaranin
Mój Piotrek właśnie jest w CZD i lekarze upierali się, że chcą zrobić tomografię zamiast rezonansu. Twierdzili, że rezonans jest mniej dokładny. Wiedząc o tym, co napisała magdalene byłem bliski odmowy zgody (zdalnej, bo z Piotrkiem jest Gosia - mama), ale jednak uległem. W związku z tym, że to była już druga w życiu tomografia Piotrka, na następną zgodzę się chyba jedynie w wyjątkowej sytuacji. Poza tym przydałby się jakiś link do literatury o tym 1000-krotnym zwiększeniu ryzyka chłoniaka. Bez tego ciężko dyskutować z lekarzami.

Re: rezonans magnetyczny?

: 22 wrz 2012, 16:46
autor: maggie0278
My tradycyjnie byłyśmy razem z Piotrusiem i jego mamą w CZD i dla odmiany Klaudia miała rezonans.
Nikt nie proponował TK a MR zażyczyli sobie chirurdzy.
Gdyby ktoś mi jeszcze powiedział, że po sorbitolu (kontrast) będzie pędziło do WC to miałabym nockę spokojniejszą.....

Re: rezonans magnetyczny?

: 22 wrz 2012, 17:04
autor: Baby
maggie0278 pisze:Gdyby ktoś mi jeszcze powiedział, że po sorbitolu (kontrast) będzie pędziło do WC to miałabym nockę spokojniejszą.....
Dobrze wiedzieć, czego sie spodziewać :wc: Czy przy rezonansie korzysta się tylko z jednego rodzaju kontrastu? A wymioty były?

Re: rezonans magnetyczny?

: 22 wrz 2012, 17:11
autor: maggie0278
Wymiotów nie było.
Brzuch bolał mocno i pędziło do WC.
Sorbitol nie był jedynym kontrastem, był jeszcze dożylny. Ale jaka tam substancja była to nie wiem.

Re: rezonans magnetyczny?

: 22 wrz 2012, 17:22
autor: subzero
Pewnie jakiś jodowy, takie najczesciej daja w żyłe.
Ja do wypicia mialam laktuloze, pozniej tez byla biegunka, ale brzucho nie bolal.

Re: rezonans magnetyczny?

: 22 wrz 2012, 17:40
autor: kalka_96
dwa tygodnie temu miałam rezonas, piłam sorbitrol plus kontrast do żyły, to była jakaś masakra po nim, w brzuchu rewolucja gorsza niż po fortransie, a biegunka śmierdząca ze 6, 7 razy byłam w :wc: , potem mnie okropnie bolła głowa, może się odwodniłam, ale na drugi dzień było ok :wink:

Re: rezonans magnetyczny?

: 22 wrz 2012, 17:55
autor: Kropelka
W rezonansie nie podają dożylnie jodowego środka kontrastowego tylko opartego na gadolinie. W niektórych ośrodkach doustnie zamiast sorbitolu podaje się 1,6 l wody z jedną saszetką Fortransu, a czasami każą pić tylko samą wodę mineralną.

Re: rezonans magnetyczny?

: 22 wrz 2012, 19:31
autor: kalka_96
Kropelka pisze:1,6 l wody z jedną saszetką Fortransu
bleh to już wolę słodziutki sorbitol :razz: