badanie przeciwciał w cu

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
ulla2607
Początkujący ✽✽
Choroba: CU u rodzica
województwo: mazowieckie

badanie przeciwciał w cu

Post autor: ulla2607 » 31 gru 2012, 18:55

Kochani mam takie pytanie .Czy do potawienia pelnej diagnozy choroby w przypadku moiej córki kolonoskopia tak w skrócie ,,Obraz przemawia za cu ale zmiany wokół wyrostka sugieruja cd,, histopatologia ,,przemawia za coltis ulcerosa,, i tak pytam jakie jeszcze badania trzeba wykonac chodzi mi głównie o te niby przeciwciała które jak jest cu to wychodza w wiekszosci nie wiem jak sie nazywaja .ale jezeli wyniki histpatu wskazujana cu a na przykład nie wyjda przeciwciała ? to znaczy ze organizm ich nie produkuje . Jak to wtedy rozumiec .Mam znajoma 16 lat i ma haszimoto chorobe tarczycy tez z rodzaju autoimunologicznych i jej lekaka robi krew na przeciwciała co kilka miesiecy .bo mówi ze przy tego rodzaju chorobach zawsze sa przeciwciała dla nich odpowiednie . Moze ktos z Wa mi to objasni jesli to mozliwe Dzieki

[ Dodano: 31-12-2012 ]
Jak przeczytałam wójwłany wpis to sama go nie zrozumiałam !

Chodzi mi głównie o to czy dopóki nie ma pewnych badan naprzyklad przeciwciał lub mozw i innych jeszcze to z samej kolonoskopi i histopatologi nic moze jeszcze nie wynikac ?
Czy na przykłd kolonoskopia i histopatologia sa tak jasno opisane ze nie trzeba nic wiecej robic aby potwierdzic chorobe ?

no MOZE CIUT JASNIEJ NAPISAŁAM
ulla

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Kontakt:

Re: badanie przeciwciał w cu

Post autor: Natuśka » 31 gru 2012, 19:29

W różnicowaniu CD i CU przydatne jest oznaczanie przeciwciał ASCA i pANCA.
Za CD przemawia ASCA +, pANCA -, natomiast za CU ASCA -, pANCA+.

ulla2607 pisze:zmiany wokół wyrostka sugieruja cd
Makroskopowe, czy były pobrane wycinki?

Czasem w przebiegu CU jest naciekanie procesu zapalnego na końcowy odcinek jelita cienkiego.
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

ulla2607
Początkujący ✽✽

Post autor: ulla2607 » 01 sty 2013, 10:47

Tak Natuśka

były pobrane wycinki histopatologiczne z okolic wyrostka i lekarka stwierdziła ze te zmiany to od cu .Ale czy zawsze wyjda te przeciwciala jak jest potwierdzone mikroskopowo cu ?czy robi sie je głownie w celu zróznicowania cu od cd .jak lekarz nie ma pewnosci .Bo tak sobie mysle ze niby jest histopatologicznie cu w histopacie sa ,,ropnie okołokryptowe i kryptowe z ogniskowo zabużona architektonika gruczołowa z mieszanym naciekiem zapalnym z nadzerkami ....to jest opis zmian w jelicie grubym esica i zstepnica a opis zmian z okolic wyrostka mówi ze ,, błona sluzowa jelita grubego z zachowana architektonika gruczołowa z mieszanym stanem zapalnym oraz nadzerkami w blaszce własciwej ..,, i ciorta nie rozumiem tego opisu tak dumam ze czytałam jakis post Pani ,,ranki,, w którym mówiła ze dla cu charakterystyczne są
1 ropnie okołokryptowe i kryptowe
2 oraz brak zabuzonej architektoniki gruczołowej

no i jak czytam to wkoło wyrostka jest taki opis ze nie ma .,,zabuzonej,, architektoniki ,,i sa nadzerki a znowu w esicy jest zabuzona architektonika i sa ropnie o co chodzi co to ta arcitektonika? jak to rozumiec ? dlatego tak pytam o te przeciwciała szczeze to moze w nadzieji ze ich we krwi naprzykład nie ma co by dawało szanse na to ze moze to nie cu sama nie wiem
ulla

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Kontakt:

Post autor: Natuśka » 01 sty 2013, 14:21

Corleone pisze:Z badań krwi nie da się wykluczyć CU i CD na podstawie przeciwciał. Najważniejszym badaniem do diagnozy jest histopatologia.
Otóż to.

Przeciwciała pomagają zróżnicować, a nie wykluczać.
Ja mam w histopacie nieswoiste zapalenie, sugerujące crohna, ale przeciwciała mam wszystkie ujemne. Bywa i tak, że jeśli jest nijaki obraz to z czasem trwania choroby obraz histopatologiczny się wyklaruje w kierunku jednej z nich.

Najważniejszy i najbardziej wiarygodny jest zawsze wynik histopatologiczny.

Być może niejasny obraz w okolicy wyrostka wynika z mniej nasilonego stanu zapalnego?
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

ulla2607
Początkujący ✽✽

Post autor: ulla2607 » 01 sty 2013, 14:35

Czyli co z waszych odpowiedzi wynika ze nie ma sie co łudzic ze to moze nie nieswoiste zapalenie jelita w przypadku mojej corki raczej jest to cu tak wynika z histopatu w wyniku jest napisane ,,obraz przemawaia za coltis ulcerosa,, niz dzielic włos na czwro i czepiac sie bóg wie czego tylko sie pogodzic z tym wynikiem i modlic o łagodny przebieg a moze i wieloletnio remisje albo juz nigdy nie wróci podobno i takie cuda sa !poprostu musze sie z tym pogodzic i zaakceptowac tylko jak
ulla

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 01 sty 2013, 21:02

Ula gdybasz i teoretyzujesz. Wkładasz wyniki po kawałku w różne miejsca. Tu ci nikt diagnozy nie postawi. Proponowałam konsultacje i ewentualną diagnostykę, ale tego nie chcesz. Nie przeszłaś nawet kompletu badan, aby je pokazać naszym lekarzom.
Zastanów się o co ci chodzi. Rozumiem obawy nawet panikę, ale sposoby postępowanie niestety nie.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

ulla2607
Początkujący ✽✽

Post autor: ulla2607 » 02 sty 2013, 10:28

Droga Mamciu

Masz w duzym stopniu racje ale sprubuje ci wyjasnic wkładam wyniki w rozn eposty tylko z własnej głupoty bo nie zabardzo sie znam na obsługiwaniu forum i jak chce dopisac wszystko w moim temacie głównym,,moze nie cu cd,, to nie barzo wiem jak ale jak załoze nowy temat z pytaniem i ktos mi odpisze to wtedy ja odpisuje i sobie gadamy a jak dopisuje pytanie do tego głównego posta który załozyłam to mi tylko dodaje jakby nowe moje odpowiedzi nawet nie wiem jak to wytłumaczyc .Co do konsultacji to bardzo chetnie wysle wyniki nie wiem tylko pod jaki adres .NAPISZ MAMCIU ADRES TO WYSLE nie mam skanera aby je zeskanowac i wysłac meilem .Wyników mam tyle ze kolonoskopia z listopada histopatologia do niej i morfologia z biochemia z pazdziernika .Dzis córka byłła na pobraniu krwi ale wyniki id aprosto do lekarki jutro wizyta ja jestem jutro w pracy nie wiem jak mam wziac kopie z tej morfologii moze pojde do rejestracji to mi skseruja moze... ale to tez dopiero po niedzieli bo szpital w ostrołece a ja mam 25 kilometrów do szpitala .Naprawde chce przesła te wyniki Wam do konsultacji barzo mi na tym zalezy . Podaj Mamciu adres dziekuje
ulla

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃
województwo: pomorskie

Post autor: Alis » 02 sty 2013, 13:32

ulla2607 pisze:to mi tylko dodaje jakby nowe moje odpowiedzi nawet nie wiem jak to wytłumaczyc
Bo nikt inny Ci nie odpowiedział i ty się ciągle wypowiadasz, dlatego dodaje tylko to co Ty napisałaś z datą.

[ Dodano: 02-01-2013 ]
ulla2607 pisze:Wyników mam tyle ze kolonoskopia z listopada histopatologia do niej i morfologia z biochemia z pazdziernika
A na forum i na stronie j-elity jest napisane jakie badania trzeba zrobić żeby wykluczyć inne przyczyny zapalenia jelita.
Leki: Pentasa granulat 2x1 g/Sanprobi Super Formuła 1x1/wcześniej Remicade

ulla2607
Początkujący ✽✽

Post autor: ulla2607 » 02 sty 2013, 13:37

No dokładnie tak jak napisałaś Alis

Dlatego tak kombinowałam z nowymi tematami a Mamcia sie denerwuje ale moze teraz jak przeczyta wytłumaczenie to mie zrozumie nadal czekam na jakis kontakt do Mamci

Dodam jeszcze Alis ze przeczytałam to co jest napisane odnosnie wszystkich badan które powinny byc przeprowadzone ("na stronie j-elita) w celu potwierzenia czy wykluczenia tam jest jakies radiologiczne ultrasonografia ja mam tylko kolonoskopie do niej histopatologie i morfologie z pazdziernika zaznacze ze wczesniej zrobiona niz kolonoskopia ale objawy juz były .Co mam zrobic awanture lekarce tylko tyle mam badan córki moze lekarce to wystarczy ? zadnych bakteri drozdzy czy jersyni nikt nie robił . Wysle je Mamci jak sie odezwie dzieki
ulla

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Choroba: mikroskopowe zap. j.

Post autor: Baby » 02 sty 2013, 14:37

ulla2607, rozumiem, że chcesz się dowiedzieć czy córka choruje na CD czy CU tak? Zarówno jedna jak i druga jednostka chorobowa zalicza się do grupy Nieswoistych Zapalnych Chorób Jelita. Skoro lekarz kierujący na badanie po otrzymaniu kompletu wyników postawił diagnozę CU to prawdopodobnie to jest CU. Co do adresu na który masz wysłać wyniki badań córki podany jest na stronie Towarzystwa w zakładce kontakt:

Polskie Towarzystwo Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita "J-elita"
ul. Ks. Trojdena 4
02-109 Warszawa

Oczywiście pismo trafi do mamci :)
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

ulla2607
Początkujący ✽✽

Post autor: ulla2607 » 02 sty 2013, 16:24

Do Baby

Własciwie to ja potrzebuje konsultacji z innym doswiadczonym lekarzem w nadzieji ze to ani cu ani cd ani zadne inne nieswoiste tylko moze jakies zapalne albo od bakterii czy drozdzy czy wirusów takie do wyleczenia ale jak znam zycie to pewnie lekarz u nas sie nie myli i rzeczywiscie jest to cu .Jak to powiedziała nasza doktor z dwojga złego lepsze cu niz cron jesli wogóle mozna muwic ze cokolwiek jest lepsze bo stwierdziła ze bardziej przewidywalne .Wysle wyniki pod ten adres .Diekuje za namiary .
ulla

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Choroba: mikroskopowe zap. j.

Post autor: Baby » 02 sty 2013, 16:37

Jeśli potrzebujesz konsultacji to najlepiej zapisz się do prof. Rydzewskiej na wizytę prywatną albo innego wspaniałego specjalisty. Polecam ECM http://eurocm.pl/ (tu przyjmują min. lekarze z MSW w tym porf. Rydzewska) lub Polską Fundację Gastroentorologii http://www.przychodniapfg.pl/onas.html, gdzie pracują specjaliści ze Centrum Onkologii (sama się tam swego czasu leczyłam). Bakterie nie powodują raczej takich zmian w jelicie.

ulla2607, Ula zmień sobie w opisie wiek albo nic nie wpisuj, bo ten który wpisałaś sugeruje że masz 17 lat.
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 02 sty 2013, 23:35

Pomawiam pytanie Czy córka ma skończone 18 lat?? jeśłi nie ostatni moment na konsultację u pediatrów - to inny świat.
Mnie nie są potrzebne tłumaczenia - tylko konkrety. wynik idzie do lekarza - elektronicznie, a pacjent musi go otrzymać, bo wynik jest jego własnością. Ma go wydać laboratorium lub lekarz lub rejestracja.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

ulla2607
Początkujący ✽✽

Post autor: ulla2607 » 03 sty 2013, 09:30

Nie droga Mamciu córka konczy 18 lat 17 lutego . Ale nie wiem jak by sie wyrobiła z wizyto do lutegio z terminem . Nie mam pojecia kto i jak załatwic tak szybko wizyte u lekarzy nie wiem czy przez wa jako towarzyszenie czy co jesli mozesz Mamciu to pomuż

[ Dodano: 03-01-2013 ]
Dzis córka ma wizyte u lekarza maz z nia jedzie i bedzie chciał ksero wyników morfologii w poniedziałek wysłam wszystko co mam na podany adres dziekuje
ulla

Mamcia
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 03 sty 2013, 22:49

Malo czasu, ale zapytam jak dostanę papiery.

Zablokowany

Wróć do „Diagnostyka”