Kalprotektyna

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Kontakt:

Re: Kalprotektyna

Post autor: Mamcia » 19 kwie 2015, 22:45

Jak na oddziale to powinni robić Quntum Blue i tam norma jest <50, ale test jest ilościowy i w NZJ ten poziom trudno osiągnąć nawet remisji. Co do przypadków jednostkowych to czasem ważna jest dynamika. Tak jak z OB i CRP nie ma ani 100% czułości, ani specyficzności.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
niekat
Początkujący ✽✽
Kontakt:

Post autor: niekat » 20 kwie 2015, 08:28

Moja córka od kilku miesięcy jest na przeszczepach flory jelitowej i w pewnym momencie osiagnełam kalprotektynę 600 co było dla nas powodem do radości i świętowania (najniższaw historii choroby). Niestety po 3 tygodniach skoczyła do 1600 - wprowadzono Azatioprynę, po 3 kolejnych tygodniach 800 i że niby jest lepiej, ale przyszły mdłości i po kolejnych 3 tygodnaich wynik mamy 1800.... ja już nie wiem co mam myśleć, bo objawów jako takich brak, ale cos mi się zdaje, że tylko czekać...:(
Oliwia - 11 lat. Przeszczepy flory bakteryjnej, Pentasa, Azatiopryna, Calperos, Wit. D3, Wit. B6, Kwas foliowy, Hemofer, Helicid, VSL#3

pompea
Debiutant ✽
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: dolnośląskie

Post autor: pompea » 01 paź 2015, 15:10

Witam!
Czy wynik kalprotektyny na poziomie 64 jest niepokojący? Mam diagnozę IBS, ostatnia kolonoskopia sprzed ok. 2 lat nic nie wykazała. Niby dużo podwyższony nie jest, a jednak norma to 50. Z lekarzem widzę się dopiero za 2 tygodnie.

pompea
Debiutant ✽

Post autor: pompea » 01 paź 2015, 15:45

Przeszukując internet znalazłam informację, że inhibitory pompy protonowej mogą podwyższać wyniki kalprotektyny. Wspominają o tym nawet w anglojęzycznej Wikipedii (" Most importantly, intake of proton pump inhibitors (e.g. omeprazole) is associated with significantly elevated calprotectin values.")
Może to u mnie podywższyło wynik?
Duża ilość z Was na tym forum też bierze różne IPP (omeprazol, pantoprazol itd), wygląda więc na to, że przed tym badaniem należałoby te leki odstawić.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 01 paź 2015, 19:24

a może jak przestaniesz brać IPP to co się poprawi nie tylko kalprotektyna (dla mnie w normie), ale i inne objawy. IPP są traktowane jak kartofle, a nimi nie są.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Post autor: obyty.z.cu » 01 paź 2015, 19:42

pompea pisze:Duża ilość z Was na tym forum też bierze różne IPP (omeprazol, pantoprazol itd
biorą Ci którzy tego potrzebują,z potrzeby a nie z "przydziału".
To leki które pomagają przy problemach konkretnych,na konkretne objawy chorobowe,czasem oslonowo na "kłopoty" żoładkowe,przy kwasach powodujących objawy chorobowe,a nie na choroby jelit.
Jeśli możesz je odstawic,to po co wogóle je bierzesz...
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

pompea
Debiutant ✽

Post autor: pompea » 01 paź 2015, 20:45

Obyty. z. CU - oczywiście, że IPP biorą osoby, które ich potrzebują, ale chodziło mi o to, że właśnie te leki mogą fałszować-podwyższać wynik kalprotektyny. W jednym z opisów tego badania w j. ang. znalazłam informację, że powinno się je odstawić na 2 tyg przed oznaczaniem kalprotektyny. Dziwi mnie, że w naszych laboratoriach o tym nie informują przed badaniem.

Jacekx
Znawca ❃❃
województwo: pomorskie

Post autor: Jacekx » 05 paź 2015, 08:49

Cześć

Robić będę 1 badanie w życiu przy zdiagnozowanym CU od 12 lat. Jestem na Salofalku od 8 tygodni- 1 czopek rano i wlewka na noc.
Objawowo mam spokój chodź CRP oscyluje od 12-13 a OB między 20-30
Mam pytanie.
Czy przed pobraniem próbki na kalo należy przerwać Salofalk bo u mnie rano defekacja pokazuje często resztki wlewki?
Może pobrać próbkę do badania po obiedzie.?
Ja mam 3X :wc2: tzn. : rano po spionizowaniu , po obiedzie do 1h i wieczorem często po kolacji nawet do 2h.
Próbkę do badania trzymać w lodówce czy w zamrażalniku gdy będę ją oddawał do badania np. następnego dnia?
Pozdrawiam :friends:

Jacekx
Znawca ❃❃
województwo: pomorskie

Post autor: Jacekx » 06 paź 2015, 11:29

Cześć czy ktoś :friends: z Was pomoże mi rozwikłać problem czy badania na kaloprotektynę

można wykonywać w trakcie brania Salofalku 1czopek rano + wlewka 60 ml na noc :?: .

Jeśli tak to czy próbkę do badania wykonać po pobraniu leku czy między pobraniami :?:
Pozdrawiam

Co prawda znalazłem info w necie ale tam nic nie ma o salofalku.

http://www.czmdm.pl/index.php/badania-g ... a-w-stolcu

Znalazłem też
dwa sposoby badania - które wybrać radzicie?

a) Kalprotektyna w stolcu - jakościowo
b) Kalprotektyna w stolcu - półilościowo

pompea
Debiutant ✽

Post autor: pompea » 06 paź 2015, 22:00

Jacku, najlepiej zrobić oznaczenie kalprotektyny ilościowo. Oznacza to, że masz podaną konkretną, liczbową wartość tego białka w kale.
Jeżeli chodzi o Salofalk to Ci nie pomogę, na stronach anglojęzycznych znalazłam tylko informację, że IPP, czyli leki typu omeprazol, pantoprazol itp. mogą zawyżać wynik i przed badaniem należy je odstawić.

Awatar użytkownika
Nibiru
Początkujący ✽✽
Choroba: CD
województwo: śląskie

Post autor: Nibiru » 04 sty 2016, 18:07

Faktycznie też znalazłem informacje w angielskojęzycznej literaturze że IPP podwyższają wynik kalprotektyny, w polskich publikacjach nikt o tym nie wspomina.
Przykładowo tutaj w publikacji medycznej na str 9 o tym wspomniano. Opracowanie ma 90 stron
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3520167/

topost
Początkujący ✽✽
województwo: świętokrzyskie

Post autor: topost » 08 cze 2016, 13:41

Wie ktoś może z jakim wyprzedzeniem kalprotektyna informuje o stanie zapalnym? Bo jak rozumiem założenie jest takie że to badanie ma dać sygnał że coś się zaczyna dziać póki jeszcze nie ma objawów prawda? Wie ktoś jaki to okres ? Pytam bo miesiąc temu miałem kalprotektynę 98 którą mój lekarz ocenił jako remisję a dziś objawy które mogą świadczyć o zaostrzeniu.
"Wstaję - upadam, upadam - wstaję. Przegrywam walkę kiedy się poddaję"

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
województwo: podkarpackie
Kontakt:

Post autor: patkaas » 08 cze 2016, 13:46

Kalprotektyna jest bardzo czułym badaniem. Aktualnie sama nie wiem jak patrzeć na moją sytuację, bo mój wynik to >1800, czyli max. Czuję się dobrze, brak objawów, wyniki krwi jak u zdrowego, crp i ob w dolnych granicach normy, a tu taki wynik... Lekarz mówi, że w takim wypadku remisja jest tylko kliniczna (nie endoskopowa niestety) i choroba może za niedługo wrócić, ale odpukać. Oby wróciła jak najpóźniej :)
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
alate
Moderator
Choroba: CD

Post autor: alate » 08 cze 2016, 14:01

ja też nie wiem.... może jej wysokość jest inna przy CD a inna w CU, zaznaczam, ze to tylko moje gdybanie....ja na ten przykład ostatnio miałam poniżej 1200 a remisji jakiejkolwiek od dawna brak, endoskopowo jest gorzej niż przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia...siostra np miała < 90, endoskopowo czyściutko, a i tak w dalszym ciągu jest podejrzenie NZJ, bo ma inne objawy...
Crohn ? Z tym da się żyć !

topost
Początkujący ✽✽

Post autor: topost » 08 cze 2016, 16:10

Mnie nie tyle chodzi o samą wartość wyniku w stosunku do stanu faktycznego czyli wiarygodność samego badania ale - przy założeniu że wynik jest wiarygodny i prawidłowo zinterpretowany przez lekarza - to jaką tak na prawdę wiedzę nam daje ?
Bo zakładamy że wynik świadczy o remisji, to na jak długo po oznaczeniu kalprotektyny możemy być "pewni" tej remisji ? rozumiecie o co mi chodzi ? czyli jakby na jaki czas podniesiona kalprotektyna świadcząca o aktywnym stanie zapalnym wyprzedza objawy tego stanu ? To mnie zastanawia. telefonowałem nawet do Genloxy ale nie umieli mi odpowiedzieć, poradzili porozmawiać z lekarzem co pewnie uczynię ale wizyta dopiero za miesiąc.
"Wstaję - upadam, upadam - wstaję. Przegrywam walkę kiedy się poddaję"

ODPOWIEDZ

Wróć do „Diagnostyka”