Kalprotektyna

Wyjaśnienia dotyczące badań diagnostycznych i przygotowanie do nich

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
alate
Moderator
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie

Re: Kalprotektyna

Post autor: alate » 08 cze 2016, 16:18

ja pytanie jak najbardziej rozumiem, tylko odpowiedzi nie znam..
tak jak pisze patkaas, to wskaźnik bardzo czuły, reaguje na wszelkie najdrobniejsze zmiany w jelitach, nawet te wywołane np. kolonoskopią. To wiem na pewno bo siostra moja własnie miała badanie kilka dni po kolonoskopii i wykazało > 200, a po kilku dniach spadło już <90. Także myślę że i u Ciebie ta wartość teraz już jest większa, bo masz objawy zaostrzenia
Crohn ? Z tym da się żyć !

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Kontakt:

Post autor: patkaas » 08 cze 2016, 18:28

topost pisze:Bo zakładamy że wynik świadczy o remisji, to na jak długo po oznaczeniu kalprotektyny możemy być "pewni" tej remisji ?
zaostrzenia nie da się przewidzieć... więc nikt Ci na to pytanie nie odpowie, nawet lekarz :) A pewni to możemy być tylko podatków i śmierci ;) Kalprotektyna może być wyższa nawet przy infekcji, no ale tak czy siak nie da się wywróżyć z jej wyniku konkretnej przyszłości. Jeśli duży wynik wskazywałby na momentalne zaostrzenie, to ja z moim już dawno powinnam mieć.
Ostatnio zmieniony 08 cze 2016, 21:24 przez patkaas, łącznie zmieniany 1 raz.
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

topost
Początkujący ✽✽

Post autor: topost » 08 cze 2016, 20:50

patkaas pisze:remisji nie da się przewidzieć... więc nikt Ci na to pytanie nie odpowie, nawet lekarz :)
Ja chciałem raczej przewidzieć zaostrzenie niż remisję :)
Miałem nadzieję że działa to trochę jak wczesne ostrzeganie na zasadzie; jeśli mam kalprotektynę w normie to wiem że np. przez najbliższy miesiąc czy dwa zaostrzenie mi nie grozi bo mniejwięcej z takim wyprzedzeniem rusza kalprotektyna w górę zanim cokolwiek objawowego się wydarzy. Tymczasem wychodzi na to że ma to po prostu zastąpić badanie endoskopowe. Biorąc pod uwagę wynikające z tego wątku wnioski - że wcale nie jest to do końca wiarygodne bo wypowiadali się ludzie z niską kalprotektyną którzy mieli stan zapalny to jak dla mnie jest to trochę przerost formy nad treścią, osobiście wolę żeby lekarz zajrzał i miał 100% pewności - oczywiście wiem że moje chojractwo wynika w dużej mierze z faktu że zajęta mam samą końcówkę - więc do oceny wystarczy rektoskopia i nie mając żadnych atrakcji typu polipy, zwężenia etc.. dosyć dobrze znoszę te badania.
"Wstaję - upadam, upadam - wstaję. Przegrywam walkę kiedy się poddaję"

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Kontakt:

Post autor: patkaas » 08 cze 2016, 21:24

topost pisze:Ja chciałem raczej przewidzieć zaostrzenie niż remisję
chodziło mi oczywiście o zaostrzenie :D Oczywiście badania endoskopowego to nie zastąpi, ale daje pewien sygnał, że w środku coś jest nie tak. Ale z racji, że badanie jest bardzo czułe, to wynik może się podnieść niekoniecznie z powodu kolejnego zaostrzenia, więc 100% pewności nie daje niestety. Ja to przy wyniku 1800 do środka wolę nie zaglądać :neutral: Moja pani dr wierzy w wiarygodność tego badania i interpretuje je tak, że moja remisja jest tylko kliniczna, w normalnych warunkach zaś chciałaby mi dać biologię. Ale to nie w naszym kraju :)

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Kontakt:

Post autor: chrzanovy » 09 cze 2016, 09:54

patkaas pisze:Ja to przy wyniku 1800 do środka wolę nie zaglądać Moja pani dr wierzy w wiarygodność tego badania i interpretuje je tak, że moja remisja jest tylko kliniczna, w normalnych warunkach zaś chciałaby mi dać biologię. Ale to nie w naszym kraju
święta prawda u mnie przy dokladnie tym samym wyniku ale z Crohnikiem już jestem na kwalifikacji do biolo. Szczęście w nieszczęściu

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
biedronka24
Aktywny ✽✽✽
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: podlaskie

Post autor: biedronka24 » 21 cze 2016, 17:58

U mnie kalprotektyna 447 ilościowo - oznaczana w msw. Rok temu w kolo było ok. Teraz od stycznia mam niedokrwistoć, od maja bóle stawów i biegunki. Nie mam ostatecznej diagnozy. CRP 0,3. Czekam na decyzje gastrolog co dalej.
Salofalk 500 2 x 3 tabl., Contracid 40 mg, Telfexo 180, Cortare 250, Oxodil, Ventolin.

Aneta111
Debiutant ✽
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: mazowieckie

Post autor: Aneta111 » 28 cze 2016, 12:37

A czy ktoś mi pomoże? Jestem początkująca w temacie badań, dlatego kompletnie się nie orientuję. Czy ktoś mógłby powiedzieć co oznacza taki wynik kalprotektyny? "Kalprotektyna w kale (ilościowo) < 5,0 µg/g < 50,00" Ten pierwszy to mój wynik, a ten drugi to akres referencyjny. Dziękuję!
Aneta

Awatar użytkownika
alate
Moderator

Post autor: alate » 28 cze 2016, 12:39

twój wynik jednoznacznie wskazuje, że jest dobrze :roll:

Aneta111
Debiutant ✽

Post autor: Aneta111 » 28 cze 2016, 12:52

alate pisze:twój wynik jednoznacznie wskazuje, że jest dobrze :roll:
Tak?????????????????? :) Dziękuję Ci bardzo. Nawet nie wiesz jak mi pomogłaś tym jednym zdaniem. Tym bardziej, że lekarz powiedział, że to badanie wszystko wyjaśni. Dziękuję i dużo zdrowia życzę :)
Aneta

Awatar użytkownika
alate
Moderator

Post autor: alate » 28 cze 2016, 19:49

ej, ale ja lekarzem nie jestem :roll:
wynik wynikiem, ale do lekarza z nim i tak idź

Aneta111
Debiutant ✽

Post autor: Aneta111 » 29 cze 2016, 10:26

alate pisze:ej, ale ja lekarzem nie jestem :roll:
wynik wynikiem, ale do lekarza z nim i tak idź
wiadomo :)
Aneta

Awatar użytkownika
kafka
Początkujący ✽✽
województwo: małopolskie

Post autor: kafka » 07 lip 2016, 21:49

Mam pytanie odnośnie badania kalprotektyny u dzieci: czy normy sa identyczne? Genloxa nigdzie w karcie pacjenta nie pyta o wiek. Czyżby to było nieistotne?

Awatar użytkownika
kasiia_p
Początkujący ✽✽
Choroba: CU u dziecka
województwo: łódzkie
Kontakt:

Post autor: kasiia_p » 07 lip 2016, 23:23

W Leny przypadku patrzą na takie same normy, jak u dorosłych. Wydaje mi sie, ze to nie ma znaczenia, ale mogę sie mylić
alea iacta est.....

Imuran 1x 25mg, Salofalk 4x 500 mg, dicoflor

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Choroba: CD u dziecka
Kontakt:

Post autor: Mamcia » 08 lip 2016, 22:12

Poszukajcie w kwartalniku był tekst na temat kalprotektyny i odrębności u dzieci. W mojej głowie jest, że metoda jest mnie czoła i specyficzna w różnicowaniu zapalenia natomiast sprawdza się w ocenie skuteczności terapii i wczesnego nieinwazyjnego wykrywania wznowy.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Choroba: mikroskopowe zap. j.

Post autor: Baby » 09 lip 2016, 17:42

Hej tu jest artykuł o którym mówiła Mamcia, strona 9 http://j-elita.org.pl/wp-content/upload ... 13-www.pdf
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

ODPOWIEDZ

Wróć do „Diagnostyka”